Διαφήμιση

Παρουσίαση Bluetooth Speaker εξωτερικού χώρου

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παρουσίαση Bluetooth Speaker εξωτερικού χώρου

      Θυμάστε που σας είχα πει πως έψαχνα για ένα Bluetooth μεγάφωνο εξωτερικού χώρου που να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ? Τελικά παγκόσμια δεν υπήρχαν πολλά. Κατακρίβιαν εγώ βρήκα μόλις 3.
      Έψαχνα ένα μεγάφωνο Bluetooth το οποίο να μπορεί να μου προσφέρει μουσική σε εξωτερικό χώρο, όπως κατασκήνωση, βουνό, πάρτι ή θάλασσα. Ήθελα την ίδια ώρα να μπορεί να είναι αδιάβροχο και dustproof ώστε να μπορεί να πάει παραλία ή να μπει πάνω στο τραπέζι χωρίς να με νοιάζει αν χυθεί ποτό πάνω του.


      Επίσης ήθελα να παίζει δυνατά ώστε να ακούγεται σε ένα τέτοιο χώρο αλλά και η τιμή του να μην υπερβαίνει τα 90 ευρώ αν και ο στόχος μου ήταν τα 50 (τα άλλα 40 θα χορηγούνταν από φίλους).

      Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα 3, το ένα άγγιζε τα 90, το άλλο στη μέση τους και αυτό το οποίο ήταν στην καταπληκτική τιμή των 48 δολλάρια (44 ευρώ).

      Το παρήγγειλα από Gearbest (ας όψεται που είναι φτηνό) και μου ήρθε αρκετά νωρίς μπορώ να πω (20 μέρες) μέσα σε μια πολύ καλή συσκευασία.




      Ανοίγοντας την από μέσα ένα σκληρό χάρτινο κουτί με αυτοκόλλητο πάνω CE. Μέσα σε αυτό το κουτί βρισκόταν το μεγάφωνο, ένας μικρός γάντζος και ένα άλλο κουτάκι που είχε μέσα 2 σύρματα. Ένα usb σε usb για να φορτίζει και ένα line in για να μπορείς να το ενώσεις σε άλλες συσκευές. Στο τέρμα κάτω βρισκόταν και το manual του.






      Το μεγάφωνο αρκετά όμορφο (το παρήγγειλα χρώμα μαύρο αν και βγαίνει και σε πορτοκαλί και χακί) και το πρώτο πράγμα που σου κάνει εντύπωση είναι η εμφάνιση του, δείχνει σκληροτράχηλο (Too hard to die ένα πράγμα). Καλυμμένο σε όλα τα σημεία με μια αντιολισθητική μεμβράνη που το κάνει αδιάβροχο και dustproof (αντισκονικό ???) ενώ παντού διακρίνεις μικρές τρυπούλες που το κάνουν να μοιάζει σαν κυψέλη.




      Πάνω του υπάρχουν 2 καπάκια που ανοίγουν, το ένα μας οδηγεί στην υποδοχή του line in και το άλλο στο χώρο όπου είναι η υποδοχή usb αλλά και ο μετρητής της μπαταρίας (χωρίζεται σε 25-50-75-100 με led φωτάκι για ένδειξη).




      Η μπαταρία του μεγαφώνου αυτού είναι επίσης ένας από τους λόγους που το διάλεξα, αφού ενώ τα άλλα είχαν 3000 και 4000 αυτό ακουμπάει τις 7 000. Λόγο αυτής της τεράστιας μπαταρίας συναντούμε και τη usb υποδοχή, αφού το εξάρτημα μας μπορεί να κάνει και το power bank ανά πάσα στιγμή !!! πράγμα ιδανικό για καταστάσεις camping, αφού μπορεί να μας φορτίσει το κινητό αλλά και ένα επαναφορτιζόμενο φωτιστικό ή και φανάρι.

      Πρώτο τεστ που του έκανα ήταν να δω πως δουλεύει. Πατώντας για 2 δευτερόλεπτα το κουμπί power ανοίγει και κάνει ένα ωραίο χαρακτηριστικό ήχο ως επιβεβαίωση τον οποίο επαναλαμβάνει μόλις συζευχθεί με κινητό ή άλλο αντικείμενο. Ο ήχος του ευτυχώς αρκετά πιο δυνατός από 2 κανονικά στέρεο μεγάφωνα ηλεκτρονικού υπολογιστή, ενώ μου τα χαλάει λίγο στο τέρμα (μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε πουθενά να κοντέψω στο τέρμα αν και το χρησιμοποίησα ήδη 5 φορές).




      Αμέσως επόμενο τεστ ήταν οι αντοχές του. Λίγες μέρες μετά που ήρθε θα πήγαινα στο χωριό μου. Έτσι το άφησα όπως ήταν (στην ένδειξη 75-100% φορτισμένο) και ξεκίνησα να πάω βάζοντας το να παίζει στο αυτοκίνητο σε μια διαδρομή 2μιση ώρες. Πηγαίνοντας εκεί για ΠΣΚ έπαιξε άλλες 3 ώρες την Παρασκευή, 5 ώρες το Σαββάτο, 3 ώρες την Κυριακή και 2μιση στη διαδρομή πίσω. Για να δεις πόσο έμεινε πρέπει να το τοποθετήσεις στο ρεύμα για να εμφανιστούν οι led ειδοποιήσεις. Όταν το ένωσα το βρήκα πάλι στο 75% άρα θεωρώ πως μου κατανάλωσε 25% maximum. Η υποψία για να είναι χαλασμένη η ένδειξη υπάρχει και θα ελεγχθεί όταν καταφέρω να το αποφορτίσω εντελώς…. Το έχω πάρει μέχρι τώρα σε 2 άλλα πάρτι και σε φίλους και στο αυτοκίνητο και στο βουνό και δεν λέει να τελειώσει η μπαταρία του. Φυσικά το volume βρίσκεται στο 60% και όχι στο 100%. Στα specifications του η αλήθεια είναι πως έλεγε ότι αντέχει περίπου 50 ώρες μουσικής. Φαίνεται να αληθεύει !!!






      Επόμενο τεστ τα κουμπιά του. Υπάρχει ένα μεταλλικός κύκλος όπου τα κουμπιά του είναι τοποθετημένα επάνω ενώ στο κέντρο του κύκλου υπάρχει ένας άλλος κύκλος που είναι το Power. Το αριστερό κουμπί μπορεί να σιγανώσει τον ήχο (παρατεταμένα) ενώ με ένα άγγιγμα πάει στο προηγούμενο τραγούδι. Το ανάποδο συμβαίνει με το δεξιά κουμπί του. Κάτω υπάρχει το play αλλά και το stop ενώ σε περίπτωση που το σταματήσουμε αλλά δεν το κλείσαμε ξαναξεκινάει από εκεί που είχε μείνει. Πάνω υπάρχει το σήμα του τηλεφώνου, το οποίο μπορεί με ένα άγγιγμα του να απαντήσει, με 1 δευτερόλεπτο πατημένο να το κλείσει, την ώρα που μιλάς αν το πατήσεις να τερματίσει την κλήση και 2πλο κλικ ενώ δεν έχεις κλείσει για να κάνει redial τον τελευταίο σου αριθμό (αρκετά βολικό για θάλασσα αφού ούτε να σκουπιστείς δεν χρειάζεται !!!).




      Επίσης του έκανα τεστ απόστασης σήματος γιατί έλεγε πως φτάνει τα 10 μέτρα. Σε ανοιχτό χώρο που το έλεγξα πήγε μέχρι 12 μέτρα και κάπου εκεί άρχισε να χάνει το σήμα του. Μέχρι τα 12 μέτρα όμως ακουγόταν κανονικά χωρίς κανένα αδυνατίσματα ήχου.

      Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Με καλύπτει πλήρως και έχει ακόμη περισσότερα που δεν περίμενα. Όποιος το είδε τρελάθηκε… και με ρωτάνε από πού το πήρα και πόσα. Όταν ακούσουν και την τιμή εκεί είναι τα ωραία αφού όλοι το βάζουν στα 100+ με αυτά που βλέπουν. Γενικά ήταν μια πολύ καλή αγορά και τη συστήνω. Φυσικά όπως λέω και στους γνωστούς μου, αν ψάχνετε για το αυτοκίνητο σας μεγάφωνο υπάρχουν καλύτερα σε ήχο και λογικά σε πιο χαμηλές τιμές. Μιλάμε για το συγκεκριμένο για τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αν θέλετε κάτι για εξωτερικό χώρο και ταξίδια, κάτι που να αντέχει τις εξωτερικές συνθήκες, που να μπορεί να βρεχτεί, να μη μείνει από μπαταρία, να ακούγεται δυνατά, να αντέξει σκόνη και άμμο, να το έχεις κάτω από τον ήλιο 6-7 ώρες (δοκιμασμένο) και να μη παθαίνει τίποτα… τότε καλύτερο του σε αυτή την τιμή, δεν θα βρεις.



      Χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρία

      Bluetooth έκδοση: V4.0

      Ισχύς Εξόδου: 1A - 2.6A

      Έξοδος: 100 - 240V

      Ώρα Φόρτισης: Περίπου 4 ώρες

      Χωρητικότητα Μπαταρίας: 7000mAh

      Εμβέλεια Χειρισμού: 10 μέτρα

      Βάρος: 600 γραμμάρια

      Μέγεθος: 18 x 8 x 7.6 cm


      Επίσης πολύ σημαντικό:


    • @Bodai όπως βλέπεις είναι άγριες οι διαθέσεις μου

      Θα φάει άμμο μέχρι σκασμού φέτος :lol:
    • Διαφήμιση
    • Ναιιι πολύ σωστό για παραλία άριστο!!!Ευχαριστούμε Mike!
    • Διαφήμιση
    • Αν σου πω ότι το φόρτισα μία φορά, την προηγούμενη του Πάσχα για να είμαι σίγουρος πως δεν θα γίνει καμιά στραβή στον οβελία θα με πιστέψεις? Και όλα αυτά ενώ ήταν στο 25 - 50% !!!!

      Μου το φέρανε πριν την πρωταπριλιά
    • Ο/H maddoctor έγραψε:

      Μιχάλη αυτό πως σου φαίνεται!? Έχει μόνο 20$ και είναι σε flash sales!?
      Flash Sale! Vodool Bluetooth Speaker: A 20$ Waterproof, Shockproof, Dustproof Wireless Speaker.
      Μοιάζει λίγο με αυτό εδώ που έχω περίπου 1μήνα και έχω φοβερές εντυπώσεις το δικό μου έχει βέβαια επιπλέον απότι βλέπω NFC και Micro SD υποδοχή...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Sam έγραψε:

      Ο/H maddoctor έγραψε:

      Μιχάλη αυτό πως σου φαίνεται!? Έχει μόνο 20$ και είναι σε flash sales!?
      Flash Sale! Vodool Bluetooth Speaker: A 20$ Waterproof, Shockproof, Dustproof Wireless Speaker.
      Μοιάζει λίγο με αυτό εδώ που έχω περίπου 1μήνα και έχω φοβερές εντυπώσεις το δικό μου έχει βέβαια επιπλέον απότι βλέπω NFC και Micro SD υποδοχή...
      Μόνο που βλέπω ότι το Vodool Bluetooth Speaker έχει μεγαλύτερη μπαταρία, βασικό νομίζω για τέτοια ηχεία. Τώρα για NFC, εμένα πχ στο Note Pro μου είναι άχρηστο, οπότε προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Βέβαια για κατόχους Mi3 ή Mi5, μπορεί να είναι βασικό (δεν ξέρω ποιο καίει περισσότερη μπαταρία το NFC ή το bluetooth!?)