Διαφήμιση

[Xiaomi Mi4] Επαναφορά από Developer ROM ή έχετε καταστρέψει το κινητό σας μέσω αλλού firmware σε Επίσημη Stable ROM ακόμα και αν έχουν καταστραφεί τα partitions!

    • Οδηγός
    • Mi-3 & Mi-4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • [Xiaomi Mi4] Επαναφορά από Developer ROM ή έχετε καταστρέψει το κινητό σας μέσω αλλού firmware σε Επίσημη Stable ROM ακόμα και αν έχουν καταστραφεί τα partitions!

      Σε κάποιες περιπτώσεις που θέλουμε να επαναφέρουμε την συσκευή μας στην official stable rom για διαφόρους λόγους (π.χ. αποστολή για service κ.τ.λ.) υπάρχει τρόπος και δεν είναι δύσκολος!

      Δώστε βάση σε αυτά που θα σας πω και θα μπορέσετε επιτυχώς να επιστρέψετε πίσω ακόμα και αν η συσκευή σας έχει "καταστραφεί λόγο λογισμικού λάθους", εδώ να τονίσω μερικά πράγματα προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

      ΠΡΟΣΟΧΉ:
      • Ο συγκεκριμένος τρόπος είναι αποτελεσματικός αλλά υπάρχει και πιθανότητα να καταστρέψετε ανεπανόρθοτα την συσκευή σας!
      • Χρησιμοποιήστε την λύση αυτή σαν τελευταία αφού δεν υπάρξει αποτέλεσμα σε περίπτωση άλλου οδηγού και έχετε απελπιστεί!
      • Δεν αναλαμβάνω οποιαδήποτε αποζημίωση για πυρηνικό πόλεμο, έφοδο των ειδικών δυνάμεων στο σπίτι σας, εαν χάσετε την δουλειά σας, εαν χάσετε τα δεδομένα σας η βομβαρδίσετε την συσκευή σας, αναλαμβάνετε την οποιαδήποτε ευθύνη για οτιδήποτε κάνετε στην συσκευή σας και δεν σας παρέχω οποιαδήποτε εγγύηση!
      • Κάντε πλήρες Backup μέσω του TWRP Recovery πριν κάνετε οποιαδήποτε ενέργεια και περάστε τα στον Η/Υ σας για μελλοντική χρήση, η αν πάει κάτι στραβά!
      • Λόγο περιορισμένου χρόνου (εργασία τα πρωϊνά και σχολείο το βράδυ), μπορεί να αργήσω να σας απαντήσω, οπότε σας παρακαλώ σεβαστείτε τα παραπάνω, επίσης δεν θα απαντήσω σε οποιοδήποτε προσωπικό μήνυμα είτε σε email, εαν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα το γράφετε στα σχόλια από κάτω γιατί μπορεί κάποιος να έχει το ίδιο πρόβλημα με εσάς!
      • Ακολουθήστε βήμα βήμα την διαδικασία, διαβάστε καλά προκειμένου να μην έχετε χειρότερα προβλήματα! H Διαδικασία είναι Brute Forced και δεν προτείνεται για πρώτη λύση!
      • Είμαι νέο μέλος και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα (όπως π.χ. συντομεύσεις όρων κ.τ.λ.) οπότε επειδή τα μαθαίνω σιγά σιγά εαν νομίζετε οτι θα χρειαστεί οποιαδήποτε διευκρίνιση ή προσθαφαίρεση "κειμένου" παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με Προσωπικό Μήνυμα για γίνουν οι κατάλληλες τροποποιήσεις!
      • Καλή μας επισκευή! :thumbsup:


      1ο βήμα: Λήψη των USB Drivers από ΕΔΏ και εγκατάσταση / αντιγραφή τους στον δίσκο C:\ (π.χ. C:\adb_drivers).
      2o βήμα: Απεγκατάσταση Mi Suite (αν υπάρχει) και οποιοδήποτε tool (π.χ. miflash tool), μετά κάντε επανεκκίνηση του H/Y σας.
      3o βήμα: Επανεγκατάσταση του Mi Flash Tool από ΕΔΏ.
      4ο βήμα: Κατεβάζουμε το εργαλείο Αυτό και κάνουμε εξαγωγή των αρχείων στον δίσκο C:\ (π.χ. C:\adb_drivers\fastboot).
      5o βήμα: Βάζουμε το κινητό σε Fastboot Mode [Πατάμε την ίδια στιγμή το Κουμπί τροφοδοσίας και πλήκτρο μείωσης έντασης (-) μέχρι να εμφανιστεί η εικόνα του Fastboot Mode].
      6ο βήμα: Το συνδέουμε στον υπολογιστή με USB καλώδιο και περιμένουμε 1 λεπτό.
      7o βήμα: Τρέχουμε το αρχείο με όνομα [清除fastboot进磁盘操作.bat] με Δικαιώματα Διαχειριστή!
      8ο βήμα: Θα εμφανιστεί στην οθόνη του Η/Υ μας μήνυμα: (Έχω βάλει την εικόνα στα Συνημμένα, δείτε την!) και πατήστε Cancel σε όλα τα παραθυράκια.
      9ο βήμα: Η οθόνη θα γίνει τελειώς μαύρη (μην ταραχτείτε δεν έγινε κάτι κακό) και μην αποσυνδέσετε το τηλέφωνο με κανένα τρόπο!
      10ο βήμα: Κατεβάστε την Official Stable Rom από ΕΔΏ, και κάνετε UnZip τα αρχεία στον C:\ (π.χ. C:\adb_drivers\fastboot\ROM).
      11o βήμα: Τρέχουμε το Mi Flash Tool, πατάμε Browse... και επιλέγουμε τον φάκελο με την ROM
      12o βήμα: Πατάμε Refresh στο πάνω μέρος για να εντοπίσει την συσκευή και Στο κάτω μέρος του Flash Tool επιλέγουμε: Flash All
      13o βήμα: Πατάμε το Flash στο πάνω μέρος του Mi Tool μας και περιμένουμε να τελειώσει την διαδικασία!
      14ο βήμα: Όταν τελιώσει το Flashάρισμα τότε περιμένουμε να κάνει επανεκκίνηση η συσκευή μας!
      15ο βήμα: Αυτό ήταν!!!! 8o Στην πρώτη εκκίνηση η συσκευή θα κάνει 5 έως 10 λεπτά, οπότε χαλαρώστε και περιμένετε!

      Συγχαρητήρια έχετε πλέον μια λειτουργική συσκευή με Official Stable ROM!!! και μπορείτε να αποσυνδέσετε την συσκευή από τον υπολογιστή σας! :thumbsup:

      Πατήστε κανά Like για την βοήθεια που σας προσέφερα! :D
      Images
      • 143030wc5kkkh5qc5xzixc.jpg.thumb.jpg

        33,51 kB, 523×529, viewed 330 times
      Xiaomi Mi4 White 16GB/4G/3GB
      Xiaomi Redmi Note 4 High Edition Black
      Xiaomi Redmi 4 Pro SD Edition Black
      Xiaomi Mi 10 8GB/128GB (Umi)

      Xiaomi Redmi Note 11 4G/4GB/64GB
    • Ποια συσκευή έχεις ? Ενημέρωσε το προφίλ σου με την συσκευή σου ?
      Γιατί θέλεις να ακολουθήσεις τον παραπάνω οδηγό ?
      Έχει πάθει το κινητό σου ? Αν ναι, τι έπαθε και πως το έπαθε ?
      Ποια ρομ έχεις ή είχες αν έχει πάθει κάτι ?

      Καλός ήρθες στην παρέα μας :)
    • Διαφήμιση
    • το mi 4, εβαλα διαφορες developer room, to μι4 σερνονταν, μετα εβαλα την gtv 6.3

      με την gtv 6.3 λειτουργουσε για καμια ωρα και μετα παλι τα ιδια


      μεχρι να ανταποκριθει η οθονη στο αγγιγμα περνουσαν 5 δευτερα

      μετα καταφερα να σβησω και την ροομ,και το mi 4 ανοιγε μονο στο fastboot
      και μετα ακολουθησα τις οδηγιες που αναγραφονται πανω αλλα οταν παταω flash
      δεν μου επιτρεπεται η προσβαση στο δισκο του mi 4
    • Ο/H swordfish έγραψε:

      το mi 4, εβαλα διαφορες developer room, to μι4 σερνονταν, μετα εβαλα την gtv 6.3

      με την gtv 6.3 λειτουργουσε για καμια ωρα και μετα παλι τα ιδια


      μεχρι να ανταποκριθει η οθονη στο αγγιγμα περνουσαν 5 δευτερα

      μετα καταφερα να σβησω και την ροομ,και το mi 4 ανοιγε μονο στο fastboot
      και μετα ακολουθησα τις οδηγιες που αναγραφονται πανω αλλα οταν παταω flash
      δεν μου επιτρεπεται η προσβαση στο δισκο του mi 4
      Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Λοιπόν, θέλω να μου πεις αναλυτικά καταρχάς, σε ποια βήματα προχώρησες και σε ποια βήματα "σκάλωσες" (ο οδηγός είναι ακριβίας και πρέπει να γίνει αρκετά αναλυτικά και βήμα βήμα). Πες μου λίγο και το λειτουργικό σου σύστημα που τρέχεις!
      Xiaomi Mi4 White 16GB/4G/3GB
      Xiaomi Redmi Note 4 High Edition Black
      Xiaomi Redmi 4 Pro SD Edition Black
      Xiaomi Mi 10 8GB/128GB (Umi)

      Xiaomi Redmi Note 11 4G/4GB/64GB
    • Ο/H swordfish έγραψε:

      καλησπερα, ξαναεκανα την εγκατασταση βημα προς βημα και πετυχε ολα πανε καλα
      σας ευχαριστω
      Ωραία, ευχάριστο αυτό! :thumbsup:
      Xiaomi Mi4 White 16GB/4G/3GB
      Xiaomi Redmi Note 4 High Edition Black
      Xiaomi Redmi 4 Pro SD Edition Black
      Xiaomi Mi 10 8GB/128GB (Umi)

      Xiaomi Redmi Note 11 4G/4GB/64GB
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα έχει έρθει στα χέρια μου ένα Mi 4, έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο swordfish δηλαδή όλες η λειτουργίες στην οθόνη ανταποκρινονται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Έχω κάνει ακριβώς ότι λέει ο οδηγός πιο πάνω αλλά το πρόβλημα παραμένει. Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το επαναφέρω....


      Gesendet von meinem MI NOTE Pro mit Tapatalk
      Kαποτε μας κυβερνούσανε τα τζάκια τώρα μας κυβερνάνε τα κούτσουρα!
    • Καλησπέρα αν γίνεται εμπλούτισε τον οδηγό με εικόνες αν σου είναι εύκολο σε κάθε βήμα.
      Ευχαριστώ.

      Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • @satdim, θα κάνω την ίδια ερώτηση όπως έκανα και στον @swordfish:

      Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Λοιπόν, θέλω να μου πεις αναλυτικά καταρχάς, σε ποια βήματα προχώρησες και σε ποια βήματα "σκάλωσες" (ο οδηγός είναι ακριβίας και πρέπει να γίνει αρκετά αναλυτικά και βήμα βήμα). Πες μου λίγο και το λειτουργικό σου σύστημα που τρέχεις! (Έκδοση)! Δοκίμασες να φλασαρεις stable rom ?

      @spiderman3, φίλε μου δεν έχω πλέον την συσκευή όποτε μου είναι σχετικά δύσκολο να βάλω φωτογραφίες, μην ανησυχείς, αν ακολουθήσεις τον οδηγό βήμα βήμα θα γίνει πανεύκολο και δεν θα χρειαστείς εικονική καθοδήγηση! Παρ όλα αυτά θα προσπαθήσω μόλις βρω λίγο χρόνο!
      Xiaomi Mi4 White 16GB/4G/3GB
      Xiaomi Redmi Note 4 High Edition Black
      Xiaomi Redmi 4 Pro SD Edition Black
      Xiaomi Mi 10 8GB/128GB (Umi)

      Xiaomi Redmi Note 11 4G/4GB/64GB
    • Διαφήμιση
    • Στο βήμα 14 πόση ώρα υποτίθεται θέλει;
      Έχει τελειώσει το operation εδώ και αρκετή ώρα και περιμένω να δώσει σημεία ζωής για να μην χαλάσω κάτι. Κανένα λεντάκι και καμία οθονη δεν άνοιξε, είναι σα κλειστό. Στο miflash με refresh φαίνεται σαν usbstordiscqualcommprod κτλ