Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το MI5 (Gemini)

    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Στην πρωτη εικονα μεσα στο σπιτι το redmi 3 ξερει που είναι οι δορυφόροι και ας μην μπορει να τους κλειδωσει. Αν βγω εξω τους κλειδωνει στιγμιαια. Το εχω δει και μέσα στο σπιτι. Η δευτερη εικονα απο το mi 5 φαίνεται να μην εχει την πληροφορια που ειναι οι δορυφοροι. Αν βγω εξω θα κλειδωσει μερικους αλλα οχι γρηγορα με αποτελεσμα μεσα στο αμαξι να μην πιανει πολυ καλα και να αργει να κλειδωσει. Δεν θυμαμαι οταν το πηρα ποσο καλα δούλευε, απλα ετυχε να ερθω σε συγκριση με αλλα xiaomi κινητα και ειδα τεραστια διαφορα.
    • Για να αλλάξεις μπαταρία πρέπει να βγάλεις την κεραία του gps.
      Το πρόβλημα το έχεις απο πριν η θυμάσαι να παρουσιάστηκε αργότερα.;;;


    • Διαφήμιση
    • Θα το ανοίξω μια να δω. Δεν θυμάμαι πιο παλια τι εκανε νομιζω παντα αργούσε. Μονο αν καποιος βάλει την εφαρμογη και τραβηκει screenshot μεσα στο σπιτι ισως καταλαβω τι παιζει. Εξω πάντως κλειδωνει δορυφόρους,απλα το κάνει σαν να μην εχει υποβοηθηση. Πιο πολυ σαν θεμα software μου μοιάζει καθως οι αλλες δυο συσκευές "βλεπουν" δορυφορους και μέσα στο σπιτι κι ας μην τους κλειδωνουν. Το κανουν απο τα δεδομένα που παιρνουν απο το Internet. Η κεραια ειναι το καλωδιο που ξεκιναει απο το πανω μερος περναει από τα πλαγια και κουμπώνει στο κατω μέρος?
    • Ολο το πλαστικό καπάκι είναι η κεραία.
      Αν έχεις root μπορείς να το βοηθήσεις με κάποιο αρχείο gps.conf μέσα στο etc.


    • Παιδιά καλησπέρα...
      Δεν μπορώ να βρω google camera που να ανοίγει στο κινητό μου.
      Είμαι με global stable την τελευταία και δεν είμαι root.
      Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει.
      Ευχαριστώ......
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Olsar έγραψε:

      Παιδιά καλησπέρα...
      Δεν μπορώ να βρω google camera που να ανοίγει στο κινητό μου.
      Είμαι με global stable την τελευταία και δεν είμαι root.
      Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει.
      Ευχαριστώ......
      @amavroudis μια που το είχες το gemini , για πες μας το gemini έχει ενεργοποιημένο από default API 2 ;
    • Σωστά το καπάκι είναι κεραία gps και wifi από ότι παρατήρησα. Στο τεστ που ανέβασα πριν δείχνει τους πραγματικούς δορυφόρους που κλειδώνουν. Ο δέκτης λειτουργεί κανονικά αν και το άνοιξα και ειδα λίγο τις επαφές και ξαναέκανα το test πάλι με επιτυχία έξω σε ανοιχτό ουρανό. Eίχα δει σε ένα forum ότι όταν κάνεις το test και μετά χρησιμοποιήσεις εφαρμογή που απαιτεί δορυφόρους κλειδώνει πιο γρήγορα και πιο πολλούς. Δεν νομίζω να έχει ζημιά εκτός αν κάποιος κάνει το test και του δείξει κάτι άλλο. Μάλλον είναι κατασκευαστικό στο συγκεκριμένο κύκλωμα ίσως δεν αξιοποιεί κάποια τενχολογία που βγήκε λίγο μετά. Αν το redmi 3 το είχα πάρει πριν το mi5, και το redmi 3 μου δείχνει που ειναι οι δορυφοροι πριν τους κλειδώσει από τα δεδομένα του a gps. Επειδή συνδέω το mi5 στο αυτοκινητο που υποστηρίζει android auto η θέση που έχει για usb και κινητο είναι χαμηλα και δυσκολεύεται πολύ να κλειδώσει τοποθεσία και όταν την κλειδώσει πάλι την χάνει καμιά φορά. Σε αντίθεση με ένα Mi A1 που δοκίμασα σήμερα το οποίο δούλεψε άψογα κλείδωσε τοποθεσία πολύ γρήγορα και λειτούργησε κανονικά ακόμη και όταν έκλεισα το συρόμενο καπάκι μέσα στην θήκη που είχα το κινητό. Αν το κάνω αυτό με το mi 5 δεν θα πιάσει ποτέ τίποτα. Νομίζω ότι είναι θέμα του μοντέλου και όχι της δικής μου συσκευής. Παρ'όλα αυτά αν κάποιος έχει το mi5 και μπορεί να ανεβάσει ένα screenshot μεσα από το σπίτι του με το gps status μάλλον θα επιβεβαιώσω την θεωρία ότι πρέπει να πάρω καινούργιο κινητό... Υπενθυμίζω ότι έχω δοκιμάσει official rom, την δικια μας arwma gps fix για ελλάδα ακόμη και το TopNTP που με root σου επιτρέπει να αλλάξεις τα αρχεια που αφορούν το gps για να μην το κανεις manual.στην αρωμα στις ρυθμισεις του gps μπορεις να πειραξεις τις ρυθμίσεις του agps οπως την λειτουργία SI-A-GPS με επιλογες MSB και MSA τα οποία δεν ξέρω τι είναι αλλά δεν είδα διαφορά. Καλή ανάγνωση!
    • Ο/H makis1024 έγραψε:

      Ο/H Olsar έγραψε:

      Παιδιά καλησπέρα...
      Δεν μπορώ να βρω google camera που να ανοίγει στο κινητό μου.
      Είμαι με global stable την τελευταία και δεν είμαι root.
      Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει.
      Ευχαριστώ......
      @amavroudis μια που το είχες το gemini , για πες μας το gemini έχει ενεργοποιημένο από default API 2 ;
      Δεν ξέρω πως το ελέγχουν αυτό φίλος....
    • Διαφήμιση