Διαφήμιση

merimobiles eshop και πληροφορίες αποστολής και τελωνίου.

    • Καλησπερα. Εσυ μπορει να ζητησες να στο στειλουν ¨as gift¨, το θεμα ειναι οτι αυτοι σου το εστειλαν ετσι? Ετσι την πατησα και γω μια φορα με DHL και πληρωσα το τελωνειο μισο-μισο με τον πωλητη γιατι τον εκραξα.
    • ναι σαν δώρο ζήτησα να το στείλουν γιατί δεν ήξερα ότι κάνει κι αυτό τέτοια κόλπα

      με dhl στο είχαν στείλει με χαμηλωμένο παραστατικό και δηλωμένο σαν κάτι άλλο ; (εξάρτημα / ανταλλακτικό / κάτι άλλο μικρής αξίας) ή σαν δώρο; (δεν πιάνει αυτό)

      γιατί υπάρχει σιτε που τα στέλνει έτσι (όπως μου ήρθε σε μένα από μερι) και με dhl έρχονται κανονικά χωρίς να πληρώσεις (γιατί βλέπουν το "επίσημο παραστατικό" που είναι χαμηλής αξίας)
    • Διαφήμιση
    • παιδιά να πω την ιστορία μου, αξίζει σημείωσης..

      το Σάββατο μεσημέρι έβαλα για έναν φίλο μια παραγγελία για το mi3 το 16άρι με ems κομπλέ, το περιμένει..

      εγώ πάω δευτέρα πρωί και βαράω το 64άρι με τα πιστόνια, έλαμ'ντε που μετακόμισα πρόσφατα και στο paypal είχα την παλιά και γίναμε λίγο μπάχαλο με τις διευθύνσεις και δεν ήξεραν τι να κάνουν οι Κινέζοι, έβαλα μια παραγγελία ένα bluetooth με 1,5€ για να δουν την καινούργια αλλά δεν τους έφτανε, τέσπα μου τράβηξαν refund τα χρήματα, και καλώς έπραξαν, αλλά χωρίς να με πουν ότι θα το κάνουν, τουλάχιστον να ενημέρωνα ταχυδρομείο ρε παιδί μου να μην πάει στην παλιά.. τέσπα, το πρόβλημα με το refund είναι ότι επειδή το πλερώ με χρεωστική visa και τα τραβάει από λογαριασμό μέχρι να γυρίσουν από paypal στην τράπεζα να γίνει εκκαθάριση από τη visa λογιστικό υπόλοιπο χωρίς να μπορώ να το χρησιμοποιήσω, τους την είπα λίγο για τη βιασύνη και είπαν ότι είχα δίκιο.. με τα πολλά και τα λίγα, με έπιασε λύσσα και πήγα και κατέθεσα το ποσό που χρειάζεται σήμερα για να το παραγγείλω, μέχρι να γυρίσει το άλλο πίσω τώρα ποιος περιμένει, θα το έχει νωρίτερα ο φίλος μου δεν λέει χεχ.. πήγα τους είπα την κουμπώνω την παραγγελιά οκ μου είπαν και μου έδωσαν δωράκι τις ζελατίνες και τοποθέτηση επίσης. βασικά το paypal κράτησε την συναλλαγματική του διαφορά εγώ πλερώ σε € αυτοί τα παίρνουν είτε σε $ είτε σε Hongkong $ ξέρω γω, τέσπα, πήρε και η τράπεζα το 0.30€ έτσι για φαγούρα, όλοι έφαγαν από την ιστορία αυτή! τέσπα..

      έβαλα το mi3 64gb με safe shipping insurance τα πιστόνια (ακουστικά/pistons) και κούμπωσα mi3 coupon για -7.20€ βάλε και EMS κοντά 17€ πήγε κάτι λιγότερο από 400€ το πακέτο. στα σχόλια τους είπα να βάλουν χαμηλότερη τιμή, όσο χαμηλότερη μπορούν και να γράψουν ότι είναι mp3 player ή κάτι άλλο για το τελωνείο, τώρα αν το φάω το έφαγα.. τι να πω.. έχει ο θεός!! (τα ίδια είπαμε και στο 16άρι που πήρε ο κολλητός)

      από εμπειρία τώρα ρε παιδιά επειδή είμαι λιγουλάκι νέος εδώ στο team, ems αξίζει ή να πλερώ την επόμενη (γιατί πρέπει να πάρουμε το red rice στη γυναίκα έτσι) κάποιο άλλο μεταφορικό έξοδο? επίσης τo ems εντώ στο Ελλάντα ποιος το αναλαμβάνει, η γενική? η acs, ή οι ταχυμεταφορές ελτά ή χ**ε μέσα σκέτο ελτά?
      επίσης εάν πες και το έφαγα το τελωνείο, πόσο παίζει να είναι? και θα το δώσω στη πόρτα ή θα πρέπει να πάω από εκεί και να γράφω ακαταλαβίστηκες φόρμες κλπ και ιστορίες?

      σας ευχαριστώ πολύ για όλα που διάβασα ως τώρα, το μόνο που μένει είναι να χαρώ εγώ και το φιλαράκι μου αυτό που έχουμε λυσσιάζει και βλέπουμε από εδώ και από εκεί στα "ίντενετς"

      Υ.Γ. εάν φαίνομαι να παρουσιάζω επικριτικό ή εριστικό τόνο είναι καθαρά για του καφενείου το ύφος, να είναι πιο άνετο και ευχάριστο το ανάγνωσμα, μην αρχίσουμε γκρίνιες, αλλιώς δεν είναι καφενές, είναι γκουρμέ εστιατόριο :P
    • Διαφήμιση
    • Απ: merimobiles eshop και πληροφορίες αποστολής και τελωνίου.

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ολα τα είδη που προέρχονται εκτός ευρωπαϊκής κοινότητας περνάνε από τελωνείο.
      πανω σε αυτο ειναι η ερωτηση μου
    • Είτε με EMS είτε με SG οι πιθανές είναι με το μέρος σου. Αυτοί λοιπόν το στέλνουν με την ένδειξη δώρο αξίας 15$.αυτό το κάνουν είτε το πεις είτε όχι. Για τα ποσά αυτά λοιπόν δεν σταματάνε τα δέματα στο τελωνείο. Αντίθετα στις ταχυμεταφορές όπως DHL σταματάνε τα πάντα μιας και είναι υποψιασμένοι και ξέρουν ότι έχει κονόμα η υπόθεση.

      Sent from my MI 2S using Tapatalk
    • Απ: merimobiles eshop και πληροφορίες αποστολής και τελωνίου.

      Ο/H Cr3ativ7 έγραψε:

      Είτε με EMS είτε με SG οι πιθανές είναι με το μέρος σου. Αυτοί λοιπόν το στέλνουν με την ένδειξη δώρο αξίας 15$.αυτό το κάνουν είτε το πεις είτε όχι. Για τα ποσά αυτά λοιπόν δεν σταματάνε τα δέματα στο τελωνείο. Αντίθετα στις ταχυμεταφορές όπως DHL σταματάνε τα πάντα μιας και είναι υποψιασμένοι και ξέρουν ότι έχει κονόμα η υπόθεση.

      Sent from my MI 2S using Tapatalk
      ωραια.οποτε επιλεγουμε ems για πιο γρηγορα;βεβαια εχω διαβασει πως πολλες φορες εχουν κανει τη πατατα και εχουν βαλει 250 $ με αποτελεσμα να μη γλυτωσεις το χαρατσι.
    • Αυτό δεν είναι στο χέρι σου. Εσύ απλά τους το υπενθυμίζεις. Γενικά η EMS είναι η καλύτερη επιλογή. Υπήρχε ένα θέμα με τα πακέτα της λόγω μιας πολιτικής που εφάρμοσε για κάποιο διάστημα σχετικά με τις μπαταρίες που περιλαμβανονται αλλά λύθηκε από ότι μαθαίνω.

      Sent from my MI 2S using Tapatalk
    • Διαφήμιση