Διαφήμιση

Redmi note 3 Pro Νεκρωμένο εντελώς

    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi note 3 Pro Νεκρωμένο εντελώς

      ΄Παρέλαβα το κινητό σήμερα. Αρχικά ηταν κλειδωμένος ο bootloader και ειχε περασμενη την αγγλοκινεζικη ρομ. Ειπα να βαλω την ελληνικη. Ακολουθησα αυτον τον οδηγο για να ξεκλειδωσω το κινητο. Μετα απο πολλες προσπαθειες καταφερα να βαλω την fastboot developer rom που λεει το βιντεο.. Ολα οκ στο κινητο, ξεκλειδωσε κανονικα αλλα οταν το ανοιξα ειχα προβλημα με το ποσοστο της μπαταριας, που ηταν μονιμα κολλημενο στο -2% (!).. Ολα αυτα εγιναν ενω το κινητο ηταν πριν απο λιγο φορτισμενο 100%. Επανελαβα την διαδικασια μηπως ήταν κατι τυχαιο, αλλα το προβλημα παρεμεινε.. Τοτε εκανα flash τη recovery μεσω fastboot και περασα την twrp.. Εκει κατεβασα την ελληνικη miui 8 kenzo και την εκανα εγκατασταση μεσω της recovery. Εκανα wipe για να αποφυγω τα bootloop αλλα μάταια.. Εγκατασταθηκε με επιτυχια η ρομ, αλλα μολις πηγα να bootαρω ειχα bootloop. Επανελαβα τη διαδικασια 2-3 φορες αλλα χωρις αποτελεσμα.. (ΜΙ flash tool). Ετσι κατεβασα την fastboot global kenzo miui 8 6.7.21 και μετα απο αρκετα προβληματα καταφερα να την flashαρω με το mi flash tool. Η διαδικασια ηταν επιτυχεις.. Μολις ομως πηγα να ανοιξω το κινητο, καταλαβα πως ηταν τελειως νεκρωμενο.. Ουτε βγαζει το mi logo, ουτε μπαινει σε fastboot, ουτε σε recovery.. Ουτε οταν το βαζω για φορτιση βγαζει το σημα της μπαταριας.. Το power button μονο του και σε συνδυασμο με το vol + και - δεν κανει απλα τιποτα.. Αυτην την στιγμη η μονη ενδειξη ζωης ειναι οτι αναβοσβηνει το κοκκινο ledακι οταν μπαινει σε φορτιση.. Τιποτα αλλο.. Οταν το συνδεω σε υπολογιστη στο device manager το αναγνωριζει σαν Qualcomm HS-USB diagnostics 900E (COM 6).. Αλλα δεν εχω καμια επαφη με κανενα απο τα προγραμματα flashαρισματος.. Θα το αφησω ολο το βραδυ στη φορτιση μπας και αλλαξει κατι αν και μετα απο 1 ωρα δεν ειδα διαφορα.. Ουτε αν το εχω αμεσα συνδεμενο με φορτιστη.. Τα φωτα σας!!
    • Χθες μου έτυχε ακριβώς η ίδια περίπτωση.. 900Ε
      Άνοιξα πίσω καπάκι, έλυσα πλακέτα και του δωσα ζωή...
      Αμέσως γύρισε σε 9008 και έκανα εγκατάσταση fastboot rom..


    • Διαφήμιση
    • Εγώ δοκίμασα κάτι κόλπα αλλά δεν τα κατάφερα..
      Βέβαια είχα και λίγο χρόνο στην διάθεση μου και πήγα στην σίγουρη λύση,
      Αν θέλει αύριο (με καθαρό μυαλό) να μου στείλει μήνυμα να το δούμε..


    • Αυτό που βλέπεις στην φωτο.. Ανοίγεις πίσω καπάκι, λύνεις 8 βίδες και σηκώνεις πλακέτα...΄Σε 10 λεπτά το έχεις κάνει και με πολύ προσοχή. Βέβαια να πιάνουν λίγο τα χέρια σου..


    • Διαφήμιση
    • μολις αφαιρεσα το καπακι.. Την μπαταρια την βγαζω? Εβγαλα τωρα και τις 8 βιδες.. Πως βγαζω την μπαταρια για να μην εχω κανενα προβλημα? Ο σκοπος ποιος ειναι? Απλα αφαιρω την πλακετα και την ξανασυνδεω? Ή αφαιρω ολες τις συνδεσεις?υπαρχει καποιο βιντεο που μπορω να ακολουθησω?

      Edit: Το ανοιξα και αποσυνδεσα την μπαταρια και ενα ακομα βυσμα που συνδεει το καπακι με την πλακετα.. τον ξαναμονταρα αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα.. Παλι το μονο σημαδι ζωης ειναι το λεδακι που αναβοσβηνει κατα την φορτιση.. Την πλακετα δεν την αποσυνδεσα τελειως οπως ειπες.. Τα υπολειπα αυριο..
    • Σόρρυ με πήρε ο ύπνος...
      Όχι δεν βγάζεις μπαταρία ούτε βύσμα usb(mb λέει)
      Βγάζεις κάτι πλαινά - κουμπιά κλπ και ενώ το έχει συνδεμένο στο pc βραχυκυκλώνεις εκεί που βλέπεις στην φωτο.
      Θα δεις 2 τελίτσες..
      Εκείνη την στιγμή θα δεις στην διαχείριση συσκευών από 900ε θα γίνει 9008..

      Δες την εικόνα τι αφαιρείς..

      Αρχικά βγάζεις εκείνο το πλαστικό που είναι αριστερά, αφαιρείς τα υπόλοιπα και μετά σηκώνεις την πλακέτα όπως στην φώτο και γεφυρώνεις ....


    • αυτα που εχεις κανει τετραγωνα κοκκινα ειναι για βγαλσιμο ?..και στη πρωτη φοτο μπορεις να σιμαδεψεις που ακριβως ειναι οι τελιες για βραχυκυκλωμα?.αυτο που βλεπω με το τσιμπιδακι βραχυκυκλωνεις?
    • Στην πρώτη φώτο είναι εκεί που βάζει το "τσιμπίδι".. Αν τραβήξεις λίγο ελαφριά το κάλυμμα θα τις δεις..
      Όλα που σου τύλιξα είναι για βγάλσιμο.. η κάμερα δεν είναι απαραίτητη αλλά βγάλτην μην γίνει καμιά πατάτα.

      edit: Η πρώτη φώτο δεν είναι δική μου. Δυστυχώς τα δικά μου είναι χοντροδάχτυλα... :pardon:


    • Διαφήμιση
    • Λοιπον με ανοιχτο το device manager βραχυκυκλωσα τις δυο ακριανες τελιτσες, αναψε το κοκκινο λεδακι, το device manager εκανε ενα refresh απο μονο του αλλα παλι μου το βγαζει σαν 900Ε

      ΕΔΙΤ: Εγινε 9008! Τωρα πλεον τι κανω?