Διαφήμιση

MIUI 8 Photo Editor και οι αλλαγές που ήρθαν με το Miui 9

    • Tips&Tricks
    • Xiaomi
    • MIUI V8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MIUI 8 Photo Editor και οι αλλαγές που ήρθαν με το Miui 9

      MIUI 8 Photo Editor,How to, και δείγματα και οι αλλαγές που ήρθαν με την έλευση του Miui 9

      Στο MIUI 8 υπάρχουν πολλές αλλαγές και βελτιώσεις. Φυσικά οι βελτιώσεις που επηρεάζουν την κάμερα, καθώς και το πρόγραμμα επεξεργασίας. Ας ρίξουμε μια ματιά στην λειτουργία επεξεργασίας που έρχεται με MIUI 8 με την τελευταία official China developer ROM.
      Μιλώντας ελεύθερα και ειλικρινά, η λειτουργία στην MIUI 7 ήταν λίγο απογοήτευση. Το πρόβλημα ήταν η συμπίεση JPEG. Μετά την επεξεργασία και την αποθήκευση των εικόνων, ήταν μερικά μόνο 100 kbytes αντί για 4-5 Mbytes. Ίσως αυτό είναι ένα καλό πράγμα όταν θέλετε να αποθηκεύσετε εικόνες, αλλά κατά τη γνώμη μου θέλω το μέγιστο της ποιότητας. Αυτό αρχίζει με τη συμπίεση JPEG. Έτσι, ήμουν πραγματικά ευτυχής που βλέπω ότι η νέα inbuild εκδότης δεν συμπιέσει σαν το παλιό. Η εικόνα θα αποθηκευτεί αλλάξει, όπως το κάνατε, αλλά δεν θα αλλάξει το μέγεθος του αρχείου.

      Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας;

      Δεν είμαι μόνο ένας φωτογράφος smartphone, είμαι ένας ενθουσιασμένος χρήστης της ψηφιακής ενιαίας φακό cameas - σύντομη DSLR. Χρησιμοποιώντας αυτό το είδος της κάμερας, θα κάνετε λήψεις φωτογραφιών σας σε μορφή RAW, να ρυθμίσετε την κάμερα για να τραβήξετε φωτογραφίες ουδέτερο δυνατό τρόπο. Αυτό σημαίνει ότι θα τους εκθέσει κανονικά, χρησιμοποιήστε τον κανονικό κορεσμό και φυσιολογική ισορροπία λευκού. Ιστορικό της διαδικασίας αυτής είναι ότι - με άλλο τρόπο για να smartphones - οι εικόνες θα πρέπει να συλληφθούν μέσω αιτούντος, όχι με την οθόνη της DSLR. Έτσι, οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν χρησιμοποιούν οθόνες, όπως κάνουμε στα smartphones. Ambitiuos φωτογράφοι δεν χρησιμοποιούν την οθόνη ούτως η άλλως εκτός από τη ρύθμιση της φωτογραφικής μηχανής. Πίσω στο σπίτι, οι εικόνες θα postprocessed στο PC. Στις οθόνες PC σας επιτρέπεται να δείτε περισσότερα / καλύτερα αν η εικόνα είναι καλή και μπορείτε να επεξεργαστείτε πιο ακριβή από ό, τι σε μικροσκοπικές οθόνες μικρότερες από 12 ".

      Με τη χρήση smartphones, τα πράγματα αλλάζουν. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την οθόνη για να ορίσετε τη σκηνή. Σχεδόν όλα τα smartphone φωτογράφοι μοιράζονται τις φωτογραφίες τους απευθείας από τις συσκευές τους. Οι τρόποι, όπως το HDR που εκτελεί αυτόματη επεξεργασία.

      HDR είναι ένα ισχυρό εργαλείο, αλλά μερικές φορές θέλω να το κάνω μόνος μου. Ορισμένες εικόνες που αναζητούν αρκετά καλή με τη λειτουργία επεξεργασίας, μπορείτε να δείτε παρακάτω. Editor μπορεί να σας βοηθήσει με όξυνσης, κοκκώδη φωτογραφίες όταν νομίζετε ότι η σκηνή σας είναι φοβερό, αλλά για κάποιους λόγους δεν είναι τεχνικώς ότι καλό θα τους ήθελε.

      Editor μπορεί να εισαχθεί από την έναρξη εφαρμογής Γκαλερί, πατώντας μια εικόνα και πατώντας πάλι πάνω στην εικόνα σε λειτουργία πλήρους οθόνης.


      Στο κάτω μέρος της οθόνης σας υπάρχουν κάποια φίλτρα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να τα δοκιμάσετε όλα. Αυτό είναι seriuosly ο καλύτερος τρόπος για να βρει το καλύτερο φίλτρο τοποθέτηση. Τα αγαπημένα μου είναι «Rogue» ή «ταινία», αλλά έχω ένα ζευγάρι των εικόνων, όπου "ζεστό" ή "Cold" είναι καλύτερο. Δοκιμάστε το, θα δείτε. Κάτω από την εικόνα σας θα δείτε ένα στοιχείο ελέγχου ολίσθησης, όπου μπορείτε να ρυθμίσετε την ένταση του εφέ. Σύρετε προς τα αριστερά και η intesity θα είναι μείωση, προς τα δεξιά το αποτέλεσμα θα αυξηθεί.


      Το επόμενο σημείο είναι "Crop". Εδώ μπορείτε να περικόψετε την εικόνα σας με διάφορους τρόπους. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ρυθμίσεις, όπως 16: 9 ή 4: 3, αλλά μπορείτε επίσης να περικόψετε με την προσαρμογή του πλέγματος. Όταν αγγίξετε το στοιχείο ελέγχου ολίσθησης με αυτό το "0 °" παρακάτω, μπορείτε να ρυθμίσετε τη γωνία.


      Επόμενο είναι η "Προσαρμογή". Εδώ μπορείτε να αλλάξετε τις περισσότερες. Μπορείτε να επιλέξετε "Auto", "Όξυνση", "Φωτεινότητα", "Αντίθεση" και "Κορεσμός". Σύμφωνα με άλλες ρυθμίσεις, θα βρείτε ένα στοιχείο ελέγχου ολίσθησης σε κάθε ρύθμιση που αυξάνεται ή μειώνεται το αποτέλεσμα.


      Με τη χρήση του "Auto", θα διαπιστώσετε ότι το λογισμικό θα προσπαθήσει να βρει την καλύτερη ισορροπία μεταξύ των άλλων σημείων. Δοκιμάστε το. "Sharpen" θα κάνει τις εικόνες πιο απότομη, αλλά βρήκα ότι αυτό το αποτέλεσμα είναι πραγματικά αξιοπρεπές. "Brightness" θα κάνει την εικόνα σας πιο φωτεινή ή πιο σκούρη. Αυτό είναι πολύ βολικό όταν θέλετε να το αλλάξετε αυτό.

      Τα επόμενα δύο σημεία παρακαλούμε να τα χρησιμοποιοίσετε με προσοχή. "Αντίθεση" θα υψηλότερη είναι η αντίθεση σε ένα πραγματικά καλό τρόπο, αλλά σπρώχνοντας ότι σε πολύ, εικόνες θα πάρει αφύσικη καλό να δούμε. Θέλω να σας ενθαρρύνω να χρησιμοποιήσετε αυτήν τη ρύθμιση ούτως ή άλλως, ειδικά όταν έχεις μια μακροεντολή πυροβολισμό. Θα βοηθήσει να επισημάνετε το θέμα.

      "Κορεσμός" τελευταία αναπροσαρμογή θα αυξήσει ή να μειώσει τον εαυτό της. Παρακαλώ να είστε πολύ προσεκτικοί με την αύξηση του κορεσμού. Αρκετά αξιοπρεπές αλλαγές μπορούν να κάνουν ωραία εικόνα σας, αλλά περισσότερο από αρκετά αξιοπρεπή θα οδηγήσει σε κοκκώδη, υπερ-κορεσμένη, όχι-καλό-αναζητούν εικόνες.

      "Αυτοκόλλητο" θα σας επιτρέψει να τοποθετήσετε τα αυτοκόλλητα στην εικόνα σας, "Doodle" θα σας αφήσει να γράφω άσκοπα πράγματα. Νομίζω ότι δεν υπάρχει περαιτέρω explanition χρειάζονται.

      Συνδυάστε των καλλιεργειών, την προσαρμογή και φίλτρα για να πάρει το καλύτερο από την εικόνα σας. Να θυμάστε ότι η μεταβολή των φωτογραφιών σας με διαφορετικό τρόπο θα συναρπάσει τον παρατηρητή περισσότερο από μια δέσμη των ίσων εικόνες.

      Εδώ μερικά δείγματα. Όπως συνήθως είναι όλα δουλειά μου, κατέλαβε με Mi5Pro μου.

      Το κείμενο από εδώ: [MIUI Photography Team] Playing with the MIUI 8 Photo Editor - Album - Xiaomi MIUI Official Forum

      Νέα Προσθήκη την 10-7-2017

      Περιστροφή κίνησης εικόνας με δύο δάχτυλα
      Περιστρέψτε τις εικόνες σας πιο εύκολα από ποτέ! Με αυτές τις απλές κινήσεις των δακτύλων, μπορείτε να περιστρέψετε κάθε φωτογραφία στην Συλλογή. Εδώ είναι ένα demo για εσάς:




      Ελπίζουμε να σας αρέσει η νέα αλλαγή, μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα νέα!
      Αυτό είναι μόνο μια μικρή προεπισκόπηση των νέων καταπληκτικά χαρακτηριστικά που θα μας υποδεχτεί στην επερχόμενη MIUI 9, αξίζει τον κόπο να περιμένει για αυτό.

      Προσθήκη την 04 - 09 - 2017
      Με την έλευση του Miui 9 έχουμε αλλαγές στην επεξεργασία των φωτογραφιών. Διαβάστε την συνέχεια εδώ:

      1. Νέα συλλογή και επεξεργασία.
      Στο MIUI 9's συλλογή έχουμε 8 νέα χαρακτηριστικά



      Ωραιοποίηση ήταν αρχικά Auto Mode σύμφωνα με το Enhance tool, αλλά τώρα έχει τη δική της κατηγορία εξοπλισμένη με προεπιλογές για διαφορετικούς τύπους φωτογραφίας.


      Η Αποκοπή παρέμεινε σε μεγάλο βαθμό αμετάβλητη.



      Φίλτρα η συλλογή έρχεται πλέον εξοπλισμένη με μια καλύτερη σουίτα φίλτρων που έχουν ταξινομηθεί σε διαφορετικές κατηγορίες βάσει της συνιστώμενης χρήσης τους. Για όσους επιθυμούν να προσθέσουν ένα κομψό στοιχείο, μπορείτε πάντα να προσθέσετε μερικά αυτοκόλλητα στην φωτογραφία σας.



      Η Σκιτσογραφία έλαβε σημαντικές αλλαγές στα παρεχόμενα εργαλεία, με τα μεγέθη βούρτσας να μειώνονται από τέσσερα σε τρία αλλά οι χρήστες τώρα έχουν τη δυνατότητα να σχεδιάζουν ευθείες γραμμές, ορθογώνια, κύκλους και βέλη.


      Στο Κείμενο εκτός από το να μπορούν να προσθέσουν κείμενο στις εικόνες έχουν πλέον εάν το επιθυμούν προεπιλογή από αυτοματοποιημένες φράσεις.



      Η Προσαρμογή έμεινε σε μεγάλο βαθμό ανέγγιχτη. Μια ευπρόσδεκτη αλλαγή είναι η δυνατότητα προβολής της αρχικής φωτογραφίας ενώ συγχρονίζετε για να δείτε τη διαφορά μεταξύ τους. Αυτό βοηθάει να αποφασίσετε αν η εφαρμογή που χρησιμοποιήθηκε είναι επαρκής για να αναδείξετε τα επιδιωκόμενα χαρακτηριστικά και να αφαιρέσετε ανεπιθύμητα αντικείμενα.

      Το Μωσαϊκό ήταν μέρος της Σκοτσογραφίας αλλά πλέον έχει τη δική του κατηγορία τώρα με διαφορετικά στυλ μωσαϊσμού.



      2. Νέα λειτουργία κολάζ.

      Το κολάζ των φωτογραφιών είναι ένα από τα πιο χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικά της νέας γενιάς, γιατί έχεις την δυνατότητα να μοιράζονται οι φωτογραφίες online. Προηγουμένως, οι χρήστες θα πρέπει να βασίζονται σε ένα third-party application, αλλά τώρα το έχετε ενσωματωμένο στο MIUI 9. Απλώς αγγίξτε το κουμπί μενού τριών σημείων στην επάνω δεξιά γωνία της εφαρμογής Gallery και θα σας παρουσιαστεί η επιλογή.



      Οι χρήστες μπορούν στη συνέχεια να επιλέξουν έως και 4 φωτογραφίες που θα χρησιμοποιηθούν στη λειτουργία κολάζ. Στη συνέχεια θα εμφανίζονται οι επιλογές για χρήση μιας προεπιλογής στην καρτέλα "Αφίσα", κάθε μία από τις οποίες είναι προσαρμόσιμη. Πατώντας στον τίτλο του κολάζ θα επιτραπεί η επεξεργασία κειμένου και η ημερομηνία μπορεί να αλλάξει με παρόμοιο τρόπο. Οι χρήστες θα μπορούν να μεταφέρουν τις φωτογραφίες μέσα στο πλαίσιο, διπλές φωτογραφίες, περιστρέψετε.




      Αν θέλετε να αλλάξετε την ακολουθία των φωτογραφιών, απλά πατήστε και σύρετέ το στην επιθυμητή θέση για να αλλάξετε τις θέσεις των φωτογραφιών. Δεν είστε ικανοποιημένοι με τις προρυθμίσεις που παρέχονται? Μπορείτε να δημιουργήσετε τη δική σας χρησιμοποιώντας μια επιλογή από τις μορφές φωτογραφιών και τα μεγέθη των περιθωρίων.



      Θεωρώ ότι το συνολικό απλοποιημένο βλέμμα σε αντίθεση με το λευκό φόντο στην εφαρμογή Gallery είναι πανέμορφο, και οι χρήστες θα μπορούν να προβάλλουν τις φωτογραφίες του σε σκούρο φόντο με μία μόνο πινελιά. Τα ανανεωμένα εργαλεία επεξεργασίας είναι μια ευπρόσδεκτη αλλαγή.

      Το άρθρο είναι από το official site της Xiaomi εδώ MIUI 9: Revamped Gallery Editing & Collage Feature - MIUI General - Xiaomi MIUI Official Forum η μετάφραση έγινε με την εφαρμογή της google translate, δείξτε κατανόηση αν κάπου δεν είναι και τόσο κατανοητά.