Διαφήμιση

Επιλογή συσκευής Xiaomi Redmi Note 5A, Standard ή Prime ;

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Επιλογή συσκευής Xiaomi Redmi Note 5A, Standard ή Prime ;

      Χαιρετώ την κοινότητα,

      Ένας φίλος που εννοείται τους σύστησα και την κοινότητα μας, ενδιαφέρετε να μπει στο club της Xiaomi αγοράζοντας ένα κινητό ενός συγκεκριμένου, λίγου περιορισμένου budget.
      Λόγο αυτού έπεσε και σε μια τρέχουσα ελληνική προσφορά τους «Xiaomi Redmi Note 5a» που όπως έχει δει όμως υπάρχει σε δύο εκδόσεις, την «Standar» και την «Prime». Λόγο του ότι η διαφορά είναι και σχετικά μικρή έχει μπει σε δίλημμα αν όντως αξίζει και μακροχρόνια του αποδώσει καλύτερα, να πάρει την «Prime» έκδοση του μοντέλου.

      Εγώ εδώ στην κοινότητα μας βλέπω πως έχουμε τις εξής κατηγορίες για τα «Xiaomi Redmi Note 5a» :
      Καταρχήν αυτό σε ποια κατηγορία εμπίπτει ;


      Και εδώ βρε παιδιά ξεκινούν τα δικά μου προβλήματα και η δυσαρέσκιά μου πλέον σε αυτή την εταιρία ( τα έχω ξανά πει ) - ποια ακριβώς συσκευή είναι τώρα αυτή ;;!

      Καταρχήν άλλο το «Xiaomi Redmi 5A» και άλλο το «Xiaomi Redmi Note 5a», σωστά ; ( Μα πως και έβγαλα δύο ψηλό διαφορετικά smartphones με τόσο μικρή διαφορά και στο όνομα ; Ποια η φιλοσοφία πίσω από αυτό ; )


      Εδώ στην κοινότητα αναφέρετε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του «Xiaomi Redmi Note 5A»

      Στο gsmarena.com όμως το βλέπω σε δύο κάπως διαφορετικές εκδόσεις - κωδικές ονομασίες :

      Και τα δύο είναι με διαφορετικά χαρακτηριστικά και πιθανός πωλούνται σε διαφορετικές χώρες - πιθανός -.

      Στο en.miui.com, το βλέπω σε τρεις εκδόσεις :
      Το ίδιο και στο mi.com.

      Και στο xiaomi-greece.gr ( αν υποθέσω πως είναι ο πλέον επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ), έχει και το Redmi Note 5A και το Redmi Note 5A Prime.

      Οκ υπάρχουν αυτές οι δύο εκδώσει τους λοιπόν, απλώς στο skroutz.gr το απλό το έχει με ονομασία "Standard" και με μπέρδεψε αρχικά ακόμη περισσότερο.


      Οπότε τι λέτε; Προσωπικά πιστεύω πως για την μικρή τους διαφορά, αξίζει να πάρει καλύτερα το Prime μοντέλο.


      Ένα από τα καλά που βρίσκω είναι πως υποστηρίζεται με Developer και υποθέτω και με Stable ROMs ( απλώς όμως δεν την βρήκα με καμία κωδική της ονομασία, ούτε στην λίστα με τις τρέχουσες Stable Global Source ούτε με CN/xiaomi.eu Source )


      Πέρα αυτού όμως, θα είχατε να προτείνετε κάποιο άλλο με πάνω κάτω στα ίδια λεφτά;
      Το παλικάρι περισσότερο ενδιαφέρετε για την μπαταρία του κινητού.

      Εγώ π.χ. ένα από κινητά που είχα ακούσει πως είναι περισσότερο "value for money" είναι το Xiaomi Mi A1 ( αν και η τιμή του είναι σχεδόν απαγορευτική )

      Το οποίο όμως δεν βλέπω να το αναφέρετε πουθενά στην κοινότητα, γιατί, επειδή αντί για miui παίρνει pure android - το android one της Google ; Δεν γίνεται δηλαδή κάποιος να βάλει/δοκιμάσει και την ROM της miui ;
      Εσείς τι λέτε;


      Ευχαριστώ. :)
    • Δεν μας έχεις πει πόσο είναι το ανώτατο ποσό που θες να δώσεις και ποιες είναι οι βασικές σου απαιτήσεις :)

      Αν πατήσεις εδώ ---> Mi A1 θα δεις ότι το αναφέρουμε ;)
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      Το παλικάρι περισσότερο ενδιαφέρετε για την μπαταρία του κινητού.

      Δεν γίνεται δηλαδή κάποιος να βάλει/δοκιμάσει και την ROM της miui ;
      Εσείς τι λέτε;
      για μπαταρία να κοιτάξει το redmi 5 plus. Είναι και σε πολύ καλή τιμή αυτές τις μέρες και είναι και σχετικά φρέσκια συσκευή.

      Το Μi1A1 δεν παίρνει miui. Τουλάχιστον official.
    • Διαφήμιση
    • @NasDriver Ε.. το πολύ άντε στα 130.. το πολύ..
      @amavroudis Όντως το Xiaomi Redmi 5 Plus, έχει και ταχεία φόρτιση και 4000 mAh μπαταρία ( έναντι των άλλων που είναι στα 3000 mAh ).
      Όμως και αυτό ανεβαίνει και πάει στα 150 και βλέπω μετά ένα ακόμη καλύτερο συνδυασμό μεταξύ τους, το Xiaomi Redmi 5 ( σκέτο ).
      Το οποίο έχει και ταχεία φόρτιση και είναι στα 3300 mAh και στα 130 ευρώ.

      Ρε παιδιά μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει αυτή την βλακεία που κάνουν! Μα είναι δυνατόν τώρα!
      Xiaomi Redmi 5
      Xiaomi Redmi 5 Plus
      Xiaomi Redmi Note 5A
      Xiaomi Redmi Note 5 Pro

      Ε.. μα οκ την πάμε την Xiaomi αλλά κάποια πράγματα.....
    • Είναι όλα διαφορετικά μοντέλα, όπου βλέπεις να έχει το "Α" είναι τα low κινητά.
      Στα 130 θα μπορούσε να πάρει και το Redmi Note 4/4X με snapdragon και με 3/32, αλλά δεν θα έχει πολλές αναβαθμίσεις μελλοντικά καθώς είναι παλιό μοντέλο.
    • Καλησπέρα,και ο νεαρός με τις απορίες ξαναχτυπά.Ο χρήστης amavroudis μου απάντησε σε άλλη δημοσίευση που είχα κάνει σχετικά με το ερώτημα που θα παραθέσω εντός ολίγου,αλλά εδώ θα ήθελα να το θέσω σε άλλη έκδοση,καθώς βλέποντας για το mi a1,μου γεννήθηκε η απορία.Θα μπορούσα στο mi a1 να αλλάξω την ανάλυση της οθόνης απ 1920x1080 σε λιγότερο?Ο λόγος που ξαναγίνεται μια παρόμοια ερώτηση σε σχέση με αυτή που ήδη έχω παραθέσει,είναι καθ'ότι βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς νέας συσκευής,και έτσι,θα ήθελα να γνωρίζω μερικές λεπτομέρειες παραπάνω,συνεπώς,παρατήρησα πως το mi a1,έχει android one,οπότε σε αυτό το λειτουργικό,θα υπάρχει η ρύθμιση της αλλαγής αναλύσεως της οθόνης?Φυσικά,δεν περιμένω ουρανοκατέβατες βελτιώσεις,απλώς και 5% μπαταρίας να εξοικονομηθούν,για εμένα και τον αχρείαστο ώρες ώρες ψυχαναγκασμό μου,θα ήταν υπέρ αρκετό.
    • Διαφήμιση
    • Βάλε καλλίτερα ένα Xiaomi Powerbank από δίπλα με 20000mAh μια θα βγάζεις γούστα σαν poweruser και με την καλή ανάλυση οθονης...

      Παρεμπιπτόντως, βάζε @ πριν το nickname για να ειδοποιήται ο εκάστοτε χρήστης ότι αναφέρθηκες σε αυτόν...
    • Εννοείται πως διαθέτω και power bank,αλλά...όπως κατανοείς προτιμώ να ρωτήσω 500 φορές και να γίνω κουραστικός,παρά να κάνω ότι θεωρώ εγώ σωστό.Παρ'όλα αυτά,ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι.
    • To android διαθέτει τη δυνατότητα αλλαγής ανάλυσης, αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσει και στο android one, κάποιος που δουλεύει το λειτουργικό.
      To όποιο κέρδος όμως μπορεί να προέρθει με αυτή τη μέθοδο, είναι ελάχιστο και έχει να κάνει με εκείνες τις λίγες φορές που θα χρειαστεί η gpu να κάνει rendering σε κάποια απαιτητική εργασία ή δυνατό παιχνίδι.
      Δεν θα έχει καμμία διαφορά στην standby κατανάλωση ή απλή χρήση του κινητού.

      Από την άλλη, μια συσκευή με χαμηλής κατανάλωσης επεξεργαστή, ρυθμισμένη σωστά (φωτεινότητα, εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, light εκδόσεις ενεργοβόρων εφαρμογών κλπ.) και μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία, θα κάνει θαύματα. Χωρίς μάλιστα να είναι κάποιος αναγκασμένος να δουλέψει τη συσκευή σε μια όχι optimal ανάλυση, που πιθανόν να "χαλάσει", σε κάποια σημεία, την εμπειρία χρήσης, μη εμφανίζοντας σωστά στοιχεία του interface.

      Υπάρχουν συσκευές xiaomi με 4000mAh αρκετές, με δελεαστικά χαρακτηριστικά και τιμή, που σε καμμία περίπτωση η αλλαγή ανάλυσης σε μια συσκευή με 3000-3300mAh δε θα καλύψει τη διαφορά (εαν ειχαν τα ίδια υπολοιπα χαρακτηριστικα, rom και εφαρμογές και άλλαζε μόνο η χωρητικότητα μπαταρίας και η χαμηλότερη ανάλυση).