Διαφήμιση

Bootloop σε πέρασμα official

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Bootloop σε πέρασμα official

      Καλησπέρα σε όλους.
      Παιδιά είχα ξανααναφέρει το θέμα μου στον οδηγό για πρώτο flash της συσκευής, αλλά για να μην σπαμάρω εκεί έκανα θέμα.
      Εδώ και 1μισι χρόνο έχω 1 mi note pro, το κινητό μου είχε έρθει με μια multilangual dev. rom και προεγκατεστημένο twrp 2.8.6.0.
      Πέρυσι τον Οκτώβρη(2015) πέρασα την official stable 7.0.5.0 και μετέπειτα την Ελληνική 7.0.5.0 από εδώ την οποία και ακόμη έχω.
      Ο bootloader είναι κλειδωμένος, προσπαθώ να περάσω official dev. απο twrp έτσι ώστε να μπορέσω να ξεκλειδώσω αλλά μάταια, κάθε φορά που τη φλασάρω(αφού έχω κάνει τα απαραίτητα wipes προηγουμένως) πέφτω σε bootloop και παραμένει κολλημένο στο mi logo.
      Πίστευα πώς φταίει το xposed για το bootloop μιας και είναι για miui 7 και όχι miui 8, το αφαίρεσα απο twrp όπως και έκανα το κινητό unroot αλλά πάλι τα ίδια...
      Ευτυχώς μπαίνει σε recovery και καταφέρνω και το επαναφέρω.
      Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να διαγράψω τα πάντα απο twrp και μετά να δοκιμάσω σε καθαρή συσκευή flash.
      Έχετε να μου προτείνεται κάτι;
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      =============== Δεκ 8th 2016, 1:19am ===============
      Όταν λέω να διαγράψω τα πάντα απο twrp εννοώ αυτόν τον τρόπο : "Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC και στην συνέχεια να φλασάρω την official dev. China.
      Κάποια συμβουλή-ιδέα από κάποιον γνώστη;
    • Ο/H sm0k3 έγραψε:

      προσπαθώ να περάσω official dev. απο twrp
      Για ποιο λόγο πας σε official ρομ μέσω twrp?
      Γιατί δεν βάζεις μία απο τις τελευταίες Ελληνικές;


    • Διαφήμιση
    • Πολλα mi note pro δεν χρειάζονται ξεκλείδωμα........
      Ίσως να είναι ένα απο αυτά.


    • Θέλω να ξεκλειδώσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση που πάνε όλα στραβά αλλά και για δοκιμή άλλων rom άφοβα.
      Λογικά και πιό πρόσφατη Ελληνική να περάσω πάλι σε bootloop θα πέσω. Δεν μπορώ να βρώ τι είναι αυτό που το ενοχλεί και πέφτει σε bootloop, γι'αυτό σκέφτηκα τα πάντα wipe απο twrp και καθαρό flash official σύμφωνα με τον οδηγό του Ceasar.
      Πιστεύεις θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αν δοκιμάσω να περάσω official έτσι;
      Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατό το twrp(2.8.6.0) με την official και γι'αυτό να μην γίνεται;
    • Μα δεν κανουμε μέσω twrp flash σε official ρομ

      Δοκίμασε με το Mi Pc Suite ή με το MiFlash καλύτερα

      ΑΝ και το Note Pro δεν πολυέχει θέματα με κλειδωμένους bootloader αλλά και να σε κλειδώσει ποτέ, η διαδικασία ξεκλειδώματος είναι πιο μικρή από αυτήν που πας να κάνεις τώρα !!!
    • Καλημέρα, μα πριν περάσω την Ελληνική 7.0.5.0 είχα περάσει την official της ίδιας έκδοσης απο twrp.
      Δυστυχώς έχω πολύ παλιό pc με windows xp 32bit για να δοκιμάσω miflash.
      Πιστεύεις θα έχω πρόβλημα αν δοκιμάσω με τον τρόπο που προανέφερα;

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      ΑΝ και το Note Pro δεν πολυέχει θέματα με κλειδωμένους bootloader αλλά και να σε κλειδώσει ποτέ, η διαδικασία ξεκλειδώματος είναι πιο μικρή από αυτήν που πας να κάνεις τώρα !!!
      Είναι εύκολο να μου εξηγήσεις τι εννοείς εδώ;
      Να υπενθυμίσω πως δν έχω ξεκλειδώσει ποτέ.
    • Διαφήμιση
    • Το note pro όταν βγήκε ήταν στα κινητά που δεν κλειδωνονταν.Μετά κάποια κλειδωθηκαν που ήταν πιο καινούργια. Γενικά δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία απλά για να το κάνεις. Όταν θα χρειαστεί (όταν και αν κλειδώσει-ισως και ποτέ) είναι 10 λεπτά διαδικασία
    • Μα είναι κλειδωμένος.
      Το έχω ελέγξει απο cmd πολλές φορές, γι'αυτό θέλω να το ξεκλειδώσω.
      Δν πρέπει δηλαδή να ξεκλειδώσω όπως και στα υπόλοιπα;
    • Ο/H sm0k3 έγραψε:

      Μα είναι κλειδωμένος.
      Το έχω ελέγξει απο cmd πολλές φορές, γι'αυτό θέλω να το ξεκλειδώσω.
      Δν πρέπει δηλαδή να ξεκλειδώσω όπως και στα υπόλοιπα;
      Αν είσαι με ελληνική προχωράς με twrp και δεν ξεκλειδώνεις και βάζεις όποια ελληνική ρομ θέλεις

      Ξεκλειδώνεις αν δεις και δεν σε αφήνει. Δηλαδή στις fastboot μεθόδους