Διαφήμιση

Makibes Wear HR MTK2502C Heart Rate Monitor Smart Watch

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Makibes Wear HR MTK2502C Heart Rate Monitor Smart Watch

      Πρόσφατα αγόρασα αυτό το smartwatch από το Geekbuying στα 40$.
      Makibes Wear HR




      Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

      HardwareBrand: Makibes
      Model: Wear HR
      CPU: MTK2502C-ARM7
      Bluetooth version: BT4.0LE
      Memory: 128MB+64MB
      Waterproof level: IP53
      FunctionsBluetooth calling: Call log sync,Dialing,Phone call reminder,Phonebook
      Messaging: Message reminder,Info push
      Health tracker: Heart rate monitor,Pedometer,Sleep tracker,Sedentary reminder
      Remote Control: Camera remote,Music remote
      Other Functions: Siri,Gesture Control,Voice Control,Anti-lost,Alarm,Calendar
      Notification: Yes
      Alert type: Vibration
      MIC / Speaker: Yes
      Sensor: Accelerometer,Gyroscope sensor
      DisplayScreen size: 1.22 inch
      Screen type: IPS full review, Capacitive touch screen
      Resolution: 240*240 pixels
      BatteryBattery Capacity: 280mAh
      Charger type: Magnet Pogo pin




      Εξωτερικά έχει τετράγωνο σχήμα, αλλά η οθόνη του είναι κυκλική και πλήρους απεικόνισης.
      Επίσης είναι αρκετά φωτεινή με αποτέλεσμα να είναι ευδιάκριτη ακόμα και κάτω από τον ήλιο.
      Κάτι που δεν συναντάς εύκολα, είναι ότι στην συσκευασία περιέχει προστατευτική ζελατίνη για την οθόνη του.



      Το ρολόι είναι μόνο Bluetooth, και δεν διαθέτει δυνατότητες GSM ώστε να λειτουργεί αυτόνομα ως τηλέφωνο.
      Αυτό το κάνει να είναι πολύ διακριτικό στο χέρι με πολύ καλό μέγεθος και πάχος, ακόμα και για μικρούς καρπούς.



      Δεν υποστηρίζει ελληνικά στα μενού του παρά μόνο αγγλικά και μερικές άλλες γλώσσες, αλλά υποστηρίζει ελληνική γραμματοσειρά κι έτσι οι επαφές και όλα όσα έχουν σχέση με την σύνδεση του με το τηλέφωνό μας τα δείχνει στα ελληνικά.


      Διαθέτει:
      Ανοιχτή ακρόαση, ώστε να ακούμε και να μιλάμε στις τηλεφωνικές κλήσεις μέσω του ρολογιού, η οποία γίνεται με άνεση και εντελώς φυσικά, στο περιβάλλον ενός δωματίου ή αυτοκινήτου.
      Remote Control για την default φωτογραφική μηχανή του κινητού με την χρήση της επιλογής IOS ή την third party κάμερα της εφαρμογής Mediatek SmartDevice με τη χρήση της επιλογής ANDROID, η οποία μεταδίδει την εικόνα και στην οθόνη του ρολογιού.
      Remote Control της μουσικής που διαθέτει το κινητό μας.
      Βηματο-μετριτή με υπολογισμό απώλειας θερμίδων, αφού πρώτα ορίσουμε το ύψος και το βάρος μας.
      Παρακολούθηση ύπνου
      Αισθητήρα καρδιακών παλμών.
      Υπενθύμιση ξεπιασήματος :)
      Ξυπνητήρι
      Ημερολόγιο
      Ηχογράφιση
      Anti Lost ειδοποίηση

      Δεν διαθέτει (αν και τα συναντάμε συχνά σε κινέζικα smartwatches)
      Χρονόμετρο
      Θερμόμετρο


      Παρόλο που έχει αισθητήρα καρδιακών παλμών, οι μετρήσεις του δεν θα έλεγα ότι είναι αξιόπιστες. Μου έβγαλε μέχρι και 36 παλμούς το λεπτό και όχι μόνο μια φορά. Σαν να βγάζει τυχαίους παλμούς.
      Βέβαια μετά από 2-3 μετρήσεις στρώνει και γίνετε λίγο πιο ακριβές. Η δοκιμή έγινε με ταυτόχρονη μέτρηση με ηλεκτρονικό πιεσόμετρο, ώστε να μη νομίζω ότι έχω πέσει σε κώμα. 8o




      Στα αρνητικά του είναι ότι έχει θέμα με τις ειδοποιήσεις τηλεφωνικών κλήσεων


      Αν θέλεις να σου δείχνει ποιος σε καλεί με ήχο, δόνηση και στην οθόνη, πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο τον διακόπτη Ακουστικό, όπως φαίνεται στο screenshot. Έτσι όμως, μιλάς και ακούς μόνο από το ρολόι. Ένα άλλο είναι ότι δεν δείχνει το όνομα του καλούντα, αλλά μόνο τον αριθμό.
      Αν έχουμε ενεργοποιημένο τον διακόπτη Πολυμέσα και απενεργοποιήσουμε τον διακόπτη Ακουστικό, ώστε να μπορούμε να μιλάμε από το τηλέφωνο και να συνεχίσουμε να ειδοποιούμαστε για την κλήση με ήχο και δόνηση του ρολογιού, τότε δεν βλέπουμε ούτε τον αριθμό που βλέπαμε πριν, αλλά εμφανίζεται μόνο η λέξη Notification στην οθόνη του ρολογιού που αν κάνουμε κλικ πάνω της σε οδηγεί σε δυνατότητα επιλογής απάντησης ή απόρριψης της κλήσης.
      Αν κλείσουμε και τον διακόπτη Πολυμέσα τότε το ρολόι δεν μας ειδοποιεί για τις κλήσεις.
      H μπαταρία του με άλλα 50 MAh θα έβγαζε μια μέρα άνετα και με πολύ χρήση της οθόνης.

      Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές είναι πιο "κινέζικο" από ότι περίμενα και μπορούμε να βρούμε εφάμιλλα κινέζικα smartwatches με χαμηλότερη τιμή από τα 40$.
      Οπότε άλλο ένα smartwatch που πρέπει να πουλήσω για να προχωρήσω στο επόμενο, μέχρι να βρω κάτι που να καλύπτει τα γούστα μου.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Αυτό με τις ειδοποιήσεις νομίζω το έχει και το Oukitel, αν και δεν το έχω πολυψάξει. Θα πρέπει να το δω και εγώ...
    • Στο oukitel εγώ θυμάμαι ότι εδειχνε το ονομα και όχι τον αριθμό και μπορούσες να απομονώσεις την ανοικτή ακρόαση χωρίς να χάσεις την ειδοποίηση
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση