Διαφήμιση

Philips connected bulbs και Xiaomi Mi Home

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Philips connected bulbs και Xiaomi Mi Home

      ίσως να είμαι σε λάθος sub forum αλλά επειδή η ερώτηση μου αφορά λάμπες είπα να το βάλω εδώ.
      Παίζοντας που λέτε χτες λίγο με το Mi Home, είδα ότι στις διαθέσιμες συσκευές που μπορείς να συνδέσεις με την εφαρμογή, υπάρχει και μία καταχώρηση για Philips Connected Bulb. Μπορείτε να το δείτε και στο screen shot που ακολουθεί.

      Imgur: The most awesome images on the Internet

      το μόνο που βρήκα στο διαδίκτυο είναι για μια συνεργασία της Philips με τη Xiaomi για λάμπες της πρώτης που θα συνδέονται στο mi home για την αγορά της Κίνας, αλλά τίποτα περισσότερο.
      Να φανταστώ ότι δεν είναι για τις Philips Hue καθώς οι συγκεκριμένες λάμπες χρειάζονται hub. τι είναι όμως? Ξέρει κανένας σε ποιες λάμπες αναφέρεται?

      =============== Ιουν 7th 2017, 3:16pm ===============
      με λίγο παραπάνω ψάξιμο σήμερα είδα ότι υπάρχει στην κινέζικη έκδοση του mi.com. επίσης χτες την έψαξα και στο GB και δεν την βρήκα ένω σήμερα την έχει κανονικότατα στα 11,29

      τώρα που μιλάμε πιο συγκεκριμένα λοιπόν, υπάρχει κανένας που να την έχει δοκιμάσει? είναι καλύτερη ή όχι από τη yeelight?

      =============== Ιουν 8th 2017, 3:15pm ===============
      με τη χρήση του κωδικού XPBulbs, κατεβαίνει στα 8,90€. Δεν ξέρω μέχρι πότε ισχύει το κουπόνι, το βρήκα εδώ.
      Την αγόρασα σήμερα, αλλά προφανώς ακόμα αναμένεται το stock και δεν θα φύγει άμεσα. Έχω και τη λευκή τη yeelight οπότε θα μπορώ να κάνω την σύγκριση άμεσα...
    • Έχει βγει και κάποια προσφορά εδώ => Xiaomi Yeelight RGBW E27 Smart LED Bulb (Don't miss this offer)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • @psybill

      σου ήρθε τελικά η Philips Connected Bulb;
      με ενδιαφέρει αν συνεργάζεται με το xiaomi getaway και τις yeelight και να μπορείς να κάνεις τα ίδια σενάρια με τους door και human body sensor..

      ενδιαφέρομαι και για τις 3 Philips που έχει στο GB

      Original Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp 2

      Xiaomi Philips Smart LED Ball Lamp
      Xiaomi yeelight 4000k εχει ρυθμιζόμενο Color temperature: 3000 - 5700k
      lumens: 450Lm

      ενω η αντίστοιχη Xiaomi yeelight 4000k εχει σταθερό Color temperature στα 4000k (αρκετά ψυχρό χρωμα)
      αλλα ειναι πιο φωτεινή με lumens: 600Lm

      Original Xiaomi Philips LED Ceiling Lamp
      Η philips ειναι μεγαλύτερη σε διάσταση και εχει 3000lm
      ενώ η Xiaomi yeelightt celling lamp ειναι μικρότερη σε διάσταση και με λιγότερη φωτεινότητα με 2000lm
    • Μπα δεν ήρθε ακόμα. Λογικά την επόμενη εβδομάδα. Μόλις μου έρθει θα γράψω εδώ εντυπώσεις

      =============== Ιουλ 22nd 2017, 12:08pm ===============
      Philips Connected bulb for Mi Home Philips Connected bulb for Mi Home - Album on Imgur

      Ήρθε επιτέλους χτες η λάμπα της Philips και σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τη συσκευασία αλλά και μια δίπλα στη yeelight για σύγκριση. Επίσης βάζω και μερικά screenshots από το interface το οποίο φυσικά είναι διαφορετικό από τη yeelight.Το interface όπως βλέπετε χωρίζεται σε τρία tab. Το πρώτο είναι για το χειρισμό της λάμπας. πάτημα στο εικονίδιο της λάμπας για on/off ενώ με swipe πάνω/κάτω ρυθμίζεται η ένταση και δεξιά/αριστερά η θερμοκρασία του χρώματος. στο δεύτερο tab έχουμε τις 4 αποθηκευμένες θέσεις, ενώ μπορούμε να αποθηκεύσουμε και δικά μας, τα οποία εμφανίζονται παρακάτω. Στο τελευταίο tab βρίσκεται ένας timer για να σβήσουμε τη λάμπα στον επιθυμητό χρόνο. Το μενού είναι στα αγγλικά σε γενικές γραμμές, εκεί που τα χαλάει είναι όταν πας να φτιάξεις ένα σενάριο με μια άλλη συσκευή του Mi Home που οι επιλογές εμφανίζονται στα κινέζικα. Τέλος πάντων δεν είναι τίποτα δύσκολο να τα βρεις με google translate ή δοκιμές.
      Η λάμπα δεν είναι τόσο δυνατή όσο η απλή yeelight έχει όμως το ατού της επιλογής της θερμοκρασίας χρώματος. ειδικά σε όσους αρέσει το θερμό χρώμα σε χαμηλή ένταση μπορεί να φτιάξει ωραία ατμόσφαιρα.
      για την τιμή της δεν είναι άσχημη, αλλά συνολικά η color yeelight παραμένει για μένα καλύτερη επιλογή από όλες, ειδικά αν την πετύχεις σε χαμηλή τιμή

      @auteur όπως είπα και παραπάνω εννοείται ότι συνεργάζεται με gateway και όλο το mi home. Εγώ τη σεταρα στην κουζίνα του σπιτιού με αισθητήρα κίνησης για αυτόματο on/off

      PS: μία τελευταία παρατήρηση. εννοείται ότι δεν μπορεί η λάμπα της Philips να μπει στο ίδιο group με αυτές της yeelight για ταυτόχρονο χειρισμό αφού τρέχουν διαφορετικό software. Αυτό βέβαια δεν απαγορεύει να είναι ταυτόχρονα σε κάποιο σενάριο...
    • @psybill

      και εγω την κουζίνα την έχω με αισθητήρες αλλα δεν έχω βρει κάποιο που να με βολεύει.
      εσυ τι σενάριο έχεις κάνει;

      την ειχα να ανάβει με που αισθάνεται κινηση και να σβήνει μετά απο 10 λεπτά χωρίς κινηση αλλα όταν κάθεσαι ή μαγειρεύεις πρεπει να κουνάς τα χέρια μπροστά στον αισθητήτρα για να ξανα ανάψει η λάμπα..
    • Εγώ το έχω να σβήνει αυτόματα στα 2 λεπτά και μάλιστα μου φαίνεται πάρα πολύ . αφού έστειλα και μήνυμα μέσα από την εφαρμογή μήπως βάλουν και άλλες επιλογές στο χρόνο. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει να σβήνει το φως όσο είναι κάποιος μέσα στην κουζίνα και μάλιστα ο αισθητήρας δεν είναι σε ιδανική θέση. Θα χρειαζόμουν καλύτερα του καινούριο αισθητήρα με τη βάση αλλά με τις καθυστερήσεις που παίζουν τώρα με έχουν αποθαρρύνει.
    • Διαφήμιση
    • Χαίρετε.
      Μόλις γράφτηκα στο forum επειδή αγόρασα τέσσερις τέτοιες λάμπες (μεταξύ άλλων smart home μπιχλιμπιδιών αλλά αυτά δε μου έχουν έρθει ακόμη).

      Καταρχήν καλώς σας βρήκα.

      Βασικά έχω (είχα?) σκοπό να τις βάλω σε δύο σπίτια (δικό μου / πατρικό).
      Μπορώ να τα ελέγχω και τα δύο από το mi home app του ίδιου κινητού; απ'ότι κατάλαβα δε μπορώ.

      Στο πατρικό με τα πολλά, αφού στο locale επέλεξα mainland (σωστά;) και στη γλώσσα αγγλικά μπόρεσα να βρω τη λάμπα και να την εγκαταστήσω κανονικά.

      Σήμερα που πήγα να βάλω μία λάμπα και στο σπίτι μου διαπίστωσα πως δε μπορώ να προσθέσω 2ο house έτσι απλά με τον ίδιο τρόπο που προσθέτεις rooms. Δημιούργησα μεν ένα νέο house αλλά η εφαρμογή δε μου έδειχνε το 1ο που είχα φτιάξει, το πατρικό. Με τα πολλά δημιούργησα νέο δωμάτιο στο νέο house για να προσθέσω εκεί τη νέα συσκευή / λάμπα. Αμ δε! Ενώ την 1η φορά μου εμφάνισε το ψευτοwifi της λάμπας μετά πέρασε σε 3g όταν έκανε την εγκατάσταση, η οποία και απέτυχε. Έκτοτε δεν κατέστη δυνατό να το εγκαταστήσω και σε κάθε προσπάθεια το wifi philips-light δεν εμφανίστηκε ποτέ.

      Τι έκανα λάθος; Έσβησα rooms, 1η λάμπα.. τζίφος!

      Μερσί προκαταβολικώς για κάθε βοήθεια.

      =============== Ιαν 8th 2018, 9:32pm ===============
      ok την έκανα reset ανοιγοκλείνοντάς την γρήγορα 5 φορές και έπαιξε κανονικά!

      Η απορία μου για το σωστό στήσιμο του mi app π'άντως παραμένει.
      Δεν ξέρω για android το ios app πάντως είναι κάκιστο.
    • Ο/H mozzergr έγραψε:

      Δεν ξέρω για android το ios app πάντως είναι κάκιστο.
      Είναι γεγονός πως με τα Android Apps σχεδόν πάντα υπάρχουν κάποια προβλήματα συμβατότητας. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Η κάθε λάμπα σε ένα κινητό δεν μπορείς την ίδια λάμπα να την δουλεύεις από δυο κινητά. Με το mi home που έχω κατασκεύασα για κάθε δωμάτιο διαφορετική σελίδα. το ίδιο πιστεύω μπορεί να γίνει και με το πατρικό σου.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mozzergr έγραψε:

      Αν δεν έγινα κατανοητός, εννούσα ένα κινητό - δύο σπίτια, όχι το ανάποδο.
      Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω οτι μάλλον θα δουλέψει εγώ έχω 5 λάμπες στο σπίτι και όλες δουλεύουν αφού η κάθε λάμπα είναι ανεξάρτητη. Άλλα μόνο σε μια συσκευή σε άλλη δεν δουλεύουν