Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro

    • RedMi Note 3 Pro
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ο/H giannisv6 έγραψε:

      Μπορω να επαναφερω το back up ετσι απλά και όλα να ειναι οπως πρώτα,ξεκλειδωτος bootloader, κι αν ναι τη να διαγραψω απο το twrp πριν το restore?
      Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για backup από twrp (nandroid backup δηλαδή)Τότε
      Μπορείς αν δεν άλλαξε το twrp σου
      Αν άλλαξε απλά περνάς το παλιό και μετά το κάνεις το restore

      Δεν χρειάζεται να διαγράψεις τίποτα. Θα στα αλλάξει όλα το Twrp
      Καλημέρα.

      Ναι ηταν Nandroid backup,το twrp δεν παρατήρησα αν άλλαξε διοτι δεν ηξερα πιο ειχα πριν αλλά φαινόταν ιδιο.

      Για ακαδημαϊκούς λόγους να πω πως κατέληξα με το κινητό hard bricked (Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E)...
      Προφανώς και μόλις είδα το κόκκινο led, ισχαιμικό,μούδιασμα X/ .
      Απλά :o ...

      Έμπαινε τουλάχιστον fastboot και λεω υπάρχει ζωη απλώς ειναι στην εντατική ο ασθενής...
      Ήμουν τυχερός που συμμετέχω στο forum αυτό και βρήκα τους κατάλληλους οδηγούς οπου μέσω fastboot παρακαλώ το πέρασα σε edl mode (Qualcomm Hs USB Qdloader 9008) και πέρασα την τελευταία fastboot global stable μεσω miflash, και κάποια άλλη στιγμή θα σκεφτώ πια ρομ κάθεται καλύτερα.

      Eίμαι μεταξύ της official globall stable (V8.1.6.0. - 6.0.1. MM) η οποια θα την δοκιμάσω μερικές μέρες,
      και τηs Ελληνικής stable (V8.0.5.0 - 5.11 LL) η οποία ήταν απλά άψογη.

      Αλλά το ερώτημα είναι γιατί έφαγε τέτοια φρίκη το κινητακι ?

      Προερχόμενος από την V8.0.5.0 αναβάθμισα επιτυχώς σε V8.2.1.0 αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η διαχείριση της μπαταρίας, και ετσι έκανα restore το backup που ειχα κανει πριν αναβαθμίσω τελειώνει χωρίς σφάλματα.

      Ξεκλείδωνα την οθόνη και με πέταγε ξανά στο ιδιο σημείο σαν να μην φόρτωνε ο launcer αλλά χωρίς κάποιο σφάλμα, κάνω FR και μετα δεν πέρναγε από το authentication της miui και δεν ειχε παράκαμψη, ε λεω θα την ξανα κάνω install απο το κανονικό αρχείο που ειχα (οχι του backup) το κάνω χωρίς errors στο twrp και μετα έμεινε σχεδόν τούβλο.

      Μήπως τελικά έφταιγε το downgrade για κάποιο λόγο ή κάτι άλλο ?
      :geek:
    • Ο/H giannisv6 έγραψε:

      Μήπως τελικά έφταιγε το downgrade για κάποιο λόγο ή κάτι άλλο ?
      Δυστυχως η επιστροφή ειναι πολύ δύσκολη ...
      Δεν μπορούσες να περάσεις το mi account γτ πιθανότατα δεν είχες imei.
      Αν ήθελες να γυρίσεις πίσω θα σου λεγα πρώτα να φλασάρεις μια fastboot 5,1 και μετά να ρίξεις το backup απο το twrp.


    • Διαφήμιση
    • Στις εφαρμογές μου βλέπω μια με το όνομα mab.
      Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται ή να την απεγκαταστησω .
    • Ο/H xristina1984 έγραψε:

      Στις εφαρμογές μου βλέπω μια με το όνομα mab.
      Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται ή να την απεγκαταστησω .



      Δεν ξέρω τι είναι αλλά και εγώ την έχω.
    • Απέχω αρκετό καιρό από MIUI καθώς είμαι εδώ και 4 μήνες με CM 13 official και έχω χάσει επεισόδια.. Θέλω έτσι για την αλλαγή κυρίως, καθώς η CM είναι απροβλημάτιστη και γρήγορη, να επιστρέψω σε MIUI. Ποια rom MIUI μου προτείνετε χωρίς bugs αλλά και με την καλύτερη αυτονομία; Σε διπλανό φόρουμ πήρε το μάτι μου ότι η 7.4.6 έχει πολύ καλή αυτονομία.
    • Ο/H kosmasdel έγραψε:

      Απέχω αρκετό καιρό από MIUI καθώς είμαι εδώ και 4 μήνες με CM 13 official και έχω χάσει επεισόδια.. Θέλω έτσι για την αλλαγή κυρίως, καθώς η CM είναι απροβλημάτιστη και γρήγορη, να επιστρέψω σε MIUI. Ποια rom MIUI μου προτείνετε χωρίς bugs αλλά και με την καλύτερη αυτονομία; Σε διπλανό φόρουμ πήρε το μάτι μου ότι η 7.4.6 έχει πολύ καλή αυτονομία.
      Προτείνω xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_XTRVbeta1_Stable_V8.0.5.0.zip (αν και ειναι android 5.1.1.)για την αυτονομία και μόνο αλλά είναι σταθερότατη επίσης, και 0 bugs.
      Διαφορετικά global stable v8.1.6.0 η οποία ναι μεν είναι ελλιπής σε σύγκριση με την Ελληνική αλλά ειναι android 6 με πάρα πολύ καλή αυτονομία, bug free.

      ΥΓ
      Η XTRVbeta1_Stable_V8.2.1.0 δεν με έπεισε καθώς τρώει περισσότερη μπαταρία, ζεσταίνεται πιο ευκολα το κινητο (τιποτα το τραγικο βεβαια), και ίσως είναι λιιγο πιο αργή απο τις άλλες 2.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H giannisv6 έγραψε:

      Ο/H kosmasdel έγραψε:

      Απέχω αρκετό καιρό από MIUI καθώς είμαι εδώ και 4 μήνες με CM 13 official και έχω χάσει επεισόδια.. Θέλω έτσι για την αλλαγή κυρίως, καθώς η CM είναι απροβλημάτιστη και γρήγορη, να επιστρέψω σε MIUI. Ποια rom MIUI μου προτείνετε χωρίς bugs αλλά και με την καλύτερη αυτονομία; Σε διπλανό φόρουμ πήρε το μάτι μου ότι η 7.4.6 έχει πολύ καλή αυτονομία.
      Προτείνω xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_XTRVbeta1_Stable_V8.0.5.0.zip (αν και ειναι android 5.1.1.)για την αυτονομία και μόνο αλλά είναι σταθερότατη επίσης, και 0 bugs.Διαφορετικά global stable v8.1.6.0 η οποία ναι μεν είναι ελλιπής σε σύγκριση με την Ελληνική αλλά ειναι android 6 με πάρα πολύ καλή αυτονομία, bug free.

      ΥΓ
      Η XTRVbeta1_Stable_V8.2.1.0 δεν με έπεισε καθώς τρώει περισσότερη μπαταρία, ζεσταίνεται πιο ευκολα το κινητο (τιποτα το τραγικο βεβαια), και ίσως είναι λιιγο πιο αργή απο τις άλλες 2.
      Σ' ευχαριστώ! Η global 8.1.6.0 σε τι είναι ελλιπης σε σχεση με την ελληνικη εκτος απο το ότι δεν θα υποστηρίζει 160 χαρακτηρες στα sms;
    • Παιδια καλησπέρα σας.

      Είχα βρεί καποια στιγμή πως μπορούμε να κρατήσουμε enable συνέχεια το Documents . Ο τρόπος ήταν να πάς στο system/app και να βρείς το αρχείο DocumentUI.apk και να το κάνεις εγκατάσταση . Το ειχα κανει και είχε πετύχει. Στις τελευταίες rom δεν γίνεται. Λεέι app not installed. Ξέρει κανένας άλλος τι γίνεται ? Γιατι δεν μπορώ να το βρώ .

      Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος ???
    • Ρε παιδιά έχω ξεχάσει το μοτιβο ξεκλειδωματος. Έχω περασμένη ελληνική από το φόρουμ μας. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το ποια αρχεία πρέπει να σβήσω από το TWRP γιατί έχω φάει έξι ώρες να ψάχνω και δεν το βρίσκω αν και το διάβασα τελευταία.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Reboot you phone into TWRP (sound up + power) (any recovery with file manager should be ok)
      Select File ManagerGoto /data/systemRemove these files: gesture.key,locksettings.db, locksettings.db-shm,locksettings.db-wal (to remove click on them, then select delete)
      Reboot the phone.Change your pattern the normal way. It will ask for previous password, click the Forgot password option, enter MI profile password. The pattern is completely removed. Now you can add new password if you want, or leave it empty.
      (Πηγή en.miui.)
    • Διαφήμιση