Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Redmi Note 5 (Whyred)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • παιδες εχω αναφερει ξανα το θεμα για συσκευη που πηρε ενας φιλος.επειδη σε καμια εβδομαδα παραλαμβανω RN5 6/64 (CHINA VERSION αφου δεν εχει βγει καν global) η ενδεδειγμενη διαδικασια ποια ειναι για αυτη την συσκευη?
      Redmi Note 4 3/32 , Redmi Note 4 4/64 MTK , Mi5s Plus 4/64 , Mi5s Plus 6/128 , Mi Max 2 6/64 , Mi Note 2 4/64 , Mi Note 2 6/128 , Mi Note 3 6/64, Mi Mix 2 6/64 , Xiaomi Black Shark 6/64 , Mi 8 6/64 , Redmi Note 4/64, Redmi Note 5 4/64 , Redmi Note 5 6/64, Redmi Note 7, Redmi Note 9s 6/128 , Poco F2 Pro 6/128 , Redmi Note 9 Pro 6/64 :ugeek:
    • Ο/H Sakis Teleios έγραψε:

      παιδες εχω αναφερει ξανα το θεμα για συσκευη που πηρε ενας φιλος.επειδη σε καμια εβδομαδα παραλαμβανω RN5 6/64 (CHINA VERSION αφου δεν εχει βγει καν global) η ενδεδειγμενη διαδικασια ποια ειναι για αυτη την συσκευη?
      Ξεκινας την διαδικασία του Mi Unlock, Περιμένεις 15 μέρες/1 μήνα/2 μήνες ανάλογα με το τι θα σου βγάλει το πρόγραμμα και μετά το διάστημα ξεκλειδώνεις, περνάς twrp και μετά βάζεις global.
      Δεύτερος τρόπος είναι να κατεβάσεις την rom global και να την περάσεις με το mi flash αλλά δεν ξέρουμε αν με την τελευταία ανακοίνωση της xiaomi για τις κινεζικες συσκευές θα έχεις θέμα στο να βάλεις την global.

      Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk
    • China version με global rom θα ερθει.με mi flash την china dev προσανατολιζομαι και lock....καπακι unlock , αναμονη και βλεπουμε.τους ζητησα να το στειλουν με china rom οπως ειναι εργοστασιακα αλλα δεν το βλεπω....
      Redmi Note 4 3/32 , Redmi Note 4 4/64 MTK , Mi5s Plus 4/64 , Mi5s Plus 6/128 , Mi Max 2 6/64 , Mi Note 2 4/64 , Mi Note 2 6/128 , Mi Note 3 6/64, Mi Mix 2 6/64 , Xiaomi Black Shark 6/64 , Mi 8 6/64 , Redmi Note 4/64, Redmi Note 5 4/64 , Redmi Note 5 6/64, Redmi Note 7, Redmi Note 9s 6/128 , Poco F2 Pro 6/128 , Redmi Note 9 Pro 6/64 :ugeek:
    • Διαφήμιση
    • Ο/H nikos153 έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H nikos153 έγραψε:

      σφραγισμένο από το εργοστάσιο αλλά ξεκλείδωτο
      Σφραγισμένο από το κατάστημα και τον προμηθευτή του...δεν βγαίνουν από το εργοστάσιο έτσι... :) Μπορείς να δεις πόσο εύκολο είναι να ξανά κλείσει το κουτί και να δείχνει εργοστασιακό:

      ...
      Ναι.

      Το πρώτο που σκέφτεται κανείς είναι ότι αυτό που φαίνεται σφραγισμένο από το εργοστάσιο, δεν είναι σφραγισμένο από το εργοστάσιο αλλά κάποιος στο κατάστημα το έχει ανοίξει και έχει ξανακλείσει το κουτί όπως δείχνει το βίντεο (και ξεκολλάνε τις αυτοκόλλητες σφραγιδούλες που υποτίθεται ότι κόβονται όταν ανοίξεις το κουτί με πιστολάκι και τις ξαναβάζουν, ή βάζουν άλλες).

      Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί ο φίλος παραπάνω έλαβε μια συσκευή με ξεκλείδωτη κινεζική official rom. Γιατί δηλαδή το κατάστημα να μπει στον κόπο να ανοίξει το κουτί, να ξεκλειδώσει τη συσκευή, και να ξανακλείσει το κουτί ? Τι έχει να κερδίσει εκτός του ότι χάνει χρόνο?

      Άρα προκύπτει και μια πιο συνωμοσιολογική εκδοχή:

      Εγώ όταν είχα λάβει ένα xiaomi από κινέζικο μαγαζί με unofficial rom μέσα και τους ζήτησα τον λόγο γιατί άνοιξαν το εργοστασιακά σφραγισμένο κουτί και πέρασαν άλλη ρομ χωρίς να το ζητήσω ή να με ενημερώσουν (αφού προφανώς δεν γίνεται να μπήκε η ρομ με την συσκευή κλειστή μέσα στο κλειστό κουτί), επέμεναν ότι έτσι το παραλαμβάνουν από το εργοστάσιο.

      Άρα καταλήγουμε ότι πιθανόν υπάρχει ένας ενδιάμεσος, μεταξύ του εργοστασίου και του retailer, που για κάποιο λόγο, ανοίγει τα κουτιά, πασπατεύει τη συσκευή, και την διαθέτει τελικά στους retailers, χωρίς όμως να προσθέτει κάποιο κόστος στην συσκευή για τον κόπο του.

      Και γιατί να το κάνει αυτό και πως έχει την δύναμη να επιβάλει την βούλησή του?
      Γιατί τελικά αυτός ο ενδιάμεσος είναι μια υπηρεσία του κράτους που βάζει τροποποιημένο λογισμικό σε μέρος των συσκευών ώστε να μπορεί να υποκλέβει κωδικούς που μπορεί να της φανούν χρήσιμοι στην συνεχή προσπάθεια για βιομηχανική κατασκοπία.

      Και στην περίπτωση που είναι έτσι τα πράγματα, δεν χρειάζεται καν να ανοίγει το κουτί και να κάθονται να το κλείνουν με πιστολάκι, απλά επιβάλλουν στην xiaomi ότι ένα μέρος των συσκευών θα φέρουν την τροποποιημένη ρομ που τους δίνουν οι ίδιοι.
      Πολύ συνομωσιολογία όμως.. (αν μου επιτρέπεις).

      Η συσκευή ήρθε εις γνώση μου ως κινέζικη με global. Κατόπιν απλά έμαθα την κατάσταση με τα china-orientated/global-orientated κλπ κ απλά ήθελα να δω σαν τελικό χρήστη, πώς με επηρεάζει. Εν κατακλείδι μάλλον καθόλου οπότε no harm done.

      ;)
      ==Redmi Note 5 4Gb/64Gb==
      ==ROM: 10.0.1.0 Global Stable ==
    • Καλημέρα. Μόλις πέρασα και εγώ από redmi note 4 mido σε redmi note5 και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το igo avic next gen. Ενώ με το note 4, έβαζα ένα προορισμό στο google maps και από εκεί με το send to navigation το έστελνα στο igo avic, στο note 5 δεν γίνεται. Μπαίνω στα προσωπικές τοποθεσίεw του igo και δεν βρίσκω τον προορισμόςΥπάρχει καμία συμβουλή;
    • Ο/H sacs έγραψε:

      Καλημέρα. Μόλις πέρασα και εγώ από redmi note 4 mido σε redmi note5 και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το igo avic next gen. Ενώ με το note 4, έβαζα ένα προορισμό στο google maps και από εκεί με το send to navigation το έστελνα στο igo avic, στο note 5 δεν γίνεται. Μπαίνω στα προσωπικές τοποθεσίεw του igo και δεν βρίσκω τον προορισμόςΥπάρχει καμία συμβουλή;

      μάλλον παρατάς το Igo :)

      δεν ξέρω τι παίζει , αλλά από ότι κατάλαβα σε android 8+ έχουν προβλήματα οι διάφορες εκδόσεις του igo (συνήθως οι "νόμιμες")
      (αλλιώς έχεις δώσει τις κατάλληλες άδειες στην εφαρμογή ; )
    • Διαφήμιση
    • Ο/H demitris έγραψε:

      Σε Oreo δεν δουλεύει το primo....δοκίμασε το nextgen....
      next gen είναι. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν δουλεύει. Δεν παίρνει συντεταγμένες από το send to navigation.
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Ο/H sacs έγραψε:

      Καλημέρα. Μόλις πέρασα και εγώ από redmi note 4 mido σε redmi note5 και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το igo avic next gen. Ενώ με το note 4, έβαζα ένα προορισμό στο google maps και από εκεί με το send to navigation το έστελνα στο igo avic, στο note 5 δεν γίνεται. Μπαίνω στα προσωπικές τοποθεσίεw του igo και δεν βρίσκω τον προορισμόςΥπάρχει καμία συμβουλή;
      μάλλον παρατάς το Igo :)

      δεν ξέρω τι παίζει , αλλά από ότι κατάλαβα σε android 8+ έχουν προβλήματα οι διάφορες εκδόσεις του igo (συνήθως οι "νόμιμες")
      (αλλιώς έχεις δώσει τις κατάλληλες άδειες στην εφαρμογή ; )
      igo είναι Top. Τι εννοείς τις κατάλληλες άδειες. Ότι έχει είναι τικαρισμένο.
    • Ο/H sacs έγραψε:

      Ο/H demitris έγραψε:

      Σε Oreo δεν δουλεύει το primo....δοκίμασε το nextgen....
      next gen είναι. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν δουλεύει. Δεν παίρνει συντεταγμένες από το send to navigation.
      Μια είναι η εξήγηση σε αυτό... Φταίει η "αγορά"....
    • Ο/H demitris έγραψε:

      Ο/H sacs έγραψε:

      Ο/H demitris έγραψε:

      Σε Oreo δεν δουλεύει το primo....δοκίμασε το nextgen....
      next gen είναι. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν δουλεύει. Δεν παίρνει συντεταγμένες από το send to navigation.
      Μια είναι η εξήγηση σε αυτό... Φταίει η "αγορά"....
      Στο note 4 όμως γιατί δούλευε; Επίσης όταν ανοίγει το igo κάτω φαίνονται οι συντεταγμένες που στέλνει το send to navigation. Αυτές όμως δεν υπάρχουν μετά στα αγαπημένα και δεν μπορώ να καθορίσω προορισμό.
    • Διαφήμιση
    • Χαίρεται, έχει κανείς βάλει twrp με lazyflasher στην global stable? Δουλεύει το lazyflasher κανονικά? Ενα λίνκ για αυτό αν είναι εύκολο..

      Eπίσης έχει δοκιμάσει κανένας καμία gcam που να δουλεύει στο κινητό μας?