Διαφήμιση

σοβαρή βλάβη redmi note 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • σοβαρή βλάβη redmi note 2

      Kαλημέρα σε όλους,

      Το κινητό μου redmi note 2 ξαφνικά χθες σταμάτησε να λειτουργει. Το βρήκα κλειστό το άνοιξα, ξανάκλεισε και εκτοτε δεν ξαναδούλεψε.

      Το έχω περιπου 4 μήνες (απο gearbest--> διόρθωση από geekbuying), έχω περάσει την ελληνική ρομ οπως περιγράφεται στον οδηγό " Note 2: Flash την Ελληνική FASTBOOT ROM (καθαρή εγκατάσταση)" και πριν 1 μηνα περίπου ήταν το τελευταίο update.

      Xθες απλα σταμάτησε αν δουλεύει. Πριν χαλασει προσπαθούσα να κανω pairing την yi ip camera με το κινητό χωρις αποτέλεσμα.
      volume down + button με πηγαν σε fast boot χθες αλλά μετά από μερικές ώρες ουτε αυτο λειτουργούσε. volume up + button κανει κατι σαν ρεσταρτ.
      Δοκιμασα να βαλω αλλη μπαταρία εκανε νερά η οθόνη οταν πηγαινε να ανοίξει/ σαν τηλεοραση με παράσιτα/ ανοιξε και ξανακλεισε οριστικα.
      Δεν ανάβει ένδειξη φόρτισης και νομιζω οτι δεν φορτίζει η μπαταρία παρόλο που φαίνεται να υπερθερμαίνεται η συσκευή αν την αφησω στη φόρτιση (χωρίς να μου δείνει καποια ένδειξη)


      Τι να κάνω; :|


      Ειρήνη




      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην paxh2o ().

    • Για αρχή μίλα με το κατάστημα που το αγόρασες να τους προετοιμάσεις.....
      Άστο χωρίς μπαταρία κανα 2ωρο και ξανα δοκίμασε να το ανοίξεις....


    • Mε την ελληνικη ρομ δεν θα έχω θεματα οσον αφορά στην εγγύηση;

      Θα προτιμούσα να το φτιάξω μόνη μου. Δεν υπαρχει καποιος τρόπος να κανω ενα factory reset και να το ξαναστήσω από την αρχη αν χρειαστεί;
      Καμιά υποψία γιατί έγινε αυτό; Η εφαρμογή yi home ισως; Μου έβγαλε καποια στιγμή μήνυμα ότι η μπαταρία εξαντλείται πιο γρήγορα από το φυσιολογικό, αλλα το θεώρησα λογικό από τη στιγμή που προσπαθούσα να το στήσω πάνω από 1 ώρα και ενδιάμεσα το φόρτιζα είτε σε μπρίζα είτε μέσα από το pc.
    • Διαφήμιση
    • Αν έχεις επαφή με το περιβάλλον θα γίνει.... και είναι σχετικά εύκολο.
      Αν δεν κάνει το παραμικρό όμως τι θα κάνεις;
      Τελικά.... ανοίγει κάτι, φωτίζει;


    • γενικώς δεν κάνει τίποτα. Αν το αφησω στη φόρτιση μόνο του, σε τυχαία διαστήματα ακούω τη δόνηση, προσπαθεί να κανει εκκίνηση (υποθέτω) και ξανακλείνει. Ούτε φωτάκι ούτε τπτ.
    • Σύνδεσε το στον υπολογιστή και δες αν το βλέπει κάπου στην διαχείριση συσκευών..
      Αν όχι.. παίξε λίγο με τα κουμπιά.. κρατα πατημένο το vol - & power ..... ή και το vol+ & power//


    • τα έκανα ολα αυτα χωρίς αποτέλεσμα. Πιθανώς -σχεδόν σίγουρα - εχει εξαντληθεί και η μπαταρία η οποία δεν βλέπω να φορτίζει. Εχω ήδη στείλει μνμ στο κατάστημα χωρίς να λάβω μεχρι στιγμής απάντηση -και γενικώς δεν βλέπω πώς ένα κατάστημα στην Σιγκαπούρη θα με εξυπηρετησει σε κατι που μάλιστα με επείγει.
      Το θεωρούσα άξιόπιστο τηλέφωνο και δεν καταλαβαίνω τι πήγε στραβά. Δεν υπάρχουν άλλοι με σοβαρές βλάβες στο τηλέφωνο;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H paxh2o έγραψε:

      Το θεωρούσα άξιόπιστο τηλέφωνο και δεν καταλαβαίνω τι πήγε στραβά. Δεν υπάρχουν άλλοι με σοβαρές βλάβες στο τηλέφωνο
      Τι να πω.. υπομονή...
      Αν έκανες όλα αυτα σωστά χωρίς να είδες το παραμικρό μάλλον πρεπει να πάει στην μανα του,


    • καπου εδω στο φορουμ, υπαρχει ενας οδηγος για καθαρη εγκατασταση με το sp flashtool, οπου η ολη διαδικασια φλασαρισματος γινεται χωρις μπαταρια. με μια προχειρη αναζητηση δεν τον βρισκω. αν μπορει καποιος ας δωσει λινκ.
      Σταλθηκε απο το Redmi Note 6 pro μου, χρησιμοποιωντας τα δαχτυλα μου.
    • Καλησπέρα και από εμένα,
      το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ, έκλεισε και πλέον δεν... τίποτα..
      Κάναμε κάποιες προσπάθειες ακολουθώντας οδηγίες από απαντήσεις σε παρόμοια προβλήματα που βρήκαμε στο site αλλά τίποτα . Το έστειλα και σε κάποιον τεχνικό χωρίς όμως εμπειρία σε xiaomi, αρχικά μου είπε μπαταρία. Τελικά αφού παρέλαβε νέα μπαταρία μου είπε ότι μάλλον είναι θέμα πλακέτας κ μου το έδωσε πίσω. Ψάχνω για τεχνικό που να γνωρίζει για να το στείλω μήπως και κάνει κάτι αλλά δε βρίσκω. Μου το έφεραν από Κίνα άρα δεν παίζει να το στείλω εκεί.
    • Διαφήμιση
    • Κάνε μία αναζήτηση για καθαρή εγκατάσταση με το spflash από τον @GR_Macedon . Αν δεν μπορεί να γίνει τίποτα με αυτόν υπάρχει πρόβλημα hardware. Υπάρχει περίπτωση όμως να αναστηθεί αν το πρόβλημα είναι software.

      Redmi Note 2 Rom 8.0.1.0