Διαφήμιση

Redmi Note 2 - errors bugs και άλλα πολλά προβλήματα

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βρήκα μια άλλη καρτα SD για να την χρησιμοποιήσω προσωρινα για το flash αλλά δεν μου την εμφανίζει το κινητό όταν την βάζω ενώ σε ενα mp3 που παίρνει sd card όταν το συνδέω με το pc την εμφανίζει κανονικά, υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η θύρα της κάρτας μνήμης του κινητου;; :/ :/ :/
    • Ο/H muj έγραψε:

      Βρήκα μια άλλη καρτα SD για να την χρησιμοποιήσω προσωρινα για το flash αλλά δεν μου την εμφανίζει το κινητό όταν την βάζω ενώ σε ενα mp3 που παίρνει sd card όταν το συνδέω με το pc την εμφανίζει κανονικά, υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η θύρα της κάρτας μνήμης του κινητου;; :/ :/ :/
      Τελικά έκανα format την sd card και την διάβασε, έβαλα μέσα την 7.5.1 stable, έκανα επανεκκίνηση σε TWRP > wipe > advanced wipe > Dalvik Cache/system/data/infernal storage/cache και swipe για full wipe. Πήγα με τα βελάκια πίσω και έκανα install από την SD card όταν τελείωσε επιτυχώς με ρώτησε αν θέλω να γίνει εγκατάσταση του SuperSu και πάτησα όχι και έκανα reboot. Έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις όταν πρώτο άνοιξε.. έδειχνε κάποια σημάδια κολλήματος στο setup, μετά όμως στο μενού δεν παρατηρώ κάτι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, κάνοντας ξανά συγχρονισμό με το gmail και τον λογαριασμό Mi δεν θα έπρεπε να μου εγκαταστήσει ξανά και όλες τις εφαρμογές που είχα πριν; Φρόντισα να κάνω ενημέρωση και συγχρονισμό με όλους τους λογαριασμούς πριν ξεκινήσω την διαδικασία του flash.
    • Υπάρχουν ρυθμίσεις στο Mi account που κρατάνε αντίγραφα της "Αρχικής οθόνης", δηλαδή τις εφαρμογές που έχεις περασμένες στην συσκευή και μετά από factory reset αρχίζει και τις επαναφέρει.

      Από ρομ MIUI 7 σε ρομ MIUI 7 δεν υπάρχει θέμα αλλά αν δοκιμάσεις να βάλεις ρομ MIUI 8 καλό θα είναι στο αρχικό setup λογαριασμών κτλ, να επιλέξεις το νέα εγκατάσταση και να βάλεις τις εφαρμογές μετά μόνος σου. Στο λέω από προσωπική εμπειρία, η επαναφορά από το Mi account δεν καθόταν σωστά.

      Τώρα για τις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων κτλ δες εδώ και ρύθμισε ανάλογα τις εφαρμογές σου
      Δικιαώματα εφαρμογών - ειδοποιήσεων
    • Διαφήμιση
    • Αν έχεις λογαριασμό mi account το πρώτο που κάνει με το που βάζεις το password είναι να ανεβάζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο cloud γι'αυτό μάλλον παρατήρησες κολλήματα στην αρχή. Εγώ όταν το κατάλαβα απενεργοποίησα το mi account. Αφου κιόλας όπως έγραψε παραπάνω ο nasdriver η επαναφορά δεν δουλεύει καλά (εμένα ούτε το find my phone δούλεψε) δεν έχει νόημα νομίζω να το επιβαρύνουμε μ αυτό κ να δίνουμε κ τα προσωπικά μας δεδομένα στους κινεζους..

      Sent from my MI PAD using Tapatalk
    • Ο/H geopapa έγραψε:

      Αν έχεις λογαριασμό mi account το πρώτο που κάνει με το που βάζεις το password είναι να ανεβάζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο cloud γι'αυτό μάλλον παρατήρησες κολλήματα στην αρχή. Εγώ όταν το κατάλαβα απενεργοποίησα το mi account. Αφου κιόλας όπως έγραψε παραπάνω ο nasdriver η επαναφορά δεν δουλεύει καλά (εμένα ούτε το find my phone δούλεψε) δεν έχει νόημα νομίζω να το επιβαρύνουμε μ αυτό κ να δίνουμε κ τα προσωπικά μας δεδομένα στους κινεζους..

      Sent from my MI PAD using Tapatalk
      λογαριασμο Μι έχω άλλα μου εκανε συγχρονισμο σε φωτογραφιες πχ οχι σε εφαρμογες που ειχα πριν. Τα apps τα κατεβασα μόνος μου ενα- ενα
    • Φίλε @muj,
      Αν και βλέπω ότι το πρόβλημα σου έχει αρχίσει να δρομολογείται από τα άλλα μέλη ήδη και να φτάνεις κάπου, αναφορικα με το αρχικό σου post απ τη δική μου εμπειρία έχω να πω τα εξής.

      1) Οτιδήποτε κόλλημα είχες / έχεις σε θέμα, απόκρισης αφής, κουμπιών, κλήσεις που δεν τερματίζονται ενώ πατάς κτλ. τα είχα κι εγώ με παλιές εκδόσεις DEV Rom. Βάλε απλά μια πρόσφατη stable (καθαρή εγκατάσταση) ελληνική ή μη, ότι προτιμάς και θα φύγουν όλα αυτά ανεπιστρεπτεί.

      2) Τώρα. Για περίεργες συμπεριφορές εφαρμογών. Όταν στήνεις το κινητό για πρώτη φορά, συμβουλή μου είναι η εξής. Οτιδήποτε feature έχει η ROM για καθάρισμα, αυτόματο καθάρισμα, εξοικονόμηση μπαταρίας, έλεγχο permissions, στιψιμο, ξέβγαλμα, ανάλυση αίματος, ούρων, και δε ξέρω γω τι άλλο -το πιάνεις το νόημα- απλά ΚΛΕΙΣΤΟ.
      Ούτε αυτόματο καθάρισμα RAM ανά 5' ούτε προφίλ εξοικονόμησης μπαταρίας ούτε ΤΙΠΟΤΑ. Όλα στο off. Θα δημιουργήσω ένα τεράστιο reply αν κάτσω ως software developer να προσπαθήσω να σου εξηγήσω τι διενέξεις ΙΣΩΣ να δημιουργούνται από αυτά τα features ανάμεσα στη ROM και τις εφαρμογές.

      Δεν τα χρειάζεσαι. Η συσκευή σου έχει 3 χιλιάρικα λαχταριστά mah που και με την χειρότερη ROM σου βγάζουν μια μέρα. Έχεις και δύο εξίσου λαχταριστά gigabyte RAM που αν δε παίζεις παιχνίδια δε χρειάζονται άδειασμα κάθε λίγο. Άσε τις εφαρμογές να τρέχουν ελεύθερες. Ο internal android memory manager ξέρει καλύτερα από σένα τι να κάνει όταν δει ότι ξεμένει από μνήμη στο 90% των περιπτώσεων.
      Το μόνο που έχω να σου συστησω είναι το εξής για εφαρμογές που τερματίζουν ανεξήγητα. Κάνε τες persistent στη μνήμη. Άνοιξε τις πρόσφατες εφαρμογές με το τέρμα αριστερά κουμπί και συρε το εικονίδειο προς τα κάτω αντί για προς τα πάνω. Θα εμφανιστεί μία κλειδαρια επάνω του. Η συγκεκριμένη εφαρμογή δε θα καθαριζεται πλέον από τη μνήμη και θα είναι persistent.

      3) Τέλος. Ότι είπαν και τα παιδιά. Πέτα την SD. Ή αν ντε και καλά την χρειάζεσαι πάνε πάρε μια class10 ποιοτική - αλλά προσωπικά δε τη συστήνω.

      Ελπίζω κάπως να βοηθάω.
      Φιλικά.

      Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
      "Ρώτα και θα φανείς ανόητος για πέντε λεπτά. Απέφυγε να ρωτήσεις και θα παραμείνεις ανόητος για πάντα."
      -[Κινέζικο ρητό]-
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mr_element έγραψε:

      Φίλε @muj,
      Αν και βλέπω ότι το πρόβλημα σου έχει αρχίσει να δρομολογείται από τα άλλα μέλη ήδη και να φτάνεις κάπου, αναφορικα με το αρχικό σου post απ τη δική μου εμπειρία έχω να πω τα εξής.

      1) Οτιδήποτε κόλλημα είχες / έχεις σε θέμα, απόκρισης αφής, κουμπιών, κλήσεις που δεν τερματίζονται ενώ πατάς κτλ. τα είχα κι εγώ με παλιές εκδόσεις DEV Rom. Βάλε απλά μια πρόσφατη stable (καθαρή εγκατάσταση) ελληνική ή μη, ότι προτιμάς και θα φύγουν όλα αυτά ανεπιστρεπτεί.

      2) Τώρα. Για περίεργες συμπεριφορές εφαρμογών. Όταν στήνεις το κινητό για πρώτη φορά, συμβουλή μου είναι η εξής. Οτιδήποτε feature έχει η ROM για καθάρισμα, αυτόματο καθάρισμα, εξοικονόμηση μπαταρίας, έλεγχο permissions, στιψιμο, ξέβγαλμα, ανάλυση αίματος, ούρων, και δε ξέρω γω τι άλλο -το πιάνεις το νόημα- απλά ΚΛΕΙΣΤΟ.
      Ούτε αυτόματο καθάρισμα RAM ανά 5' ούτε προφίλ εξοικονόμησης μπαταρίας ούτε ΤΙΠΟΤΑ. Όλα στο off. Θα δημιουργήσω ένα τεράστιο reply αν κάτσω ως software developer να προσπαθήσω να σου εξηγήσω τι διενέξεις ΙΣΩΣ να δημιουργούνται από αυτά τα features ανάμεσα στη ROM και τις εφαρμογές.

      Δεν τα χρειάζεσαι. Η συσκευή σου έχει 3 χιλιάρικα λαχταριστά mah που και με την χειρότερη ROM σου βγάζουν μια μέρα. Έχεις και δύο εξίσου λαχταριστά gigabyte RAM που αν δε παίζεις παιχνίδια δε χρειάζονται άδειασμα κάθε λίγο. Άσε τις εφαρμογές να τρέχουν ελεύθερες. Ο internal android memory manager ξέρει καλύτερα από σένα τι να κάνει όταν δει ότι ξεμένει από μνήμη στο 90% των περιπτώσεων.
      Το μόνο που έχω να σου συστησω είναι το εξής για εφαρμογές που τερματίζουν ανεξήγητα. Κάνε τες persistent στη μνήμη. Άνοιξε τις πρόσφατες εφαρμογές με το τέρμα αριστερά κουμπί και συρε το εικονίδειο προς τα κάτω αντί για προς τα πάνω. Θα εμφανιστεί μία κλειδαρια επάνω του. Η συγκεκριμένη εφαρμογή δε θα καθαριζεται πλέον από τη μνήμη και θα είναι persistent.

      3) Τέλος. Ότι είπαν και τα παιδιά. Πέτα την SD. Ή αν ντε και καλά την χρειάζεσαι πάνε πάρε μια class10 ποιοτική - αλλά προσωπικά δε τη συστήνω.

      Ελπίζω κάπως να βοηθάω.
      Φιλικά.

      Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
      Έχω περίπου 10-12 μέρες την 7.5.1 stable και ήδη παρατηρώ τα πρώτα προβλήματα, είναι απλά απογοητευτικό. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. 12 μέρες rom και να έχει θέματα; Τι άλλο πρέπει να κάνω να βάζω κάθε βδομάδα άλλη rom; Δεν έχω τόση υπομονή πραγματικά. Σήμερα μου κόλλησε το πλήκτρο κλειδώματος και όσο και να το πατούσα δεν κλείδωνε ούτε το τηλέφωνο και πατώντας το παρατεταμένα δεν με έβγαζε ούτε στην οθόνη του restart. Αναγκάστηκα και έκατσα και έβγαλα την μπαταρία... Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην νέα Rom η μπαταρία φεύγει νερό.. σε σχέση με την 5.12.24 dev που είχα.. με ανοιχτό το 4G όλη μέρα χωρίς απαραίτητα να κάνω χρήση απλά να είναι ανοιχτό το ίντερνετ στην παλιά rom με έβγαζε μέχρι το βράδυ, σε αυτή μέχρι το απόγευμα το τηλέφωνο έχει πει καληνύχτα χωρίς φόρτιση. Είδα και κάποια μικροκολλήματα στην αφή άλλα όχι κάτι σημαντικό... ακόμα....
    • @muj, βάλε την developer 6.6.30 ή 6.7.7, ήταν και οι δύο πολύ καλές.

      Μόλις κατεβάσεις το αρχείο της ρομ άνοιξέ το χωρίς unizp και σβήσε από μέσα το supersu. Αντιγραφή μετά στην συσκευή και εγκατάσταση μετά με factory reset επειδή είναι από stable σε developer.
      Έτσι θα έχεις και την MIUI 8 και μία καλή ρομ και με καλή διαχείριση μπαταρίας.
    • Καλησπέρα σας,

      Αντιμετωπίζω πρόβλημα στα ξαφνικά. Στο Redmi Note 2 16/2 αφού κλειδώσω το τηλέφωνο και μετά θελήσω να το ξεκλειδώσω το touchscreen δεν ανταποκρινεται με τίποτα. Χρειάζεται κλείσιμο και αφαιρεση της μπαταρίας για να γινει επανεκίνηση.
      Δοκίμασα αλλαγή rom , δοκίμασα και την fastboot αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.
      Κάποια πρόταση;

      Σας ευχαριστώ πολυ
    • Διαφήμιση
    • Διέγραψε το προφίλ σου στο Touch Screen και δημιούργησε νέο έχοντας επιλέξει την αγγλική γλώσσα.
      Μετά μπορείς να γυρίσεις πίσω στα Ελληνικά. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)