Διαφήμιση

Redmi Note 3 SE και official Lineage OS ROM (7.1.1)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note 3 SE και official Lineage OS ROM (7.1.1)

      Καλημέρα στη κοινότητα.

      Σας γράφω για να μοιραστώ μαζί σας τις έως τώρα εμπειρίες μου με την official Lineage OS ROM 14.1 με Android Nougat 7.1.1 την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ. Για όσους δε, ενδιαφέρονται να δοκιμάσουν, θα χρειαστεί φυσικά να έχουν ξεκλειδώσει τον bootloader, να εγκαταστήσουν TWRP και μέσω αυτού το firmware για Kate, τη ROM και τέλος τις GApps.

      Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα και μου έκανε ευχάριστη εντύπωση είναι πως το κινητό ανταποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τη latest MIUI 8.1.1.0. Όχι πως με τη MIUI η συσκευή δε συμπεριφέρεται ήδη πολύ καλά. Απλώς, τώρα, ακόμη καλύτερα. Κρατώ πάντα μια πισινή για placebo effect αλλά μετά από τόσες μέρες αυτή παραμένει η εντύπωση μου.

      Το δεύτερο που παρατήρησα είναι η αυτονομία η οποία ναι μεν είναι χειρότερη της MIUI καθώς δε διαθέτει το ίδιο optimisation η Nougat αλλά δεν είναι κακή (δείτε και τα επισυναπτόμενα screenshots όπου μικρότερο ποσοστό % συνδυάζεται με μεγαλύτερη διάρκεια SOT). Εν τάχει στη χειρότερη είχα 5 ώρες SOT και στη καλύτερη 6 ώρες SOT. Σε καμία περίπτωση όμως δεν "έμεινα" από μπαταρία.

      Το τρίτο που παρατήρησα είναι το θέμα των bugs που είχα αντιμετωπίσει με μια unofficial ROM που είχα βρει μέσω XDA. Εδώ δεν έχω κανένα. Μονάχα η κάμερα μου crashαρε μια φορά (πράγμα για το οποίο δε πιστεύω πως μπορούσαν να κάνουν πολλά οι developes από τη στιγμή που η Xiaomi δεν έχει δώσει νεότερα αρχεία για τη κάμερα) αλλά στην αναβάθμιση σε νεότερη nightly δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε εκεί θέμα. Ως τώρα δηλαδή, stable παρ' ότι nightly!

      Το τέταρτο, πλέον προσφέρονται OTA updates που μάλιστα γίνονται γρήγορα και απροβλημάτιστα (δεν επηρεάζονται permissions ΠΧ) πάντα μέσω TWRP (κι εκεί μπαίνει αυτόματα). Πάνε τα wipes κάθε λίγο και λιγάκι.

      Γενικά, ως και σήμερα, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. και αντιλαμβάνομαι ότι - όσο αφορά το Redmi Note 3 SE - πρόκειται περί μιας συσκευής με πολύ "ζωή" μέσα της κι ας μετράει ήδη πόσο καιρό στην αγορά.

      Γιατί να τη βάλει κάποιος έναντι της MIUI; Μονάχα για να έχει ένα "καθαρό" λειτουργικό βασισμένο στη τελευταία έκδοση που υπάρχει αυτή τη στιγμή και βέβαια, να πειραματιστεί. Τίποτα περισσότερο! Η MIUI είναι εξαιρετική. Εγώ απλά αισθάνομαι πιο ωραία διότι έμαθα στη σειρά Nexus και δε μπορώ να πω ότι αισθητικά διόρθωσα ιδιαίτερα τη κατάσταση με Nova launcher χώρια που τώρα δουλεύω επίσημα Pixel launcher ο οποίος μου αρέσει πολύ (ξέρω, γούστα είναι αυτά).

      Αυτά από μένα.
      Images
      • Screenshot_20170212-223334.png

        131,63 kB, 1.080×1.920, viewed 270 times
      • Screenshot_20170212-223340.png

        69,73 kB, 1.080×1.920, viewed 254 times
      • Screenshot_20170213-225233.png

        71,5 kB, 1.080×1.920, viewed 243 times
      • Screenshot_20170213-225238.png

        132,65 kB, 1.080×1.920, viewed 298 times
    • Διαφήμιση
    • Ο/H snb έγραψε:

      Επειδή σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω σε lineage, έχω κάποιες ερωτήσεις.

      Η ROM είναι για το kenzo, κάνει και για την kate;

      Ποια gapps πρέπει να βάλω;
      Η ROM βγαίνει μόνο για Kenzo κι απλά πριν το flash αυτής, flashάρεις το firmware για Kate. GApps προτείνω τα Nano (ARM64, 7.1) ώστε να σου περάσει τα απαραίτητα κι εσύ μετά εγκαθιστάς όποιες επιπλέον Google εφαρμογές θες.
    • Ο/H hellenicsun έγραψε:

      Η ROM βγαίνει μόνο για Kenzo κι απλά πριν το flash αυτής, flashάρεις το firmware για Kate. GApps προτείνω τα Nano (ARM64, 7.1) ώστε να σου περάσει τα απαραίτητα κι εσύ μετά εγκαθιστάς όποιες επιπλέον Google εφαρμογές θες.

      Tofirmware για kate πού μπορώ να το βρώ? Gapps βρήκες από το OpenGApps?
    • Thnx. Τελικα το βρηκα χθες το βραδυ ψαχνοντας. Περασα και την τελευταια εκδοση του LinageOS που βγηκε 26/4 και τα nano gapps, αλλα εχω ενα θεμα με το trebuchet και κανει force close ασταματητα. Flashαρα τα stock gapps που εχουν μεσα το Pixel και τον Google Now Launcher και ολα καλα. Το μονο θεμα ειναι πως κανω τωρα root για να σβησω τις αλλες εφαρμογες της google.
      Ειχα ενα πακετακι του SuperSU απο μια XTRV, το flashara, εγινε το root αλλα μια εφαρμογη λεει οτι δεν εχει δικαιωματα r/w στο system folder (τη συγκεκριμενη εφαρμιγη τη δουλευω χρονια χωρις προβλημα). Ξερεις τι μπορει να παιζει?

      =============== Μαι 3rd 2017, 4:48pm ===============
      Παρατηρησα καθ κατι ακομα. Οταν παιρνω ή με παιρνουν τηλεφωνο δεν εμφανιζεται μια οθονβ ωστε να μπορω να το κλεισω ή αντιστοιχα να απαντησω στην κληση.
    • Διαφήμιση
    • @modaristis γιατί δε παρέμεινες με τη nano έκδοση και να περάσεις όσες Google εφαρμογές θες μέσω Play Store να μη "μπλέκεις" με root;

      Όσο για τα θέματα που αναφέρεις, force close στον default launcher δε θυμάμαι ποτέ ν' αντιμετώπισα, δυστυχώς με το rooting έχω ν' ασχοληθώ από εποχής Nexus 5 και όσο αφορά αυτό που μου λες για τις κλήσεις, πρώτη φορά το διαβάζω από εσένα (όχι πως έχω διαβάσει ΟΤΙ έχει γραφτεί για τη συγκεκριμένη rom :P ).

      Πάντως, κάνε ένα update στη latest ROM που βγήκε σήμερα και της οποίας το changelog είναι ολόκληρο σεντόνι!
    • Ο/H hellenicsun έγραψε:

      @modaristis γιατί δε παρέμεινες με τη nano έκδοση και να περάσεις όσες Google εφαρμογές θες μέσω Play Store να μη "μπλέκεις" με root;

      Όσο για τα θέματα που αναφέρεις, force close στον default launcher δε θυμάμαι ποτέ ν' αντιμετώπισα, δυστυχώς με το rooting έχω ν' ασχοληθώ από εποχής Nexus 5 και όσο αφορά αυτό που μου λες για τις κλήσεις, πρώτη φορά το διαβάζω από εσένα (όχι πως έχω διαβάσει ΟΤΙ έχει γραφτεί για τη συγκεκριμένη rom :P ).

      Πάντως, κάνε ένα update στη latest ROM που βγήκε σήμερα και της οποίας το changelog είναι ολόκληρο σεντόνι!
      Λοιπόν έλυσα όλα τα προβλήματα. Με τον Trebuchet διάβασα ότι αντιμετώπισαν πολλοί πρόβλημα. Έκανα clean install, και έβαλα τα micro που εχουν μέσα τον Google Now Launcher, Calendar, GMail, που έτσι κι αλλιώς θα τα έβαζα. Λες να κάνω ΟΤΑ update ή μέσω recovery?
    • @modaristis κάνε OTA μέσω των ρυθμίσεων. Θα τρέξει μόνο του TWRP και μετά θα κάνει restart!
    • Διαφήμιση