Διαφήμιση

Την πρωτιά στο AnTuTu πήρε το iPhone 7 με σκορ-ρεκόρ 178.397 !

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H caeser έγραψε:

      Οι χρήστες iPhones άλλα λένε (και γκρινιάζουν), αλλά ...whatever...! 8o
      ΕΓΩ που ήμουν ΜΟΝΟ χρήστης iPhone μέχρι πρίν 2-3 μήνες (απο 3G έως 6s Plus) σου λέω την εμπειρία μου που δεν είναι μικρή. Το τί λέει ο καθένας, ο οποίος μπορεί να είναι σαν τον φίλο που νόμιζε οτι το FAT32 είναι μάρκα κάρτας SD...δεν με απασχολεί. Προσωπική εμπειρία ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

      Το 90% αυτών που έχουν iPhone ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες του όπως πρέπει ή και καθόλου. Είναι εκείνοι ακριβώς, που παίρνουν iPhone και το δοκιμάζουν στο Antutu. Όποιος το κάνει αυτό...δεν έχει καμία επαφή με την Apple. iPhone και benchmark είναι δύο εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες.

      Τώρα θα μου πεις...ποιες υπηρεσίες; Αυτές που είναι αποκλειστικά για Αμερική; Αυτές που είναι αποκλειστικά για Ινδία; Αυτές που είναι αποκλειστικά για Kίνα; Αυτό είναι άλλο θέμα.
      Όμως, το οτι η Apple έχει το κορυφαίο Software το οποίο έχει την μοναδική ικανότητα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το hardware με αποτέλεσμα να το κάνει και αυτό κορυφαίο είναι αναμφισβήτητο για μένα.

      Δυστυχώς, στην Ευρώπη οι τιμές της είναι απαγορευτικές. Ο κόσμος έμαθε να κάνει την δουλειά του με πιό φθηνές συσκευές. Για μένα που έχω έρωτα με την εταιρία (και δεν το έκρυψα ποτέ) τα Apple Devices θεωρούνται πλέον είδος πολυτελείας.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • OffTopic
      Ενας κάτοχος iPhone 6 σήμερα για πρώτη φορά εγκατέστησε το An Tu Tu με αποτέλεσμα 83.301.Η τιμή αγοράς του κινητού στα 900 ευρουλακια όταν πρωτοβγηκε.Βέβαια όλοι λένε ότι το πήρανε πολύ χαμηλότερα (γιατί κατά βάθος τους πόνεσε η αγορά).Η σύγκρισή έγεινε με ένα xiaomi note 3 pro που η τιμή του από Κινα είναι στα 160 ευρώ με An Tu Tu στα 73.330.Έσκασε ένα αμηχανο χαμόγελο . Ο ιδρώτας του άρχισε να δυναμώνει και τα μάγουλα κοκκινησαν όταν από μόνος του στην εφαρμογή είδε το xiaomi mi 5 στα 136.497 το οποίο μπορείς να το βρεις λίγο πάνω από 310 ευρουλακια.Μία μικρή φωνουλα βγήκε από το στόμα του "το lPhone μου είναι λίγο ακριβό"
    • @caeser
      Για του λόγου το αληθές...βρήκα ένα παλιό screeshot απο το iPhone 6plus που ειχα.




      Χρήση 7,5ώρες και η μπαταρία είναι στο 50%!!!!


      @stayrosbts
      To iPhone σου έχει όση ακριβώς αξία μπορείς να του δώσεις εσύ. Να ξέρεις όμως οτι το ios δεν εκτιμάται με βάση το Antutu. Εφόσον σε κάνουν να ζητωκραυγάζεις τα χιλιάρικα των benchmark παίρνεις Android...δεν είσαι για ios...δεν θα το εκτιμήσεις ποτέ ;)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • To rn3 pro χτυπάει και λίγο πάνω από 82000 αλλά δεν έχει και τόση σημασία αυτό.

      Σε ίδια φάση βρέθηκα με κάποιον που μόλις είχε αγοράσει ένα ακριβό huawei και έπιασε τον Κινέζο λίγο στα χέρια του.

      - ¨πολύ ωραίο το xiaomi.....wow, σφαίρα πάει"
      - "γιατί, το huawei δεν πάει έτσι?"
      - "μπα....πόσο κοστίζει το xiaomi?"
      - "150"

      Τη συνέχεια δεν μπορώ να την περιγράψω...τον λυπήθηκα τον κακομοίρη....

      @pavlidisc καταλαβαίνω απολύτως αυτά που υποστηρίζεις, δεν συμπάθησα ποτέ τα iphone όμως γιατί για μένα είναι στην ίδια κατηγορία με τις πανάκριβες ferrari ή lamborghini που δεν χαζεύω καν, γιατί δε θα μπορούσα να έχω ποτέ, οπότε, αναγκαστικά δεν ασχοληθούμε κ μαζί τους.... :wink:

      Μου φτάνει το πυραυλάκι το Corsa OPC για να πετάω στα ...... σύννεφα!!!! :thumbsup:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      @caeser
      Για του λόγου το αληθές...βρήκα ένα παλιό screeshot απο το iPhone 6plus που ειχα.
      Δεν αμφισβήτησα του λόγου σου το αληθές...αλοίμονο και ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να ανεβάσεις screenshot! (Ομολογουμένως ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ επίδοση!).
      Ωστόσο, ως ΜΗ χρήστης Iphone δεν έχω προσωπική άποψη για τις συγκεκριμένες συσκευές. Αυτό που εξέφρασα παραπάνω δεν ήταν τίποτα άλλο απο "αναπαραγωγή" σχολίων και παραπόνων που έχω ακούσει προσωπικά απο αρκετούς χρήστες iphones, που λόγω εργασίας τυχαίνει να συναντάω πολύ συχνά πολλούς από αυτούς... (Το ότι "αναγκάστηκα" να αγοράσω lightning καλώδιο με φορτιστή αυτοκινήτου (χωρίς να έχω iphone), ωφείλεται ακριβώς σε αυτά τα παράπονα που αναφέρομαι, επειδή "φιλοξενώ" αρκετούς απο αυτούς μέσα στο αυτοκίνητο...!)

      Υ.Γ. Όσο για το Antutu πάντα το θεωρούσα (καγκουρο-)παιγχνίδι, που αρέσει και σε μένα να "παίζω" κατά καιρούς, αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα πραγματικά σαν επιχείρημα για να κρίνω θετικά ή αρνητικά οποιαδήποτε συσκευή... (μια καλή επίδοση πιθανόν να βοηθήσει να "κερδιθούν οι εντυπώσεις", αλλά σίγουρα δεν αποτελεί σοβαρό κριτήριο ποιοτικής ή γρήγορης συσκευής)
    • Ο/H demakhs έγραψε:

      @pavlidisc καταλαβαίνω απολύτως αυτά που υποστηρίζεις, δεν συμπάθησα ποτέ τα iphone όμως γιατί για μένα είναι στην ίδια κατηγορία με τις πανάκριβες ferrari ή lamborghini που δεν χαζεύω καν, γιατί δε θα μπορούσα να έχω ποτέ, οπότε, αναγκαστικά δεν ασχοληθούμε κ μαζί τους.... :wink:
      Μου φτάνει το πυραυλάκι το Corsa OPC για να πετάω στα ...... σύννεφα!!!! :thumbsup:
      Εν τέλη έτσι είναι. Ειδικά για την Ευρώπη. Γιατί, θεωρητικά, το υψηλό κόστος των iPhone είναι κυρίως λόγω κορυφαίων και απροβλημάτιστων υπηρεσιών που δουλεύουν αστραπιαία. Ναι...οκ...υπηρεσίες που στην Ευρώπη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ όμως...ή εάν υπάρχουν υπολειτουργούν και ουσιαστικά είναι άχρηστες!

      Εγώ, όσο υπήρχε βλάβη στον εγκέφαλο...τα κυνηγούσα σαν τρελός! Τώρα, η βλάβη αναγκάστηκε να επιδιορθωθεί απο μόνη της! :lol:
      Οπότε, αναγκαστικά τα άφησα πίσω. Εάν και εφόσον, τότε βλέπουμε.

      Υ.Γ αν και Japan lover, το Corsa OPC (και γενικά τα OPC) είναι πανέμορφο :thumbsup:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • και πολύ καλά κάνεις...την έχεις αναλύσει επαρκώς την "φιλοσοφία" σου... :wink:

      Ήμουν εκεί, καλά ήμουν, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος όμως να παραμείνω μιας κ δεν μπορώ να ακολουθήσω και έχουν πέσει και μερικά "ζόρια" και έτσι, αναγκάστηκα να προσαρμοστώ στα καινούρια δεδομένα και αφού μια χαρά και με το παραπάνω την κάνω τη δουλειά μου με τον Κινέζο των 150, είμαι ευτυχής!!

      Κάπως έτσι, τελωσπάντων... :thumbsup:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Διαφήμιση
    • Τα iPhone δεν τα βλέπαμε στης μετρήσεις του An Tu Tu.Τώρα τελευταία όμως είναι μέσα(διορθωστε με αν κάνω λάθος).Αν δεν είναι αξιόπιστη αυτή η μέτρηση τότε πώς θα συγκρινω ένα iPhone 7 με ένα xiaomi mi 5s που θα το δούμε την Δευτέρα;
    • Ο/H stayrosbts έγραψε:

      Τα iPhone δεν τα βλέπαμε στης μετρήσεις του An Tu Tu.Τώρα τελευταία όμως είναι μέσα(διορθωστε με αν κάνω λάθος).Αν δεν είναι αξιόπιστη αυτή η μέτρηση τότε πώς θα συγκρινω ένα iPhone 7 με ένα xiaomi mi 5s που θα το δούμε την Δευτέρα;
      Ανεξάρτητα με το εάν είναι αξιόπιστη ή όχι, είναι λάθος να βάζεις σαν κριτήριο για την επιλογή smartphone το Antutu.

      1) Τα Smartphone δεν είναι παιχνιδομηχανές...γιατί όλος αυτός ο ντόρος με τα benchmarks για τα παιχνίδια γίνεται. Το ίδιο ακριβώς που συμβαίνει και με τα PC δηλαδή. Μόνο που στα PC έχει νόημα γιατί το PC μπορεί να σταθεί άνετα απέναντι σε μια παιχνιδομηχανή.

      2) Εάν λοιπόν πήρες smartphone για να το χρησιμοποιείς ώς smartphone, και εάν είσαι κοινός θνητός και όχι power user ημίθεος...τότε με 50.000 στο Antutu κάνεις την δουλειά σου αρχοντικά και χωρίς προβλήματα.

      3) Βάλε ένα CPU spy στο κινητό σου και δες πόση ώρα δουλεύουν οι 6-8 πυρήνες και πόση ο ένας. Θα μείνεις έκπληκτος απο το αποτέλεσμα.

      Καλό και πολύ ρομαντικό όλο αυτό με τους αγώνες ταχύτητας, αλλά αθλητές για να τρέξουν δεν υπάρχουν. Οι επιδόσεις ενός smarthpone είναι βασικό κριτήριο για την επιλογή, δεν πρέπει όμως να γίνεται αυτοσκοπός γιατί τότε μας καταπίνει το marketing και χάνουμε την ουσία.

      Υ.Γ δεν θέλω κάν να αναφερθώ στις κάμερες των 2 συγκεκριμένων συσκευών που αναφέρεις γιατί είμαι σίγουρος οτι αυτή του mi-5s θα απογοητεύσει (για μία φορά ακόμα) πολύ κόσμο. Μακάρι να κάνω λάθος και να δούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μία κάμερα (software κάμερας δηλαδή....) που να μπορεί να σταθεί απέναντι στα κορυφαία μοντέλα του ανταγωνισμού. Θα έρθει και εκείνη η ώρα...είμαι σίγουρος...μόνο που τότε το Xiaomi δεν θα έχει 400$.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H Omerta έγραψε:

      Πάντα είχε top hardware εκτός από οθόνη. Μην τρελαθούμε
      Όπως ...π.χ. μπαταρία, ε? (Ας είναι καλά τα power banks...!)



      Και; Βλέπω το iPhone 6s plus να έχει καλύτερη αυτονομία από οποιαδήποτε ναυαρχίδα κυκλοφορεί με κάτω από 3000 οπότε δεν έχει σημασία πόσο έχει αλλά το αποτέλεσμα. Το υπόλοιπο hardware βλέπω δεν τα θιγεις.

      Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Όπως ...π.χ. μπαταρία, ε? (Ας είναι καλά τα power banks...!)
      To 6s Plus έβγαζε 12 ώρες οθόνη ("Χρήση" για την ακρίβεια το ανέφεραν εκεί...) με 2800Mah.
      Το Rn3 pro βγάζει 9 με 4000Μah μπαταρία.


      Δεν υπάρχει αυτό που λες 12 ώρες οθόνη στο iPhone μάλλον κάτι άλλο λες..


      Ο/H stayrosbts έγραψε:

      Τα iPhone δεν τα βλέπαμε στης μετρήσεις του An Tu Tu.Τώρα τελευταία όμως είναι μέσα(διορθωστε με αν κάνω λάθος).Αν δεν είναι αξιόπιστη αυτή η μέτρηση τότε πώς θα συγκρινω ένα iPhone 7 με ένα xiaomi mi 5s που θα το δούμε την Δευτέρα;

      Τόσα χρόνια το iPhone βαράει πρωτιά στα benchmark τώρα τι συγκρίσεις θέλεις εσύ δεν μπορώ να καταλάβω
    • Διαφήμιση
    • 11-13 ώρες ΧΡΉΣΗ! Δεν ξέρω εάν είναι ίδιο με το ΟΘΌΝΗ. Σε 6plus. Στο 6s plus έπεσε σε 10-11.
      Μην με κάνεις να ψάξω όλα τα screenshots που έχω τραβήξει τα τελευταία 2 χρόνια...


      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.