Διαφήμιση

Εφαρμογή μηνυμάτων sms

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Εφαρμογή μηνυμάτων sms

    Έχω λίγες ώρες την τελευταία stable έκδοση όπου κατέβασα από εδώ. Θέλω να σας αναφέρω και να συζητήσουμε το ακόλουθο ζήτημα που διαπίστωσα για την εφαρμογή μηνυμάτων ( "Μηνύματα" ).

    Συνοπτικά αυτό που διαπίστωσα εγώ, και δε το θεωρώ τόσο σωστό, είναι πως όταν ο αριθμός είναι με +30 μπροστά και τον έχεις αποθηκευμένο χωρίς το +30, τότε η εφαρμογή "Μηνύματα" τον αντιλαμβάνεται σαν διαφορετικό ( τον βάζει σε ξεχωριστή "συνομιλία" ) στα μηνύματα.

    Αναλυτικότερα, είχα στείλει σε μια επαφή από το κινητό μου, ένα sms. Την επαφή αυτή την έχω αποθηκευμένη μέσα ως "69...." όταν μου απάντησε βλέπω στο lock screen έναν αριθμό - αντί για όνομα - να μου έχει στήλει ένα μήνυμα.
    Αμέσως οκ κατάλαβα ότι επρόκειτο για την επαφή που είχα στείλει, αλλά δε μου έβγαζε το όνομα που την έχω αποθηκευμένη, αλλά τον αριθμό της ( στην αρχή δεν είχα προσέξει πως τον έδειχνε με +30 ).
    Έτσι μπήκα στα μηνύματα να δω λίγο καλύτερα τι παίζει εκεί έβγαλα το τελικό μου συμπέρασμα έπειτα από λίγη παρατηρητικότητα. Η επαφή που μου απάντησε, επειδή στο εισερχόμενο μήνυμα, ξεκίναγε με +30 μπροστά ο αριθμός, η εφαρμογή "Μηνύματα" θεώρησε τον αριθμό αυτό σαν διαφορετικό και έτσι μου τον έβγαλε κιόλας σε ξεχωριστή συνομιλία. Ενώ από κάτω στην συνομιλία στην επαφή που έστειλα και μου έδειχνε το όνομα της έβλεπα πως την είχα αποθηκεύσει χωρίς το +30 μπροστά.

    Έτσι για να μην έχω προβλήματα και επειδή ταξιδεύω κιόλας συχνά.. μετέτρεψα το αριθμό της αποθηκευμένης επαφής μου σε +30 69.... έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον και στην εφαρμογή "Μηνύματα". Και *ίσος*, δεν ξέρω, αλλά ίσος είναι και ο πιο σωστός τρόπος αποθήκευσης.
    Δεν ξέρω αν η παραπάνω συμπεριφορά της εφαρμογής, είναι και 100% λάθος και δεν θα είναι και πολύ δύσκολο να διορθωθεί αυτό, αλλά ήθελα να το αναφέρω. Τώρα σίγουρα θα θέλει αρκετή σκέψη η όποια αλλαγή.

    Ευχαριστώ πολύ. :)
  • Αυτό το "λάθος" υπάρχει σε όλες της ρομ γι αυτό χρησιμοποιούσαμε το number fixer για να διορθώνουμε τους αριθμούς..
    Μπορείς να το βρεις στο playsotre αν δεν το χεις.


  • Ο/H geoanto555 έγραψε:

    Αυτό το "λάθος" υπάρχει σε όλες της ρομ γι αυτό χρησιμοποιούσαμε το number fixer για να διορθώνουμε τους αριθμούς..
    Μπορείς να το βρεις στο playsotre αν δεν το χεις.
    Άντε ρε φίλε.. είδες δε το ήξερα, πρέπει μάλλον κάτι να κάνουμε και για αυτό. Τι εννοώ. Εγώ τόσο καιρό αυτή την εφαρμογή NumberFixer την έβλεπα μέσα, αλλά ποτέ δεν την χρησιμοποιούσα μάλιστα μπορεί να την διέγραφα κιόλας. Δεν την χρησιμοποιούσα γιατί δεν ήξερα τι έκανε. Και τώρα ακόμη, τι κάνει δηλαδή αυτή η εφαρμογή;

    Πάντως προτείνω στα άτομα όπου ασχολούνται με τις Ελληνικές rom να κάνουν και ένα θέμα όπου σε αυτό, να αναφέρουν ποιες εφαρμογές θα περιέχονται μέσα στην ROM προ εγκατεστημένες και γιατί, τι προσφέρουν. Νομίζω αυτό θα ήταν ότι καλύτερο. Σκεφτείτε το.

    Ευχαριστώ πολύ
  • Διαφήμιση
  • Ο/H Tassos έγραψε:

    Δεν την χρησιμοποιούσα γιατί δεν ήξερα τι έκανε
    Και τι σε απέτρεπε από το να ρωτήσεις? Η ακόμα να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία Αναζήτησης στο Forum?

    Ο/H Tassos έγραψε:

    Και τώρα ακόμη, τι κάνει δηλαδή αυτή η εφαρμογή;
    Το εξης απλό, με βάσει κάποιο κριτήριο (συνήθως το πόσους αριθμούς έχει το κάθε νούμερο που είναι καταχωρημένο στις επαφές) πάει και βάζει ένα προθεμα. Η μπορει και να το σβήσει!
  • Ο/H Bodai έγραψε:

    Και τι σε απέτρεπε από το να ρωτήσεις? Η ακόμα να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία Αναζήτησης στο Forum?

    Ο/H Tassos έγραψε:

    Και τώρα ακόμη, τι κάνει δηλαδή αυτή η εφαρμογή;
    Το εξης απλό, με βάσει κάποιο κριτήριο (συνήθως το πόσους αριθμούς έχει το κάθε νούμερο που είναι καταχωρημένο στις επαφές) πάει και βάζει ένα προθεμα. Η μπορει και να το σβήσει!

    Όσο αφορά το ψάξιμο που δεν έκανα, έχεις απόλυτο δίκιο, ζητώ συγνώμη κιόλας και σε ευχαριστώ πάρα πολύ που έκατσες να μου εξηγήσεις. Αλλά πάντως επιμένω πως το ότι καλύτερο θα ήταν αυτό που αναφέρω εδώ :

    Ο/H Tassos έγραψε:

    Πάντως προτείνω στα άτομα όπου ασχολούνται με τις Ελληνικές rom να κάνουν και ένα θέμα όπου σε αυτό, να αναφέρουν ποιες εφαρμογές θα περιέχονται μέσα στην ROM προ εγκατεστημένες και γιατί, τι προσφέρουν. Νομίζω αυτό θα ήταν ότι καλύτερο. Σκεφτείτε το.

    Με αυτόν τον τρόπο, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

    Όσο για το τι κάνει εν τέλει η εφαρμογή, σε ευχαριστώ ξανά για την ενημέρωση, αλλά προσωπικά και πάλι δε μου αρέσει και τόσο και δε την βρίσκω και τόσο πολύ πολύ αναγκαία και χρήσιμη κιόλας.. ( δε ξέρω σε άλλους πόσο πολύ βοήθησε )


    Ευχαριστώ.
  • Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να γίνει αυτό πάντως.....
    Νομίζω ότι αν ήταν τόσο απλό θα το είχανε κάνει ηδη.