Διαφήμιση

Πρόβλημα με το GPS

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με το GPS

      Καλησπέρα στην παρέα,
      Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά δυστυχώς με την αναζήτηση δεν βρήκα κάποια παρόμοια αναφορά και είπα να ανοίξω ενα νεο θέμα.

      Το κινητό το έχω σχεδόν από τότε που βγήκε στην κυκλοφορία και είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος.
      Καθημερινά χρησιμοποιώ το GPS σε συνδυασμό με το Google Maps κατά την οδήγηση αφού το maps πλέον έχει δυνατότητα να σου δειχνει την κίνηση real time και είναι μεγάλη βοήθεια για να φτανεις γρηγορότερα στον προορισμό σου. Επίσης όταν κάνω ποδήλατο ή τρέχω ανοίγω το gps για να καταγράψω την διαδρομή.

      Ενώ όλα λειτουργούσαν τέλεια μέχρι τον Μαρτιο-Απρίλιο ξαφνικά άρχισε η απώλεια του σήματος του GPS.
      Ενώ ανοίγει και κλειδώνει σε 5-10 δευτερόλεπτα μετά από λίγο χάνεται το σήμα και αρχίζει το μήνυμα GPS Search. Μετά από κανα δυο λεπτά το σήμα επανέρχεται και στη συνέχεια ξαναχάνεται και αυτό γίνεται συνεχεια. Σε μια διαδρομή 40 λεπτών μπορεί να χάσει το σήμα και 5-6 φορές.
      Θεωρώ ότι κάποιο από τα τακτικά update δημιούργησε το πρόβλημα...αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το λύσω.
      Δοκίμασα το Fast GPS, να έχω συνέχεια την οθόνη ανοιχτή, να απενεργοποιήσω εφαρμογές που κάνουν χρήση του GPS (όπως το Google Fit) αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
      Το έχει συναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα; υπάρχει περίπτωση να είναι hardware;
      Υπάρχει κάποια λύση;;;;
    • Θα μπορούσε να είναι hardware αλλά έχει την ίδια συμεριφορά μέσα στο αυτοκίνητο, πάνω στο ποδήλατο και όταν το αφήσεις κάπου σταθερό?
    • Διαφήμιση
    • Bodai έχει την ίδια συμπεριφορά και στο αυτοκίνητο και στο ποδήλατο. Σταθερό δεν το έχω τσεκάρει.
      Geopapa factory reset γιατί να κάνω; θα έχει αποτέλεσμα αν το πρόβλημα είναι στη ROM; Ασε που βαριεμαι να το ξαναστηνω...
      Μου κανει εντυπωση που εδω δεν εχει αλλος πρόβλημα. Στο κινεζικο forum υπάρχουν καποιες αναφορες για το ίδιο θεμα...
    • @Antonis αν κάνεις Factory Reset θα εχει αποτέλεσμα αν το πρόβλημα σου είναι εξαιτίας της rom ή κάποιας αναβάθμισης λογισμικού. Αλλά θα πρέπει να κρατήσεις backup γιατι το Factory Reset διαγράφει τα πάντα (επαφές, εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ) και φέρνει την συσκκευή σε πιο "καθαρή" κατασταση.

      Επειδή όμως είναι πολύ λίγοι αυτοί που αναφέρουν προβλήματα με το GPS δεν μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή σου αν είναι hardware ή software.
    • Εκανα factory reset στην τελευταια stable αλλά το πρόβλημα παραμένει...
      Νομίζω ότι συμβαίνει κυρίως όταν η οθόνη πέφτει σε sleep και κλείνει ή την κλείνω εγώ με το power button.
      Θα κάνω μια δοκιμή να την σετάρω να μην κλείνει ποτέ μόνη της, και θα κανω μια βολτα να δω τα αποτελέσματα...
      Η επόμενη κίνηση θα είναι να σβήσω εντελώς και το πρόγραμμα Google Fit. Επειδή αυτό κάνει track όλες σου τις κινήσεις και έχει και πρόσβαση στο GPS υποψιάζομαι μήπως παίζει κάποιο ρόλο.
      Βεβαια το hardware μπορούν να το χρησιμοποιούν παραπάνω από ένα προγράμματα ταυτόχρονα....αλλά θα το δοκιμάσω
    • Λοιπόν το πρόβλημα έχει να κάνει όντως με το κλείδωμα του τηλεφώνου και της οθόνης.
      Δεν ξέρω αν πέφτει σε κάποιο mode όπου για να σώσει ενέργεια απενεργοποιεί διάφορα...όπως το GPS
      Ιδού τα αποτελέσματα πριν και μετά μέσα από το Engineer mode του Mediatek 6795....
      Τα πράσινα είναι αφού κλείδωσε και τα άλλα δύο αφού το κλείδωσα, περίμενα 20 δευτερολεπτα και ξανανοιξα την οθόνη...
      Το έκανα δύο φορές κι όπως φαίνεται το πρόβλημα είναι αυτό...
      Images
      • Screenshot_2016-06-01-23-25-20_com.mediatek.lbs.em2.ui.png

        169,24 kB, 1.080×1.920, viewed 136 times
      • Screenshot_2016-06-01-23-26-02_com.mediatek.lbs.em2.ui.png

        160,65 kB, 1.080×1.920, viewed 122 times
      • Screenshot_2016-06-01-23-22-47_com.mediatek.lbs.em2.ui.png

        166,64 kB, 1.080×1.920, viewed 148 times
    • Διαφήμιση
    • Αντε και το τελευταίο αφού βρήκα το πρόβλημα!!!!!!
      Πάμε στο Settings, Additional Settings, Battery>Manage app battery usage και βάζουμε το Power Saving Mode σε OFF....από standard που είναι default.
      Η αλλαγή αυτή λύνει το πρόβλημα αφού αφήνει τις εφαρμογές να έχουν πρόσβαση στα location settings ακόμα και όταν είναι στο background.
      Ελπίζω η λύση να βοηθήσει και άλλους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.
      Το MIUI είναι πολύ καλό αλλά έχει γίνει πολύ πολύπλοκο ακόμα και για ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνολογία πάρα πολλά χρόνια...
      Ευχαριστώ την παρέα για τη βοήθεια...
      Images
      • Screenshot_2016-06-01-23-47-00_com.miui.powerkeeper.png

        144,78 kB, 1.080×1.920, viewed 123 times
    • Ευχαριστώ για την χρήσιμη πληροφορία. Μπορείς απ ότι βλέπω να το ρυθμίσεις και ξεχωριστά για κάθε εφαρμογή..

      Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    • Xiaomi Redmi Note 3
      Ο φίλος Antonis έδωσε την λύση και στο δικό μου πρόβλημα που είχα με το gps και τις εφαρμογές strava και endomodo που χρησημοποιώ καθημερινά,ενω ξεκινάγε το gps κανονικά μέτα από λίγο σταματούσε.



      Με την ρύθμιση που λέει παραπάνω το προβλημά λύθηκε.


      (Settings, Additional Settings, Battery>Manage app battery usage και βάζουμε το Power Saving Mode σε OFF....από standard που είναι default.)


      :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: