Διαφήμιση

TWRP Security

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • TWRP Security

      Ολοι εμείς που ξεκλειδώσαμε το bootloader και βάλαμε την ελληνική rom, και με την εγκατάσταστη του twrp, εχουμε αφήσει ανοιχτό το σύστημα αφού με boot σε twrp και file manager, ο καθενας εχει προσβασει στα δεδομένα μας (πχ φωτογραφίες)

      Υπάρχει κάποια ενδεδειγμένη και καλη λύση για προστασία?

      πχ κανωντας encrypted τα δεδομενα, μπορεις να βάλεις κάπου extra pin, κλπ?
    • Πραγματικά διαβάζω και ξανα-διαβάζω το ποστ και δεν καταλαβαίνω.

      Πως είναι δυνατόν να διακυβεύσεις τα δεδομένα σου με το να ξεκλειδώσεις τον bootloader? Και βεβαια μπορείς να βάλεις κωδικο και να κάνεις encrypt τα δεδομένα σου. Αλλα το twrp που παίζει σε όλο αυτό? Μπορεις να βγάλεις το TWRP και να βάλεις το Mi Recovery ανα πάσα στιγμή θέλεις (αν σε ενοχλεί το MTP support που έχει)
    • Επειδή είμαι νέος στο miui αλλά και γενικότερα, στην κοινότητα και το android, μπορει να μην ήταν σωστός ο τρόπος που το διατύπωσα. Απλά έκφρασα τις ανυσηχιες μου, αναζητώντας κάποια απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο.

      Υπάρχει κάποιος οδηγος για προστασία των δεδομένων (Και βεβαια μπορείς να βάλεις κωδικο και να κάνεις encrypt τα δεδομένα σου) οπως αναφέρεις?

      Οπως και να εχει ευχαριστώ για την απάντηση.
    • Διαφήμιση
    • Επειδή υπάρχει πληθώρα δυνατοτήτων στην miui, πχ κρυφοί φάκελοι (ακόμα και για φωτογραφίες), το Guest Mode (για την περίπτωση που θελεις να δώσεις την συσκευη σε κάποιον να την περιεργαστεί), το περιφημο (και buggy) Child Mode (για την περίπτωση που δινεις την συσκευη σε ανηλικο να παιξει) θα σου πρότεινα να αφιερώσεις κάποιο χρόνο σε διάβασμα και μετά να συζητήσουμε τις όποιες απορίες θα σου δημιουργηθούν.

      EDIT
      Για να πάρεις μια γεύση παρακολούθησε αυτό το video-οδηγό => Κλείδωμα & ξεκλείδωμα ιδιωτικών αρχείων (video)
    • Καλησπέρα,

      Το θέμα δεν είναι να κρύψω αρχεία, όταν δώσω την συσκευή σε έναν να χαζεψει το κινητό μου, ώστε να μην έχει πρόσβαση σε αυτα. Πραγματικά αυτά που αναφέρεις.. hidden folders, guest mode, child mode, από την στιγμή που γνώρισα το miui και τυχαία τις ανακάλυψα με εντυπωσίασαν.

      Το θέμα μου είναι, απο την στιγμή που θα χάσεις την συσκευή και πέσει στα χέρια κάπιου, να μην έχει την δυνατότητα να ανακτήσει τα δεδομένα σου.

      Οντως προχώρησα σε encryption της συσκευής όπως ανάφερες, η οποία οπως κατάλαβα είναι one way, δηλαδή μετά δεν μπορεις να το κάνεις decrypt και πιθανόν να έχει ένα μικρό performance impact.

      Παροτι η έκδοση του TWRP αναφέρει ότι κάνει decrypt encrypted storage (TWRP can now decrypt adopted storage partitions from Marshmallow) δεν μπορει να κάνει mount το data.
      Αρα από OTA δεν μπορώ να κάνω update rom, από twrp όχι, φαντάζομαι η μόνη λύση είναι full backup, και ύστερα ξανα full wipe απο fastboot.

      Συμπερασματικά:
      Αρα αν καποιος προχωρήσει σε encryption, μενει εκει που είναι, αλλά έχει ασφαλή τα δεδομένα του, με όποιο τροπο και αν bootαρει κανείς την συσκευή και σίγουρα δεν έχει το private key. Απλά για την ώρα δεν μπορεί να κάνει ούτε ο ίδιος update την rom, παρα με backup, clean install, restore.

      Αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει που μου ξεφεύγει, ευχαριστως :)
    • Ναι αλλα μεσα στο data εχω την rom, το data ειναι encrypted, αρα δεν μπορω να τραβηξω την ROM.

      Τελικά, για να κάνω unencrypted το data, ο μονος τροπος που το κατάφερα ειναι να ξαναπεράσω official, μέσω fastboot.
      Μετά ξανά unlock bootloader, official dev και μετά την ελληνική xiaomi-miui.gr dev rom.
    • Διαφήμιση