Διαφήμιση

Redmi Note 3 Pro - Προβλήματα με την εγκατάσταση της Ελληνικής ρομ

    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ευχαριστώ παιδιά, λοιπόν αφού ήρθε το νέο κινητό έκανα ξανά αίτηση για ξεκλείδωμα και με το miflash unlock κατευθείαν μου το ξεκλειδωσε.Εγινε άμεσα αυτο,ουτε έλαβα κάποιο μήνυμα για την αίτηση μου,ουτε τιποτα.Πολυ περιεργο.Εκανα και έλεγχο να δω αν όντως ξεκλείδωσε έτσι απλά και όλα καλα!Απο το κινητό όταν έμπαινα στο λογαριασμό, μου εμφάνιζε στο άλλες συσκευές το παλιό κινητό που εκλάπη.Σαν κύρια συσκευή έδειχνε την καινούρια.Αυτά για το θέμα.Δεν πολυεψαξα κατι αλλο και μεχρι εδω βεβαια σκεφτομουν τι ωραια και ευκολα αυτη την φορα, ας κανω και flash την ελληνικη rom αλλα ως ασχετη μαλλον το μπρικαρα (πως το λετε).Κατι άλλο είναι οτι οταν έβαλα το κινητό στο recovery μου ζητούσε κωδικό.Σχέφτηκα μηπως έχει να κάνει με την παλιά συσκευη και το κλείδωμα.Ουφ αυτα προς το παρόν.Πολλή κούραση πολλά νεύρα..Τώρα, ανοίγω θέμα με την αντοχή στην κρούση των συσκευών xiaomi ή ηρεμώ,διαλογίζομαι,τάζω λαμπαδα και επανέρχομαι...
    • H αίτηση για ξεκλέιδωμα αφορά account κι όχι τηλεφωνο.
      Τώρα ηρεμήσε το κεφαλι σου και μετα με καθαρό μυαλό ξαναπροσπαθησε.


      Even dead i will fight.
    • Redmi Note 3 Pro - Προβλήματα με την εγκατάσταση της Ελληνικής ρομ

      Μεταφέρθηκε σε νέο ξεχωριστό θέμα

      Τι ακριβώς πήγες να κάνεις και έγινε brick ?
      Αν πατήσεις volume down + power μπαίνει σε fastboot ?
      Ανοίγει καθόλου η συσκευή ή όχι ?
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα και πάλι, τα γράφω αναλυτικά οσα μπορω
      Τα βήματα που ακλούθησα. Ξεκλείδωσα το κινητό (πολύ εύκολα αυτόματα) ,έκανα αναβάθμιση της τελευταίας global 6.9.29. αυτό μπορεί να το κανα και ανάποδα, αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι. Πέρασα (99%)την ελληνική rom 5.1_kenzo_Stable-V8.0.1.0.zip μέσα στο κινητό. Έκανα όλα τα βήματα μέχρι να μπω στο twrp recovery .εκεί μου ζητούσε κωδικό, το αγνόησα .αποσύνδεσα το κινητό και έκανα Wipe Data + Wipe Cache + Wipe Dalvik Cache. Όταν πήγα να κάνω install την rom δεν την έβρισκα μέσα στο κινητό. Βρήκα τον οδηγό του ξεχασιάρη μέσω εντολών adb sideload. (Να πω εδώ ότι κάθε φορά που πήγαινα να συνδέσω το κινητό με usb μου είχε πρώτα την επιλογή ως σύνδεση φόρτισης μπαταριάς και επέλεγα μετά την μεταφορά αρχείων για να διαβάσει το κιν. ο υπολογιστής μου). Μετά από πολλές προσπάθειες αναγνωρίστηκε η συσκευή στο cmd άρχισα και να περνώ την rom και παρακολουθούσα μέχρι το 30% .μετά από 2 λεπτά που ξανακοίταξα μου έγραφε ότι ήταν επιτυχής η κάτι τέτοιο. Το κινητό όμως δεν ξανά άνοιξε . όταν παταω για να ανοίξει ισα που φαίνεται το σήμα της miui και κλείνει πάλι. βρήκα και για το miflash που μπορεί να κάνει flash σε άδειο κινητό από δω youtube.com/watch?v=gdfHH0lSJ0w Στο πρόγραμμα, στην αρχή διάβαζε το κινητό αλλά δεν έκανε flash την global που επελεγα(μου έβγαζε με κόκκινα γράμματα κάτι που δεν θυμάμαι) Τώρα όταν το συνδέω με usb δεν το διαβάζει καθόλου. απλά φορτίζει την μπαταρία γιατί αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Το κινητό το δοκίμασα και σε fastboot μπαίνει.Εκανα χαζομαρα με λαθος rom??
      Offtopic Πω παιδιά τι ψυχοφθόρο και κουραστικό είναι όταν είσαι άσχετος κάνεις σαλάτα και κλαις κόπο χρήματα κτλ. Δεν ξέρω αν θα βρεθεί λύση σε μένα πλέον αλλά κουράγιο στους συμπάσχοντες! Και τεράστιο μπράβο στα παιδιά που δίνουν ton χρόνο τους και ασχολούνται με το κάθε προβλημά μας.
    • Μπες σε fastboot mode, σύνδεσε την συσκευή στον υπολογιστή και δες στον υπολογιστή στις συσκευές συστήματος, στις θύρες COM πως το εμφανίζει, ανέβασε και μία φώτο εδώ
    • Καλησπέρα,

      Λογω άσχετων προβλημάτων που ευτυχώς ξεπεράστηκαν,ήρθε η ώρα να ξανα ασχοληθω με το κινητό μου.
      Απ ότι κατάλαβα μέχρι να περάσω την ελληνική rom, το κινητό είχε ξανακλειδώσει και τότε μπρικαρε(ασχετη ειμαι,υποθεσεις κανω)
      Μετα ακολούθησε η μεγάλη βοήθεια!Καταρχην ενα τερααάστιο ευχαριστώ στον dnomikos. Οτι και να πω είναι λιγο...Ξημερώθηκε το παληκάρι για να μου βρει λύση εκει που είχα απελπιστεί.
      Ο dnomikos μου πέρασε απο την αρχή αυτη τη φορά την κινέζικη dev και οταν πήγε να μου περασει την ελληνική stable το κινητό ξανακλείδωσε παλι!μια απο τα ιδια,περασε παλι την κινεζικη dev και ειπαμε να δοκιμασουμε να κατεβασουμε την ελληνικη dev μηπως αλλάξει η τύχη μου.ξεκλειδωσα παλι το κινητο και τωρα παω για flash κτλ.Ολα αυτα τα γράφω μήπως και κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον.Ελπίζω να μη ξαναγράψω τα ίδια στο επόμενο post.Οχι άλλη μέρα της Μαρμότας! ;)
    • μετα απο 2 ωρες εγκαταλειπω και ζηταω βοηθεια!!Το κινητο ξεκλειδωτο καρατσεκαρισμενο.Στο twrp δεν δειχνει την ελληνικη rom που εβαλα μεσα,δειχνει 0 μνημη και μου βγαζει failed οταν παω να κανω wipe data cache ktl.Το κλεισα γιατι πανικοβληθηκα και μπηκα σε fastboot για να τσεκαρω παλι το κλειδωμα γιατι εχει τρομαξει το ματι μου αλλα πλεον στο pc δεν διαβαζει το κινητο και ουτε μπορω να το κλεισω τελειως.βοηθεια pleasee??
    • Διαφήμιση
    • @Xenia Μπες twrp και κανε format data Όχι wipe
      You may think you can fly - but you better not try
    • αχ ευχαριστω το κανα,αλλα ενω μου δειχνει οτι πλεον στο storage οτι εχω mb δεν μπορω να βρω την rom ουτε στο sdcard ή στο sdcard1 ουτε χυμα
    • Τη ΡΟΜ την είχες στην εσωτερική μνήμη και διαγράφηκε με το format αν έχεις card reader πέρασε την ΡΟΜ στην sd και συνέχισε.
      You may think you can fly - but you better not try
    • Σε τι κατάσταση βρίσκεσαι;
      You may think you can fly - but you better not try
    • Διαφήμιση
    • την αντεγραψα απο το pc κατευθειαν στο internal storage του κινητου.μεχρι στιγμης ολα καλα.μολις ανοιξε ,θα περασω τις ρυθμισεις και θα δω αν εχει καποιο θεμα η rom ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!να σαι καλα!!