Διαφήμιση

Redmi note 4X - stable global version

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi note 4X - stable global version

      Καλησπέρα,
      Για όποιον δεν θέλει να διαβάσει το κατεβατό που έγραψα, η ερωτηση ειναι η εξής:
      Βγάζει η Xiaomi , Global Version Roms για κινητα που προοριζονται μονο για Κίνα ενώ έχει ηδη βγάλει τα αντιστοιχα μοντελα για τον υπόλοιπο κοσμο οπως ινδια και ευρωπη;


      Η επεξήγηση (αν και βγηκε λίγο μεγάλη) ειναι η εξής:
      Μετα από πολύ ψαξιμο και μπέρδεμα με τα Redmi και ολη την σειρα :( αποφάσισα να πάρω ένα Redmi note 4X καθώς δεν εβρισκα πουθενα διαθεσιμο το redmi note 4 (global version &snapdragon) και δεν εμπιστευομουν τα μαγαζια που πουλουσαν την εκδοση της ινδιας το Redmi Note 4 Snapdragon.

      Μετά την αγορά βέβαια, λογω άγνοιας, καταλαβα οτι το 4Χ ειναι για την κινέζικη μονο αγορα και αυτο που θα μου στειλουν δεν θα έχει Global version Rom της xiaomi.

      Η ερωτηση μου λοιπον ειναι εαν η xiaomi γενικα βγάζει global version Roms για τα κινητα που πουλάει στην Κίνα, διοτι θα ηθελα να έχω OTA με διαφανο τρόπο οπως καθε αλλο κινητο που ειχα, και η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να ασχοληθω και τόσο πολυ με τις αναβαθμίσεις καθε λιγο και λιγάκι και προτιμώ να γινονται αυτόματα.

      Θα ήθελα απλα να εχω Global version Rom της Χιαομι αλλα δεν γνωρίζω αν η Xiaomi θα ασχοληθει να βγάλει για το 4Χ εφόσον έχει ηδη 2 μοντέλα με snapdragon για τον υπόλοιπο κόσμο...
      Μήπως γνωρίζει κάποιος απο εμπειρια με προηγουμενα κινητα?

      Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με εχετε βοηθήσει με αυτο το φορουμ αρκετα ενα μηνα τωρα που ψαχνω σχετικα με την Xiaomi.
    • Καλησπέρα, επειδή και εγώ το ψάχνω για αγορά του Redmi Note 4x στο επίσημο site το Redmi Note 4x το δίνει με Global Rom Multilanguage. (Xiaomi Redmi Note 4X 3GB 32GB Snapdragon 625 4G LTE Smartphone κοίτα τις φωτό του link και θα δεις όρι είναι φορτωμένο με Global Rom)
    • Ναι όμως εκει απλά βάζουν , αν καταλαβα καλα, την Official Global Rom του Redmi Note 4, για αυτό και στις φωτογραφίες (στο model number) έχει αλλάξει η ονομασία του τηλεφώνου σε Redmi note 4.
      Εγώ ηθελα να μην αλλάζει αλλά να εινα η πραγματική official rom του κινητου...


      Τελικά το Note 4 (global edition) ίσως ειναι λιγότερο ταλαιπωρία για τον απλο χρήστη οσον αφορά την αναγκη εγκατάστασης Rom και για την 800αρα μπαντα για το 4G σήμα στην Ελλάδα.... Απλά δεν ειναι ακομα εύκολα διαθέσιμο. Ισως ειναι καλύτερα να περιμένεις.

      Ψαξε το καλα... εγώ θεωρω οτι την πάτησα.... αλλα δεν ηξερα και πολυ καλα οσο και να διαβασα.. που θα πάει θα μαθω
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά τι λέτε ? Το Mido δηλαδή το Redmi Note 4 Qualcomm Snapdragon version έχει βασικά μόνο multilanguage ROM, αφού βγήκε αρχικά για να ικανοποιήσει την τεράστια αγορά της Ινδίας όπου λόγω κανονισμών δεν μπορεί να διατεθεί προς πώληση MTK variant. Δείτε αυτό :

      en.miui.com/download-309.html#468

      Υπάρχει κανονικά και stable και developer ROM και αναβαθμίζονται πολύ πιο συχνά από το Nikel, δηλαδή το MTK variant.
    • Είναι λίγο μπερδεμένα στο site γιατί στο note 4x έχει μόνο την china rom και στο note 4 qualcomm έχει την global rom, αλλά θεωρώ ότι αφορούν την ίδια συσκευή!!!!!
    • Διαφήμιση
    • Μάλιστα, τώρα το είδα το Redmi Note 4x, αν και απ' όσο ξέρω έχει την ίδια κωδική ονομασία. Έχει γούστο να είναι οι ίδιες ROM στην ουσία αλλά με άλλο modem (όπως τα kenzo/kate). Αν έχουν κάνει τέτοια πατάτα χωρίς να διαχωρίσουν κωδική ονομασία (όπως στο Redmi Note 3 hennesy, kenzo και kate είναι σαφώς διαχωρισμένα παρόλο που τα 2 τελευταία ουσιαστικά στο modem διαφέρουν από θέμα software) θα γίνει μεγάλο γλέντι στις αγορές, καθώς δεν υπάρχει αξιόπιστος τρόπος να γνωρίζεις τι θα σου έρθει και με τι ROM θα σου έρθει. Οι sellers βάζουν ότι τους συμφέρει (και ενίοτε και ότι τους κατέβει).
    • xxaxaxaaxaxxaxaaxaaa....
      Ρώτα εμενα ότι θες που 1 μηνα τωρα προσπαθουσα να καταλάβω τις διαφορές και χτυπουσα το κεφάλι μου στον τοιχο...

      Σε πολυ βασικες γραμμές και με χρονολογικη σειρα καθως ανοιγεται στην αγορα απο χωρα σε χωρα το συγκεκριμενο κινητο ειναι :


      Redmi Note 4 (MediaTek) = Για την Κίνα και μόνο με επεξεργαστή Mediatek MT6797 Helio X20 ..............................2016, August

      Redmi Note 4 = Για την Ινδία με επεξεργαστή Snapdragon 625 επειδη δεν εχει εκει περα δικαιώματα για τον αλλον.......2017, January
      Redmi Note 4 (special global edition) = Για ευρώπη με Snapdragon 625 με επιπλέον μπάντες (πχ 800 & μερικες για LTE) ....2017, February

      Redmi Note 4Χ = Καινουριο μοντέλο υποτίθεται για την Κινέζικη αγορά με ίδια χαρακτηριστικά με το Redmi note 4 της Ινδιας (snapdragon) αλλά σε καινουρια χρωματα για να τραβήξει κοσμο... χωρις όμως Global ROM και χωρις την 800αρα μπαντα για Ευρώπη κτλ...


      Με αυτά που έχω διαβασει αριστερα δεξια όλα αυτα. Δεν υπάρχουν κάπου να τα δεις μαζεμενα δυστυχως.
    • Διαφήμιση