Διαφήμιση

Πρόβλημα μετά από αντικατάσταση οθόνης σε Xiaomi Mi5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα μετά από αντικατάσταση οθόνης σε Xiaomi Mi5

      Η οθόνη του κινητού της κόρης μου (Xiaomi Mi5) έσπασε και αποφάσισα να αγοράσω αυτή την οθόνη
      Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

      την οποία τοποθέτησε κάποιος τεχνικός.

      Προέκυψαν όμως δύο προβλήματα.

      ένα είναι ότι δεν δουλεύει το αριστερό "κουμπί" και το σοβαρότερο πρόβλημα είναι ότι εκεί που η αφή της οθόνης δουλεύει κανονικά, ξαφνικά σταματάει να δουλεύει η αφή και η μόνη λύση είναι να κάνω reboot με power+volume μία ή και περισσότερες φορές μέχρι να δουλέψει πάλι η αφή. Στη συνέχεια δουλεύει κάποια ώρα και η αφή σταματάει και πάλι,και πάλι reboot κλπ.

      Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι ?

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ....

    • Έτσι όπως τα λες δείχνει να ειναι προβληματική η οθόνη..


    • Διαφήμιση
    • Το πιθανότερο είναι πως είναι πρόβλημα της οθόνης για το θέμα του αριστερού κουμπιού, αλλά για την αφή (που είναι και το σοβαρότερο πρόβλημα) επειδή μετά τα reboot δουλεύει κανονικά μέχρι να την "πιάσει" πάλι και να σταματήσει να δουλεύει, ελπίζω να είναι θέμα λογισμικού ..... κάπου διάβασα για LG ότι η αντικατάσταση της οθόνης δημιούργησε θέμα λογισμικού το οποίο το αντιμετώπισε η εταιρεία (!!), δεν ξέρω βέβαια λεπτομέρειες.

      Έχω ειδοποιήσει και τον πωλητή (κινέζο) αν και η εγγύηση του ανταλλακτικού παύει όταν τοποθετηθεί (θα πρέπει λέει να δοκιμαστεί πριν τοποθετηθεί !!). Και έστειλα και ένα mail στο global support της xiaomi μήπως έχουν κι αυτοί καμιά ιδέα.

      Πριν παρατήσω το κινητό (το οποίο είναι μόλις 6 μηνών και τέλειο κατά τα άλλα) θα κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ενημέρωση μπας και γίνει κανένα θαύμα !!!

      Αν έχετε και καμιά ιδέα ακόμα please πείτε μου .....

      =============== Ιαν 5th 2018, 7:45am ===============
      @derveni κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι είμαι από Κατερίνη αλλά έχουμε στη Λάρισα μακρινούς συγγενείς τους οποίους γνωρίσαμε από ένα τυχαίο γεγονός (όταν ήμουν παιδάκι με πήρε αγκαλιά κάποιος κύριος στην πλατεία του χωριού που ήμουν και ο κύριος αυτός είχε το ίδιο όνομα και επίθετο με τον πατέρα μου !!!! κι έτσι γνωριστήκαμε ....)
    • Εγω επιμένω στο να πιστεύω ότι έχει θέμα η οθόνη.
      Τεσπα.. να το ψάξεις λίγο και βλέπεις ..


    • Μόλις έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μέχρι στιγμής καλά ....

      Πριν είχα κάνει κι ένα τεστ με το *#*#6484#*#* και όσον αφορά την αφή μου φάνηκε εντάξει ...

      =============== Ιαν 7th 2018, 9:15pm ===============
      Τελικά το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Πολλές φορές όταν κολλάει η αφή, χτυπώντας το επανέρχεται ..... μήπως έχει να κάνει με επαφές ??? αλλά όμως κολλάει και εκεί που βρίσκεται ακίνητο πάνω στο τραπέζι, επομένως μάλλον δεν έχει να κάνει με τις επαφές .....

      Τι να πω ....???
    • Διαφήμιση
    • Προβληματικό τσιπάκι του digitizer.
      Δεν πρόκειται να στρώσει εκτός αν είσαι τυχερός και στρώσει μετά από ζέσταμα.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Η κατάσταση χωρίς να κάνω τίποτα είναι ελαφρώς καλύτερη αλλά το πιάνει πάλι που και που ...
      Από την Ali express μου είπαν ότι έπρεπε να έχω βίντεο από την όλη διαδικασία τοποθέτησης κλπ και η πλάκα είναι ότι αναφέρει οτι η εγγύηση (την οποία διαφήμιζε και στον τίτλο του αντικειμένου) παύει να ισχύει αν ολοκήρωθεί η τοποθέτηση !!!! Τέλος πάντων .... Εν τω μεταξύ πήρα και ένα 4Χ για να κάνω τη δουλειά μου ....


      @GR_Macedon τι εννοείς ζέσταμα το τσιπάκι του digitizer.... πως μπορεί να γίνει ??
    • Είναι δουλειά τεχνικού.
      Οι οθόνες εφόσον τοποθετηθούν ναι, συνήθως δεν τις παίρνουν πίσω. Πρώτα πρέπει να την δοκιμάσεις χωρίς να ξεκολλήσεις κανένα αυτοκόλλητο από την οθόνη και εφόσον δουλεύει κανονικά τότε την τοποθετείς.
      Βέβαια υπάρχει πιθανότητα μετα από 1-2 μέρες να σου βγάλει πρόβλημα το toutch. :(
      Συνήθως αν μια οθόνη δεν βγάλει πρόβλημα τις πρώτες 3 μέρες είναι ΟΚ.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Την οθόνη την τοποθέτησε τεχνικός και το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από 2-3 ημέρες .... Για την δοκιμή αν το ήξερα θα ενημέρωνα τον τεχνικό αλλά ..... αν και μάλλον θα λειτουργούσε κανονικά αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά.

      Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αφού μάλλον η συσκευή πάει για συρτάρι .... έλεγα να δοκιμάσω το "ζέσταμα" στο τσιπάκι του digitizer αν ήταν κάτι σχετικά απλό να γίνει, μπάς και ....