Διαφήμιση

Παρουσίαση του smartwatch Aiwatch G3

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παρουσίαση του smartwatch Aiwatch G3



      Σας παρουσιάζω με μεγάλη μου χαρά το Aiwatch G3. Ένα πανέμορφο “έξυπνο” ρολόι. Ο λόγος που το παρήγγειλα, εκτός από τον κομψό του σχεδιασμό τον οποίο μπορείς να συναντήσεις και σε άλλα 4-5 ρολόγια της ίδιας οικονομικής εμβέλειας (50 ευρώ και κάτω), είναι η κυκλική του οθόνη, που σε αντίθεση με άλλα ρολόγια δεν κόβεται στο κάτω μέρος αλλά και ότι το πάνω μέρος του ρολογιού είναι μεταλλικό.

      Η οθόνη του είναι 1.3 ίντσες με 240x240 pixels, φοράει επεξεργαστή MTK2502 , έχει 64 Mb RAM και 128 Mb αποθηκευτικό χώρο. Δέχεται TF κάρτα μέχρι 32 Gb !! και υποστηρίζει IOS αλλά και Android λογισμικά.

      Δέχεται επίσης Sim κάρτα (micro) και micro usb, ενώ η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 370 mAh. Έρχεται με 8 γλώσσες στις οποίες δεν συμπεριλαμβάνονται τα Ελληνικά. Στην αγορά του αναφέρει επίσης πως είναι waterproof (30 m) αλλά δεν θέλω να το ελέγξω αυτό... φοβάμαι, πιστεύω όμως πως αν ξεχαστείς και το φορέσεις στο ντους ή αν χυθεί λίγο νερό πάνω του, θα είσαι μια χαρά και αυτό είναι και που ήθελα.

      Ανοίγοντας το κουτί μέσα υπάρχει το ρολόι, ο φορτιστής του, ένα Αγγλικό manual και ένα κατσαβιδάκι με 4 βίδες μικρές σαν ανταλλακτικά.

      Πιάνοντας το στο χέρι σου για πρώτη φορά σου δίνει την εντύπωση του σοβαρού ρολογιού. Έχει αρκετό βάρος, είναι μεταλλικό, είναι κομψό και τα χερούλια του είναι από δέρμα (Ιταλικό δέρμα από αγελάδα). Λόγω του ότι το χρειάζομαι στη δουλειά μου, εγώ παρήγγειλα το χρυσό με καφέ αλλά υπάρχει και σε άλλα σχέδια αν κάποιος δεν το θέλει τόσο “σοβαρό”.

      Είναι αρκετά απλό σε σχεδιασμό, ενώ έξω ξεχωρίζουν τα 2 κουμπιά στη δεξιά του πλευρά. Ανοίγοντας το με το πάνω κουμπί ανοίγει άμεσα και σε βάζει στην οθόνη που βρίσκεται το ρολόι.




      Εδώ μπορείς να κάνεις 4 πράγματα

      Α) Να αφήσεις πατημένο το δάχτυλο σου στην οθόνη και να μπει αυτόματα στην επιλογή ρολογιού που θέλεις να φαίνεται. Υπάρχουν 4 διαφορετικοί τύποι για κάθε γούστο, ενώ κάποιοι από αυτούς έχουν ενσωματωμένο είτε το Ποδόμετρο (μετράει τα βήματα σου), είτε τους κτύπους της καρδίας σου, είτε τις θερμίδες που καταναλώνεις (υπάρχει ρύθμιση που βάζεις ύψος και κιλά), είτε τέλος συνδυασμός από τα πιο πάνω.

      Β) Να πατήσεις το πάνω κουμπί και να κλείσει η οθόνη και όταν θες το ξαναπατάς για να ανοίξει.

      Γ) Να πατήσεις το κάτω κουμπί που σε βγάζει αυτόματα στην ηχογράφηση (αυτό λογικά είναι κάποιο Shortcut το οποίο ακόμη δεν βρήκα πως αλλάζει… Πόσα να κάνω σε μία μέρα)

      Δ) Να σύρεις το δάκτυλο σου από δεξιά προς αριστερά και να μπεις στις σελίδες (4εις) με τα μενού.

      Διάφορα ρολόγια (Α)



      Σελίδες Μενού (Δ)



      Τα 2 πάνω κυκλάκια σε πάνε και τα 2 στην επόμενη σελίδα απλά το ένα ξεκινάει από αριστερά το μενού και το άλλο από δεξιά.

      Η 1η σελίδα από αριστερά προς τα δεξιά περιέχει:

      Calendar, Alarm, Find My device, Notifications, Sms, Call Logs, Dialers, Phonebook



      Η 2η σελίδα περιέχει:

      Heart Rate, Sedentary, Sleep Monitor, Pedometer, File Manager, Bluetooth, Camera, Audio Player




      Η 3η σελίδα περιέχει:

      Calculator, Stop watch, Motion, Flight Mode, Clock, App Download, Voice Memos, Siri (ηχογράφηση)




      Η 4η σελίδα περιέχει:

      Main Menu Style, Game Controller, ECG (κτύποι καρδίας), BBT (θερμόμετρο σώματος), Image viewer, Settings, Theme, Power Saving.


      Αυτό που δεν μου άρεσε από τα μενού είναι ότι αν και περιέχει το κάτω μέρος της οθόνης, το touch εκεί δεν πιάνει και πρέπει να το πάρεις εκεί με το κουμπί.

      Αμέσως κοίταξα να δω αν ενώνεται με το κινητό μου και φυσικά ενώθηκε. Όταν δέχομαι κλήση παίζει και στο κινητό και στο ρολόι. Στο μενού των ήχων υπάρχουν 4 ήχοι για τις κλήσεις ενώ μπορείς να επιλέξεις αν θες δόνηση, ήχο ή συνδυασμό των 2. Το ίδιο συμβαίνει (με άλλους ήχους φυσικά) και στα μηνύματα.

      Μπορείς να απαντήσεις το τηλέφωνο από το ρολόι και να μιλήσεις από αυτό, ενώ στον έλεγχο που του έκανα διαβάζει τα Ελληνικά Contacts από το κινητό.

      Επίσης έβαλα μουσική από το ρολόι (μέσω κινητού) και την παίζει απευθείας. Ο ήχος φυσικά δεν είναι σπουδαίος, ίσως να είναι και κάτω του μέτριου, αλλά αυτό λογικά εννοείται σε τέτοιες περιπτώσεις.



      Σε γενικές γραμμές

      Είναι υπεραρκετό γι`αυτό που ήθελα. Πάντα τις αγορές μου τις κάνω με τη λογική πως αν θέλω να προχωρήσω να μπορώ να πουλήσω ξανά το προϊόν μου χωρίς να υποστώ οικονομική ζημιά. Το ρολόι αυτό, το θεωρώ στολίδι. Κάνει αν όχι τα πάντα, σχεδόν τα πάντα και συνδυάζει σοβαρότητα, ομορφιά και στυλ μαζί. Και μαζί με όλα αυτά ας μη ξεχνάμε την αρκετά αναπτυγμένη τεχνολογία που διαθέτει.

      Είναι νωρίς να πω αν θα βρω προβλήματα ή αν κάτι θέλει συγκεκριμένο τρόπο για να δουλέψει. Είναι όμως ένα VFM ρολόι σίγουρα (το αγόρασα 52 δολάρια) και για τη δουλειά που το θέλω, μου κάνει με τα 1000 !!


      Διάφορες φωτογραφίες από το unboxing και το μενού:

















    • Διαφήμιση
    • @mixaliscy
      καλορίζικο και καλο φορετο ,ειμαι και εγω στο ψάξιμο και μπορώ να πω οτι με βοήθησες σε καποια πραγματα που δεν γνώριζα μιας και το ζαχάρωνα μερες ,μπορείς να μας πεις απο που το πήρες και σε ποσες μερες το ειχες ??
      ευχαριστούμε για την παρουσίαση
    • Φίλε @mixaliscy
      Καλορίζικο. Μια και το έχεις στα χέρια σου θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το Heart rate πως το βλέπεις, είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις; Μπορεί να ενεργοποιηθεί για συνεχόμενη μέτρηση κατά την διάρκεια της άσκησης; Συνοδεύεται από κάποια εφαρμογή για το κινητό στο οποίο κατεβάζει τα δεδομένα της άσκησης; Δουλεύει η καταγραφή της άσκησης (αν υπάρχει) με ταυτόχρονη σύνδεση με το κινητό ή δεν το χρειάζεται;

      Αν μπορέσεις να τα δοκιμάσεις όλα αυτά θα με βοηθήσεις πάρα πολύ. Εδώ και καιρό ψάχνω κάτι σ' αυτά τα λεφτά αλλά όσο αφορά το Heart Rate φαίνεται ότι κυκλοφορούν πολλά fake. Γι' αυτό και δεν μπορώ να αποφασίσω.
      Σ' Ευχαριστώ.
      :thumbup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Μεγιές - μεγιές το νέο σου ρολόϊ :thumbsup:

      Τελευταία έχουν ανέβει κατακόρυφα οι πωλήσεις σε Smartwatches. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H bzanios έγραψε:

      Το Heart rate πως το βλέπεις, είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις; Μπορεί να ενεργοποιηθεί για συνεχόμενη μέτρηση κατά την διάρκεια της άσκησης; Συνοδεύεται από κάποια εφαρμογή για το κινητό στο οποίο κατεβάζει τα δεδομένα της άσκησης; Δουλεύει η καταγραφή της άσκησης (αν υπάρχει) με ταυτόχρονη σύνδεση με το κινητό ή δεν το χρειάζεται;
      Ναι υποστηρίζει και συνεχόμενη μέτρηση καρδιακού παλμού και μάλιστα τον δείχνει και σε ένα από τα καντραν (εκεινο με την καρδιά κάτω).
      Δεν υπάρχει εφαρμογή που κατεβάζει τα δεδομένα από το ρολόι, αλλά κρατάει ιστορικό στο ίδιο το ρολόι.

      Με γειά το ρολόι Μιχάλη. Να προσθέσω και τη δυνατότητα του magic voice που αλλάζει τη φωνή σου όταν μιλάς σε βαριά αντρική, γυναικεία και στρoυμφοπαιδική :D
      Τα υπόλοιπα στο 37λεπτο video review που αναβαίνει με ρυθμούς χελώνας στο youtube. :)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H giangosgr έγραψε:

      μπορείς να μας πεις απο που το πήρες και σε ποσες μερες το ειχες ??
      Το πήρα από Gearbest αλλά ΔΕΝ το συνιστώ

      Ήταν οι τελευταίες μου παραγγελίες από αυτούς. Περίμενα κανα μήνα να έρθει, ίσως και περισσότερο.

      Τότε φυσικά δεν το είχαν και πολλοί, τώρα το έχουν οι παραπάνω ιστοσελίδες
    • Σε θέμα μπαταρίας το δούλεψα από η ώρα 7 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα με το ποδόμετρο και bluetooth ανοιχτό και ενωμένο με το κινητό, με λίγες ειδοποιήσεις και μηνύματα και πήγε 80%.
    • Σε νορμάλ χρήση με τα παραπάνω που λες συνδεμενα πάει άνετα 36 ώρες.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο! Δηλαδή δεν έχει εφαρμογή για να επικοινωνεί το ρολόι με το κινητό!? Οπότε κλήσεις, μηνύματα δεν παίρνει (εννοώ χωρίς να του βάλεις εσύ sim)!?