Διαφήμιση

Φτηνό bluetooth BT handsfree με ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ για αυτοκίνητο;

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Φτηνό bluetooth BT handsfree με ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ για αυτοκίνητο;

      Πριν χρόνια και ζαμάνια, τους χρυσούς καιρούς του Nokia N95, είχα αγοράσει ένα Sony Ericsson Hcb-150 Bluetooth CAR KIT - Car kit (TEL.003791) το οποίο είχε δικό του ηχείο και μικρόφωνο. Έμπαινε με κλιπ στο γείσο του οδηγού.

      Το Ν95 σε συνδυασμό με το car kit είχε το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι ζευγάρωνε αυτόματα. Δεν έκανα κάτι όταν έμπαινα στο αμάξι. Μόλις είχα κλήση είτε εισερχόμενη, είτε εξερχόμενη, ζευγάρωνε στιγμιαία. ΜΠΕΪΚΑ!

      Οι καιροί περάσαν και ήρθαν στα χέρια μου διάφορα Android. Με κανένα (μα κανένα) δεν μπόρεσα να έχω την ίδια συμπεριφορά. Δηλαδή αυτό το αυτόματο ζευγάρωμα, χωρίς να πατήσω το pair button στο car kit. Πράγμα που με ζορίζει γιατί η κυρά παίρνει το αμάξι με το κινητό της στην τσάντα της και δεν τα πάει καλά με τα ηλεκτρονικά. Οπότε όποτε την καλούν στο αμάξι, πρέπει να βγάλει το κινητό από την τσάντα κτλ.

      Υπάρχει κάποιο hands-free λογικού κόστους, με δικό του ηχείο/μικρόφωνο (δε θέλω να βγάζει ήχο από το ραδιόφωνο) και αξιοπρεπή ήχο που να συνδέεται αυτόματα με τα κινητά Android; Θα προτιμούσα κινεζιά αλλά καλή (λόγω κόστους). Τα Jabra και τα Plantronics δυστυχώς ξεφεύγουν σε τιμή...

      OffTopic
      Το N95, για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί, ήταν από τα χρυσά κινητά της Nokia. Φορτωμένο με καλούδια, εκ των οποίων ένα μία δεκαετία μετά η Google δεν το έχει φτιάξει. Φωνητική κλήση χωρίς εκπαίδευση. Απλά έβαζες όμορφα και ωραία τα ονοματεπώνυμα των επαφών στα Ελληνικά με κεφαλαία/μικρά, πατούσες παρατεταμένα το κεντρικό πλήκτρο, έλεγες το όνομα και τσουπ καλούσε την αντίστοιχη επαφή. Επιτυχία στην αναγνώριση 90-100%. Νεώτερες συσκευές της Nokia για κάποιο λόγο δεν πετύχαιναν την ίδια ακρίβεια.

      Σε συνδυασμό με το car kit, είχα φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά και κλήση επαφής χωρίς να βγάλω το τηλέφωνο από την τσέπη. Και για όσους γελάνε γιατί το θεωρούν αυτονόητο (κάτοχοι iphone ίσως και συσκευών MLS), ας θυμηθούν ότι αυτά τα έκανα το ... 2010 ;)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην Bodai: Link REMOVED ().

    • οντως το Ν95 ηταν κορυφαιο. το ειχα κι εγω και το δουλευα με το MW 600της SONYERICSON. ημουν ολη μερα στο μηχανακι και σπανια εβγαζα το κινητο απ την τσεπη. Τωρα εχω redmi note 2 και οσον αφορα το car cit, οταν βαλω μπρος τ αμαξι συνδεεται αυτοματα εφοσον ειναι ανοικτο το bluetooth και στις δυο συσκευες. εχεις βαλει το bluetooth του κινητου να ειναι ορατο απο αλλες συσκευες;
      Σταλθηκε απο το Redmi Note 6 pro μου, χρησιμοποιωντας τα δαχτυλα μου.
    • Τώρα μόλις είδα το μήνυμα :)

      Το car kit σου μήπως ανάβει με την τροφοδοσία του αυτοκινήτου; Γιατί αν είναι έτσι, ναι κάνει αυτόματα pair.

      Με το Ericsson το θέμα είναι ότι ήθελα να το αφήνω συνέχεια ανοιχτό, γιατί δε νομίζω να θυμάται η γυναίκα μου να το ανάβει...
    • Διαφήμιση