Διαφήμιση

Ποιό Xiaomi να επιλέξω; (Xiaomi redmi Note 4 VS Mi 5)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ποιό Xiaomi να επιλέξω; (Xiaomi redmi Note 4 VS Mi 5)

      Καλησπέρα παίδες,
      Καλώς σας βρήκα και εγώ. Είμαι έτοιμος να κάνω την πρώτη μου αγορά όσον αφορά την εταιρία Xiaomi και σιγά σιγά να μπω και εγώ στο τρυπάκι. Γενικότερα, έχω iPhone 6 σαν main συσκευή τώρα αλλά πάντα μ'άρεσε να πειραματίζομαι,οπότε why not? Μετά από διάβασμα και reviews κλπ κατέληξα είτε στο "Xiaomi Mi5 5.15-inch 3GB RAM 32GB ROM Snapdragon 820 Quad Core 4G Smartphone" είτε στο "Xiaomi Redmi Note 4 Fingerprint 5.5-inch 3GB RAM 32GB MTK X20 Deca-core 4G Smartphone Black". Ξέρω ότι η Mi σειρά είναι η "ναυαρχίδα" της Xiaomi αλλά γενικότερα θα είναι σαν μια δεύτερη συσκευή το Xiaomi.


      Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
    • Αν εγώ ήμουν στην θέση σου και δεν ήθελα μεγάλη οθόνη, θα επέλεγα το Mi-5 ... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Οι απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι υποκειμενικές γιατί δύσκολο να έχουν περάσει από τα χέρια πολλών ανθρώπων και οι 2 συσκευές ώστε να πάρεις αντικειμενική απάντηση (αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου).

      Από τη στιγμή που θα την χρησιμοποιήσεις σαν δεύτερη συσκευή μην προβληματίζεσαι ιδιαίτερα. Έχεις διαβάσει ήδη κάποια πράγματα για τις 2 συσκευές οπότε θα έχεις συγκλίνει προς κάποια. Θα διαβάσεις και τα σχόλια όσων έχουν στην κατοχή τους τουλάχιστον μία από τις δύο συσκευές και θα κατασταλάξεις ποια να αγοράσεις.

      Δεν έχει περάσει από τα χέρια μου καμία από τις 2 συσκευές. Πριν από 15 μήνες αγόρασα το Redmi Note 2 Prime και ο κουμπάρος μου το Μι4c. Όταν συναντηθήκαμε και είδαμε ο ένας τη συσκευή του άλλου οφείλω να ομολογήσω ότι το Mi4c το οποίο κόστιζε >100€ περισσότερο από τη δική μου συσκευή δεν με ενθουσίασε καθόλου. Γούστα είναι αυτά.

      Εννοείται ότι και τα 2 τηλέφωνα είναι καλά. Εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις. Μήπως οι 5.5" του RN4 σου φανούν πολλές? Μήπως η χρήση του τηλεφώνου που θα κάνεις δεν χρειάζεται την αγορά μια "ναυαρχίδας"? Θα το αγοράσεις από κινεζομάγαζο? θα το αγοράσεις από Ελλάδα? Σε ενδιαφέρει αν έχει επεξεργαστή Snapdragon ή όχι? Σε ενδιαφέρει αν οι πυρήνες είναι 4 ή 10? Υπάρχουν διάφορα ερωτήματα αλλά αυτό που πρέπει να σε απασχολήσει περισσότερο είναι το αν θα πειραματιστείς με τη συσκευή.

      Από τη στιγμή που είσαι κάτοχος iPhone και το Xiaomi θα είναι η δεύτερη συσκευή σου πόσο πρόθυμος είσαι να πειραματιστείς? Αν αγοράσεις το κινητό από Κίνα θα σου έρθει με unofficial rom οπότε θα πρέπει να του περάσεις official. Είτε περνάς μια Global και τελείωσες ή περνάς επίσημη κινέζικη και μετά ελληνική οπότε γίνεσαι θαμώνας σε αυτό το φόρουμ.
      MIUI Global 9.5.19.0
    • Διαφήμιση
    • Το Mi5 3/32 το βρίσκεις πλέον με 220€ ενώ το Redmi Note 4 3/32 με 160€. Η διαφορά τους είναι περίπου στα 60€. Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά θα πήγαινα στο Redmi Note 4 μόνο αν το μπάτζετ μου ήταν περιορισμένο και ήθελα οθόνη 5.5 ιντσών. Για κανέναν άλλο λόγο. Με λίγα λόγια αν διαθέτεις 220€ πάρε το Mi5.
    • Ο/H GAIOKTHMONAS έγραψε:

      Οι απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι υποκειμενικές γιατί δύσκολο να έχουν περάσει από τα χέρια πολλών ανθρώπων και οι 2 συσκευές ώστε να πάρεις αντικειμενική απάντηση (αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου).

      Από τη στιγμή που θα την χρησιμοποιήσεις σαν δεύτερη συσκευή μην προβληματίζεσαι ιδιαίτερα. Έχεις διαβάσει ήδη κάποια πράγματα για τις 2 συσκευές οπότε θα έχεις συγκλίνει προς κάποια. Θα διαβάσεις και τα σχόλια όσων έχουν στην κατοχή τους τουλάχιστον μία από τις δύο συσκευές και θα κατασταλάξεις ποια να αγοράσεις.

      Δεν έχει περάσει από τα χέρια μου καμία από τις 2 συσκευές. Πριν από 15 μήνες αγόρασα το Redmi Note 2 Prime και ο κουμπάρος μου το Μι4c. Όταν συναντηθήκαμε και είδαμε ο ένας τη συσκευή του άλλου οφείλω να ομολογήσω ότι το Mi4c το οποίο κόστιζε >100€ περισσότερο από τη δική μου συσκευή δεν με ενθουσίασε καθόλου. Γούστα είναι αυτά.

      Εννοείται ότι και τα 2 τηλέφωνα είναι καλά. Εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις. Μήπως οι 5.5" του RN4 σου φανούν πολλές? Μήπως η χρήση του τηλεφώνου που θα κάνεις δεν χρειάζεται την αγορά μια "ναυαρχίδας"? Θα το αγοράσεις από κινεζομάγαζο? θα το αγοράσεις από Ελλάδα? Σε ενδιαφέρει αν έχει επεξεργαστή Snapdragon ή όχι? Σε ενδιαφέρει αν οι πυρήνες είναι 4 ή 10? Υπάρχουν διάφορα ερωτήματα αλλά αυτό που πρέπει να σε απασχολήσει περισσότερο είναι το αν θα πειραματιστείς με τη συσκευή.

      Από τη στιγμή που είσαι κάτοχος iPhone και το Xiaomi θα είναι η δεύτερη συσκευή σου πόσο πρόθυμος είσαι να πειραματιστείς? Αν αγοράσεις το κινητό από Κίνα θα σου έρθει με unofficial rom οπότε θα πρέπει να του περάσεις official. Είτε περνάς μια Global και τελείωσες ή περνάς επίσημη κινέζικη και μετά ελληνική οπότε γίνεσαι θαμώνας σε αυτό το φόρουμ.
      Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις.
      Η χρήση του θα είναι νορμάλ για την καθημερινότητά μου, viber, 4G, messenger, κάμερα κλπ. Πιστεύω πως οι 5.5" θα είναι μεγάλες, σε αυτό συμφωνώ και εγώ, οπότε πάω για το Mi 5. Σκέφτομαι από έξω. Gearbest βλέπω ότι αργεί να κάνει dispatch. Προτείνετε κάποιο άλλο κινεζομάγαζο; Όσον αφορά για τους πυρήνες δεν με πολύ ενδιαφέρει, απλώς να είναι γρήγορο το multitasking.

      Είμαι αρκετά πρόθυμος να πειραματιστώ, για αυτό άλλωστε είναι ένα στα +, καθώς έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και θέλω να τα κάνω και στην πράξη :)