Διαφήμιση

Google Backup & Automatic restore σε MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Google Backup & Automatic restore σε MIUI

      Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως γίνεται να κάνουμε να δουλέψει το google backup σε MIUI rom. Είτε stable είτε beta. Να εξηγήσω ακριβώς.

      Αρχικά στις ρυθμίσεις settings->backup & reset έχω ενεργοποιημένο το Automatic Restore, έχω το σωστό backup account. Στην καρτέλα settings->Backup & reset->Google account εκεί μου έχει την επιλογή του drive "γκριζαρισμένη" και δεν μπορεί να επιλεγεί.

      Τι δεν λειτουργεί! Προερχόμενος από νέξους όταν έκανα factory reset, άλλαζα ρομς με καθαρές εγκαταστάσεις κλπ, κατά τον αρχικό wizard σεταρίσματος μετά την εισαγωγή του mail, μου έβγαζε από ποια συσκευή θα ήθελα να κάνει restore. Επέλεγα την πιο πρόσφατη σε ημερομηνία και μου έβγαζε λίστα με τις εφαρμογές. Τικάριζα όσες ήθελα να μου ξαναεγκαταστήσει και κατά συνέπεια αυτού με την ολοκλήρωση του wizard άρχιζε το Play store να κάνει μόνο του κατέβασμα αυτών των εφαρμογών. Έχοντας κάνει ήδη 3 factory reset σε MIUI, ένα σε 8.2.10, ένα σε 8.5.4 και ένα με την ελληνική dev rom αυτό δεν έγινε ποτέ.
      Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάω να μπω στο play store και να ξεκινήσω χειροκίνητα να επιλέγω μία προς μία τις εφαρμογές που θέλω να μου κατεβάσει.

      Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό έτσι ώστε όταν ξανακάνω καθαρή εγκατάσταση να ξεκινήσει μόνο του να τις κατεβάζει??? Φαντάζομαι ότι θα μου πείτε γιατί δεν κάνεις backup και restore που έχει ενσωματωμένο. Είνια λόξα δική μου να μην θεωρώ τελειώς καθαρή εγκατάσταση όταν κάτι γίνεται restore με αυτόν τον τρόπο. Θέλω να μου τις ξανακατεβάσει από την αρχή το play store. Σαν να είναι καινούρια συσκευή. Απλώς με την διευκόλυνση του να μην της επιλέξω/ψάξω πάλι μία-μία.
    • Ευχαριστώ αλλά αυτό κάνω και τώρα με λίγο διαφορετικό τρόπο. Πλεόν δεν υποστηρίζεται αυτή η λειτουργεία από το Play store αλλά έχει σε κάθε εφαρμογή στην λίστα ένα install button χωρίς να χρειαστεί να μπεις μέσα σε αυτή. Ωστόσο αυτό προυποθέτει και πάλι χειροκίνητα όπως λέω να πάω σε όλη την λίστα και να πατήσω εγκατάσταση μία προς μία σε όλες τις εφαμογές που θέλω.

      Το θέμα είναι να μου έκανε αυτόματα μόνο του restore(υπό την έννοια του ότι θα ξεκινούσε να κατεβάσει μόνο του) τις εφαρμογές που είχα στο προηγούμενο setup μου.
      Στον αρχικό wizard σου έδινε 3 επιλογές:
      • Set up new device
      • Restore with email account
      • Restore with another device
      Στη δεύτερη λοιπόν όταν έβαζες το google mail σου, μετά σε έβγαζε σε ένα μενου με 3-4 setup, τα πιο πρόσφατα, που είχες σε κάποιο κινητό. Πχ. επέλεγς όποιο ήθελες και σου έβγαζε λίστα με τις εφαμοργές που είχες σε αυτό, πάταγες συνέχεια. Με το τέλος του wizard το Play store μόνο του ξεκινούσε μία διαδικασία restore(redownload) των εφαρμογών που είχες πριν κάνεις factory reset ή της ημερομηνίας που επέλεξες στον wizard.

      Από ότι βλέπω αυτό δεν υπάρχει στην MIUI γιατί θέλουν μάλλον να σε αναγκάσουν να χρησιμοποιήσεις το Mi cloud τους και τα λοιπά αυτά. Κάτι που δεν θέλω για κανένα λόγο.
    • Διαφήμιση