Διαφήμιση

Redmi 4 Pro - easy update! -> plus No sim problem

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 4 Pro - easy update! -> plus No sim problem

      Καλησπέρα στο forum. Πολύ καλή δεμένη δουλειά και μπράβο σας.
      Στέλνω διότι θα ήθελα τα φώτα σας με ένα Redmi 4 pro που παρέλαβα πρόσφατα.

      Στο τηλέφωνο μου συμβαίνει το εξής. Εκεί που δουλεύει μια χαρά... εμφανίζει No SIM και πρέπει ή να βγάλω τη sim και να τη ξαναβάλω ή να κάνω restart (εαν δεν υπάρχει κάποιο εργαλείο κοντά μου για να βγάλω τη sim)

      Επικοινώνησα με το support του gearbest χωρίς καμία τύχη!!

      και λοιπόν ο Γολγοθάς ξεκινάει ως εξής...

      Παραλαμβάνω το τηλέφωνο με MIUI 8.0.5.0.0 απο gearbest, η οποία κατάλαβα διαβάζοντας εδώ ότι είναι κάτι custom -> κινεζιά.
      Χωρίς να κάνω κάτι σύνθετο κατέβασα την 8.1.2.0 global stable σε μορφή .tgz την έβαλα στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης σε φάκελο με όνομα downloaded_rom και ολοκλήρωσε το update χωρίς κανένα error μέσα απο τη native εφαρμογή για υpdate

      Πλέων είμαι δλδ 8.1.2.0 και σκέφτομαι τόσο εύκολα? Είναι δυνατόν? Έχει γίνει σωστά πιστεύετε?

      Δυστυχώς όμως το πρόβλημα με τη Sim δεν έφτιαξε... αντιθέτως σταμάτησε να δουλεύει και το MUSIC native app (δεν βλέπει πλέων τα m4a mp3 που έχω μέσα στη συσκευή) ...... έχει κάνει clear cache κλπ καμία τύχη.... Το προσπερνάω αυτό διότι το no sim είναι πιο σημαντικό///

      Σε συνέχεια λοιπόν αφού το πρόβλημα παραμένει εντόπισα εδώ ενα άρθρο.... θα πρέπει να αναζητήσω κάτι ανάλογο για το Pro-prime φαντάζομαι?
      Το ότι πέρασα global stable δεν σημαίνει ότι και τα modems περιέχονται
      Τέλος γνωρίζεται εάν μπορώ να πάω το κινητό μου στο επίσημο service... και ποια η γνώμη σας - κατεύθυνση που προτείνετε?

      Εχω να παρατηρήσω ότι μαζί με το νέο τηλέφωνο άλλαξα και τη sim με νέα.... λέτε να φταίει η sim και να προβληματίζομαι άδικα? εχει συμβεί σε κάποιον?

      ps. Εχω κάνει αίτηση για unlock. Πήρα το οκ σαν απάντηση... Eαν και δεν κατάλαβα που χρειάζεται εάν δεν θέλεις να βάλεις TWRP.... δεν το έχω κάνει ακόμα... διότι έχω και αρκετά προβλήματα συνδεσιμότητας ούτως ή άλλος με το mi suite.

      Ευχαριστώ πολύ για το χώρο που δίνεται έτσι ώστε να καταγράφουμε τα προβλήματα μας...
      εαν κάποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση να βοηθήσει! τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      Γιώργος
    • Ο/H geompak έγραψε:

      Χωρίς να κάνω κάτι σύνθετο κατέβασα την 8.1.2.0 global stable σε μορφή .tgz την έβαλα στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης σε φάκελο με όνομα downloaded_rom και ολοκλήρωσε το update χωρίς κανένα error μέσα απο τη native εφαρμογή για υpdate
      Αυτό τεχνικά ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ και θα είσαι ο πρώτος στον κόσμο που έκανε Update μία FastBoot ROM μέσα από την εφαρμογή αναβάθμισης (Updater) της Miui.
      Εκτός και εάν από λάθος ανακάλυψες κρυφές λειτουργίες και δυνατότητες της εφαρμογής αναβάθμισης που δεν ξέρει κανείς μέχρι τώρα.... :D

      Το ότι έχεις πρόβλημα με τις SIM Card ίσως προέρχεται κατά 90% από την πειραγμένη ROM που σου έχουν βάλει στην συσκευή σου.

      Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανατρέξεις στους αντίστοιχους οδηγούς για την συσκευή σου.

      => Γενικό ευρετήριο οδηγών για κάθε συσκευή

      => Flash / Unbrick Redmi 4/Prime/4A

      => How to Fix Missing Network Issue on Redmi 4 - Xiaomi Firmware

      Καλό διάβασμα.... :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • η αλήθεια αυτή είναι ότι ήταν το πρώτο που έκανα και δούλεψε...

      Copy paste σε φάκελο
      donwload_rom-> update from file από το update app της MIUI και ορίστε το screenshot! Σε 20 λεπτά είχε ολοκληρωθεί το update και έκανα restore από MIUI cloud στη συνέχεια, όπου εκεί αποδίδω μάλλον το ότι δεν παίζει το music app...

      Πιστεύει κάποιος ότι παίζει να το εμφανίζει εκεί αλλά να μην έχει γίνει το update στη συσκευή... ;;;
      Είναι πολύ μπροστά η Κίνα!

      Διότι πίστευα ότι το update θα λύσει τα προβλήματά μου όπως μου γράφεις και εσύ...

      πριν ποσταρο στους ειδικούς εκανα έρευνα... Αλλά είπα να δοκιμάσω πρώτα κάτι straightforward και δούλεψε!!!

      Εάν κάποιος μπορεί να το δοκιμάσει για update από 8.0.5.0.0 θα είχε ενδιαφέρον!

      Ευχαριστώ admin


      =============== Μαρ 8th 2017, 2:33pm ===============

      Ο/H geompak έγραψε:

      Εάν κάποιος μπορεί να το δοκιμάσει για update από 8.0.5.0.0 θα είχε ενδιαφέρον!
      Σε αναμονή!

      ps. απο την ώρα που έγραψα το παραπάνω post δεν είχα καμία διακοπή του σήματος απο τη SIM.
      autohealing στο forum σας. :D

      =============== Μαρ 8th 2017, 2:46pm ===============
      Τελικά μπορεί κανείς να με διαφωτίσει...

      Με τον παραπάνω τρόπο πέρασα τη recovery rom ανετα...

      Γιατί επομένως προτείνεται σύνθετους οδηγούς για να ξεκινήσεις με ένα xiaomi...???
      Μηπως το κάνετε δύσκολο χωρίς λόγο?

      ___________________


      Download the latest MIUI ROM file Download here




      Connect your device to the Windows PC/laptop via a micro USB cable, and copy the ROM file downloaded in Step 1 into the folder ‘downloaded_rom’ in the internal storage of your device.

      Launch ‘Updater' app on your device:
      MIUI 6/7/8:Click the ‘…’ icon at the top-right corner, select ‘Choose update package’, and choose the ROM file you’ve put in ‘downloaded_rom’ in Step 2.


      After choosing the right ROM file, your device will begin upgrading. Your device should automatically boot to the new version when the update is completed.
      Images
      • Screenshot_2017-03-07-21-03-08-904_com.android.settings.png

        137,93 kB, 1.080×1.920, viewed 199 times
    • Διαφήμιση
    • Όχι οτι θα έχει και μεγάλη σημασία μετά από 2+ χρόνια που το είδα, αλλα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο είχα κάνει update.
      Αγορασμένο κι εμένα από gearbest με ίδιο κινεζοfirmware v8.0.5.0.0.. κατέβασα το official 8.1.2.0 global και το πέρασα μέσω του official updater.
      Η μόνη διαφορά είναι οτι εμένα δεν είχε πρόβλημα με τη sim ποτέ..
      Απο κει και μετά όλα γίνονταν αυτόματα λες και δεν είχε ποτέ unofficial. Κλείδωσε ο bootloader κτλ κτλ
      Τώρα έχω τελευταιο firmware και όλα τα update έρχονται κανονικά.

      Ε ρε τι ξέθαψα πάλι!! :D