Διαφήμιση

Πρόβλημα με αποσυνδέσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με αποσυνδέσεις

      Καλησπέρα στο forum. Νέο μέλος, όπως και νέος με τα κινητά της Xiaomi. Έχω το Mi A1 εδώ και 1 εβδομάδα περίπου και διαπίστωσα κάποια προβλήματα και ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη των μελών. Αν όχι από την πρώτη, την δεύτερη μέρα μου ήρθε η αναβάθμιση για Oreo 8.0.0. Επειδή δεν είμαι αυτό που λέμε "heavy user" ούτε έχω ασχοληθεί πολύ με τα κινητά γενικότερα, θέλω λίγο το χρόνο μου για αντιληφθώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Διαπίστωσα λοιπόν ότι όταν μιλούσα στο τηλέφωνο για αρκετή ώρα (περισσότερο από 1-2 λεπτά) η γραμμή έπεφτε. Επίσης η οθόνη του κινητού δεν έσβηνε την ώρα που μιλούσα και πατούσα κατά λάθος με το αυτί μου κουμπιά από τις ρυθμίσεις. Την Κυριακή μαλιστα που πήγα σε μέρος με κακό σήμα, το έχασε και όταν κατάλαβα ότι η υπόλοιπη παρέα είχε σήμα, αναγκάστηκα να κάνω επανεκκίνηση για να ξαναβρεί. Επίσης έχασε αρκετές φορές τη σύνδεση με το wifi (κάτι που δεν γινόταν ποτέ με το προηγούμενο κινητό) στο σπίτι. Μιλάω στον αόριστο γιατί από χτες που έκανα την επανεκκίνηση δεν μου ξαναεμφάνισε τα προβλήματα που αναφέρω! Αυτό βέβαια δεν με καθησυχάζει ότι δεν θα ξαναεμφανήσει προβλήματα. Οπότε ήθελα να ρωτήσω, είναι πιθανόν να έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή (το αγόρασω από σκρουτζομάγαζο) ή το πρόβλημα εμφανίστηκε λόγω του Oreo 8.0.0; Δεν το δούλεψα καθόλου με την προηγούμενη έκδοση για να κάνω σύγκριση.
    • Γενικά η αναβάθμιση στην έκδοση Oreo, δεν έχει πάει καλά, έχει αρκετά προβλήματα + έχουν ανακληθεί αρκετές αναβαθμίσεις που είχαν βγει επειδή είχαν προβλήματα :/
    • Ο/H Unholy έγραψε:

      Μιλάω στον αόριστο γιατί από χτες που έκανα την επανεκκίνηση
      reset έκανες?


    • Διαφήμιση
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Ο/H Unholy έγραψε:

      Μιλάω στον αόριστο γιατί από χτες που έκανα την επανεκκίνηση
      reset έκανες?
      Ναι reset έκανα, όχι restore στα factory settings. Σήμερα το πρωί δέχτηκα 2 κλήσεις. Στην πρώτη μου έπεσε πάλι η γραμμή στα 42 δευ/πτα. Στη δεύτερη που κράτησε 1 και 20 μια χαρά! Οπότε είναι πράγματι πρόβλημα software και όχι hardware; Γιατί αν φταίει η συσκευή νομίζω ότι έχω δικαίωμα επιστροφής μέσα στις πρώτες 15 μέρες. Αλλιώς φαντάζομαι σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα θα βγει αναβάθμιση που θα λύσει το πρόβλημα.
    • και εγω πιστεύω ότι είναι software αν έκανες factory reset.


    • Θα σβηστούν με το reset ναι.
      Μετά γτ να μην κάνεις αναβάθμιση?


    • Διαφήμιση
    • Με το factory reset δεν θα πας σε αλλη εκδοση. Θα μείνεις στην 8,0.


    • Μπερδεύτηκα! Αφού όταν το πήρα είχε προεγκατεστημένη προηγούμενη έκδοση. Δεν θυμάμαι ποια ακριβώς, αλλά κάποια 7.... Στην 8.0.0 πήγα μετά το update. Λογικά ανα κάνω restore στα factory defaults δεν θα πάει πίσω σε αυτή που ήταν εγκατεστημένη όταν το πήρα; Μάλλον δεν κατάλαβα καλά τι είπες παραπάνω. Νόμιζα ότι με ρώτησες τι εννοούσα όταν είπα ότι έκανα "επανεκκινηση". Ένα απλό reboot έκανα. Η απορία μου λοιπόν είναι αν η έκδοση 8.0.0 είναι που δημιουργεί το πρόβλημα. Βέβαια ψάχνοντας στο internet διαπίστωσα ότι παρόμοια προβλήματα στα miA1 υπήρχαν και πριν την αναβάθμιση σε 8.0.0 και αυτή υποτίθεται θα τα έλυνε!
    • Αν κάνεις factory reset θα σβήσει απλά τα δεδομένα και θα περάσει εργοστασιακές ρυθμίσεις από την έκδοση που έχεις εκείνη τη στιγμή. Δεν γυρίζει σε προηγούμενη...
    • Διαφήμιση