Διαφήμιση

Επιλογή κινητου με βαση συγκεκριμενα χαρακτηριστικα

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Επιλογή κινητου με βαση συγκεκριμενα χαρακτηριστικα

      Γεια σας. Εχω αποφασισει να παρω ενα απ αυτα τα 3 κινητα:

      Lenovo Vibe P2, Xiaomi Mi Max 2 ή Xiaomi Mi A1

      Και θελω καποιες διευκρινισεις για να παρω την τελικη αποφαση... μιας και ερχεται black Friday..
      (Τα χαρακτηριστικα τα γραφω με την σειρα που εγραψα τα κινητα. P2,Mi Max2,MiA1)

      1) Υλικο: aluminium alloy/glass, plastic, ή aluminium alloy/metal?
      2) οθονη: super amoled ή LCD IPS?
      3) cpu: Snapdragon καλυτερα απο Mediatek.., γιατι?
      3a) 1.4GHz σε τι ακριβως διαφερει απο αυτα με 2GHz?
      4) Camera: Sony IMX258, Sony IMX386 Exmor RS, Omnivision OV12A10?
      4a) Διαφραγμα? f/2.0, f/2.2, f/2.2?
      5) Μπαταρια: Τυπος (Li-lon,Li-polymer, Li-polymer)
      5a) 5100mAh, 5300mAh, 3080mAh
      6) Μεγεθος οθονης: 5.5", 6.44", 5.5"
      7) 4G Εχω ακουσει κατι για 800αρα μπαντα για να πιανει καλυτερα 4G και κατι τετοια, δεν ξερω τι ειναι η μπαντα αλλα σε καποια site λεει να τσεκαρεις αν το συγκεκριμενο κινητο πιανει σημα στην χωρα σου (η κατι τετοιο). και δεν βγαζω ακρη απ τα αποτελεσματα...
      8) 176€ απο gearbest. 178€ απο geekbuying, 171€ απο aliexress
      (απο gearbest πηρα το προηγουμενο μου κινητο, σε 2 βδομαδες ηρθε κ ολα μια χαρα.., οι αλλες 2 σελιδες ειναι εμπιστες? γτ αγοραζουμε και μεσω καρτας)

      9) Το Mi A1 που εχει μπαταρια 3080mAh, θα κραταει πολυ λιγοτερο? γτ το χρησιμοποιω πολλες ωρες το κινητο.., μουσικη παιχνιδια κλπ... οποτε χρειαζομαι κατι που να αντεχει. Τωρα εχω το Xiaomi Redmi Note 3 Pro Και το φορτιζω 2 φορες την μερα. Καποιοι μου ειπαν πως δεν αποδιδει τελειως γιατι δεν εχει την επισημη ρομ.

      Εβαλα αυτα τα κινητα σε συγκριση στο kimovil.. εσεις ποιο θα διαλεγατε?
    • Το Lenovo δεν το ξέρω σαν συσκευή, οπότε δεν μπορώ να σου πω πολλά...γενικά σαν συσκευές όμως είναι καλές.

      Το MI MAX είναι μεγάλο σε μέγεθος και ίσως δεν σε βολέψει στο χέρι. Ο επεξεργαστής που έχει είναι σχετικά καλός με πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας. Με εξαίρεση την κάμερα που είναι βασική (το βράδυ σίγουρα δεν θα βγάζει καλές φώτο) θα κάνει όλα όσα θες και χωρίς κόπο.

      Το Mi A1, είναι επίσης καλή συσκευή αλλά έρχεται με λειτουργικό βασικού android, οπότε ίσως και αυτό να μην σε βολέψει.

      Αν είσαι Αθήνα, κάνε μία βόλτα από το Golden Hall, στο Mi Store που έχει ανοίξει να δεις τα δύο Xiaomi από κοντά + μία βόλτα από άλλο κατάστημα που να έχει το lenovo ώστε να έχει και οπτική σύγκριση και των τριών συσκευών ;)
    • @NasDriver χμμ. σ ευχαριστω πολυ. δεν με βοηθησες ιδιαιτερα βεβαια.. :P απο καμερα δεν εχω ιδεα. μαρκα.., χαρακτηριστικα.., λεπτομερειες κλπ.. μεχρι 200€ δινω αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο ευχαριστως να το κοιταξω.
    • Διαφήμιση
    • Έχεις κάνει πολύ καλή έρευνα :)

      Ψάχνοντας όμως μεμονωμένα χαρακτηριστικά, δύσκολο να καταλήξεις κάπου. Ξεκίνα ανάποδα και εκμεταλλεύσου την έρευνα που έκανες.
      Άρχισε με πράγματα που θες εσύ οπωσδήποτε και δες αν τα καλύπτουν τα μοντέλα που κατέληξες.
      Ένα πολύ βασικό χαρακτηριστικό είναι το μέγεθος οθόνης που θες. Μεταξύ 5.5 και 6.44 μιλάμε για μεγάλη διαφορά.
      Μετά έχεις το θέμα με τη μπαταρία. Μεγάλη μπαταρία είναι καλό πράγμα ΑΛΛΑ αν έχεις ταυτόχρονα μεγαλύτερη οθόνη και πιο δυνατό επεξεργαστή, θα έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση, άρα χρόνους παρόμοιους με μια πιο μικρή οθόνη και συντηριτικό επεξεργαστή κι ας έχει το δεύτερο κινητό μικρότερη μπαταρία.
      Αν δε θες να μπλέξεις με αλλαγές rom και σου αρέσει πχ. το miui, πάλι αποκλείεις κάποια κινητά και ας είναι μέσα στο εύρος τιμών που θες να κινηθείς.

      Με 2 λόγια, πέρα από την τιμή, βρες και 2-3 χαρακτηριστικά που θες οπωσδήποτε νάχει το κινητό σου και ξεκίνα από κει.
      Όταν καταλήξεις στα μοντέλα που τα έχουν, μπορείς πιο εύκολα να βρεις κάποιο που θα σε ικανοποιεί και στα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. ;)

      =============== Νοε 22nd 2017, 10:23am ===============
      Σχετικά με το kenzo και την μαϊμού rom:
      Πραγματικά ΔΕΝ είχες την ευκαιρία να δεις τι μπορεί να κάνει το κινητό. ;) Έχω το ίδιο και μόλις μισό χρόνο με σωστές rom. Ένα χρόνο με μαϊμού.
      Το κινητό, αν δεν υπάρχει θέμα hardware, είναι απίθανο στην κατηγορία του. Ακόμη και η μπαταρία του μετά από 1,5 και χρόνο χρήσης, δίνει από 7 μέχρι 9.5 ώρες sot σε ημερήσιο κύκλο φόρτισης. Ακόμη και να το αλλάξεις, βάλτου σωστή rom και δώστου μια ευκαιρία. ;)
    • @fog καταρχας ευχαριστω. κατα δευτερον: ακριβως επειδη κοιταξα για συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που θελω κατεληξα σ αυτα τα τρια, κ βαση τιμης γτ υπηρχαν κινητα που θα ηθελα και εκαναν 400+. εκεινα τα χαρακτηριστικα ειναι ιδια και στα τρια η παρομοια και επειδη τα θελω.. δεν τα σχολιασα. σχολιασα αυτα γτ δεν ξερω καποια πραγματα.αυτο με οθονη κ μπαταρια πηγαινε στο μι μαξ 2. οποτε καλυτερα να το αφησω. 6.44" ειναι οντως πολυ αλλα θα το συνηθιζα. αν ειναι ομως να με παιδεψει με την μπαταρια.. να το ξανασκεφτω.

      για το miui.., εχω το κενζο εδω και ενα χρονο με unofficial rom, νομιζω εδν εχω καταλαβει τι ακριβως σημαινει να εχει/ειναι miui. προσφατα ασχοληθηκα λιγο με αλλαγη σε επισημη ρομ και δεν καταφερα κατι. θα την φλασαρω την παρασκευη με την βοηθεια καποιου απο το φορουμ :D ετσι για να δω και διαφορες. θελω να απαρω καινουριο οχι γτ δεν μου βγηκε καλο αλλα γτ το σακατεψα το καημενο. εχω μικρο μωρο βλεπεις και νομιζω πως επειδη μου πειραζει φορτιστες ακουστικα κλπ, εχει βραχυκυκλωσει η υποδοχη των ακουστικων και δεν τα διαβαζει η κανει "μιση" δουλεια. ειχε παει να βγει κ λιγο το καπακι κ επειδη ειχαν κουνηθει τα κουμπια της εντασης, στην προσπαθεια μου να τα βαλω στην θεση τους, τα στραβωσα. μετα εβγαλα τελειως το καπακι και οταν το ξαναβαλα δεν "εκλεινε" τελειως.. εχει ενα μικρο κενο εκει που κουμπωνει.

      --------------------

      ετσι κι αλλιως τωρα με το περασμα της επισημης.. θα δω τι παιζει. sot?
    • Καταλαβαίνω :)
      Τρικ για το μωρό (ανάλογα βέβαια πόσο μωρό είναι): ένα παλιό καλώδιο τηλεφώνου, εκείνα τα σπιράλ και ένα κινητό αρχαίο από κάνα συρτάρι (στυλ νόκια που δε σπάνε, δε διαλύονται) και θάχει ότι και η μαμά να ασχολείται, χωρίς να πειράζει της μαμάς :D

      Sot=screen on time: Ώρες χρήσης του κινητού με ανοιχτή οθόνη. Κοινώς πόσες ώρες το έχει κάποιος στα χέρια του και το βασανίζει. :)
    • @fog ε δεν τον αφηνω να παιζει με το δικο μου.. αλλα προλαβαινει που κ που και τα πειραζει. κι επειδη κ φορτιστη κ ακουστικα τ βαζε στο στομα του, ειπα μηπως τα βαλα καμια φορα ετσι μεσα στο κινητο και βραχυκυκλωσε. (τριων ειναι)

      οσο για το sot.. μεχρι προτεινως το χρησιμοποιουσα πανω απο 12ωρο.., περιπου οσο ημουν ξυπνια.. και κραταγε μια μερα.. αντε κ κατι παραπανω. τωρα το χρησιμοποιω 8 ωρες περιπου και θελει δυο φορτισματα.
    • Διαφήμιση
    • Πριν πάρεις νέο, δεν κάνεις μία βόλτα από το Qubestore στον Εύοσμο να περάσετε μία official rom ?
      Να δουν και τα προβληματάκια που έχεις ?
    • @xrictina Εγώ θα έλεγα Χριστίνα να πας στο mido δοκιμασμένο κινητό και στο μπάτζετ που έχεις τον 200 euro που έχεις όριο, και θα σου περίσσεψαν κιόλας χρήματα.
    • @NasDriver πληρωνεις για να στο κανουν? κι αν ναι ποσο?

      @derveni θα το κοιταξω

      =============== Νοε 22nd 2017, 1:12pm ===============
      @derveni @NasDriver

      Μια ερωτηση να κανω.., αφου μπαινετε κ διαβαζετε ολα τα μηνυματα γτ δεν απαντατε σ αυτα ππου πραγματικα ρωταω.., σχετικα με υλικο., καμερα., επεξεργαστη κλπ?

      να ανοιξω θεμα αλλου?
    • @xrictina Όχι μείνε σε αυτό το νήμα μην ανοίξεις αλλού εγώ για κάμερες δεν ξέρω δεν ασχολούμαι. Θα σου απαντήσει η @fog που ασχολείται με κάμερες.
    • Διαφήμιση
    • Λογικά θα έχει κάποιο κόστος, δεν γνωρίζω όμως πόσο :/

      Νομίζω ότι τα περισσότερα στα απάντησα στο πρώτο ποστ που έκανα, που δεν θα είναι τόσο καλό το καθένα...από εκεί και πέρα για αναλυτικές λεπτομέρειες, δεν τις έχω σαν συσκευές και δεν τις έχω δουλέψει ώστε να έχω προσωπική αντίληψη :/