Διαφήμιση

AmazFit bt Xiaomi

    • Είσαι ευχαριστημένος φίλε; είναι κάτι που μπορεί να θεωρείς πολύ αρνητικό; έχω σταμπάρει και το tickwatch 2 αλλά δεν το βρίσκεις και εύκολα.
      Τελικά μπορείς να απαντήσεις σε μνμ από το κινητό ή δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα;

      Sent from my MX5 using Tapatalk
    • AmazFit bt Xiaomi

      Είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν έχω ψάξει άλλα για να κάνω σύγκριση, απλά μου άρεσε είμαι fan xiaomi έχω πολλά προϊόντα της, όχι κινητό γιατί έχω iPhone (της δουλειάς)
      Δεν είχε μετρικό (km) με την τελευταία αναβάθμιση το έβαλαν όπως έβαλαν και στα sports, bike & bike indoor & airplane mode.
      Σε μένα δεν εμφανίζεται το find my phone, ίσως λόγω iPhone...δεν ξέρω. Η οθόνη του πολύ καλή, το βράδυ όχι τόσο φωτεινή αλλά βγάζοντας την από το αυτόματο (ρύθμιση από το μενού )και βάζοντας την στο always on διορθώθηκε, αυτό που θα ήθελα είναι το vibration να είναι ποιο δυνατό, συνηθισμένος από το mi band2 που σε ξύπναγε το ξυπνητήρι από την δόνηση!!! Το αρνητικό για μένα,ότι δεν στέλνει τα δεδομένα στο mi fit, που ίσως φτιαχτεί. Επίσης αν το πάρεις θα κάνεις account μέσα από την εφαρμογή amazfitWatch γιατί εγώ δεν μπορούσα να το συγχρονίσω ούτε με τον λογαριασμό που είχα στην xiaomi ούτε στην mi fit.
      Σε γενικές γραμμές μου αρέσει πολύ και νομίζω θα το χαρείς


      Sent from my iPad using Tapatalk
    • Τελικά απ ότι έχω δει μπορείς να δεις τα μνμ σου κτλ..
      Να γράψεις απάντηση μπορείς; η έχει μόνο κάποιες έτοιμες απαντήσεις που μπορείς να στείλεις..;

      Sent from my MX5 using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • AmazFit bt Xiaomi

      Δεν κατάλαβα, μπερδεύτηκα.
      Τα μηνύματα τα βλέπεις κανονικά. Να στείλεις δεν μπορείς γιατί δεν έχει πληκτρολόγιο το amazfit. Έτοιμες απαντήσεις ποιος να έχει; το amazfit; όχι δεν έχει.
      Και τηλέφωνο όταν σε παίρνουν βλέπεις το όνομα που σε καλεί (ελληνικά) μπορείς να απορρίψεις την κλίση από το ρολόι αλλά όχι να απαντήσεις.


      Sent from my iPad using Tapatalk
    • Καλησπερα , μολις απεκτησα ενα AMAZFIT CHINESE , Εχω το εξης θεμα ,
      μολις το ανοιγω μου βγαζει ενα qr code και το σκαναρω με το mi5s και με παει σε μια κινεζικη σελιδα αλλα μετα δεν κανει κατι
      δεν μου κατεβαζει την εφαρμογη
      τι πρεπει να κανω?
      επισης δοκιμασα να βαλω το app απο το φορουμ αλλα δεν μου το κανει εγκατασταση...
    • Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου smart watch εδώ και περίπου 10 ημέρες και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ρολογάκι. Κατά τη γνώμη μου για κάποιον που ενδιαφέρεται για ένα smart/sport watch με gps είναι η απόλυτη value for money επιλογή. :thumbsup:

      Κάνοντας μία πολύ σύντομη κριτική, θα έλεγα:

      ΘΕΤΙΚΑ
      • Οθόνη, Σε εξωτερικούς χώρους με πολύ φως είναι άπαιχτη, ουσιαστικά λόγω της τεχνολογίας της (transflective lcd) όσο περισσότερο φως υπάρχει τόσο καλύτερη είναι η ευκρίνεια. Φυσικά και σε περισσότερο σκοτεινές συνθήκες λόγω backlight είναι ΟΚ (όχι κάτι το φοβερό).
      • Μπαταρία-αυτονομία. Ο βασικότερος λόγος για την πολύ καλή αυτονομία είναι η οθόνη. Με προσεκτική χρήση μπορεί να φτάσει άνετα περισσότερες από 5 ημέρες. Κάνοντας χρήση GPS/Bluetooth κατά το τρέξιμο η διάρκεια μειώνεται, αλλά και πάλι ακόμα και με 1+ ώρα την ημέρα GPS/Bluetooth μπορεί να φτάσει και 3 ημέρες.
      • Design, καθαρά υποκειμενικό. Στα plus ότι μπορείς να αλλάξεις εύκολα το λουράκι και να βάλεις ότι είδους μπορείς να φανταστείς. Σε eBay/aliexpress κ.λπ. βρίσκεις τα πάντα σε υλικά και χρώματα. To original silicon του ρολογιού είναι πολύ καλής ποιότητας με ωραία αίσθηση.
      • Software (ρολογιού - Chinese version). Πολύ εύχρηστο, αρκετές δυνατότητες, συχνή ενημέρωση (περίπου κάθε εβδομάδα) με OTA updates.
      • Σύνδεση με Mifit για πληροφορίες health (steps, sleep κ.λπ.) KAI με Strava για sports activities. Δεν είναι by default διαθέσιμο (και mifit και strava ταυτόχρονα), αλλά είναι πολύ εύκολο να το κάνεις.
      • Flexibility. Σαν android συσκευή που είναι, υπάρχει η δυνατότητα για πολλά modifications και αλλαγές από firmwares ως apps και watch faces.
      ΑΡΝΗΤΙΚΑ
      • Κάποιος που θέλει να πάρει ένα smart watch, να το φορέσει και να κάνει αμέσως χρήση 100% των δυνατοτήτων του, σίγουρα θα απογοητευτεί. Ένας κλασικός και "συνειδητοποιημένος" όμως χρήστης συσκευής Xiaomi δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Για παράδειγμα αν πάρεις την Chinese version (την οποία προτείνω) η αλλαγή γλώσας από κινέζικα σε (εν μέρη) Αγγλικά γίνεται μόνο με adb.
      • Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα apps που συνοδεύουν τη συσκευή. Π.χ. για να καταφέρεις να έχεις και Mifit και Strava ταυτόχρονα, θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω.
      • Software (ρολογιού - US version). Γενικότερα η US version είναι συνεχώς αρκετά πίσω σε σχέση με την κινέζικη και έχει πολύ λιγότερες δυνατότητες και λειτουργίες (π.χ. υποστηρίζει λιγότερα αθλήματα, πιο παλιό ui, έχει μόνο miles και όχι km). Επίσης τα updates γίνονται αραιά και που (τουλάχιστον έως τώρα), με ρυθμό περίπου 1 τον μήνα.
      Το ρολόι κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις, μία Chinese και μία US. Σαν hardware δεν έχουν καμία εντελώς διαφορά. Στο software όμως και του ρολογιού και του app που το συνοδεύει οι διαφορές, όπως προανέφερα είναι μεγάλες. Το μόνο σημείο στο οποίο κατά τη γνώμη μου υπερτερεί η US version είναι ότι η γλώσσα είναι εξαρχής Αγγλικά και συγχρονίζει τα sports activities με Strava (χωρίς να χρειαστεί να επέμβει ο χρήστης). Το θετικό είναι ότι όποια έκδοση και να έχεις αρχικά, μπορείς να φλασάρεις ότι fw θέλεις και να το μετατρέψεις από US σε Chinese και αντίστροφα.
    • Διαφήμιση
    • AmazFit bt Xiaomi

      Γνώμη μου ότι είναι προτιμώτερη η English version.
      Είναι όλο το μενού αγγλικά.
      Για κάποιους ίσως είναι δύσκολες οι επεμβάσεις για αλλαγή γλώσσας που πιθανόν να ξανά χρειαστούν σε μελλοντικές αναβαθμίσεις.
      Ήδη με την τελευταία αναβάθμιση μπήκαν τα επιπλέον αθλήματα και τα miles έγιναν km. Ίσως με καθυστέρηση αλλά μπήκαν.
      Δεν ξέρω αν το Chinese version έχει κάτι παραπάνω τώρα.
      Δεν ξέρω για το mi fit που λες. Σου περνάει τα δεδομένα στην εφαρμογή mi fit?
      Εμένα όχι. Δεν ξέρω αν θέλει σκάλισμα. Αν ξέρεις τον τρόπο ή αν υπάρχει κάποιος οδηγός καλοδεχούμενος.
      Έχω την εφαρμογή mi fit γιατί έχω και το mi band 2 αλλά όταν πάω να το συνδέσω μου ανοίγει την εφαρμογή amazfit όπου εκεί δεν περνάνε τα δεδομένα.
      Αυτά όλα σε iOS αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.


      Sent from my iPad using Tapatalk
    • Σε iOS δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να έχεις συγχρονισμό και με Strava και Mifit ταυτόχρονα.

      Οι δύο βασικές προϋποθέσεις για να το κάνεις αυτό είναι Κινέζικη RΟΜ στο ρολόι (official ή custom) και pair με Android συσκευή.

      Ο τρόπος είναι σχετικά απλός, τα βασικά βήματα εν συντομία είναι τα εξής:

      - Κάνεις εγκατάσταση στο κινητό μία παλαιότερη κινέζικη έκδοση (η γλώσσα είναι αγγλικά) των Mifit και Amazfit (όχι αυτές από το Play Store).
      - Κάνεις pair το ρολόι (με την Κινέζικη ROM) με τα Amazfit app και το Mifit app.
      - Έτσι γίνονται synchronize τα health data με το mifit.
      - Δεν κάνεις αναβάθμιση του Amazfit app μέσα από την εφαρμογή αλλά από το Play Store (είναι η έκδοση που συγχρονίζει με το Strava).
      - Από τη στιγμή που κάνεις αναβάθμιση του Amazfit app από το Play Store έχεις και τη δυνατότητα για synch και με Strava.

      Ένας πιο αναλυτικός οδηγός με όλα τα βήματα αναλυτικά και τα απαραίτητα links βρίσκεται εδώ: youtube.com/watch?v=3M3jN17eHkM

      =============== Μαρ 21st 2017, 12:19pm ===============

      Ο/H Grigol έγραψε:

      Καλησπέρα σε ολους. :) Υπάρχει κάπου ένας σύντομος οδηγός πως μπορεί να γινει συγχρονισμός με strava; Ευχαριστώ πολυ!
      Ποια ROM έχεις και με τι κινητό έχεις κάνει pair το ρολόι (iPhone/Android)?
    • Ο/H negril έγραψε:

      Σε iOS δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να έχεις συγχρονισμό και με Strava και Mifit ταυτόχρονα.

      Οι δύο βασικές προϋποθέσεις για να το κάνεις αυτό είναι Κινέζικη RΟΜ στο ρολόι (official ή custom) και pair με Android συσκευή.

      Ο τρόπος είναι σχετικά απλός, τα βασικά βήματα εν συντομία είναι τα εξής:

      - Κάνεις εγκατάσταση στο κινητό μία παλαιότερη κινέζικη έκδοση (η γλώσσα είναι αγγλικά) των Mifit και Amazfit (όχι αυτές από το Play Store).
      - Κάνεις pair το ρολόι (με την Κινέζικη ROM) με τα Amazfit app και το Mifit app.
      - Έτσι γίνονται synchronize τα health data με το mifit.
      - Δεν κάνεις αναβάθμιση του Amazfit app μέσα από την εφαρμογή αλλά από το Play Store (είναι η έκδοση που συγχρονίζει με το Strava).
      - Από τη στιγμή που κάνεις αναβάθμιση του Amazfit app από το Play Store έχεις και τη δυνατότητα για synch και με Strava.

      Ένας πιο αναλυτικός οδηγός με όλα τα βήματα αναλυτικά και τα απαραίτητα links βρίσκεται εδώ: youtube.com/watch?v=3M3jN17eHkM

      =============== Μαρ 21st 2017, 12:19pm ===============

      Ο/H Grigol έγραψε:

      Καλησπέρα σε ολους. :) Υπάρχει κάπου ένας σύντομος οδηγός πως μπορεί να γινει συγχρονισμός με strava; Ευχαριστώ πολυ!
      Ποια ROM έχεις και με τι κινητό έχεις κάνει pair το ρολόι (iPhone/Android)?
      Rom Αγγλικη official ( Ετσι ηρθε) 1.3.1m αν θυμαμαι καλα , μετα την αναβαθμιση μολις το εκανα pair, και κινητο android. Δοκιμασα και με παλια εκδοση του amazfit, sync με strava στις επιλογες, αφαντο! Ευχαριστω πολυ! Αν εχω Αγγλικη ROM στο ρολοι, strava ΔΕΝ??!
    • Διαφήμιση
    • Κανονικά με Αγγλική ROM θα έπρεπε να συγχρονίζεται κανονικά με Strava χωρίς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο.

      Δοκίμασε να κάνεις unpair, factory reset το ρολόι να εγκαταστήσεις την τελευταία version του Amazfit app από Google Store και να κάνεις πάλι pair.