Διαφήμιση

Πρόβλημα με Modem μετά από εγκατάσταση της ελληνικής Stable [SOLVED]

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με Modem μετά από εγκατάσταση της ελληνικής Stable [SOLVED]

      Καλησπέρα στο forum! Είμαι μέλος αρκετό καιρό και παρακολουθώ το forum ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιώ τους οδηγούς αλλά είναι η πρώτη φορά που υπάρχει ανάγκη να ξεκινήσω νέο topic...
      Το πρόβλημα μου έγκειται σε ένα Xiaomi RedMi Note 3 Pro (3GB / 32GB) στο οποίο δεν μπορώ να ξεκλειδώσω τον Bootloader. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή... Παραλαμβάνω από το κινητό και του περνάω Official Chinese Developer (Android V6) με το καλημέρα μέσω Fastboot έτσι ώστε να σιγουρευτώ κιόλας ότι έχω κλειδωμένο Bootloader αλλά και την κατάλληλη ROM για να τον ξεκλειδώσω. Βάζω το Mi Account μου και ξεκλειδώνω επιτυχώς τον Bootloader. Από εκεί ξεκινάνε τα μαρτύρια μου καθώς προσπαθώ να περάσω TWRP και την ελληνική ROM. Υπενθυμίζω ότι έχω Chinese Developer με Android V6 (marshmallow). Μετά από πολύ παίδεμα καταλαβαίνω ότι οι οδηγοί που υπάρχουν στο forum είναι για εκδόσεις Android 5. Με τα πολλά πολλά, περνάω TWRP και καταφέρνω να αποκτήσω Bootloop το οποίο μετά από αρκετές ώρες το αντιμετώπισα ως εξής:
      1. Περνάω από την αρχή Chinese Developer Android V6 με Fastboot μέσω EDL
      2. Unlock Bootloader
      3. Εγκατάσταση TWRP μέσω Fastboot
      4. TWRP --> Reboot to Bootloader
      5. Unlock Bootloader και πάλι (!!!).
      6. TWRP --> Install Custom ROM
      Με τον παραπάνω τρόπο εγκατέστησα την ελληνική ROM η οποία είναι Android V5. Πήγα δηλαδή από Marshmallow σε Lollipop... Αποτέλεσμα, να μην μου λειτουργούν σωστά οι SIM. Πιο συγκεκριμένα, αν έχω δύο SIM ταυτόχρονα μέσα παρατηρώ το φαινόμενο που περιγράφεται εδώ. Αυτό κατάφερα να το λύσω φλασάροντας ξανά μέσω Fastboot την Chinese Developer ενώ όποια άλλη ROM δοκίμασα να φλασάρω μέσω TWRP δεν μου έλυνε το πρόβλημα...
      Τώρα λοιπόν, έχω ένα κινητό με την τελευταία Fastboot Chinese Developer με την οποία δουλεύει απροβλημάτιστα... Έλα όμως που εγώ θέλω την ελληνική....!!!! Οπότε πάμε πάλι από την αρχή... Ξεκινώντας πάλι την διαδικασία, προσπαθώ να ξεκλειδώσω τον Bootloader με τον πλέον γνωστό τρόπο αλλά δυστυχώς το MI Unlock Tool κολλάει στο 99% γράφοντας "Couldn't unlock. Unknown error (-1)". Δοκίμασα 2-3 φορές με την επιλογή "Try Again" αλλά τίποτα. Δοκίμασα και όλες τις υπόλοιπες Fastboot ROMs (Global Stable, Global Dev, Chinese Stable) αλλά πάλι το ίδιο. Τι έγινε ξαφνικά?

    • στην τελευταία ρομ που έχεις βάλει έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging και έχεις βάλει και το Mi account σου στο κινητό;

      Φαντάζομαι ότι το mi unlock tool το τρέχεις ως διαχειριστής.
    • Ο/H nflo έγραψε:

      στην τελευταία ρομ που έχεις βάλει έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging και έχεις βάλει και το Mi account σου στο κινητό;

      Φαντάζομαι ότι το mi unlock tool το τρέχεις ως διαχειριστής.
      τελικά έτρεξα Mi Unlock Tool σαν διαχειριστής όπως πολύ σωστά είπες και ολοκληρώθηκε κανονικά η διαδικασία. Τραγικό.... Αυτά κάνει η κούραση :(
      Εγκατέστησα ξανά λοιπόν την ελληνική ROM. Ξεκινάει το κινητό και πάλι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τις SIM. Από ότι έχω καταλάβει υπάρχει πρόβλημα με το modem του λογισμικού (NON-HLOS.bin). Υπάρχει η δυνατότητα να φλασάρω μόνο το modem (NON-HLOS.bin) από κάποια άλλη fastboot ROM για να δοκιμάσω?

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!!!!!!!!!!

      edit: σε μία δεύτερη μου προσπάθεια, μπήκα TWRP και εγκατέστησα ξανά την ελληνική ROM κάνοντας πρώτα ένα Wipe και στο system ανάμεσα στα άλλα. Πάλι τα ίδια όμως... :(
    • Διαφήμιση
    • Γιατί δεν φλασάρεις την τελευταία developer ελληνική που είναι και αυτή σε MM;
      Όχι τώρα όμως, κάνε πάλι fastboot official chinese, unlock, twrp και flash την τελευταία ελληνική developer rom.

      Έτσι θα λειτουργήσουν οι sim. Το πρόβλημα είναι οτι κάνεις downgrade και είναι γνωστό οτι υπάρχει πρόβλημα σε downgrade.
    • πια Ελληνική ρομ έχεις περάσει; είναι android 6 (MM); το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή πήγες από android 6 σε android 5. Κάνε αυτό που σου προτείνει ο @iAmLiakos
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Γιατί δεν φλασάρεις την τελευταία developer ελληνική που είναι και αυτή σε MM;
      Όχι τώρα όμως, κάνε πάλι fastboot official chinese, unlock, twrp και flash την τελευταία ελληνική developer rom.

      Έτσι θα λειτουργήσουν οι sim. Το πρόβλημα είναι οτι κάνεις downgrade και είναι γνωστό οτι υπάρχει πρόβλημα σε downgrade.
      πολύ καλή η ιδέα σου αλλά link για androidfilehost είναι dead ενώ από megadysk.pl κατεβάζει με 30 kB/s. Δεν γίνεται να αφήσω τον υπολογιστή 9 ώρες ανοιχτό για να κατέβει η ROM και στο 80% να σταματήσει για το χ-ψ λόγο το download και να ξεκινήσω πάλι από την αρχή... Σαν εναλλακτική, δεν μπορώ να φλασάρω μόνο το modem από κάποια άλλη ROM με κάποιον τρόπο? Ή μήπως θα μπορούσα να ξεκινήσω την διαδικασία εγκαθιστώντας Lollipop Chinese Developer? Έτσι δεν θα κάνω downgrade από Marshmallow σε Lollipop. Όσο και να έψαξα όμως δεν κατάφερα να βρω link με Chinese Developer σε Lollipop....
    • για δοκίμασε να κατεβάσεις την thunder Kenzo_THUNDER_MiUi8-6.9.29.zip | by gkalen for Redmi Note 3 εμένα δουλεύει μια χαρά το link
    • Διαφήμιση
    • όσο έβαλα να κατεβαίνει η Thunder Developer ROM που βασίζεται σε Marshmallow, άνοιξα το zip της ελληνικής Stable που βασίζεται Lollipop και αντικατέστησα το modem με αυτό της Chinese Developer που βασίζεται σε Marshmallow. Στην συνέχεια φλάσαρα την "πειραγμένο" ελληνική Stable. Το αποτέλεσμα ήταν το κινητό να διαβάζει και τις δύο SIM κανονικά! Μπορούσα να κάνω κλήσεις και από τις δύο SIM. Δυστυχώς δεν ήταν όλα τόσο ρόδινα... Στις εξερχόμενες κλήσεις δεν άκουγα καθόλου το τηλέφωνο να καλεί (ενώ καλούσε και χτυπούσε το άλλο που δεχόταν την εισερχόμενη) ενώ όταν ο άλλος το σήκωνε δεν τον άκουγα καθόλου. Με λίγα λόγια, ήταν σαν να μην δούλευε καθόλου το ακουστικό! Έβαλα το κινητό μου σε ανοιχτή ακρόαση αλλά πάλι τα ίδια. Τεσπα, μικρή σημασία έχει απλά το έκανα για να πειραματιστώ και να περάσει η ώρα όσο κατεβαίνει η Thunder.
      Μετά την εγκατάσταση της Thunder μέσω TWRP κάνοντας Wipe τα πάντα, το κινητό δουλεύει άψογα!!!!!!!!! Οπότε λύθηκε το μυστήριο.... "Απαγορεύεται" downgrade από Marshmallow σε Lollipop.

      Επειδή νιώθω καλύτερα γνωρίζοντας ότι χρησιμοποιώ κινητό με Stable έκδοση λογισμικού, πότε θα είναι ασφαλές να πάω σε Stable? Όταν θα βγει η ελληνική βασισμένη σε Marshmallow?
    • Ο/H katsikaki έγραψε:

      Οπότε λύθηκε το μυστήριο.... "Απαγορεύεται" downgrade από Marshmallow σε Lollipop.
      Ακριβώς. Δυστυχώς κάποια πράγματα δεν γίνονται ...

      Ο/H katsikaki έγραψε:

      Επειδή νιώθω καλύτερα γνωρίζοντας ότι χρησιμοποιώ κινητό με Stable έκδοση λογισμικού, πότε θα είναι ασφαλές να πάω σε Stable? Όταν θα βγει η ελληνική βασισμένη σε Marshmallow?
      Επειδή έχει αποδειχτεί ότι κάποιες Developer είναι πιο Stable απο τις κανονικές Stable δώσε λίγο χρόνο σε αυτη που έχεις τωρα και μετά αποφασίζεις ....
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H katsikaki έγραψε:

      Επειδή νιώθω καλύτερα γνωρίζοντας ότι χρησιμοποιώ κινητό με Stable έκδοση λογισμικού, πότε θα είναι ασφαλές να πάω σε Stable? Όταν θα βγει η ελληνική βασισμένη σε Marshmallow?
      Επειδή έχει αποδειχτεί ότι κάποιες Developer είναι πιο Stable απο τις κανονικές Stable δώσε λίγο χρόνο σε αυτη που έχεις τωρα και μετά αποφασίζεις ....
      θέλω δεν θέλω θα της δώσω χρόνο τουλάχιστον μέχρι να βγει stable βασισμένη σε Marshmallow. Βέβαια, για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις οπότε αν δεν δω κάτι ενοχλητικό σε αυτήν που έχω τώρα δεν νομίζω να γυρίσω στην Stable...
      Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • Διαφήμιση