Διαφήμιση

Απενεργοποίηση εφαρμογών Google

    • Tips&Tricks
    • Application

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Απενεργοποίηση εφαρμογών Google

      Ψάχνοντας τρόπο για να απενεργοποιήσω τα Google apps στην συσκευή ενός φίλου...άρχισα να διαβάζω ένα κάρο δύστροπες αλχημείες οι περισσότερες των οποίων ήθελαν root.

      Είπα να ψάξω και στο Play Store, κυρίως για χαβαλέ, αφού δεν πίστευα ότι θα βρώ κάτι που να κάνει τέτοια δουλειά.

      Έπεσα λοιπόν επάνω στην Redmi System manager (No Root) η οποία φαίνεται να δουλεύει!



      Την χρησιμοποίησα και στο δικό μου Mi5s (που είναι με ξεκλείδωτο bootloader και eu rom), και σε Μi Max 2 και Redmi Note 4 με κλειδωμένο bootloader και Official Rom.

      Κάνεις απλή εγκατάσταση της εφαρμογής, διαβάζει τις εφαρμογές και επιλέγεις αυτήν που θες να απενεργοποιήσεις. Σημειωτέων ότι μέσα από τις Ρυθμίσεις της συσκευής η ίδια εφαρμογή ΔΕΝ έχει επιλογή για απενεργοποίηση.

      Για Απενεργοποίηση :



      Για Επανενεργοποίηση :




      Στις 3 παραπάνω συσκευές απενεργοποίησα με μεγάλη ευκολία τα Google apps που δεν χρειάζομαι σε dt. Η εφαρμογή λέει ότι μπορεί να απενεργοποιήσει και System apps αλλά προσωπικά δεν δοκίμασα κάτι τέτοιο.


      Υ.Γ Μέχρι πριν λίγο καιρό χρησιμοποιούσα ΑΥΤΟΝ τον τρόπο αλλά τώρα δεν δουλεύει σε καμία συσκευή από όσες έχω δοκιμάσει (όχι μόνο Xiaomi). Δεν ξέρω γιατί.

      :)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      ......
      .....


      Υ.Γ Μέχρι πριν λίγο καιρό χρησιμοποιούσα ΑΥΤΟΝ τον τρόπο αλλά τώρα δεν δουλεύει σε καμία συσκευή από όσες έχω δοκιμάσει (όχι μόνο Xiaomi). Δεν ξέρω γιατί.

      :)

      Με τον παραπάνω τρόπο/οδηγό, σε ότι γλώσσα και να έχεις το κινητό, όταν φτάνεις στο σημείο που κάνεις Αναζήτηση, να ψάχνεις μόνο στα Αγγλικά τη λέξη disable και όχι πχ την λέξη απενεργοποίηση (Διαγραφή ή απενεργοποίηση) γιατί από εκεί και κάτω, οι σελίδες που θα εμφανιστούν θα είναι στη γλώσσα της λέξης που αναζητήσαμε και έχουν πρόβλημα όλες οι σελίδες που εμφανίζονται ανάλογα την γλώσσα που ψάχνεις στο πεδίο αναζήτησης εκτός της Αγγλικής. Δηλαδή ενώ στα Αγγλικά το link για το "Tap to go Applications settings" δουλεύει σωστά, το link "Πατήστε για να μεταβείτε στις Ρυθμίσεις εφαρμογής" της Ελληνικής σελίδας δεν λειτουργεί (προς το παρόν) ;)

      Πατώντας το "Tap to go Applications settings" η καρτέλα που θα ανοίξει και όλες οι λειτουργίες απο εκεί και πέρα, θα είναι στη γλώσσα του κινητού δηλαδή στην δική μας περίπτωση στα Ελληνικά :)
    • Διαφήμιση
    • Και σε Αγγλικά ... Αγγλίας το γύρισα...και σε Αγγλικά...Αμερικάνικα το γύρισα...και σε ότι Αγγλικά βρήκα στο menu το γύρισα...αλλά η δουλειά δεν γίνεται.
      Δεν λειτουργεί το τελευταίο link "Tap to go to application settings".
      Ενώ δούλευε. Στο Redmi Note 3 και Redmi Note 4 (με παλιότερες rom) έτσι τις απενεργοποιούσα. Τώρα δεν μου δουλεύει. Φτάνει μέχρι το τελευταίο link...και ενώ το πατάω δεν κάνει τίποτα.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Και σε Αγγλικά ... Αγγλίας το γύρισα...και σε Αγγλικά...Αμερικάνικα το γύρισα...και σε ότι Αγγλικά βρήκα στο menu το γύρισα...αλλά η δουλειά δεν γίνεται.
      Δεν λειτουργεί το τελευταίο link "Tap to go to application settings".
      Ενώ δούλευε. Στο Redmi Note 3 και Redmi Note 4 (με παλιότερες rom) έτσι τις απενεργοποιούσα. Τώρα δεν μου δουλεύει. Φτάνει μέχρι το τελευταίο link...και ενώ το πατάω δεν κάνει τίποτα.
      Το χρησιμοποιώ συνέχεια και δουλεύει και αυτή τη στιγμή (όπως εξήγησα παραπάνω) σε 4 διαφορετικά κινητά. Κάτι άλλο μέσα στη ROM σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα ή ίσως απλά να σου έχει μπλοκάρει και να είναι απαραίτητο να αποσυνδεθείς από το λογαριασμό Google (στο κινητό) και να συνδεθείς ξανά ;)
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Το χρησιμοποιώ συνέχεια και δουλεύει και αυτή τη στιγμή (όπως εξήγησα παραπάνω) σε 4 διαφορετικά κινητά. Κάτι άλλο μέσα στη ROM σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα ή ίσως απλά να σου έχει μπλοκάρει και να είναι απαραίτητο να αποσυνδεθείς από το λογαριασμό Google και να συνδεθείς ξανά ;)
      Ωραία! Ευχαριστώ! Αφού μου λές ότι δουλεύει θα το δοκιμάσω και αλλού γιατί ήταν ο πιο εύκολος και "αναίμακτος" τρόπος. ^^
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Απενεργοποίηση εφαρμογών Google

      @dnomikos
      Απίστευτο! Δουλεύει όπως είπες!
      Το είχα δοκιμάσει 10 φορές και είχε μουλαρώσει....και μάλιστα το δοκίμασα και στο Max 2 (φίλου) με official και δεν χαμπάριαζε ούτε εκεί.

      Τώρα δουλεύει. Και να σε πω και το καλύτερο; Δεν γύρισα την γλώσσα σε Αγγλικά! Με Ελληνικά δούλεψε (αναζήτηση disable).

      Τι να πω... μηχανήματα του διαβόλου... χεχε... :)

      from my Mi5s
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      @dnomikos
      Απίστευτο! Δουλεύει όπως είπες!
      Το είχα δοκιμάσει 10 φορές και είχε μουλαρώσει....και μάλιστα το δοκίμασα και στο Max 2 (φίλου) με official και δεν χαμπάριαζε ούτε εκεί.

      Τώρα δουλεύει. Και να σε πω και το καλύτερο; Δεν γύρισα την γλώσσα σε Αγγλικά! Με Ελληνικά δούλεψε (αναζήτηση disable).

      Τι να πω... μηχανήματα του διαβόλου... χεχε... :)

      from my Mi5s
      Μπράβο βρε :thumbsup:

      Αυτό εννούσα όταν έλεγα ότι ψάχνεις τη λέξη disable και ας είναι στα Ελληνικά η γλώσσα του κινητού ;)