Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H geomade έγραψε:

      Ο/H Gokoulis έγραψε:

      Έχω την Xiaomi mijia ip camera H.265. 360° Όταν προσπαθώ να συνδεθώ απομακρυσμένα με 4G δεν ανοίγει. Όταν όμως μπαίνω με το WiFi του σπιτιού δείχνει κανονικά;; Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό;;;

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Συμβαίνει και σε μένα. Από αυτή τη βδομάδα και μετά περίπου κόπηκε η σύνδεση με το 4g. Άμα είσαι στο ίδιο wifi συνδέεται άψογα.

      Γενικά αρχίσω να βλέπω ότι σιγά σιγά η xiaomi κόβει την υποστήριξη σε συσκευές εκτός Κίνας που χρησιμοποιούν τους κινέζικους σερβερ στο mi home (βλέπε το πρόβλημα με τα notifications του mi home που έχουν πάψει επίσης να εμφανίζονται σε μένα και σε μερικούς άλλους), πράγμα που είναι πολύ αρνητικό...

      Δοκιμασε να το συνδέσεις με το Google Home που υποστηρίζει αυτήν την κάμερα και είναι πολύ πιο reliable από την xiaomi.
      Μπορείς να συνδέσεις άλλη συσκευή Xiaomi εκτός των yeelight με το Google Home???

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Εγώ μπορώ και ενεργοποιώ/απενεργοποιώ την κάμερα με το Google home mini. Επίσης υπάρχει επιλογή να κάνεις cast την εικόνα της κάμερας στην τηλεόραση μέσω chromecast αλλά δ δουλεύει καλά.
      Γενικά μην περιμένεις όλες τ λειτουργίες που έχει το mi Home...
      Ας πει και κανένας ακόμα όμως καμιά άποψη μην τυχόν υπάρχει τρόπος να το κάνεις να δουλεύει και με 4g.

      Εχεις κι εσύ το mi home με επιλεγμένους τους κινέζικους σέρβερ ή έβαλες ευρωπαϊκό?
    • Ο/H geomade έγραψε:

      Εγώ μπορώ και ενεργοποιώ/απενεργοποιώ την κάμερα με το Google home mini. Επίσης υπάρχει επιλογή να κάνεις cast την εικόνα της κάμερας στην τηλεόραση μέσω chromecast αλλά δ δουλεύει καλά.
      Γενικά μην περιμένεις όλες τ λειτουργίες που έχει το mi Home...
      Ας πει και κανένας ακόμα όμως καμιά άποψη μην τυχόν υπάρχει τρόπος να το κάνεις να δουλεύει και με 4g.

      Εχεις κι εσύ το mi home με επιλεγμένους τους κινέζικους σέρβερ ή έβαλες ευρωπαϊκό?
      Έχω το mi home σε κινέζικο σέρβερ και το Google Home mini. Χειριζομουν όμως μόνο τις λάμπες μέχρι τώρα και τα υπόλοιπα εκτός Xiaomi...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Αν γίνει αυτό που λέει ο geomade τότε πρέπει να πετάξουμε τις μισές συσκευες μας.
      Εμένα πάντως με iPhone μέχρι τώρα δεν έχει θέμα.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
    • Ο/H geomade έγραψε:

      Ο/H Gokoulis έγραψε:

      Έχω την Xiaomi mijia ip camera H.265. 360° Όταν προσπαθώ να συνδεθώ απομακρυσμένα με 4G δεν ανοίγει. Όταν όμως μπαίνω με το WiFi του σπιτιού δείχνει κανονικά;; Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό;;;

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Συμβαίνει και σε μένα. Από αυτή τη βδομάδα και μετά περίπου κόπηκε η σύνδεση με το 4g. Άμα είσαι στο ίδιο wifi συνδέεται άψογα.

      Γενικά αρχίσω να βλέπω ότι σιγά σιγά η xiaomi κόβει την υποστήριξη σε συσκευές εκτός Κίνας που χρησιμοποιούν τους κινέζικους σερβερ στο mi home (βλέπε το πρόβλημα με τα notifications του mi home που έχουν πάψει επίσης να εμφανίζονται σε μένα και σε μερικούς άλλους), πράγμα που είναι πολύ αρνητικό...

      Δοκιμασε να το συνδέσεις με το Google Home που υποστηρίζει αυτήν την κάμερα και είναι πολύ πιο reliable από την xiaomi.
      Έλα υπερβολικός.
      Δεν ξέρω τι βλέπεις εσύ,.μια χαρά δουλεύει για μένα και πολλούς άλλους στον κινεζικό σερβερ.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Υπερβολές .το ότι καποιοι έχουν θέματα δεν σημαίνει ότι έχουν όλοι .Δεν κόβεται καμία υποστήριξη από Κίνα καί ούτε πρόκειται να συμβεί
    • Υπερβολές ξευπερβολες απλά λέμε τι συνέβη... Το ότι σε άλλους δουλεύει καλά δε σημαίνει ότι λέμε ψέματα. Μπράβο σας που δεν έχετε πρόβλημα ορισμένοι. Δε θα χάσουμε και τον ύπνο μας επειδή η κάμερα της xiaomi δε δουλεύει όπως πρέπει.
      Καλό είναι όμως άμα υπάρχουν προβλήματα σε μερικούς να αναφέρονται ώστε να ξέρουν όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.
      Αντί να αμφιβαλετε μπορείτε να προσπαθήσετε να βοηθήσετε να βρούμε τι διαφορετική ρύθμιση έχετε εσείς και σας δουλεύει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H geomade έγραψε:

      Υπερβολές ξευπερβολες απλά λέμε τι συνέβη... Το ότι σε άλλους δουλεύει καλά δε σημαίνει ότι λέμε ψέματα. Μπράβο σας που δεν έχετε πρόβλημα ορισμένοι. Δε θα χάσουμε και τον ύπνο μας επειδή η κάμερα της xiaomi δε δουλεύει όπως πρέπει.
      Καλό είναι όμως άμα υπάρχουν προβλήματα σε μερικούς να αναφέρονται ώστε να ξέρουν όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.
      Αντί να αμφιβαλετε μπορείτε να προσπαθήσετε να βοηθήσετε να βρούμε τι διαφορετική ρύθμιση έχετε εσείς και σας δουλεύει.


      Αντί να διασπείρεις παραμύθια ότι και καλά η ΧΙΑΟΜΙ κόβει υποστήριξη, καλό είναι να διαβάσεις από μόνος σου τι ρυθμίσεις κλπ έχουν προταθεί σε προηγούμενα ποστ.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      και πρώτα από όλα μήπως είναι θέμα με το router ή την σύνδεση σου

      Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
    • Παιδια θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας...Εχω εδώ και καποιες μερες την καμερα aqara hub G2 της xiaomi και την εχω ρυθμιση να παιζει με china Server σε 2 συσκευες (Samsung tab s2 & samsung galaxy S10+) μιας και δεν την βγαζει σε κανενα άλλο region...Η καμερα λειτουργει τελεια για την δουλεια που την θελω (παρακολουθηση δωματιου με 2 βρεφη)...
      To Πρόβλημα παρουσιάζετε σε ένα πιο παλιο tablet που εχω της tecklast (android 4.4, 8πυρινο 2gb ram-64gb rom) που ενώ λειτουργει το mi home αψογα σε όλα τα regions μολις επιλεγω china μου γραφει ότι ''Η εφαρμογή mi home εχει σταματησει'' και αμεσως μετα κλεινει .
      Θα ηθελα να βοηθηση καποιος αν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει γιατι θελω να χρησιμοποιησω αυτό το tablet (μιας και δεν μου χρειαζεται για κατι άλλο) να τρεχει 24ωρες μονο την καμερα και τιποτα άλλο .
      Ευχαριστω.
    • Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Ο/H geomade έγραψε:

      Υπερβολές ξευπερβολες απλά λέμε τι συνέβη... Το ότι σε άλλους δουλεύει καλά δε σημαίνει ότι λέμε ψέματα. Μπράβο σας που δεν έχετε πρόβλημα ορισμένοι. Δε θα χάσουμε και τον ύπνο μας επειδή η κάμερα της xiaomi δε δουλεύει όπως πρέπει.
      Καλό είναι όμως άμα υπάρχουν προβλήματα σε μερικούς να αναφέρονται ώστε να ξέρουν όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.
      Αντί να αμφιβαλετε μπορείτε να προσπαθήσετε να βοηθήσετε να βρούμε τι διαφορετική ρύθμιση έχετε εσείς και σας δουλεύει.


      Αντί να διασπείρεις παραμύθια ότι και καλά η ΧΙΑΟΜΙ κόβει υποστήριξη, καλό είναι να διαβάσεις από μόνος σου τι ρυθμίσεις κλπ έχουν προταθεί σε προηγούμενα ποστ.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Το θέμα είναι να δώσουμε μια λύση στο πρόβλημα όχι να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ktlk21 έγραψε:

      και πρώτα από όλα μήπως είναι θέμα με το router ή την σύνδεση σου

      Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
      Το ρουτερ που έχω είναι της xiaomi και γενικά εμένα τουλάχιστον μου δούλευε μια χαρά μέχρι πρόσφατα. Η σύνδεση μου είναι επίσης καλή (100mbps up/down speed). Άρα δε νομίζω ότι έχει να κάνει με αυτό.

      Edit: με reset έφτιαξε εμένα, δουλεύει και σε 4g τωρα