Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro

    • RedMi Note 3 Pro
    • Ο/H referravag έγραψε:




      οπότε καταρίπτεται ο μύθος του ότι θέλει χρόνο για να "κάτσει/στρώσει" η ROM...
      Έκανες καθαρή εγκατάσταση;


    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Η πλήρης αποφόρτιση και η υπέρφόρτιση είναι οι βασικοί εχθροί των μπαταριών εδώ και χρόνια. Η εξέλιξη τους στο πέρασμα της 10ετιας είναι μηδενική... ΜΗΔΕΝ από ΜΗ ΔΕΝ. Την ίδια τεχνολογία χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές εδώ και χρόνια. Μόνο την χωρητικότητα αυξάνουν.
      Μην παρεξηγηθώ, εξέλιξη υπάρχει αλλά είναι μηδαμινή σε σχέση με την υπόλοιπη ανάπτυξη που υπάρχει στις φορητές συσκευές.

      from my RN3 pro
      Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και στης μπαταρίες και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

      Πριν από 2 χρόνια περίπου η Sony κατασκεύασε το μεγαλύτερο έργοστασιο παραγωγής μόνο μπαταριών της στοίχισε 10 δις δολάρια! επενδυουν πολύ στης μπαταρίες κάτι βλέπουν παραπάνω απο εμάς..
      Η μπαταρία με το όνομα life είναι η μοναδική μπαταρία με την γρηγορότερη φόρτιση και απόφορτιση χωρίς να επηρεάζεται από θερμοκρασιες μπορεί να φτάσει στο μέγιστο σε χρόνο ρεκόρ ανάλογα με τα ma της απλά το μόνο μείον είναι το βάρος της που δεν της επιτρέπει την χρήση για κινητά :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Νικολάκη... Μπράβο.. Σε βρίσκω πολύ διαβασμένο...
      Αν και το φούσκωμα μπορεί να προκληθεί και από άλλους λόγους...
      Εσύ και ο lallas είσαστε τα καλύτερα παιδιά εδώ στο φόρουμ και τρέφω μεγάλη εκτίμηση σε εσάς :) . Χωρίς να παρεξηγηθώ και τα άλλα παιδιά εδώ είναι σούπερ
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Νικολάκη... Μπράβο.. Σε βρίσκω πολύ διαβασμένο...
      Αν και το φούσκωμα μπορεί να προκληθεί και από άλλους λόγους...

      Εσύ και ο lallas είσαστε τα καλύτερα παιδιά εδώ στο φόρουμ και τρέφω μεγάλη εκτίμηση σε εσάς :) . Χωρίς να παρεξηγηθώ και τα άλλα παιδιά εδώ είναι σούπερ.
      Και θα συνεχίσω λέγοντας ότι χαρά μου θα ήταν να σε έβλεπα στην θέση του συντονιστή. Νομίζω ότι το αξιζεις αν με ακούει ο admin χωρίς να νομίζει ότι κάνω επέμβαση στην λειτουργία του φόρουμ να το λάβει υπόψη του :)
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Ο/H referravag έγραψε:

      οπότε καταρίπτεται ο μύθος του ότι θέλει χρόνο για να "κάτσει/στρώσει" η ROM...
      Έκανες καθαρή εγκατάσταση;
      Όχι. Update και στα δύο τηλέφωνα. Η διαφορά άμεσα αντιληπτή όσον αφορά την μπαταρία...
    • @referravag τότε μην καταρρίπτεις κανένα μύθο με απλό update γτ οι ρυθμίσεις και όλα είναι έτοιμα. ;)
      @nikostrex Σε ευχαριστώ πολύ αν και υπερβάλεις.. Εμένα μου φτάνει που είμαστε μια ωραία παρέα και βοηθάει ο ένας τον άλλον και πίστεψέ με ..δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να λύσεις ένα πρόβλημα κάποιου...


    • Διαφήμιση
    • Οι μπαταρια μας αν δεν κάνω λάθος είναι LiPo. Γενικά η υπερφορτιση δεν ισχύει γιατί στα 100% κόβεται η φόρτιση.
      Για τα υπόλοιπα δείτε το παρακάτω και το τελευταίο σχόλιο του θεματος☺

      Κίνδυνοι από μια μπαταρία
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • @geoanto555 Ήμουν σίγουρος ότι θα χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο επιχείρημα. :) Άποψή σου είναι αυτή και δεν την συμμερίζομαι προσωπικά καθώς άλλα πράγματα βλέπω στην πράξη μέχρι τώρα... Στρώσιμο θέλουν άλλα πράγματα όπως πχ τα λάστιχα στο αυτοκίνητο όταν αλλαχτούν. Πρώτη φορά ακούω ότι θέλει χρόνο για να στρώσει μια ROM... Σε ότι συσκευή έχει περάσει από τα χέρια μου (SAMSUNG, LG, HTC και τώρα Xiaomi) πρώτη φορά εδώ στα Xiaomi διαβάζω αυτό το πράγμα... Είμαι 100% σίγουρος ότι και με καθαρή εγκατάσταση θα είναι εξ΄αρχής πολύ καλύτερη η διαχείριση της μπαταρίας όπως ήταν και με την 7.2.2 την οποία έβαλα την προηγούμενη βδομάδα με wipe για 1 μέρα και παρατήρησα παρόμοια βελτίωση με το καλημέρα... Εγώ αυτά παρατηρώ αυτά καταθέτω. Δεν σε ανάγκασα να τα πιστέψεις ή να τα υιοθετήσεις... Γνώμες ανταλλάζουμε.

      Το ότι επίσης το τηλέφωνο παίζει μπάλα εμφανώς πιο γρήγορα από την 7.3.2 τι σημαίνει; Ότι βρήκε στρωμένες ρυθμίσεις και γι' αυτό είναι πιο γρήγορο; I don't think so... Επίσης το ότι εκεί που έτρωγε 15% στην αναμονή το βράδυ αμέσως μετά την αναβάθμιση που έπεσα για ύπνο το βρήκα το πρωί να έχει καταναλώσει μόνο 3% στο ίδιο διάστημα (5φορές κάτω) είναι και αυτό θέμα των ρυθμίσεων; I don't think so either... Αυτό που βελτιώνει αποκρισιμότητα και ενέργεια είναι ο νέος κώδικας που τρέχει η νέα ROM. Τίποτε άλλο. Οι ρυθμίσεις ίδιες παραμένουν. Εκτός αυτού πάντοτε μα πάντοτε ταχύτερη η συσκευή και με τα λιγότερα bugs είναι μετά από καθαρή εγκατάσταση, και όχι μετά από αναβάθμιση. Είτε πρόκειται για αναβάθμιση από 7.3.2 σε 7.5.1 είτε από Windows 8.1 σε Windows 10, αλλιώς είναι να κάνεις φρέσκο φορματ. Ειδικά το Galaxy S που το είχα λιώσει πριν χρόνια στις αλλαγές ROM και custom kernels, πάντα με wipe, αμέσως έβλεπες ποιος kernel είναι πιο γρήγορος ή πιο ενεργοβόρος, το ίδιο και ποια ROM. Και φυσικά η ενεργοβόρα ROM πάντα το ίδιο ενεργοβόρα ήταν.

      Εν κατακλείδι. Η 7.3.2 όσο ενέργεια κατανάλωνε από την πρώτη μέρα που την πέρασα την ίδια ακριβώς κατανάλωνε μέχρι και χτες. Είχα γράψει ότι κάθε μέρα με λίγη χρήση μου κατανάλωνε ~30%. Το ίδιο ήταν μέχρι και χτες. Καμία βελτίωση... Το ίδιο θα συμβεί και με την 7.5.1, όσο καταναλώνει τώρα το ίδιο θα συνεχίσει να καταναλώνει και μετά από 2 μήνες.

      BUSTED από εμένα.

      Φιλικά :)
    • Ο/H referravag έγραψε:

      @geoanto555 Ήμουν σίγουρος ότι θα χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο επιχείρημα. :) Άποψή σου είναι αυτή και δεν την συμμερίζομαι προσωπικά καθώς άλλα πράγματα βλέπω στην πράξη μέχρι τώρα... Στρώσιμο θέλουν άλλα πράγματα όπως πχ τα λάστιχα
      Εδώ μέσα από τους 100 οι 90 θα σου που ότι ισχύει αυτό. Βέβαια υπάρχουν 3εις κατηγορίες χρηστών.
      Υπάρχει κ λόγος βέβαια αλλά βλέπω ότι δεν είσαι διατεθειμένος να τον ακούσεις..
      Άποψη σου ... την σέβομαι.. είσαι ένας από τους 10.. και ανήκεις στις 2 κατηγορίες..


      Να προσθέσω και ένα σχόλιο του "Μεγάλου" εδώ μέσα... Φαντάζομαι κ αυτός δεν έχει ιδέα...

      Στο Background δουλεύουν ακόμη Scripts
      Δεν έχεις παρατηρήσει ότι μετά από Factory Reset


    • Παιδιά... να πω την αλήθεια... χωρίς να είμαι μεγάλος γνώστης... και εμένα αυτό με το "στρώσιμο" πολύ κουλό μου ακούγεται... :-/

      from my RN3 pro
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Γ

      Ο/H geoanto555 έγραψε:

      @referravag τότε μην καταρρίπτεις κανένα μύθο με απλό update γτ οι ρυθμίσεις και όλα είναι έτοιμα. ;)
      @nikostrex Σε ευχαριστώ πολύ αν και υπερβάλεις.. Εμένα μου φτάνει που είμαστε μια ωραία παρέα και βοηθάει ο ένας τον άλλον και πίστεψέ με ..δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να λύσεις ένα πρόβλημα κάποιου...το
      Και μόνο με τον τρόπο που απαντησες δείχνει τον χαρακτήρα σου και το ήθος σου.. Να είσαι σίγουρος Γιώργο ότι δεν υπερβαλω με τα γραφόμενα μου. Βλέπεις θέλεις η ηλικία μου (46) τα βιωματα μου μέσα στην ζωή.. Με κάνουν να καταλαβαίνω τους ανθρώπους άσχετα αν δεν τους γνωρίζω από κοντά.. Νομίζω ότι αξίζεις να γίνεις συντονιστής όχι απλά και μόνο για τον τίτλο αλλά για όλη την προσφορά σου εδώ.. Είναι η προσωπική άποψη μου και αυτό δεν το αλλάζω :)