Διαφήμιση

SMS Alerts

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλημέρα,

      έχω προσαρμόσει διάφορες συσκευές όπως συναγερμός, gps tracker, server monitoring, κ.α. να μου στέλνουν μηνύματα SMS σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο συμβάν. Προσπαθώ να βρω κάποιο application που να με "ενημερώνει" όταν υπάρχουν εισερχόμενα SMS από συγκεκριμένα νούμερα ή ακόμα και με συγκεκριμένο κείμενο, ακόμη και όταν έχω το κινητό σε σίγαση. Στο google play βρήκα ένα SMS ALARM αλλά δεν παίζει με το Xiaomi.

      Ξέρετε αν υπάρχει κάτι;

      =============== Δεκ 1st 2016, 12:10pm ===============
      Τελικά ξανά-βρήκα το tasker. Το είχα δει στο παρελθόν αλλά δεν είχα δώσει σημασία. θα το δοκιμάσω να δω αν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω.
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Δοκίμασες μήπως κάνεις τη δουλειά σου με το ενσωματωμένο στο MIUI, DND mode; Δες το μέσα απο τα settings να κάνεις τις ρυθμίσεις σου και γενικά το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς και απο τα toggles.
    • Δεν έχω βρει κάτι από εκεί. Έχω βάλει σε exception τα κινητά που θέλω να λαμβάνω sms, αλλά αν έχω χαμηλωμένο το notification volume τότε δεν το ακούω. Επίσης θέλω το notification για τέτοιου είδους εισερχόμενα sms να είναι LOUD, δηλαδή να καταλαβαίνω ότι είναι υπερ-επείγον... με καλεί ο συναγερμός κάτι τρέχει.

      Οπότε θέλω να έχω και έλεγχο στο περιεχόμενο του μηνύματος, αν π.χ. γράφει 'ALERT xxxxxx' τότε να συμπεριφέρεται αλλιώς, και αν γράφει 'WARNING xxxx' αλλιώς. Νομίζω ότι κάτι βρήκα με το app που γράφω παραπάνω, καθότι και προγραμματιστής μου φαίνεται πολύ εύκολο. Δεν το έχω ξαναδοκιμάσει οπότε θέλω να δω κατανάλωση μπαταρίας κ.λπ.

      Λογικά θα είναι χαμηλή έως μηδενική η επιπλέον κατανάλωση, γιατί το intent θα πρέπει να είναι on sms received. Θα το δοκιμάσω και θα δω...
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Διαφήμιση