Διαφήμιση

Xiaomi Mi3 HARD Brick - 5 Μήνες εκτός λειτουργίας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Mi3 HARD Brick - 5 Μήνες εκτός λειτουργίας

      Καλησπέρα σε όλους!!!

      Κάτοχος ενός Xiaomi Mi3 16GB έκδοσης εδώ και 2 Χρόνια με πραγματικά πάρα πολύ λειτουργία (του έβγαλα το λάδι).

      Ωστόσο το κινητό δεν έχει καμία υλική ζημιά απο πεσίματα / χτυπήματα κτλν 8)

      Μια μέρα λοιπόν και ενώ δούλευε απροβλημάτιστα το είχα σε σημείο που το χτυπούσε επι ώρα ο ήλιος και ξαφνικά έσβησε και δεν κατάφερε να ανάψει ξανά.
      Το τελευταίο διάστημα αντιμετώπιζα μικροπροβλήματα με την μπαταρία του τύπου "το κινητό έδειχνε 16-20% και έσβηνε τελειώς." Και ήθελε πλήρη φόρτιση για να λειτουργήσει.

      Θεώρησα ότι το πείραξα πολύ με τις 100 ROM που του άλλαξα... Οπότε δοκίμασα να το boot-άρω..
      Έλα όμως που λειτουργεί ΜΟΝΟ σε Fastboot mode...ν 8|

      Δοκίμασα 1, δοκίμασα 2, δοκίμασα ίσα με 20 φορές να το boot-άρω. Το αποτέλεσμα το ίδιο. Ενώ το Mi Flash Tool μου αναφέρει ότι έγινε successful το format δεν ανοίγει το κινητό. Άλλοτε αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι και άλλοτε κάνει να ξεκινήσει και μόλις δείχνει το λογότυπο σβήνει.
      Το ερώτημα μου είναι το εξής... Έχει brick-άρει σε βαθμό μη-αναστρέψιμο; Ή τόσο καιρό είναι η μπαταρία και τσάμπα παιδεύομαι;;;;; ;(

      Αν είναι η μπαταρία έχουμε κανένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που να μπορώ να προμηθευτώ μία; Ρωτάω γιατί αν είναι να αγοράσω ιντερνετικά μια μπαταρία και να μην είναι τελικά αυτό το πρόβλημα θα πάνε τσάμπα τα χρήματα...

      Παρακαλώ τα φώτα σας αγαπητοί Κινεζόφιλοι μου!!!
      :saint: :saint: :saint:
      Ιστορική Αναδρομή:
      Sony_Ericsson_T28s --> Motorola_V50 --> Νοκια_5210 --> Sony_Ericsson_W700 --> Samsung_GT5500 --> ZTE_Geek_V975 -->Xiaomi Mi3W!!! 8-)
    • Έτσι όπως τα λές πρώτα πρέπει να κοιτάξεις μπαταρία, γιατί εαν σου έσβηνε στο 16-20% τότε σημαίνει οτι δε μπορούσε να κρατήσει τάση και κατερρεε. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι ελλάδα ΠΟΛΥ δύσκολα θα βρείς κάτι γιατί ειναι πλέον παλιά η συσκευή μας.

      Εαν το αφήσεις πάνω απο 10 ώρες σε δυνατό φορτιστή (2Α), τότε μήπως αλλάζει η συμπεριφορά;

      Υπάρχει πιθανότητα η μπαταρία να τα έφτυσε τελείως, ειδικά με το συμβάν στο ήλιο.

      Εγώ στη θέση σου το πρώτο που θα κοίταζα είναι μπαταρία. Αλλά και απο εξωτερικό, είναι πλέον (λιγάκι) δύσκολο να βρείς.
    • Καλησπέρα παιδιά!

      Τελικά προχώρησα στην αγορά νέας μπαταρίας και έπειτα σε FastBoot και εγκατάσταση της stable εκδοσης που βρήκα.
      Το κινητό λειτουργεί μια χαρά σαν καινούριο!!!

      Το θέμα είναι ότι έβαλα κινεζιά για ROM οπότε πρέπει να βρώ μια Official που να εμπεριέχει το PlayStore και να είναι 4.4.4 και μετά.

      Ευχαριστώ για την βοήθεια!!! :wink: :wink:
      Ιστορική Αναδρομή:
      Sony_Ericsson_T28s --> Motorola_V50 --> Νοκια_5210 --> Sony_Ericsson_W700 --> Samsung_GT5500 --> ZTE_Geek_V975 -->Xiaomi Mi3W!!! 8-)
    • Διαφήμιση
    • Ωραία ευχάριστα νέα αυτά.

      Γιατί δε βάζεις μια fastboot ελληνική;; Θα τη βρείς στα downloads :D