Διαφήμιση

Το Xiaomi Redmi Note 3 pro σε "Ανάλυση"

    • Tips&Tricks
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Το Xiaomi Redmi Note 3 pro σε "Ανάλυση"

      Το Xiaomi Redmi Note 3 pro σε κομμάτια


      Είπα να δούμε μαζί πως είναι το κινητό μας “από μέσα”


      Ας ξεκινήσουμε:

      Το κινητό μας σε κομμάτια



      Εδώ ένα βίντεο για το πώς θα το λύσετε.





      Κάτω από την πρόσοψη του Redmi Note 3, μπορεί κανείς να δει μερικά βύσματα, τα οποία όπως ήταν αναμενόμενο είναι συνδεδεμένα με την μητρική πλακέτα. Στο κάτω μέρος, οριζόντια, είναι ο χώρος για τα ηχεία, ενώ ο χώρος στη μέση είναι εκεί όπου κατοικεί η μπαταρία.




      Πίσω από την οθόνη αριστερά είναι ο δονητής (vibrator), το ακουστικό στην μέση και το ολοκληρωμένο του digitizer δεξιά.




      Κάτω από πίσω πάνελ του smartphone φαίνεται ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, ο οποίος συνδέεται με την μητρική πλακέτα. Το μεγαλύτερο μέρος της μεταλλικής περιοχής, η οποία περιλαμβάνει τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων με τους μικρο-ελεγκτές και τις κεραίες,προστατεύεται από ταινία επαγωγής. Στο κάτω μέρος φαίνεται η γρίλια του μεγαφώνου και πάνω η τρύπα για την πίσω κάμερα.




      Το Xiaomi Redmi Note 3 είναι ένα smartphone με διπλή SIM. Και οι δύο κάρτες SIM τοποθετούνται σε αυτό το tray, το οποίο μπορεί κανείς να τραβήξει έξω χρησιμοποιώντας το ειδικό pin. Η δεύτερη υποδοχή μπορεί να φιλοξενήσει μια κάρτα SIM ή μια κάρτα microSD.







      Στις παραπάνω εικόνες απεικονίζεται η καρδιά του Xiaomi Redmi Note 3, η κεντρική ή μητρική πλακέτα (PCB). Διαθέτει τον επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon, τον επεξεργαστή γραφικών GPU, την μνήμη RAM, το 3.5mm jack των ακουστικών, τον αισθητήρα εγγύτητας (proximity sensor) και όλες τις θύρες για την σύνδεση των προαναφερθέντων περιφερειακών.




      Πάνω στην μητρική βρίσκονται:

      • η μπροστινή κάμερα ανάλυσης 16-megapixel αυτόματης εστίασης με μέθοδο Ανίχνευση φάσης (περισσότερα εδώ) και σταθερό διάφραγμα f/2.0
      • η πίσω κάμερα OmniVision ανάλυσης 5-megapixel σταθερού διαφράγματος f/2.0
      • καθώς και οι επεξεργαστές εικόνας.





      Η κάτω πλακέτα έχει πάνω της την υποδοχή micro USB και το μικρόφωνο.




      Το Redmi Note 3 υποστηρίζεται από μια 4000mAh μπαταρία, η οποία συνδέεται με την κύρια μονάδα επεξεργασίας. Η Xiaomi ισχυρίζεται ότι η μπαταρία μπορεί να κρατήσει το τηλέφωνο ενεργό για 22 ημέρες όταν αυτό βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής.






      Παναγιώτης 4/8/2016

      Πηγές

      gadgets.ndtv.com/mobiles/featu…ures-810960?site=classic#

      fonearena.com/blog/178954/xiao…lcomm-snapdragon-650.html
    • Εγώ πάλι εύχομαι να μην φανεί χρήσιμο σε κανέναν το (πολύ ενδιαφέρον) πρώτο post, γιατί αν το χρειαστεί κάποιος, σημαίνει ότι του παρουσιάστηκε κάποιο "hardware" πρόβλημα.... :wink:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Διαφήμιση
    • Ή το πάτησε αυτοκίνητο .. όπως και έγινε....


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Ή το πάτησε αυτοκίνητο .. όπως και έγινε....
      Λες για την περίπτωση που του έσπασε η οθόνη του κινητού και η Nilkin βράχος ;;
    • Τις ίδιες φωτό είχα ανεβάσει κ εγώ πριν κανένα 10ημερο αλλά μετά δεν ασχολήθηκαν να κάνω μετάφραση του κειμένου από αγγλικά σε ελληνικά λόγο φόρτου εργασίας.
    • Ο/H giasoy έγραψε:

      Λες για την περίπτωση που του έσπασε η οθόνη του κινητού και η Nilkin βράχος ;;
      Ναι ρε φίλε... άλλο και αυτό. :lol: :lol:
      @Nikozzz35 δεν νομίζω να έχει σημασία αυτό. Δεν είναι θέμα "τίτλου.... "
      Και μένα μου ζήτησε κάποιος από εδώ μέσα να ανεβάσω κάποιον "δικό μου οδηγό" αλλά προτίμησα να τον ανεβάσει αυτός...


    • Διαφήμιση