Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικός οδηγός αναβάθμισης από Android 5.1.1 Stable σε Marshmallow 6.0.0 Stable για το Redmi Note 3 Pro (Kenzo)

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI V8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      Ο/H NFBraz έγραψε:

      Μετά το κλείδωμα του bootloader προσπαθώ να το ξεκλειδώσω με το miunlock και μου βγάζει The device isnt supported by miunlock .
      Και όταν πάτάω Go και πάω στο site και πατάω στο Unlock Mi Device-Unlock now μου λέει Sorry your application has been rejected.
      Τώρα η συσκευή είναι στη φάση του 6 βήματος και σε Fast Boot Mode.
      Μια βοήθεια γρήγορα παρακαλώ!!!!!!!!!
      Εχθές συνφορουμίτης αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα. Σε πρώτη φάση το κινητό του άνοιξε κανονικά και δούλευε. Αυτό που έκανε ήταν να ανοίξει θέμα στο en.miui.com και να κάνει complain για να του εγκρίνουν εκ νέου την άδεια του permission. Αναμένει τώρα το οκ για να ξεκλειδώσει και να μην έχει μελλοντικό πρόβλημα!
      Τώρα στην περίπτωσή σου! Δοκίμασε να κάνεις reboot και να δεις αν ανοίγει κανονικά το κινητό παρόλο που κλείδωσε. Δες αυτό και βλέπουμε πως προχωράς!

      =============== Δεκ 14th 2016, 7:54pm ===============

      Ο/H derveni έγραψε:

      @lallasgr Για την μετάβαση από την lollipop σε MM γιατί δεν προτείνεις την καθαρή εγκατάσταση και προτείνεις μόνο αυτά τα wipe, θεωρώ ότι είναι καλύτερα να γίνει καθαρή ώστε να φύγουν τα σκουπίδια από τον εσωτερικό χώρο του κινητού.
      Γιατί προσωπικά το θεωρώ πιο μπελαλίδικο. Είναι μια λύση και αυτό που αναφέρεις αλλά θα χάνεται το twrp και θα πρέπει ο κάθε χρήστης να βρίσκει πάλι το twrp και να περνάει εκ νέου το recovery κλπ κλπ!!!
      Ναι αλλά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΕΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΞΑΝΑ?
      ΕΛΕΟΣ!!!θΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ ?
    • @NFBraz Κάνε ότι σου λέει ο @lallasgr αναφέρεται στην δική μου περίπτωση δείξε εμπιστοσύνη, ο bootloader θα κλειδώσει μην φοβάσαι και όσο αφορά το θέμα στο en.miui.com και έχω κάνει complain για να μου εγκρίνουν εκ νέου την άδεια του permission. Αναμένω τώρα το οκ για να ξεκλειδώσω. @lallasgr Εχτές που έκανα καθαρή εγκατάσταση δεν το έχασα το twrp ούτε το recovery, ακολούθησα ακριβώς τον οδηγό σου. @NFBraz Το λέει ο οδηγός ότι θα κλειδώσει Καρντάση διάβασε το.
    • Ο/H glynos έγραψε:

      geoanto555 και lallasgr, τώρα είδα ότι πρέπει να ξεκινήσουμε με developer!!!
      Αυτά πρέπει να τα γράφουμε δίπλα στα αρχεία του κινητού γιατί εγώ το κατέβασα και έκανα κατευθείαν την εγκατασταση μένωντας 6 ώρες χωρίς κινητό και κατα την διάρκεια που το χρειαζόμουν!!!
      Λυπάμαι που το ακούω αυτό φίλε μου. Να ξες ότι και μεις μαζί με σας μαθαίνουμε και προσπαθούμε όσο πιο γρήγορα να προλάβουμε καταστάσεις. Πάντως να αναφέρω εδώ ότι αν το κινητό είναι σημαντικό εργαλείο δουλειάς καλό θα ήταν από τη στιγμή που βγαίνει ένα update να αφήνετε 1μέρα τουλάχιστον για να διαβάσετε κάποια σχόλια ότι όλα πάνε καλά! Τέλος πάντων. Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα τώρα με τον οδηγό και να συνεχίσεις να χαίρεσαι το κινητό σου! :)

      =============== Δεκ 14th 2016, 8:09pm ===============

      Ο/H NFBraz έγραψε:

      Ναι αλλά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΕΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΞΑΝΑ?ΕΛΕΟΣ!!!θΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ ?
      Ισχύει ακριβώς το ίδιο και σε σένα με αυτά που έγραψα παραπάνω. Και κυρίως το κομμάτι ότι και μεις μαθαίνουμε μαζί σας! Το πρόβλημα στο δημιούργησε βασικά η Χιαομι και όχι εμείς! :(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NFBraz έγραψε:

      Ναι αλλά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΕΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΞΑΝΑ?
      ΕΛΕΟΣ!!!θΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ ?
      Θα πρέπει να ξέρεις λοιπόν από εδώ και πέρα πως ΠΑΝΤΑ υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει ο Bootloader με αλλαγή κάποιας ROM, και αυτό οφείλεται στο Source της ROM που είναι αδύνατον να αλλάξει - ελεγχθεί εκ των προτέρων...

      Ξεκλειδώνει όμως μέσα σε 1 λεπτό αν έχεις ενεργή άδεια από την Xiaomi.
      To γεγονός πως η άδειά σου has been rejected, είναι καθαρά θέμα της Xiaomi και του λογαριασμού σου και όχι δικό μας πρόβλημα... ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • συγχαρητήρια ,συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για άλλη μια φορα :P


      2 ερωτήσεις
      1)αν θέλουμε supersu απλά το φλασαρουμε στο τέλος. σωστά? δεν αλλάζει κάτι...


      2)διαβάζοντας στο miui.com βλέπω ότι η τελευταία stable έκδοση είναι η 8.0.7.0 , και η τελευταία stable 8.1.1.0 αφορά την special edition global που αν δεν κάνω λάθος (μπορεί και να κάνω) είναι η kate :P . τι κολπάκι (με την καλή έννοια :P ) κάνατε?
    • Ο/H derveni έγραψε:

      @NFBraz Κάνε ότι σου λέει ο @lallasgr αναφέρεται στην δική μου περίπτωση δείξε εμπιστοσύνη, ο bootloader θα κλειδώσει μην φοβάσαι και όσο αφορά το θέμα στο en.miui.com και έχω κάνει complain για να μου εγκρίνουν εκ νέου την άδεια του permission. Αναμένω τώρα το οκ για να ξεκλειδώσω. @lallasgr Εχτές που έκανα καθαρή εγκατάσταση δεν το έχασα το twrp ούτε το recovery, ακολούθησα ακριβώς τον οδηγό σου.
      Που έκανες complain για την έγκριση?
      Εμπιστοσύνη υπάρχχει αλλά μου την έδωσε πολύ γιατί θα έπρεπε να αναφέρεται αυτό στον οδηγό.
      Εχω μείνει χωρίς κινητό κολλάει στο fastboot ...........ΕΛΕΟΣ!!!
      Και η Xiaomi να το δημιούργησε οφείλετε να το αναφέρετε.
    • Ο/H alexironaek έγραψε:

      συγχαρητήρια ,συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για άλλη μια φορα :P


      2 ερωτήσεις
      1)αν θέλουμε supersu απλά το φλασαρουμε στο τέλος. σωστά? δεν αλλάζει κάτι...


      2)διαβάζοντας στο miui.com βλέπω ότι η τελευταία stable έκδοση είναι η 8.0.7.0 , και η τελευταία stable 8.1.1.0 αφορά την special edition global που αν δεν κάνω λάθος (μπορεί και να κάνω) είναι η kate :P . τι κολπάκι (με την καλή έννοια :P ) κάνατε?
      1) Ακριβώς. Απλά πρόσεξε να φλασάρεις το superuser που θα βρεις μέσα στην internal και όχι αυτό που θα σε προτρέψει στο τέλος της εγκατάστασης!

      2) Έχει βγει κανονικά και 8.1.1.0 απλά δίνεται προς το παρόν ως OTA Update και δεν έχει ανέβει στα downloads της Xiaomi! :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      1) Ακριβώς. Απλά πρόσεξε να φλασάρεις το superuser που θα βρεις μέσα στην internal και όχι αυτό που θα σε προτρέψει στο τέλος της εγκατάστασης!
      2) Έχει βγει κανονικά και 8.1.1.0 απλά δίνεται προς το παρόν ως OTA Update και δεν έχει ανέβει στα downloads της Xiaomi! :)

      ευχαριστώ πολύ lallas!!!
    • Αλέξανδρε, ξέρω έναν καλό δικηγόρο που είναι μανούλα σε υπεράσπιση για μπρικαρίσματα από ημιτελείς οδηγούς.

      Σου στέλνω σε pm τηλέφωνο, email και φωτοτυπία από το πτυχίο του, όπου μπορείς να διακρίνεις την εξειδίκευση του σε περιπτώσεις σαν και αυτήν, που λαμβάνει χώρα σε τούτη δω την χώρα, τούτη δω την ώρα, σε τούτο δω το θέμα , για να ησυχάσεις και να μπορέσεις να κοιμηθείς σήμερα το βράδυ!! =O

      Αν με χρειαστείς για μάρτυρα, είμαι διαθέσιμος anytime.....(μπρρρρρρ...που την θυμήθηκα τώρα τουτη δω και ξεκίνησα διαδικασίες αγωγής για να μου φτιάξει τη μούρη του αμαξιού που μου την έκανε κιμά, ένας μηχανάκιας :fie: ).... :beer:

      άνοιξε ένα καινούριο θέμα υποστήριξης των κακοποιημένων οδηγών ρε συ ή , ακόμα καλύτερα, κάνε έναν οδηγό για αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων στο μέλλον, μιας και είσαι μανούλα σε αυτό..... :spiteful:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H NFBraz έγραψε:

      Που έκανες complain για την έγκριση?Εμπιστοσύνη υπάρχχει αλλά μου την έδωσε πολύ γιατί θα έπρεπε να αναφέρεται αυτό στον οδηγό.
      Εχω μείνει χωρίς κινητό κολλάει στο fastboot ...........ΕΛΕΟΣ!!!
      Και η Xiaomi να το δημιούργησε οφείλετε να το αναφέρετε.
      Καταρχήν ψυχραιμία. Ο οδηγός φτιάχτηκε στα γρήγορα και ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου όταν τον έφτιαχνα! 1 περιστατικό είδα εχτές. Που να πάει το μυαλό μου ότι έχει πάρει σβάρνα η Xiaomi και αφαιρεί τις άδειες από όλα τα account. Ρώτησα 4-5 άτομα εχτές και όλοι είχαν κανονικά τις άδειες τους. Καταλαβαίνω απόλυτα τον εκνευρισμό που σε διακατέχει τώρα αλλά νομίζω μας κατηγορείς άδικα. Το έχουμε ξαναπεί δεν είμαστε support της xiaomi εδώ. Βοηθάμε όλοι εθελοντικά και πάντα προσπαθούμε για το καλύτερο.

      Τώρα για το compain:

      Πήγαινε σε αυτόν εδώ τον οδηγό και δες λίγο πιο πάνω από το τέλος του οδηγού που αναφέρω για complain να δεις που ακριβώς πρέπει να πας και πως να το κάνεις:

      Διαδικασία αίτησης και ξεκλειδώματος του Bootloader - Mi Flash Unlock Tool - [ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ BOOTLOADER]
    • @lallasgr Βάλε το link σου είμαι από κινητό, @NFBraz χτες το βράδυ το έκανα και σήμερα μου απάντησαν στο Αγγλικό forum στο mail μου εκεί ότι έχει πάρει το δρόμο του, πιστεύω σε μερικές ώρες η μέρες, τους έκανα ερώτηση αν θα ενημερωθώ με SMS η απλό mail, δεν μου απάντησαν ακόμα για αυτό αλλά θα μου απαντήσει γιατί το έστειλα στον admin τους γιατί αυτός μου απάντησε στο mail αλλά και στο complain.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      Ο/H NFBraz έγραψε:

      Που έκανες complain για την έγκριση?Εμπιστοσύνη υπάρχχει αλλά μου την έδωσε πολύ γιατί θα έπρεπε να αναφέρεται αυτό στον οδηγό.
      Εχω μείνει χωρίς κινητό κολλάει στο fastboot ...........ΕΛΕΟΣ!!!
      Και η Xiaomi να το δημιούργησε οφείλετε να το αναφέρετε.
      Καταρχήν ψυχραιμία. Ο οδηγός φτιάχτηκε στα γρήγορα και ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου όταν τον έφτιαχνα! 1 περιστατικό είδα εχτές. Που να πάει το μυαλό μου ότι έχει πάρει σβάρνα η Xiaomi και αφαιρεί τις άδειες από όλα τα account. Ρώτησα 4-5 άτομα εχτές και όλοι είχαν κανονικά τις άδειες τους. Καταλαβαίνω απόλυτα τον εκνευρισμό που σε διακατέχει τώρα αλλά νομίζω μας κατηγορείς άδικα. Το έχουμε ξαναπεί δεν είμαστε support της xiaomi εδώ. Βοηθάμε όλοι εθελοντικά και πάντα προσπαθούμε για το καλύτερο.
      Τώρα για το compain:

      Πήγαινε σε αυτόν εδώ τον οδηγό και δες λίγο πιο πάνω από το τέλος του οδηγού που αναφέρω για complain να δεις που ακριβώς πρέπει να πας και πως να το κάνεις:

      Διαδικασία αίτησης και ξεκλειδώματος του Bootloader - Mi Flash Unlock Tool - [ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ BOOTLOADER]
      Ψύχραιμα λοιπόν ...αλλά δεν κατηγόρησα.
      Φυσικά και προσπαθείς να βοηθήσεις και εσύ αλλά και γενικά το φόρουμ εδώ,που εάν δεν υπήρχε δεν νομίζω να έπαιρνα xiaomi που τα χρησιμοποιιώ αρκετά χρόνια και έχω πάρει και στον γιό μου και στην γυναίκα μου και σε φίλους.
      Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στη συσκευή του γιού μου και έχω χάσει ήδη 3 πολύτιμες ώρες απο τον χρόνο μου και τα νέυρα μου είναι να μη πώ πώς.....
      Αλλά ΄τωρα όμως που το ξέρετε να το αναφέρετε στον οδηγό ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα για να μην την πατήσουν και άλλοι.
      Ευχαριστώ ,