Διαφήμιση

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (απορίες από newbie)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Redmi Note 3 Pro (απορίες από newbie)

      Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα το Xiaomi Redmi Note 3 Pro (32GB) από το gearbest (στα 180€ βγήκε, το gray) και έχω ορισμένες απορίες.

      Καταρχάς να σας πω ότι είμαι καινούριος με την Xiaomi και έχω ήδη διαβάσει τον αναλυτικό οδηγό για εμάς τους newbies.

      Αυτό που θέλω αρχικά να ρωτήσω, είναι τι είδους rom είναι αυτή που θα δείτε στο επισυναπτόμενο screenshot, τα οποία πήρα από το site του gearbest. Είναι η κατάλληλη; Πρόκειται για την rom με την οποία θα έρθει το κινητό (όπως γράφει) και υποστηρίζει τα ελληνικά (όπως επίσης γράφει). Updates θα λαμβάνω κανονικά;

      Επίσης (για όποιον ξέρει), ο φορτιστής που θα περιλαμβάνεται στη συσκευασία θέλει αντάπτορα ή είναι όπως οι ελληνικοί;
      Images
      • image.jpeg

        233,11 kB, 1.000×800, viewed 145 times
    • RE: Xiaomi Redmi Note 3 Pro (απορίες από newbie)

      Ο/H torter10 έγραψε:

      Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα το Xiaomi Redmi Note 3 Pro (32GB) από το gearbest (στα 180€ βγήκε, το gray) και έχω ορισμένες απορίες.

      Καταρχάς να σας πω ότι είμαι καινούριος με την Xiaomi και έχω ήδη διαβάσει τον αναλυτικό οδηγό για εμάς τους newbies.

      Αυτό που θέλω αρχικά να ρωτήσω, είναι τι είδους rom είναι αυτή που θα δείτε στο επισυναπτόμενο screenshot, τα οποία πήρα από το site του gearbest. Είναι η κατάλληλη; Πρόκειται για την rom με την οποία θα έρθει το κινητό (όπως γράφει) και υποστηρίζει τα ελληνικά (όπως επίσης γράφει). Updates θα λαμβάνω κανονικά;

      Επίσης (για όποιον ξέρει), ο φορτιστής που θα περιλαμβάνεται στη συσκευασία θέλει αντάπτορα ή είναι όπως οι ελληνικοί;

      Χωρίς να είμαι ο πιο ειδικός (αντιθέτως...άσχετος είμαι )...Όταν σου έρθει ανέβασε το σχετικό screenshot στο νήμα για το rn3 pro και θα σου πουν αμέσως τα γατόνια εδώ για το αν είναι κατάλληλη και όλα τα σχετικά. .. Και γω το περιμένω μέσα στη βδομάδα...
      Λογικά θα σου έχουν και ανταπτορα μέσα.

      Από S4mini μέσω Tapatalk
    • RE: Xiaomi Redmi Note 3 Pro (απορίες από newbie)

      Ο/H torter10 έγραψε:

      Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα το Xiaomi Redmi Note 3 Pro (32GB) από το gearbest (στα 180€ βγήκε, το gray) και έχω ορισμένες απορίες.

      Καταρχάς να σας πω ότι είμαι καινούριος με την Xiaomi και έχω ήδη διαβάσει τον αναλυτικό οδηγό για εμάς τους newbies.

      Αυτό που θέλω αρχικά να ρωτήσω, είναι τι είδους rom είναι αυτή που θα δείτε στο επισυναπτόμενο screenshot, τα οποία πήρα από το site του gearbest. Είναι η κατάλληλη; Πρόκειται για την rom με την οποία θα έρθει το κινητό (όπως γράφει) και υποστηρίζει τα ελληνικά (όπως επίσης γράφει). Updates θα λαμβάνω κανονικά;

      Επίσης (για όποιον ξέρει), ο φορτιστής που θα περιλαμβάνεται στη συσκευασία θέλει αντάπτορα ή είναι όπως οι ελληνικοί;


      Η stable νομιζω δεν εχει ελληνικα προς το παρόν,αλλα μπορεις να βαλεις ευκολα την dev μεσω updater που εχει κατά 40% ελληνικα.
      Αμα θες την ελληνική κανε μια αίτηση για ξεκλειδωμα (αμα δεν εχεις κανει)
      Αμα ερθει με αυτη θα εχεις κανονικα ota updates.

      Θελει ανταπτορακι αλλα βαζουν συνηθως στην συσκευασία
    • Διαφήμιση
    • Πήρα και εγώ από το gearbest ακριβώς την ίδια συσκεύη. Επίσης και εγώ πλήρως ανίδεος με την διαδικασία που σου περιγράφω παρακάτω. Με το που σου έρθει κάνε λογαριασμό mi και άμεσα αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader.
      Η συσκεύη έρχεται με ξεκλειδωμένο bootloader αλλά η rom που έχει είναι custom global και θα σε πεθάνει στις διαφημίσεις που έχει βάλει μέσα το κατάστημα.
      Πας λοιπόν και ξηλώνεις την custom και βάζεις μία official μέχρι να σου έρθει η έγκριση για το ξεκλείδωμα (συνήθως κάνει 2 ημέρες). Αν σε καλύπτουν τα ελληνικά της official (έιναι κατά 60-70% μεταφρασμένη) μένεις εκεί. Εγω θα σου πρότεινα να βάλεις την εξελληνισμένη της κοινότητας. Έτσι λοιπόν με το που σου έρθει η έγκριση ξεκλειδώνεις bootloader και θα περάσεις μία global developer και στο καπάκι την εξελληνισμένο της κοινότητας. Θα δεις τεράστια διαφορά στην συμπεριφορά του κινητού προς το καλύτερο, τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωσα. Μαζί με το κινητό θα σου βάλουν και έναν φτηνιάρικο ευρωπαϊκό αντάπτορα αλλά τη δουλειά του την κάνει.
      Ή διαδικασία να κάνεις τον κινέζο έλληνα θα σου φανεί βουνό και θα αγχωθείς αλλά μόλις ξεκινήσεις και ακολουθήσει τους οδηγούς με προσοχή θα καταλάβεις ότι τσάμπα φοβόσουν. Με το δικό μου και με μηδενική εμπειρία δεν δυσκολεύτικα όσο περίμενα και όπου είχα απορία ή κόλλησα με βοήθησαν τα παιδιά εδώ στην κοινότητα. Το δεύτερο κινητό ήταν για την γυναίκα μου και το έκανα πλήρως μόνος μου και πάρα πολύ γρήγορα (περίπου 25-30 λεπτά). Μην φοβηθείς και μην ντραπείς να ρωτήσεις και θα δεις ότι είναι εύκολο.
    • Βασικα και τωρα μπορει να κανει αιτηση για ξεκλειδωμα.δεν χρειαζεται να του ερθει το κιν..

      Κατα τα αλλα τα ειπες σωστα..
    • Ο/H kon.geo έγραψε:

      Βασικα και τωρα μπορει να κανει αιτηση για ξεκλειδωμα.δεν χρειαζεται να του ερθει το κιν..

      Κατα τα αλλα τα ειπες σωστα..
      Προσωπικά νομίζω θα του έρθει πιό εύκολο να κάνει λογαριασμό με τον αριθμό του κινητού στην νέα συσκεύη. Με το τρόπο αυτό όλα τα πεδία γίνονται fill αυτόματα και δεν θα χρειάζεται να γράφει account και pass. Θα πατάει μόνο σύνδεση.
    • Ο/H kostasrose έγραψε:

      Ο/H kon.geo έγραψε:

      Βασικα και τωρα μπορει να κανει αιτηση για ξεκλειδωμα.δεν χρειαζεται να του ερθει το κιν..

      Κατα τα αλλα τα ειπες σωστα..
      Προσωπικά νομίζω θα του έρθει πιό εύκολο να κάνει λογαριασμό με τον αριθμό του κινητού στην νέα συσκεύη. Με το τρόπο αυτό όλα τα πεδία γίνονται fill αυτόματα και δεν θα χρειάζεται να γράφει account και pass. Θα πατάει μόνο σύνδεση.


      Δεν εχει νοημα.αφου περιμενει το κιν ηδη γιατι να περιμενει μετα τον κωδικο.κανει και τα 2 και μεχρι να ερθει το κιν εχει ερθει και ο κωδικος
    • Διαφήμιση
    • Αν το θέμα σου είναι να γράφεις Ελληνικά, να έχει play store, να παίρνει ΟΤΑ UPDATES και να μη χρειαστεί να ασχοληθείς "κάμποσο" αρκετά, του φυτεύεις την global stable και ένα Ελληνικό πληκτρολόγιο, π.χ. swiftkey και δεν ξανασχολείσαι... :wink:

      Αν έχεις τη διάθεση για κάτι παραπάνω, τότε κάνεις αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω για να περάσεις την Ελληνική έκδοση και ένας καλός οδηγός για να "ακολουθήσεις", είναι αυτός: Aλλαγή από unofficial σε official ρομ ή Ελληνική.(redmi note 3 pro)
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ειλικρινά δεν περίμενα τόσες απαντήσεις και τόσο σύντομα. Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!

      Έχω μεγάλη εμπειρία από αλλαγές rom, αλλά όχι σε Xiaomi. Έχω ασχοληθεί κυρίως με LG, Samsung και Sony.

      Το κινητό το παρήγγειλα για τον πατέρα μου και αυτό που θέλω είναι μία σταθερή rom που να έχει ελληνικά. Ποια είναι η καλύτερη σύμφωνα με αυτές τις απαιτήσεις;
    • κατέβασε την τελευταία ελληνική stable της κοινότητας και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον ο πατέρας σου που δεν νομίζω να του κάνει και "ακραία" χρήση.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kostasrose έγραψε:

      κατέβασε την τελευταία ελληνική stable της κοινότητας και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον ο πατέρας σου που δεν νομίζω να του κάνει και "ακραία" χρήση.
      Όντως δεν κάνει ακραία χρήση. Απλά θέλει να έχει ελληνικά και να είναι σταθερό. Βασικά, κι εγώ θέλω να είναι σταθερό, γιατί θα φύγω για σπουδές σε λίγο καιρό και θα είναι λίγο δύσκολο να του εξηγώ οτιδήποτε του εμφανίζει το τηλέφωνο.