Διαφήμιση

SOS Unbrick Xiaomi redmi note 3 pro (KENZO) μπειτε σε EDL MODE με locked bootloader και brick (Miflash error remote device is locked)

    • SOS Unbrick Xiaomi redmi note 3 pro (KENZO) μπειτε σε EDL MODE με locked bootloader και brick (Miflash error remote device is locked)

      Καλησπέρα, είχα πρόβλημα με το κινητό ενώ ήταν <<και καλά>> ξεκλείδωτο το bootloader πήγα να περάσω κανονικά την ελληνική ρομ αλλα μετά το recovery και την εγκατάσταση ελληνικής ρομ η συσκευη κολλησε και τελικά αποκαλύφθηκε οτι το bootloader ηταν κλειδωμενο! το κινητο ανοιγει και κανει bootloop στο Mi logo αλλά μπαινει fastboot mode (για οσους δεν μπαινει ουτε fastboot mode μαλλον θα πρεπει να ανοιχτει το κινητο και να αποσυνδεθει η μπαταρια για 10δευτερολεπτα αλλα δεν γνωριζω αν ισχυει, δεν φερω καμια ευθυνη για κατι τετοιο) με διαφορους οδηγους που ειδα και προσπαθησα να εφαρμοσω δεν έβγαλα ακρη και οταν πηγαινα για φλασαρισμα της official rom εβγαινε error στο Miflash "error remote device is locked" και δεν με αφηνει να φλασαρω τιποτα! επισης μεσω adb δεν με αφηνε να μπω σε EDL mode μου εβγαζε και εκει error και με το ψαξιμο βρηκα επιτελους τη λυση η οποια ειναι:
      Η διαδικασια που ακολουθησα ηταν η εξης κατεβάζετε το αρχείο που εχω επισυναψει, το κανετε αποσυμπίεση και τρέχετε το Reboot.bat, μπαινεται σε fastboot mode (volume down (-) + power button) και επειτα συνδεετε τη συσκευη στον υπολογιστη, αφου τη συνδεσετε και ειστε σε fastboot mode πατατε enter και βγαζει ενα μηνυμα your device is successful to EDL mode καπως ετσι και η οθονη μαυριζει και ισως αναβοσβηνει η κοκκινη ενδειξη τοτε ακολουθείτε τα εξης βηματα
      Unbrick ή Καθαρή Εγκατάσταση FastBoot Rom με το Mi Flash (SnapDragon) (το κινητο στο Miflash μου το αναγνωριζε ως COM3)


      ΠΡΟΣΟΧΗ να γινει εγκατάσταση όλων των drivers που θα βρειτε να λενε οι οδηγοι (Εφόσον μπηκα σε EDL mode εγκατέστησα OFFICIAL CHINA DEV ROM που ακολουθησα τα εξείς βήματα)


      (και απο εδω κατέβασα την OFFICIAL CHINA DEV ROM Xiaomi MIUI Official Forum


      Θελει μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ οταν μπειτε σε EDL mode καπου διαβασα στο φορουμ οτι το flash_all.bat (που εχει μεσα η ρομ) δεν πρεπει να υπάρχει η εντολη fastboot reboot-bootloader καπως ετσι γιατι δεν θα το περνει ουτε η ανακυκλωση μετα... -> Brickάρισμα με τον Unofficial Bootloader Unlocker!ΠΡΟΣΟΧΗ-Μπαίνει μόνο σε fastboot αρθρο νουμερο 28-dnomikos. δεν φερω καμια ευθυνη για οτιδηποτε συμβει αυτο ακολουθησα εγω και το κινητο ανοιξε ελπιζω να βοηθησα καλα ξεbrickαρισμα!!! οσο για το αρχειο το βρηκα απο καποιο αλλο site αλλα δεν ξαναβρηκα το αρθρο μετα το unbrick γιατι ειναι και μια ωρα δυσκολη... ελπιζω να μην προσβαλω κανενα ουτε να εκλεψα καποιου το αρθρο και οτιδηποτε επιχειρισετε το κανετε με δικια σας ευθυνη και μονο...!!!
      Files
      • Fastboot edl.zip

        (222,45 kB, λήφθηκε 366 φορές, τελευταία )