Διαφήμιση

επιλογη smartphone

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • επιλογη smartphone

      γεια σας παιδια.ισως ειναι ατοπο γιατι ολοι εδω μεσα υποστηριζουμε την xiaomi αλλα θελω να ειστε αντικειμενικη και να πειτε την αληθεια οπως παντα.

      θελω παλι την γνωμη σας.
      μετα την αγορα του xiaomi mi3 μου η ζωη μου απο θεμα κινητου τηλεφωνου εχει γινει πολυ ποιο ευκολη και εχω φαει ενα αρκετο καλο κοληματακι με τα xiaomi.

      και τωρα το mi5 ειναι τρομερο και καποια στιγμη θελω να το παρω.ιδιως το pro me ta 4gb ram.

      εκει που θελω να καταληξω ειναι αλλου.
      για αυτο το λογο λοιπον παρακολουθω καποια βιντεακια στου youtube me συγκριτικα ταχυτητας.
      παραδειγμα το Μi5 με το meizu mx5 pro και βλεπω οτι αν και το antutu βγαζει μεγαλυερο σκορ στο mi5 me ton snapdragon απο οτι με τον exynos αλλα otan πανε να φορτωσουν σελιδες στο ιντερνετ η να ανοιξουν εφαρμογες η καποιο παιχνιδι το mi5 ειναι ποιο αργο.

      γιατι συμβαινει αυτο;;;(το miui ειναι οτι ποιο βολικο,ελαφρυ και καλυτερο εχω δει σε κινητο)
      το ιδιο συμβαινει και με το lg g5 που φοραει τον ιδιο επεξεργαστη της qualcomm και με το s7 edge που φοραει exynos.δηλαδη ειναι ποιο αργο στο mi5 στην πραξη.
      μηπως φταιει το οτι δεν ειναι το προ και εχει 1gb ram λιγοτερο;;;;και αυτο το ρωταω γιατι το mi5 pro δεν βγηκε ακομα.
      αν δεν ειναι ετσι πως γινετε ο επεξεργαστης της qualcom na βγηκε ο καλυτερος τις χρονιας και να ειναι ποιο αργος απο τον exynos;;;

      επισεις ειδα σε ενα τεστ αντοχης δεν θυμαμαι πως ειναι στα αγγλικα οτι το mi5 αν και ειναι gorilla glass μπρος πισω και δεν χαραζετε ουτε γρατζουνιεται αλλα σπαει πολυ ευκολα,συγκεκριμενα αυτο και ενα htc.
      ειναι οντως τοσο χαλια και τοσο κακο αυτο;;;μην το παρι καποιος το εχει στην τσεπη του και μολις παει να κατσει πουθενα στραβωσει το κινητο οπως το iphone.
    • Τα 3 με τα 4 giga ram στην καθημερινή χρήση δεν έχουν διαφορά ακόμη και για τους απαιτητικούς. Η ram, οση κι αν είναι, εάν δεν υπάρχει καλή διαχείριση, κάποτε θα γεμίσει. Εξάλλου η ραμ πρέπει να είναι γεμάτη. Αυτός είναι ο ρόλος της, οποιος παλεύει να την κρατάει άδεια είναι απλά...ασχετος.
      Η xiaomi φαίνεται ότι έχει βρει τον τρόπο να κρατάει την διαθέσιμη (και όχι άδεια) μνήμη ψηλά. Το redmi note 3 pro, η συσκευή είναι συνέχεια με πάνω από 1 γιγα ραμ διαθέσιμο. Εάν είσαι απλός θνητός λοιπόν, και κανεις απλή χρήση του κινητού (που κατα 99% αυτό συμβαίνει) μην παλεύεις με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την διαφορα 3-4 γιγα ραμ. Μιλάω ΠΑΝΤΑ για Xiaomi γιατί αυτό έχω...δεν ξέρω τι γίνεται με τις άλλες εταιρίες και τις άλλες πινελιές πάνω στο android.
      Όσον αφορά το λύγισμα των συσκευών...ειναι ένα καλό ανέκδοτο...μην το αναπαράγεις άλλο...οποια συσκευή και αν βάλεις στην τσέπη σου και κάτσεις κάτω....θα στραβώσει...μην ασχολείσαι λοιπόν με γελοιότητες του διαδικτύου...
      :)
      From Lumia 640
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • καταλαβα αυτο που μου λες φιλε μου απλα η απορεια μου ειναι αλλη.....
      πως αφου εχουν ιδια χαρακτηριστικα και καλυτερα σε σχεσει με καποιες αλλες συσκευες αργει να φορτωσει....
      επειδη μου φανηκε περιεργο για αυτο ρωτησα..............
    • Διαφήμιση
    • Το iPhone έχει την μισή ram και το 1/4 των πυρήνων από τις "ναυαρχίδες" των android. Κι όμως πατάει κάτω τον ανταγωνισμό σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς. Η εμπειρία χρήσης του IOS είναι ετη φωτός μπροστά...με το 1/3 του hardware.
      Το android είναι ένα, όμως η κάθε εταιρία βάζει την πινελιά της. Η δε Samsung φορτώνει τόσο πολύ τις συσκευές της που οι διαθέσιμοι πόροι είναι σχεδόν εξαντλημένοι με το καλημέρα (εκκίνηση). Μην κοιτάς λοιπόν, και μην κολλάς σε συγκεκριμένες λειτουργίες αλλά δώσε σημασία στην γενική εικόνα. Προσωπικά με βόλεψε πολύ το miui γιατί είμαι πολύ κοντά στο IOS (εμφανισιακά αλλά και από άποψη διαχείρισης μνήμης κλπ...). Έχει επίσης το mi-account που εάν το συνηθίσεις (όπως ακριβώς το i-cloud του IOS) δεν μπορείς να κανεις χωρίς αυτό.
      Υπάρχουν λοιπόν πολλά περισσότερα πράγματα που είναι σημαντικά σε μια συσκευή από τον αριθμό των πύρινων, τα ΜΒ της ram ή την ταχύτητα ανοίγματος ενός video στο YouTube. Το hardware απο μόνο του δεν λέει τίποτα...;-)
      From Lumia 640
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • καταλαβα τι μου λες φιλε μου αλλα δεν μιλαω για τα χαρακτηριστικα μονο,για παραδειγμα δες αυτα τα βιντεο......

      1)

      2)

      3)


      4)


      βλεπω οτι αργει να ανοιξει σελιδες και εφαρμογες λιγο περισσοτερο απο τον ανταγωνισμο.




      και ετσι οπως το εθεσες δηλαδη με διελυσες την ψυχολογια...
      να παρουμε iphone δηλαδη;;;xaxaxa
    • Χααχχαχα....
      Οκ...iPhone και τα μυαλά στα κάγκελα εγώ...αλλά θέλει και δυο μηνιάτικα για να το αποκτήσεις.
      Γνωρίζοντας την xiaomi πριν λίγο καιρό, μπορώ να σου πω έχοντας ΠΛΗΡΗ επίγνωση γίαυτο που λέω, ότι τόσος παράς για το μήλο, στην Ελλάδα με τις ανάπηρες υπηρεσίες, δεν αξίζει. Η xiaomi (και μόνον αυτή!!!!!) έχει κάνει την υπέρβαση και με έχει αφήσει άναυδο! Και αποτι φαίνεται...οχι μόνο εμένα...
      Το συνολικό πακέτο που προσφέρει, σε συνδυασμό με την Ελληνική κοινότητα υποστήριξης, ΔΕΝ έχει αντίπαλο! :)


      From Lumia 640
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Το συνολικό πακέτο που προσφέρει, σε συνδυασμό με την Ελληνική κοινότητα υποστήριξης, ΔΕΝ έχει αντίπαλο!
      σε αυτο συμφωνω απολυτα γιατι εδω μεσα βρισκουμε και μαθαινουμε οτι θελουμε.
      τωρα απο θεμα ανταλακτικων και service δεν ξερω τι γινετε η εστω απο το να αλλαξεις μια μπαταρια γιατι οπως ειπες μοιαζει πολυ σε iphone γιατι ειναι ολα ενσωματωμενα και αντε να το ανοιξεις....χαχαχαχ

      αλλα ακομα δεν μου ειπες για τα βιντεο που σου εδειξα.....γιατι να ειναι ποιο αργο απο την στιγμη που εχει τα ιδια χαρακτηριστικα μπορει και καλυτερα..........................

      και για να μην παρεξηγηθω εγω παλι xiaomi θα παρω κατα 99,9999999% αν παραδωσει πνευμα αυτο το mi3 που εχω αλλα οπως ειπα...γιατι;;;;
    • Διαφήμιση
    • Τα είδα...και δεν ξέρω τι να πω...προφανώς θέμα software...(?).

      Το θέμα με το mi5 είναι ότι η τιμή του είναι αρκετά υψηλή και πλησιάζει τις "επώνυμες" προτάσεις. Εκεί ίσως έχεις ένα δίκιο που ψάχνεσαι. Εάν μιλούσαμε για μια συσκευή των 200€, τότε συμβιβάζεσαι...στην τιμή του mi5 θέλεις το κάτι παραπάνω....σε αυτό έχεις ένα δίκιο...
      Να σου πω την αλήθεια, ποτέ δεν ασχολήθηκα με τέτοια vs. Πραγματικά. Όλες οι συσκευές κάπου χάνουν και κάπου κερδίζουν. Ο καθένας θέτει τις πρωτεραιότητές του με βάση τις οποίες κάνει και την τελική του επιλογή.

      Εγώ είμαι πολύ νέος στην xiaomi. Ήρθα από iPhone 6s plus των 900€ (iphonακιας από το 2009) σε redmi note 3 pro των 240€. Ε και εχω πάθει απλά την πλάκα μου....γιατι ενώ η διαφορα τιμής είναι χαοτική, οι διαφορές των επιδόσεων - εμπειρίας χρήσης είναι (για την χρήση που το κάνω εγώ) μηδενικές.

      Εν η συσκευη που επέλεγα είχε 400€ ή 500€ η κριτική και οι απαιτήσεις θα ήταν διαφορετικές.

      Τώρα θα μου πεις...δεν απαντάω στην ερώτηση σου ακριβώς, αλλά αυτό που λέω και πιστεύω είναι ότι πρέπει να επιλέξεις συσκευή με βάση το συνολικό πακέτο και όχι στηριζόμενος σε συγκεκριμένο μειονέκτημα ή πλεονέκτημα.


      From Lumia 640
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Τα είδα...και δεν ξέρω τι να πω...προφανώς θέμα software...(?).

      Το θέμα με το mi5 είναι ότι η τιμή του είναι αρκετά υψηλή και πλησιάζει τις "επώνυμες" προτάσεις. Εκεί ίσως έχεις ένα δίκιο που ψάχνεσαι.
      ναι το θεμα ειναι οτι το software που λες to miui δηλαδη ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα της samsung kai της lg πουπουλο.για το meizu δεν ξερω γιατι δεν ειχα ποτε.
      αλλωστε και βαρει να ειναι εχεις το πλεονεκτημα οτι ειναι το μονο που μοιαζει με ios που θελεις εσυ αλλα δεν νομιζω να φταιει το software και για αυτο πηγε το μυαλο μου στην ραμ αλλα και παλι μου αναθεωρησες την σκεψη μου για την ραμ.

      το μονο που μου ερχετε στο μυαλο τωρα ειναι ο χρονισμος του επεξεργαστη γιατι στο mi5 pro ειναι στα 2,15ghz αλλα στο απλο mi5 ειναι ποιο λιγο δεν θυμαμαι ποσο.ισως για αυτο να αργει τι να πω δεν ξερω.

      τωρα οσον αφορα την τιμη ναι ειναι λιγο ακριβω για την τσεπη μου αλλα δεν πλησιαζει οπως λες τις επωνυμες εντος εισαγωγικων ναυαρχιδες γιατι θελει ακομα 300 ευρω περιπου για να της φτασει.
      οπως επισεις το επωνυμες ειναι σχετικο.για μενα η xiaomi επωνυμη ειναι αλλα για πολλους οχι.
    • Ο/H blackm76 έγραψε:

      το μονο που μου ερχετε στο μυαλο τωρα ειναι ο χρονισμος του επεξεργαστη γιατι στο mi5 pro ειναι στα 2,15ghz αλλα στο απλο mi5 ειναι ποιο λιγο δεν θυμαμαι ποσο.
      Απλό
      Dual-core 1.8 GHz Kryo & dual-core 1.36 GHz Kryo

      Το προ
      Dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Απλό
      Dual-core 1.8 GHz Kryo & dual-core 1.36 GHz Kryo

      Το προ
      Dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo
      λετε αυτο να φταιει τελικα;;;;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Έχει επίσης το mi-account που εάν το συνηθίσεις (όπως ακριβώς το i-cloud του IOS) δεν μπορείς να κανεις χωρίς αυτό.
      τι ακριβως κανεις με αυτο γιατι δεν ξερω