Διαφήμιση

Επιλογή Κινητού

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Επειδή βλέπω συντριπτική επικράτηση του Snapdragon variant, δηλαδή του Mido, ας κάνει ένα κόπο ο φίλος @CyNote να διαβάσει και αυτό. Μπορεί να μην είναι κάτι σπουδαίο αν το τηλέφωνο έρθει με ROM που ξεκλειδώνει ή παίρνει αναβαθμίσεις κανονικά, αλλά αν έρθει με ROM που το εργαλείο κολλάει στο 50% ή ο updater βγάζει τα γνωστά μηνήματα "could not verify update", εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να ήμουν αυτός που θα έπρεπε να φτιάξει ειδικό deep flash cable προκειμένου να βάλει τη συσκευή σε EDL mode. Από εκεί και πέρα φυσικά ο καθένας αξιολογεί τα πράγματα με τη δική του λογική και αποφασίζει.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Επειδή βλέπω συντριπτική επικράτηση του Snapdragon variant, δηλαδή του Mido, ας κάνει ένα κόπο ο φίλος @CyNote να διαβάσει και αυτό. Μπορεί να μην είναι κάτι σπουδαίο αν το τηλέφωνο έρθει με ROM που ξεκλειδώνει ή παίρνει αναβαθμίσεις κανονικά, αλλά αν έρθει με ROM που το εργαλείο κολλάει στο 50% ή ο updater βγάζει τα γνωστά μηνήματα "could not verify update", εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να ήμουν αυτός που θα έπρεπε να φτιάξει ειδικό deep flash cable προκειμένου να βάλει τη συσκευή σε EDL mode. Από εκεί και πέρα φυσικά ο καθένας αξιολογεί τα πράγματα με τη δική του λογική και αποφασίζει.
      Προτείνεις Mediatek όσο αφορά ξεκλείδωμα; Με προβληματίζεις τώρα η αλήθεια. Έλεγα για Snapdragon λόγω καλύτερης απόδοσης σε Camera και άλλα που είδα απο Reviews YouTube. Αλλά τώρα άμα είναι πρόβλημα το ξεκλείδωμα αλλάζουν τα δεδομένα σε επιλογή..
    • Διαφήμιση
    • Δεν είναι πρόβλημα το unlock, είτε MediaTek είτε SnapDragon αν κολλήσουν οι servers κόλλησαν...υπομονή θέλει το unlock...
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Δεν είναι πρόβλημα το unlock, είτε MediaTek είτε SnapDragon αν κολλήσουν οι servers κόλλησαν...υπομονή θέλει το unlock...
      Θα ήθελα να κάνω όσο το δυνατό λιγότερα, γιατι σκέφτομαι να παραγγείλω 2 Snapdragon και μάλλον θα έχουν την Official Global ROM (το 1 σίγουρα, πάει για γυναίκα) το άλλο για μένα λογικά, ως συνήθως... θα το πειράξω :P
    • Μόνο στην ρομ μπορεί να έχεις θέμα, με ποια δηλαδή θα κυκλοφορήσει η έκδοση του snapdragon, αν και νομίζω ότι ήδη έχει βγει global rom.
    • Ο/H CyNote έγραψε:

      Ο/H BanditGR έγραψε:

      Επειδή βλέπω συντριπτική επικράτηση του Snapdragon variant, δηλαδή του Mido, ας κάνει ένα κόπο ο φίλος @CyNote να διαβάσει και αυτό. Μπορεί να μην είναι κάτι σπουδαίο αν το τηλέφωνο έρθει με ROM που ξεκλειδώνει ή παίρνει αναβαθμίσεις κανονικά, αλλά αν έρθει με ROM που το εργαλείο κολλάει στο 50% ή ο updater βγάζει τα γνωστά μηνήματα "could not verify update", εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να ήμουν αυτός που θα έπρεπε να φτιάξει ειδικό deep flash cable προκειμένου να βάλει τη συσκευή σε EDL mode. Από εκεί και πέρα φυσικά ο καθένας αξιολογεί τα πράγματα με τη δική του λογική και αποφασίζει.
      Προτείνεις Mediatek όσο αφορά ξεκλείδωμα; Με προβληματίζεις τώρα η αλήθεια. Έλεγα για Snapdragon λόγω καλύτερης απόδοσης σε Camera και άλλα που είδα απο Reviews YouTube. Αλλά τώρα άμα είναι πρόβλημα το ξεκλείδωμα αλλάζουν τα δεδομένα σε επιλογή..
      Καλύτερης απόδοσης σε κάμερα ? Την ίδια κάμερα έχει ακριβώς με το MTK variant η οποία είναι μετριότατη (αξιοπρεπής σε καλές συνθήκες φωτισμού, αποδεκτή με το ζόρι σε low-light). Το μαμίσιο software δε είναι απαράδεκτο για την κάμερα και θα ψάχνεις να βρεις εφαρμογές με καλύτερες ρυθμίσεις (εγώ κατέληξα στη Snap Camera HDR που σου προσφέρει την καλύτερη ανάλυση σε 16:9 σε σχέση με τις άλλες custom εφαρμογές κάμερας και πολύ κοντά στην ανάλυση της stock εφαρμογής, οι HDR photos δε σε σχέση με την stock είναι μέρα με νύχτα). Camera2 API δεν έχει το MTK και πολύ αμφιβάλω αν θα έχει και το SD variant και χωρίς καλό hardware + Camera2 API το να μιλάμε για καλή κάμερα είναι λίγο ανέκδοτο.

      Από εκεί και πέρα δεν σε αποτρέπω φυσικά, απλά λέω τι θα έκανα ΕΓΩ. Από άποψη επεξεργαστή χάνεις δεν κερδίζεις σε απόδοση, χάνεις λίγο μεν (σε καθημερινή χρήση δεν φαίνεται αυτό) αλλά χάνεις. Σε μπαταρία κερδίζεις μόνο αλλά με δεδομένο ότι με ελληνική ROM, το MTK βαράει 6.5-7 SOT με 2 ημέρες και βάλε χωρίς φόρτιση, ειλικρινά έχει νόημα να κερδίσεις τι ? Μια ώρα παραπάνω SOT ? Ok, ούτε εμένα θα με χάλαγε, αλλά δεν αποτελεί breaking point. Τέλος για το φλασάρισμα δεν το συζητάμε ότι τα MTK έχουν το πάνω χέρι λόγω sp flash που δεν θέλει ταρζανιές για να δουλέψει και ανασταίνει ακόμα και νεκρούς και ναι ακόμα και εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα να ρισκάρω μια ατυχία που θα με οδηγήσει να φτιάχνω καλώδια και να κολλάω σύρματα με...καλάι, επειδή κάπνισε στη Xiaomi να αφαιρέσει τις εντολές EDL από τον bootloader (το οποίο είναι κακό γενικότερα για το μέλλον ΟΛΩΝ των τηλεφώνων της εταιρείας αν συνεχιστεί αυτή η μόδα). Αυτά τα κάναμε στα...νιάτα μας. Από την άλλη ως Qualcomm το SD variant προφανώς θα έχει καλύτερη υποστήριξη σε ROMS ΕΚΤΟΣ του MIUI οικοσυστήματος αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φυσικά (και αυτό είναι και το μεγάλο μου παράπονο από τη Mediatek).

      Η τελική επιλογή είναι δική σου.

      Edit: Από την πρώτη μέρα έχει βγει Global ROM για το Mido (και Stable και dev).
    • Διαφήμιση
    • OffTopic
      Στο myphone.gr ένας έλεγε ότι η Infoquest από εβδομάδα θα ανακοινώσει τα νέα μοντέλα που θα φέρει. Υπόψιν σας. Του το είπαν οι ίδιοι λέει.
    • Προσωπικά είμαι με MediaTek με Redmi Note (το πρώτο), προς Mediatek πήγαινα, μετα είπα να περιμένω το Snapdragon αλλά με όσα είδα και διάβασα τώρα online με όλα αυτά τα καλώδια κλπ. Μάλλον Mediatek και ξερό ψωμί.

      Το Vickmall.com και το GearBest δουλεύουν κανονικά; Στο Vickmall δεν βλέπω καμία απάντηση προς τους πελάτες στις παραγγελίες. Απο το GearBest περιμένω ενα κινητό και έχει μείνει στο Processing 3 ημέρες τώρα. :P
    • Ο/H zisistil έγραψε:

      Το Gearbest δουλεύει. Εχτές παράγγειλα. Σήμερα τα έστειλαν κιόλας. Μικροπράγματα μην φανταστείς.
      Κάτι με Flat Rate Shipping είμαι εγω. Να δούμε πότε :P
    • Διαφήμιση