Διαφήμιση

Βοήθεια σχετικά με google account και playstore

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βοήθεια σχετικά με google account και playstore

      καλησπέρα.

      Σας έχω μια τελείως newbie απορία αλλά θα χαρώ να μου την λύσετε.

      Έχουμε για παράδειγμα μια samsung συσκευή. Είχαμε δημιουργήσει google account και είχαμε κατεβάσει όλες τις εφαρμογές που μας χρειάστηκαν. Ήρθε ο καιρός για αναβάθμιση και πήγαμε σε redmi note3 pro (άσχετο). Άρα διαγράψαμε το google account από την samsung για να το ενεργοποιήσουμε στο redmi. Κι εδώ έρχεται η απορία μου. Δεν έσβησα τις εφαρμογές από το samsung για να τις έχω έτοιμες για το επόμενο χρήστη του. ΑΛΛΑ ενεργοποιώντας το νέο google account,στο playstore δεν τις βλεπει 'ως "εφαρμογές μου". Οι αναβαθμίσεις θα γίνονται όταν βγαίνουν ή θα πρέπει να απεγκαταστήσω και να ξαναεγκατασήσω κάθε μια ξεχωριστά από το νέο account?

      Δεν βρήκα πιο κατάλληλο κομμάτι στο φόρουμ γι αυτήν την απορία μου.
    • Καλησπέρα φίλε μου, άποψή μου είναι ότι το καλύτερο για το samsung αφού θα πάει σε νέο κάτοχο θα ήταν να γίνει factory reset και να το στήσει από την αρχή το κινητό σαν καινούριο. Το ξέρω ότι θα χρειαστεί να ξανακατεβάσει τις εφαρμογές εκ νέου αλλά νομίζω είναι και πιο σωστό. Να καθαρίσουν όλα τα δικά σου από το κινητό και να μπουν όλα τα νέα με τις νέες ρυθμίσεις και τα νέα accounts κλπ σε κάθε εφαρμογή. Από κει και πέρα στο Xiaomi το δικό σου δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρόβλημα έχεις. Σύνδεσες κανονικά το account σου από ότι κατάλαβα στο Play store και αν πας σε όλες τις εφαρμογές σου δεν τις βλέπεις??? Μπορείς να βάλεις μερικές εικόνες είτε print screen είτε φωτογραφίες για να καταλάβουμε καλύτερα? :)
    • Βασικά στο xiaomi δεν έχω θέμα, έβαλα το account μου, διόρθωσα και τα κλασσικα dh15 kai dh-01 errors και δουλευει. Απλά εμπλούτισα την ιστορία μου.

      Το samsung θα χαριστεί εις την μήτηρ μου. Είναι rooted. Και δεν ξερω αν το factory reset το επαναφέρει γι αυτό και δεν το τόλμησα. Κάθισα και διέγραψα τα πάντα μέσω titanium backup και κράτησα μόνο τις εφαρμογές που θα χρειαστεί (facebook, messenger, viber κτλ κτλ).

      Το πρόβλημα μου είναι ότι μόλις έβαλα το μέηλ της στο τηλέφωνο κοιτώντας στο playstore στο μενού "εφαρμογές μου" δεν βλέπει καμιά ως κατεβασμένη. Είναι σαν να μην εχει το κιν εφαρμογές. Και η απορία μου έχει να κάνει με το γεγονός αν χρειάζεται επανεγκατάσταση όλων των εφαρμογών μέσω του λογαριασμού της στο playstore για να μπορεί να τις κάνει updates κτλ...
    • Διαφήμιση
    • οκ κομπλέ τώρα...Ναι νομίζω ότι πρέπει να κατέβουν μέσω του δικού της mail για να καταγραφούν και στο account της και να παίρνει κανονικά updates κλπ..γιαυτό σου είπα για factory reset που βέβαια θα χαθεί και το root και θα πρέπει να το κάνει εκ νέου! :)
    • Μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Ευχαριστώ φίλε lallas. Χαχαχα νομίζω ότι απλά θα πάω στο πατροπαράδωτο σβήσε/κατέβασε. Δεν ξαναμπλέκω με root κτλ. Το samsung δεν είναι Xiaomi να αντέχει τα πάντα.