Διαφήμιση

Μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας από wakeclock

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας από wakeclock

      Καλησπέρα στην κοινότητα!
      Είμαι κάτοχος του Xiaomi Redmi Note 2 Prime αγορασμένο από Vickmall τον Δεκέμβριο. Έχω εγκατεστημένη από τους Κινέζους την GTV 5.12.17 Developer και δεν έχω κάνει ποτέ μόνος μου flash rom ή κάποιου άλλου είδους ρουτάρισμα..Γενικά δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την κατανάλωση της μπαταρίας εκτός από χτες το βράδυ..Ξαφνικά χωρίς λόγο παρατήρησα μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας και αύξηση της θερμοκρασία της και έψαξα τον λόγο...Με το Gsam Battery Monitor είδα ότι το "System (*wakeclock*) " καταναλώνει πάρα πολύ μπαταρία χωρίς να το έχω ξαναδεί και είδα ότι αναφέρεται στο wakeclock "Audiomix".Έψαξα σε google και xda και δεν βρήκα κάποια συγκεκριμένη λύση..Κάπου διάβασα ότι ο chrome browser μπορεί να σχετίζεται με αυτό το bug,το απεγκατέστησα και εγκατέστησα το uc browser αλλά όπως παρατηρώ ακόμα υπάρχει το πρόβλημα και το κινητό μου είναι στους 37 βαθμούς και η μπαταρία πέφτει χωρίς wifi ή οθόνη ανοιχτή...Έκανα αρκετά restart,απενεργοποίησα ήχους με το άγγιγμα και με κλείδωμα οθόνης αλλά ακόμα τα ίδια..
      Θα ήμουν ευγνώμων αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει στο θέμα που έχω..
      Σας ευχαριστώ

      Παραθέτω κάποια screenshots..
      Images
      • Screenshot_2016-03-31-16-35-51_com.gsamlabs.bbm.png

        130,75 kB, 450×800, viewed 130 times
      • Screenshot_2016-03-31-16-35-55_com.gsamlabs.bbm.png

        75,34 kB, 450×800, viewed 161 times
    • Καλησπέρα, μετέφερα το θέμα σου στην ενότητα των συσκευών και συγκεκριμένα για την συσκευή Redmi Note 2.

      Έβαλες κάποια εφαρμογή λίγο πριν αρχίσει το πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας ?

      Δοκίμασες να κάνεις έναν καθαρισμό από recovery, wipe cache και wipe dalvick cache ?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλησπέρα, μετέφερα το θέμα σου στην ενότητα των συσκευών και συγκεκριμένα για την συσκευή Redmi Note 2.

      Έβαλες κάποια εφαρμογή λίγο πριν αρχίσει το πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας ?

      Δοκίμασες να κάνεις έναν καθαρισμό από recovery, wipe cache και wipe dalvick cache ?
      Δεν είχα εγκαταστήσει καμιά εφαρμογή πριν συμβεί αυτό απλά αν θυμάμαι καλά είχα ανοιχτό το chrome browser και έπαιζα ένα παιχνίδι το lumosity και ανέβασα και κατέβασα πολλές φορές την ένταση..Πριν λίγο έκανα cache και dalvick cache wipe και φορτίζω το κινητό..έριξα ξανά μια ματιά στο gsam και since screen off δεν αναφέρει το wakeclock και αυτό είναι καλό..θα πω εντυπώσεις όταν φορτίσει και δω συμπεριφορά...
    • Διαφήμιση
    • η περιγραφή σου ταιριάζει με το πρόβλημα και με αυτά που έδειξε το GSam...Chrome <---> game <---> ρύθμισή ήχου <---> wakelock<---> audiomix

      Το παρακολουθείς και βλέπουμε :)
    • Μετά από φόρτιση έως 90%,φαίνονται να κυλούν όλα κανονικά! εύχομαι να μην ξαναγίνει κανένα αναπάντεχο..
      Images
      • Screenshot_2016-03-31-21-01-36_com.gsamlabs.bbm.png

        137,43 kB, 450×800, viewed 102 times
    • Παιδια εχω κι εγω καποιο προβλημα με τη μπαταρια. Δεν ξερω αν θα βοηθησουν τα screenshots που βαζω.
      Ειμαι με την τελευται ελληνικη developer. Εκανα καθαρη εγκατασταση fastboot rom με το Miflash και μετα περασα την τελεταυια ελληνικη.
      Εχω πολυ καιρο αυτο το θεμα, δεν παρουσιαστηκε ξαφνικα. Ελπιζω να βοηθαω με τα screenshots.
      Images
      • MI_20160403_093903.png

        214,75 kB, 450×800, viewed 110 times
      • Screenshot_2016-04-03-09-22-41_com.gsamlabs.bbm.pro.png

        101,91 kB, 450×800, viewed 129 times
      • Screenshot_2016-04-03-09-22-54_com.uzumapps.wakelockdetector.png

        114,96 kB, 450×800, viewed 95 times
      • Screenshot_2016-04-03-09-39-23_com.gsamlabs.bbm.pro.png

        73,18 kB, 450×800, viewed 95 times
      • Screenshot_2016-04-03-09-39-45_com.gsamlabs.bbm.pro.png

        90,57 kB, 450×800, viewed 116 times
    • Ο/H yansta έγραψε:

      Παιδια εχω κι εγω καποιο προβλημα με τη μπαταρια. Δεν ξερω αν θα βοηθησουν τα screenshots που βαζω.
      Ειμαι με την τελευται ελληνικη developer. Εκανα καθαρη εγκατασταση fastboot rom με το Miflash και μετα περασα την τελεταυια ελληνικη.
      Εχω πολυ καιρο αυτο το θεμα, δεν παρουσιαστηκε ξαφνικα. Ελπιζω να βοηθαω με τα screenshots.
      Μετά από 16 ώρες χρήσης σου έχει μείνει περίπου άλλο ένα 20% χρήσης περίπου.
      Αυτό το θεωρώ φυσιολογικό. Εσύ όχι;
    • Διαφήμιση
    • Δεν παίζει ρόλο ότι τις μισές σχεδόν κοινοβούλιο και η χρήση όσο το είχα στα χέρια μου ήταν μόνο wifi?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος του redmi note 4 και ξαφνικά πριν μια εβδομάδα ενω ολα λειτουργούσαν τέλεια, μετα απο πλήρη φόρτιση η μπαταρία έπεσε στο 70% και απο κεί στο 10% και ζητούσε φόρτιση.
      Το τηλεφωνο είχε ζεσταθεί κι απο εκεινη την ημέρα ημουν με ενα φορτιστή στο χέρι.
      Πριν δυο μέρες πήγα σε καταστημα και αλλαξα μπαταρία, τη πρώτη μέρα ολα καλά.
      Την επομενη τα ιδια. Power bank και φορτιστής μαζί συνέχεια.
      Στο τηλεφωνο δεν εχω φορτωμένο τίποτα το περίεργο ουτε καν παιχνίδια. Θα προσπαθήσω να βαλω και δυο screen shots μηπως βγάλουμε καποια άκρη. Αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατί το χρησιμοποιώ για τη δουλειά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
      Images
      • Screenshot_2018-10-13-20-30-08-057_com.cpuid.cpu_z.png

        152,18 kB, 1.080×1.920, viewed 82 times
      • Screenshot_2018-10-13-20-30-45-687_com.gsamlabs.bbm.png

        383,82 kB, 1.080×1.920, viewed 87 times
      • Screenshot_2018-10-13-20-29-54-998_com.cpuid.cpu_z.png

        202,45 kB, 1.080×1.920, viewed 99 times
    • Αφού έχεις την GTV (η παλιά ρομ που έβγαε το φόρουμ εδώ) σημαίνει ότι έχεις και recovery TWRP, πες με τα volume up & power πατημένα.
      Πήγαινε wipe > advance wipe > επέλεξε τα cache + dalvik art cache > swipe to wipe > reboot to system