Διαφήμιση

Flash την 7.1.6.0 stable multi xiaomi.eu (με ελληνικά και root) μέχρι το ξεκλείδωμα του bootloader

    • Flash την 7.1.6.0 stable multi xiaomi.eu (με ελληνικά και root) μέχρι το ξεκλείδωμα του bootloader

      Η rom έχει περαστεί από εμένα με θετικές πρώτες εντυπώσεις. Δυστυχώς δεν έχω τις συσκευές στα χέρια μου για να ελέγξω πως τα πάει σε βάθος χρόνου.

      Αναλυτικές οδηγίες μαζί με τα απαραίτητα αρχεία βρίσκονται εδώ.

      Σημαντική Σημείωση 1: Ξετικάρετε το κουτάκι δίπλα στην πρώτη γραμμή "preloader". Αν δεν το κάνετε, σύμφωνα πάντα με τον φίλο από το en.miui.com θα μπρικάρετε την συσκευή σας. Προσοχή μην έχουμε δράματα.

      Σημαντική Σημείωση 2: Στο σημείο που γράφει "Press only vol down button on RMN3 and plug USB cable immediately. Keep button pressed" τονίζουμε το immediately.
      Αν αργήσετε βγάζει error μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Αυτό βέβαια δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Σβήνετε την συσκευή και ξαναδοκιμάζετε.

      Όσοι τελικά την περάσετε ενημερώστε για τυχόν bugs ώστε να ξέρουν οι υπόλοιποι αν αξίζει να την περάσουν
    • εγω σε windows 10 δεν καταφερα. το δοκιμασα και γρηγορα το δοκιμασα και αργα, το ετρεξα σαν admin, το ετρεξα και με συμβατοτητα win7 . τιποτα
    • Την έχω από χτες και τα πάει περίφημα!
      Στην αρχή έβαλα την dev 6.1.29 και ενώ έμπαινε κανονικά δεν μπορούσα να συνδεθω με το mi account(έτρωγε και κάτι τρελά lag),παιδευομουν 3-4 ώρες ώσπου αγανακτησα και έβαλα την multi stable eu.
      Μετά διάβασα στο en.miui ότι όντως είχε προβλημα και την κατέβασαν για φτιαξιμο!

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • καλησπερα σε ολη την παρεα.οποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμουν υποχρεος.εχω αγορασει το mi note 3.κανω οτι λεει ο οδηγος αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα:μετο που παταω το πληκτρο εντασης κατω και το συνδεω με το usb στον υπολογιστη ψαχνει ο υπολογιστης να βρει drivers του κινητου(σε win7 αναφερομαι) και λεει οτι δεν βρεθηκαν καποια πραγματα( preloader και κατι αλλα)και δεν εμφανιζεται καμια μπαρα προοδου στον sp flash tool.υπαρχει κατι που μπορω να κανω;;;;ευχαριστω εκ των προτερων.
    • Ο/H manwlis77 έγραψε:

      εγω πάντως έχω την 6.1.29 και δεν έχω κανένα παράπονο

      Πότε την εβαλες?
      Μιλάμε για την multi από xiaomi.eu ετσι.
      Εγώ χθες προσπαθούσα να συνδεθω στο mi account μαυτην αλλά δεν με άφηνε,και την πέρασα και δύο φορές ώσπου αγανακτησα και έβαλα την stable multi 7.1.6 xiaomi. eu!
      Το βραδακι που μπήκα στο en.miui έγραφε ότι έχει πολλά bugs και την κατέβασαν για διορθωμα,ίσως σήμερα να την ξαναβαλανε.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • οχι ,multi την official 6.1.29 έχω βάλει και περιμένω το unlock που δεν με βλέπω να περναω !!!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Lookasgti έγραψε:

      καλησπερα σε ολη την παρεα.οποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμουν υποχρεος.εχω αγορασει το mi note 3.κανω οτι λεει ο οδηγος αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα:μετο που παταω το πληκτρο εντασης κατω και το συνδεω με το usb στον υπολογιστη ψαχνει ο υπολογιστης να βρει drivers του κινητου(σε win7 αναφερομαι) και λεει οτι δεν βρεθηκαν καποια πραγματα( preloader και κατι αλλα)και δεν εμφανιζεται καμια μπαρα προοδου στον sp flash tool.υπαρχει κατι που μπορω να κανω;;;;ευχαριστω εκ των προτερων.
      Έχεις κατεβάσει το misuite? Αυτό έχει του driver μέσα όταν το κάνεις εγκατάσταση.
      ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ PRELOADER ΣΤΑ SP TOOLS ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΒΛΟ.
      • εκανα οτι λεει ο οδηγος που ειναι στα αγγλικα.πριν απο ολα λεει να κανεις κατι drivers (Bevor you use this Tool install VCOM Driver MTK v1.0.14.exe MTK Drivers).αυτους εκανα εγκατασταση.και εννοειται οτι ξετσεκαρα εκει που λεει για τον preloader.Ευχαριστω.
    • Ο/H dimi1982 έγραψε:

      Στην αρχή έβαλα την dev 6.1.29 και ενώ έμπαινε κανονικά δεν μπορούσα να συνδεθω με το mi account
      Στο αρχικό Setup της συσκευής επιλέγουμε την Αγγλική γλώσσα και όχι την Ελληνική γιατί το Mi-Account (Server) έχει πρόβλημα με τις άλλες γλώσσες.
      Μετά μπορείς να γυρίσεις στα ελληνικά μόνιμα χωρίς κανένα πρόβλημα.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Τελικα υπαρχει κανενας να μου πει τι να κανω;πρεπει να κατεβασω το misuite;και αν ναι απο που;ευχαριστω.
    • Διαφήμιση
    • Θετική Απάντηση

      Ο/H Lookasgti έγραψε:

      Τελικα υπαρχει κανενας να μου πει τι να κανω;πρεπει να κατεβασω το misuite;και αν ναι απο που;ευχαριστω.
      Καλημέρα φίλε/η,

      Δεν σου απαντάει κανένας καθώς είναι ελάχιστοι αυτοί που έβαλαν την συγκεκριμένη rom (οι περισσότεροι είτε περιμένουν ξεκλείδωμα είτε έχουν βάλει ήδη την ελληνική) ενώ ο οδηγός έρχεται από το en.miui.com και δεν δούλεψε κάποιος από το φόρουμ αυτήν την διαδικασία. Απλά αποτελεί εναλλακτική μέχρι το ξεκλείδωμα που λέει και ο τίτλος.

      Τώρα στα του προβλήματός σου.
      Είπες ότι όταν το συνδέεις στο pc σου βγάζει μήνυμα ότι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά τα drivers. Εξ'όσων ξέρω όταν το κινητό είναι σβηστό (όπως λέει ο οδηγός) δεν ψάχνει drivers. Άρα επιβεβαίωσε ότι σβήνεις το κινητό και μετά το συνδέεις με vol down.

      Αν δεν είναι αυτό το θέμα να τσεκάρουμε όλη την αλυσίδα ενεργειών. Αν έκανες σωστά τα βήματα που αναφέρει ο οδηγός λογικά θα την είχες περάσει καθώς εγώ προσωπικά την πέρασα σε 2 συσκευές χωρίς κανένα πρόβλημα (pc με win7). Η μόνη μας διαφορά μπορεί να προκύπτει από την rom που φοράει η συσκευή σου. Ποια έχει αυτήν την στιγμή;

      Τώρα ας πάμε να δούμε τι μπορεί να μην έγινε σωστά:

      1. Όταν κάνεις εγκατάσταση τους drivers σου βγάζουν κάτι μηνύματα τα windows ότι δεν είναι ελεγμένο λογισμικό κλπ. Εκεί εσύ επιλέγεις την Εγκατάσταση αγνοώντας το μήνυμα. Αν θυμάμαι καλά το βγάζει 2-3 φορές. ΟΚ αυτό;
      2. Πας στον φάκελο και τρέχεις το αρχείο flash_tool.exe
      3. Αφού ανοίξει το πρόγραμμα επιλέγεις το DA_SWSEC.bin και MT6795_Android_scatter.txt (αυτό βρίσκεται στον φάκελο images) και ξετικάρεις το preloader
      4. Τέλος πατάς download και σε σβηστή συσκευή πατάς vol down και αμέσως συνδέεις καλώδιο.

      Αν κάνεις τα πάνω τότε αμέσως στην οθόνη σου, στην κάτω μπάρα του sp flash tool θα δεις μια κόκκινη μπάρα η οποία και θα γίνει κίτρινη (μόλις αφήσεις το vol down) ξεκινώντας από το 0% και θα αυξάνει όσο θα φλασάρει την rom.

      Αυτά δεν τα γράφω για να σου πω τα ίδια με τον οδηγό τον οποίο προφανώς και διάβασες, τα γράφω για να σε βοηθήσω με ένα check list για να βεβαιωθούμε πως έγιναν όλα σωστά.

      Μπορείς να ελέγξεις μια τελευταία φορά και να μου πεις;

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην MIUI_ART ()
      Αιτία: Ολοκληρωμένη απάντηση