Διαφήμιση

Mi Scale 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μα καλά, μόνο 2 νήματα στο Mi Scale; Τι έγινε, όλοι fit είστε δω μέσα, μόνο εγώ είμαι χοντρός; :D

      Λοιπόν, παρέλαβα τις προάλλες τη Mi Scale 2 από σκρουτζομάγαζο, το μοναδικό προε το παρόν που την έχει εδώ Ελλάδα. Μάλιστα η τιμή είναι ίδια με του GB (αν υπολογίσεις και το priority line) και αποστολή την επομένη.
      Δε χρειάζεται να κάνω κάποιο review, φωτογραφίες κλπ, το review του mich002 εδώ είναι κατατοπιστικότατο. Εγώ εδώ θα πω μόνο δικές μου εντυπώσεις από μερικές μέρες χρήσης.
      • Αισθητικά είναι πολύ ωραία (όπως μας έχει συνηθίσει η Xiaomi), πολύ μικρή σε διαστάσεις-compact αλλά στιβαρή.
      • Χωρίς κουμπιά, απλά ανεβαίνεις πάνω κι ανοίγει. Οι φωτεινές ενδείξεις είναι "κρυμμένες" κάτω από το πλαστικό (πολλά + στο design) με ευανάγνωστα γράμματα. Αυτά τα δύο είναι τα μισά λεφτά για μένα, διότι ζυγίζομαι "στο φτερό" στο σκοτάδι χωρίς να κάνω θόρυβο ή ν' ανάψω φως - αχχχ, εκεί καταντήσαμε, να ζυγιζόμαστε στα κρυφά, σα τους κλέφτες (ναι, λες κι αν μπει κανας κλέφτης το πρώτο που θα σκεφτεί είναι "ωωω, ζυγαριά Xiaomi, ας ζυγιστώ") :D
      • Τα άλλα μισά λεφτά είναι ότι συνδέεται με ΒΤ στο MiFit (χωρίς καν να πρέπει να το ανοίξεις) και περνάει τα όλα τα δεδομένα εκεί - η ζυγαριά δείχνει μόνο βάρος, η συσταση μάζας (μυική-λίπος-νερό) φαίνεται μόνο στο Mi Fit.
      • Τα τελευταία μισά λεφτά είναι ότι αναγνωρίζει αυτόματα τον χρήστη και συνδέεται με το αντίστοιχο MiFit, αρκεί βέβαια να υπάρχει κάποια σεβαστή διαφορά κιλών μεταξύ των χρηστών... όπως στην περίπτωσή μου :D Σε αντίθετη περίπτωση σε ρωτάει το Mi Fit "(Συγνώμη κύριε) Ποιος είστε;" (όντως ρωτάει)
      • Από άποψη ακρίβειας δεν παρατήρησα κάποια απόκλιση από άλλες ζυγαριές. Ειδικά για τη σύσταση της μάζας, μη ξεχνάτε ότι δεν είναι ιατρικό εργαλείο και τις ενδείξεις, εγώ τουλάχιστον, τις θεωρώ περισσότερο ποιοτικές-προσεγγιστικές % παρά ακριβείς ποσοτικές.


      Σε γενικές γραμμές λοιπόν είμαι πολύ ικανοποιημένος και η ευκολία της με κάνει να ζυγίζομαι συχνότερα... το μόνο που μένει είναι να λαμβάνω υπόψιν τα νούμερα :P
    • να το δώσω δηλαδή το 50αρικο ; :)
      (κάτι πρέπει να γίνει με το amazfit βέβαια , να ενωθεί έστω με το mi fit να μην έχουμε 100 προγράμματα)


      (καλά την πήρα ήδη ;) )
    • Διαφήμιση
    • Πιστεύω δε θα το μετανιώσεις, είναι πολύ βολική.
      Αυτό που λες με τα προγράμματα είναι ένα θέμα βέβαια (παρεμπιπτόντως, δε το ήξερα ότι το amazfit δε συνδέεται με το Mifit... that sucks!).
      Eγώ έχω τη ζυγαριά στο MiFit και wearable έχω το Garmin Vivosmart HR που έχει δικό του software... σκέφτομαι να πάρω ένα Mi band 2 που 'ναι φτηνό, για να χρησιμοποιώ μόνο το MiFit... αλλά το garmin είναι κλάσεις ανώτερο (έχει και 5πλάσια τιμή, πως να το παρατήσω)
      Το ιδανικό θα ήταν όλα τα gadgets/wearables να έχουν output δεδομένα που να μπορούν να εισαχθούν σε άλλο software αλλά αυτό μάλλον δε θα γίνει ποτέ, περισσότερο για λόγους marketing παρά τεχνικούς.
    • Ο/H johnny_red έγραψε:

      Πιστεύω δε θα το μετανιώσεις, είναι πολύ βολική.
      Αυτό που λες με τα προγράμματα είναι ένα θέμα βέβαια (παρεμπιπτόντως, δε το ήξερα ότι το amazfit δε συνδέεται με το Mifit... that sucks!).
      Eγώ έχω τη ζυγαριά στο MiFit και wearable έχω το Garmin Vivosmart HR που έχει δικό του software... σκέφτομαι να πάρω ένα Mi band 2 που 'ναι φτηνό, για να χρησιμοποιώ μόνο το MiFit... αλλά το garmin είναι κλάσεις ανώτερο (έχει και 5πλάσια τιμή, πως να το παρατήσω)
      Το ιδανικό θα ήταν όλα τα gadgets/wearables να έχουν output δεδομένα που να μπορούν να εισαχθούν σε άλλο software αλλά αυτό μάλλον δε θα γίνει ποτέ, περισσότερο για λόγους marketing παρά τεχνικούς.
      για τεχνικούς είναι ότι δεν δίνουν api οι εταιρίες (και δεν δίνουν για λόγους marketing / κόστους κλπ) :)
      με πατέντες γίνονται export (π.χ. για το Mi band το app notify&fitness έχει export σε strava/endomondo κλπ) , βάζεις και ένα syncmytracks και τα συγχρονίζεις και σε άλλα services

      περιμένουμε κανά integration mifit/amazfit μπας και δούμε ποτέ άσπρη μέρα (αν το κάνει ποτέ στην μη κινέζικη έκδοση)
    • Ο/H acme έγραψε:

      καλησπέρα,
      καμιά φορά ζυγίζομαι και δε δείχνει τα δεδομένα στο mi fit. πρέπει να έχω ανοιχτή την εφαρμογή;
      ε κάπως πρέπει να στείλει τα δεδομένα
      αν δεν είναι "ανοιχτή" η εφαρμογή ή η ζυγαρια τότε πως θα γίνει ο συγχρονισμός ;
    • Διαφήμιση
    • Φανταζόμουν ότι αν είχα ανοιχτό το bluetooth, θα ήταν αρκετό. ή θα μπορούσε όπως λειτουργεί το mi band. Δηλαδή να στέλνει τα δεδομένα με το που πιάνει το bluetooth.
    • ναι δεν ξέρω αν έχει αυτή την δυνατότητα αλλά σίγουρα διαφέρει ως προς την λειτουργία
      το Mi band Πρέπει να κρατάει δεδομένα γιατί είναι activity tracker , δεν έχεις πάντα το κινητό
      για την ζυγαριά δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο


      και να λειτουργεί όπως το μι band πάλι δεν πρέπει να την "ανοίξεις" ;
      δεν γίνεται να είναι always on σαν το band
    • Εγώ στην αξιολόγησή μου δήλωσα ότι δουλεύει μόνο με το BT χωρίς να χρειάζεται ν ανοίξεις το MiFit και το χα δοκιμάσει έτσι...
      ωστόσο μπορεί να ξεγελάστηκα διότι έχω δώσει άδεια στο Mifit να εκκινεί στο παρασκήνιο και όταν το δοκίμασα να έτρεχε και να μη το κατάλαβα.
      Αν και δεν έχει και τόσο πολύ σημασία (δε θα σε αποτρέψει ούτε θα ωθήσει στην αγορά η συγκεκριμένη λεπτομέρεια) για να είμαστε ακριβείς, θα κάνω καλύτερη δοκιμή το βράδυ που θα μαι σπίτι και θα ενημερώσω.
    • Διαφήμιση
    • καλησπερα , πήρα λοιπόν την v2 κι εγώ και έχω να πω ότι είμαι απογοητευμένος.Ας αρχίσουμε από την αρχή, με παρακολουθεί διαιτολόγος με επαγγελματική ζυγαριά, διότι θέλω να ρίξω το λίπος, και είμαι στα 11% . Η πρώτη ζυγαριά με έβγαζε στα 26 ,( τεράστια διαφορά για να δουλεύει σωστά, άλλωστε ο λόγος να επιλέξει κάνεις την v2 από την πρώτη είναι η λιπομετρηση) εφόσον έκανα αρκετά τεστακια( διαγραφή- εγκατασταση εφαρμογής όπως μου είπε η εταιρία ) καταλήξαμε στο να πάω να μου την αλλάξουν. Σήμερα λοιπόν παρέλαβα την δεύτερη, δυστυχώς οι μετρήσεις είναι 25% και πάλι . Να προσθέσω ότι οι μετρήσεις γίνονται πάντα σε ισιο πλακάκι και εννοείτε χωρίς βρεγμένα πόδια. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει? Αύριο θα τους καλέσω ξανά.