Διαφήμιση

Πρόταση αγοράς Xiaomi Note 3 Pro Vs Xiaomi Mi5

    • Πρόταση αγοράς Xiaomi Note 3 Pro Vs Xiaomi Mi5

      Καλησπέρα παιδιά.

      Πριν μια εβδομάδα περίπου σε συζήτηση με την κοπέλα μου είπε ότι θέλει να αλλάξει κινητό (διαθέτει περίπου 200 ευρώ) και της πρότεινα το Xiaomi Note 3 Pro λόγω Snapdragon και 5,5 οθόνης (αν και τη θεωρώ μεγάλη). Άλλωστε μου είπε πως συνήθως το βάζει στη τσάντα και δεν έχει πρόβλημα με το μέγεθος του κινητού, οπότε θέλει ένα μεγαλύτερο κινητό από το iPhone 5 που είχε.

      Σήμερα και ενώ σέρφαρα στα καταστήματα και ψάρευα τιμές για να το παραγγείλω σήμερα - αύριο, έπεσα και στο Xiaomi Mi5 και άρχισα να σκέφτομαι την αρχική μου πρόταση, καθώς η διαφορά στη τιμή είναι περίπου 40-50 ευρώ (η έκδοση 3/32 και στα δύο κινητά).

      Λέτε να αξίζει τη διαφορά και να την πείσω να πάρει το Mi5 ή δεν έχει νόημα;
    • Καλά είναι και τα δύο κινητά αξιόπιστα και με τρελές επιδώσεις, πάντως όποιο και να διαλέξεις ΕΝΑ να μην ξεχάσεις, να το πάρεις με official rom Αγγλοκινέζικη.
    • Στα λεφτά που λες είναι και το Mi4c, Mi4s αλλά και το Redmi Note 4 (helio φυσικά)

      Για πες μας όμως τι το θέλει

      Πες μας 4-5 πράγματα που θέλει να κάνει, αν προτιμά μπαταρία από απόδοση, αν θέλει φωτογραφική σπουδαία ή απλά οκ, κοκ.
    • Διαφήμιση
    • Κακά τα ψέματα γυναίκα είναι, δεν έχει πολλές απαιτήσεις από το κινητό. Ουσιαστικά υπάρχει πάντα η σύγκριση με το παλιό (iPhone 5)

      Η κυριότερη απαίτηση είναι πιο μεγάλη οθόνη από αυτή που έχει τώρα (4 ίντσες). Έχοντας δει το δικό μου (Mi5s) είναι ικανοποιημένη από αυτό το μέγεθος. Γιατί ουσιαστικά στο κινητό εκτός απο κλήσεις, θα μπει και κανένα internet, facebook, email. Δεν θα το κάνει σκληρή χρήση.

      Απαιτήσεις από κάμερα δεν έχει, άλλωστε συνέχεια στο αυτόματο θα τραβάει, οπότε φαντάζομαι και τα 2 κινητά θα την ικανοποιήσουν.

      Όσον αφορά τη μπαταρία το Note έχει καλύτερη, αλλά και πάλι, η 2 μέρες του Mi5 δεν θα της κακαφανούν.

      Δική μου, αδιαπραγμάτευτη απαίτηση, είναι η παρουσία Snapdragon στον επεξεργαστή.

      Τέλος επειδή πρόκειται για γυναίκα, για να κλείσω όπως άνοιξα (λολ), πιστεύω πως παίζει λίγο ρόλο και η κομψότητα-ομορφιά του κινητού. Νομίζω πως το Mi5 είναι πιο κομψό, ίσως και λόγο μεγέθους.

      Για αυτό έχω κολλήσει: αξίζει τα 40-50 ευρώ διαφορά, για ένα πιο κομψό κινητό, με χειρότερη μπαταρία, αλλά (ίσως) καλύτερη κάμερα; Θα κερδίσει, ενδεχομένως και κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Ή απλά θα χάσει αυτά τα 50 ευρώ επειδή δεν θα χρησιμοποιήσει στο έπακρο το κινητό;
    • ...πάρε το mi5 να παίζεις και σύ με αυτό...αφού στο βάθος βάθος σου περνάει και λίγο απο το μυαλό. Φτιάξε μας και ένα συγκριτικό. Το mi5 σίγουρα θα το αγαπήσει το άλλο ίσως να της πέσει μεγάλο. Ναυαρχίδα του 16 σε σχέση με μια πολύ πάρα πολύ καλή συσκευή αλλά mid range δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση.
    • Ο/H linuxilakis έγραψε:

      ...πάρε το mi5 να παίζεις και σύ με αυτό...αφού στο βάθος βάθος σου περνάει και λίγο απο το μυαλό. Φτιάξε μας και ένα συγκριτικό. Το mi5 σίγουρα θα το αγαπήσει το άλλο ίσως να της πέσει μεγάλο. Ναυαρχίδα του 16 σε σχέση με μια πολύ πάρα πολύ καλή συσκευή αλλά mid range δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση.

      Χαχα... μέσα στο μυαλο μου είσαι. Απώτερος σκοπός είναι να το βάλω και λίγο δάκτυλο (για αυτό και θέλω snapdragon). :P
    • Ο/H gkoutsou έγραψε:

      Δική μου, αδιαπραγμάτευτη απαίτηση, είναι η παρουσία Snapdragon στον επεξεργαστή.
      Αν εξαιρέσω αυτή σου τη γραμμή εγώ θα σου έλεγα να της πάρεις το Redmi 3s

      Έχει μπαταρία να φαν και οι κότες. Είναι κομψότατο. Η διαφορά δεν φαίνεται αν δεν είσαι σούπερ απαιτητικός. Είναι και 5ιντζο. Έχει και ράδιο, έχει και δαχτυλικό, δεν είναι και edge (εμένα το mi5 και mi5s δεν με ενθουσιάσε έτσι που έβαλαν τα κουμπιά) και η κάμερα του στην σέλφι είναι ότι καλύτερο έχει η xiaomi !!!

      Δέστο λίγο γιατί θα γλυτώσεις αρκετά
    • Διαφήμιση
    • @gkoutsou
      (ίσως) καλύτερη κάμερα;;;;
      Βγάλε και την παρένθεση βγάλε και το ίσως. Σε σχέση με το Mi5... το RN3 Pro απλά... δεν έχει κάμερα!
      Και μόνο που είπες οτι θα τραβάει φωτογραφίες συνέχεια στο αυτόματο, βγάζεις απο την λίστα σου το RN3. Προέρχεται και απο iPhone... οπότε...βλέπω να πέφτει παντόφλα!!! :)

      Πολύ πιό όμορφο το Mi5. Γενικά κερδίζει σε όλα και για μένα αξίζει με 1000 τα λίγα παραπάνω χρήματα, ειδικά εάν ο υποψήφιος αγοραστής δεν αλλάζει συχνά συσκευές.

      Επίσης πιστεύω ότι καμία απο τις 2 συσκευές δεν θα μπορέσει να τις εκμεταλλευτεί στο έπακρο οπότε αυτό μην σε απασχολεί. Και οι 2 "σβηστές" θα δουλεύουν.

      Mi5 ΔΑΓΚΩΤΟ από μένα :)

      From my RN3 Pro
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.