Διαφήμιση

CAPITAL CONTROL !!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαααα

    • Tips&Tricks
    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • CAPITAL CONTROL !!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαααα

      Λόγο του Capital Control έλεγχος & περιορισμός κεφαλαίου εσωτερικού με το προεδρικό διάταγμα Παυλόπουλου - Τσίπρα
      αρκετοί από εμάς μείναμε έξω από τον χώρο των συναλλαγών με το εξωτερικό.
      Ότι προσπάθειες έγιναν επικοινωνώντας με τις τράπεζες να βρεθεί λύση δυστυχώς το κόστος τις περισσότερες φορές ήταν ασύμφορο (έμβασμα εξωτερικού +%€€€).
      Παρακάτω θα σας δώσω 2 τρόπους όπου μπορείτε όσοι δεν έχετε βρει τρόπο, να κάνετε άφοβα και χωρίς απολύτως κανένα φόβο αλλά και περιορισμό τις συναλλαγές σας.

      Και στις 2 περιπτώσεις αφορά έκδοση προπληρωμένης κάρτας τύπου MasterCard

      1ος Τρόπος
      Μέσο της σελίδας https://www.skrill.com
      Δωρεάν εγγραφή καταθέτεις χρήματα είτε με απλό καταθετήριο τράπεζας ή μέσο e-banking.
      Το θετικό είναι ότι έχει λογαριασμό σε τράπεζα εδώ στην Ελλάδα μέσο Πειραιώς οπότε δεν έχεις έξοδα εμβάσματος στο εξωτερικό
      και πόσο μάλλον εάν έχεις είδη λογαριασμό στην ίδια την τράπεζα και το κάνεις μέσο e-banking!!!.
      Βέβαια μπορείτε να χρησιμοποίησετε και την επιλογή neteller με το ανάλογο ποσοστό χρέωσης!!!
      Για την έκδοση του πλαστικού έχει κόστος 10€ και χρησιμοποιείται όπως οποιαδήποτε άλλη κάρτα είδη έχετε!!!
      σας παραθέτω και φώτο:










      2ος Τρόπος
      Χρήση της κάρτας Money Safe Card
      Εκδίδεται μέσο της σελίδας moneysafecard.com/ . Το κόστος του πλαστικού είναι 10€.
      Είναι και αυτή τύπου MasterCard και η κατάθεση - φόρτιση με χρήματα γίνετε μέσο κουπονιού από το περίπτερο και είναι ίδια με αυτή της φόρτιση χρόνου ομιλίας..






      Σημείωση
      1.Και στις 2 κάρτες δεν έχεις απολύτως κανένα περιορισμό, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις είτε στο Paypal , ebay aliexpress etc..
      Είναι δοκιμασμένες και οι 2 εταιρίες και λειτουργούν απροβλημάτιστα!!!

      2 Επιπλέον στην Skrill Card μπορείς να μεταφέρεις χ ποσό π.χ. με e-banking και με την κάρτα που είδη θα έχεις εκδώσει,
      μπορείς να κάνεις ημερήσια χρήση έως 1000€ αλλά και ανάληψη 250€ κάθε μέρα από το ΑΤΜ χωρίς να έχεις το όριο των 420€ εβδομαδιαίος!!!!!
      Δηλάδη 250€ χ 7 ημέρες = 1750€ εβδομαδιαίως ζεστά στο χέρι ή πολλά το μήνα!!!!!

      3.Δεν τις εκδίδω οπότε επιπλέον χρώσεις και προϋποθέσεις στις ανάλογες σελίδες για διευκρίνηση..

      Ελπίζω να μην κούρασα και είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία!!!!
    • Για την moneysafecard έχει αναφερθεί στο φόρουμ σχεδόν με την εμφάνιση των capital control, αλλά την skrill εγώ τουλάχιστον δεν την είχα ακούσει. Χρήσιμη πληροφορία.
    • Έριξα μια ματιά στη Skrill, γιατί δεν την είχα ξανακούσει.
      Απ' ότι κατάλαβα, δεν σου εκδίδει αμέσως με την εγγραφή αριθμό εικονικής κάρτας, αλλά πρέπει να προχωρήσεις σε λήψη/αγορά της πλαστικής.
      Σωστά;
    • Διαφήμιση
    • Ναι θα πρέπει να κάνεις κατάθεση αρχικό ποσό τουλάχιστον 10€ ώστε με το ποσό αυτό να εκδόσεις την κάρτα σου.
      Για να μην έχεις καθυστέρηση στην μεταφορά των χρημάτων σου, συνιστάτε να έχεις δηλώσει το IBAN στο μενού {κάρτες και τραπεζικοί λογαριασμοί}
      Ο χρόνος παράδοσης της κάρτα είναι σε 2 λογαριασμούς που άνοιξα μέσα Δεκεμβρίου περίπου 7-10ημ!!! Και η μεταφορά των χρημάτων συνήθως είναι την επόμενη ή μεθεπόμενη εργάσιμη!!!
    • H Skrill έχει χρέωση μετατροπής συναλλάγματος 2,99% και κάποιες άλλες μικρο-κρυφο χρεωσούλες.
      Προφανώς, σε σύγκριση με τη Revolut, βγαίνει ακριβότερα σε συναλλαγές με άλλα νομίσματα.
      Τα βασικά θετικά της σημεία είναι:
      1. Φόρτωμα με έμβασμα εσωτερικού, σε λογαριασμό τους στην Πειραιώς, άρα δωρεάν αν διατηρείς λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα και εκτέλεση σε πραγματικό χρόνο.
      2. Χρήση μέσω υπολογιστή

      Αν εξαιρεθεί η συνδρομή-κόστος κάρτας (10Ε), τότε η συγκεκριμένη μάλλον συμφέρει μόνο για αγορές σε Ευρώ
    • κατευθειαν το ματι μου επεσε στην skrill που μου θυμιζει revolut αλλα ετσι οπως τα λετε η skrill ειναι καλυτερα γιατι στο revolut μπορεις να στειλεις εμβασμα να το πω και εγω δεν ξερω αν ειναι σωστη η εκφραση μεχρι 500 ευρω το μηνα νομιζω.

      απλα μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε τι ακριβως γινετε με την skrill;;;;γιατι δεν καταλαβα πολυ καλα.μπηκα στην σελιδα αλλα λεει να κανω εναν λογαριασμο....
      που κανω λογαριασμο;;;
    • Διαφήμιση
    • γραφεσαι και σου στελνουν καρτα κανονικη και την συνδεεις με το paypal και αγοραζεις κανονικα παλι;;;;
      κα πως πληρωνεις και μετα που καταθετεις τα λεφτα;;;πολλα ρωταω αλλα πρεπει να σιγουρευτω.....περιμενω απαντηση σας συντομα και ευχαριστω προκαταβολικα γιατι ξερω οτι σιγουρα θα βοηθησεται.
    • Γράφεσαι,
      Κάνεις μεταφορά χρημάτων από ένα λογαριασμό σου στον δικό τους, που είναι ελληνικός, της Τρ. Πειραιώς,
      Από το ποσό που μετέφερες αρχικά, κρατάνε 10 Ευρώ και σου εκδίδουν κανονική (πλαστική) κάρτα,
      Τα υπόλοιπα πιστώνονται στην skrill σου, που μόλις έχει εκδοθεί,
      Αν θες αγοράζεις απ'ευθείας με τη skrill, αν θες τη συνδέεις στο Paypal.

      Αν αγοράσεις κάτι, το οποίο ο πωλητής πουλάει σε άλλο νόμισμα, εκτός Ευρώ,
      τότε η skrill σε χρεώνει περίπου 3% έξοδα μετατροπής συναλλάγματος.
      Μιλάω για το αρχικό νόμισμα πώλησης, όχι για τυχόν μετατροπές, που κάνουν διάφορα μαγαζιά.
      (πχ, κινητά και λοιπά, από τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά έχουν ως νόμισμα πώλησης το $, οπότε πληρώνεις το 3%)

      Τα 500 Ευρώ, που αναφέρεις πιο πάνω, δεν έχουν να κάνουν με τις κάρτες, καμία από τις δύο.
      Αυτό είναι το όριο της Τράπεζας της Ελλάδας, μέχρι το οποίο επιτρέπεται να στείλεις έμβασμα στο εξωτερικό, σαν φυσικό πρόσωπο,
      απλά στην περίπτωση της skrill δεν σε απασχολεί, γιατί η αποστολή των χρημάτων σου στο λογαριασμό τους είναι
      συναλλαγή εντός Ελλάδας, μιας και έχουν ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό.
    • Σε γενικές γραμμές καταλαβα αλλα μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες.

      1)

      Ο/H Xstos έγραψε:

      Κάνεις μεταφορά χρημάτων από ένα λογαριασμό σου στον δικό τους, που είναι ελληνικός, της Τρ. Πειραιώς
      δηλαδη πρεπει να παω στην και στην τραπεζα πειραιως;;;;η με το που θα γραφτω θα μου ανοιξουν λογαριασμο αυτοι αυτοματα στην τραπεζα πειραιως;;;
      και για ποιο λογο να υπαρχει η skrill και να μην γινεται κατευθειαν μεσω της τραπεζας πειραιως;;;αυτο με μπερδεψε λιγο.

      2)επισεις αν ανοιξουν λογαριασμο και μου βγαλουν καρτα οπως λετε τι θα λεει η καρτα skrill η πειραιως;;;
      και την στελνουν κατευθειαν σπιτι;;;

      3)η φορτωση των χρηματων γινεται κατευθειαν η πρεπει να περιμενεις 4-5 μερες οπως στην revolut;;;;

      4)

      Ο/H Xstos έγραψε:

      Τα 500 Ευρώ, που αναφέρεις πιο πάνω, δεν έχουν να κάνουν με τις κάρτες, καμία από τις δύο.
      Αυτό είναι το όριο της Τράπεζας της Ελλάδας, μέχρι το οποίο επιτρέπεται να στείλεις έμβασμα στο εξωτερικό, σαν φυσικό πρόσωπο,
      απλά στην περίπτωση της skrill δεν σε απασχολεί, γιατί η αποστολή των χρημάτων σου στο λογαριασμό τους είναι
      συναλλαγή εντός Ελλάδας, μιας και έχουν ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό.
      αρα απο την μια οπως μου λετε μπορω να φορτωσω και να αγορασω οτι θελεω με οσα λεφτα θελω καθε μηνα;;;εννοω χωρις το οριο των 500 ευρω;;;
      αλλα απο την αλλη απο την στιγμη που ειναι λογαριασμος στην τραπεζα πειραιως πως μπορω να κανω αγορες στο εξωτερικο απο την στιγμη που υπαρχουν τα capital controls;;;;

      5)

      Ο/H Xstos έγραψε:

      Αν αγοράσεις κάτι, το οποίο ο πωλητής πουλάει σε άλλο νόμισμα, εκτός Ευρώ,
      τότε η skrill σε χρεώνει περίπου 3% έξοδα μετατροπής συναλλάγματος.
      Μιλάω για το αρχικό νόμισμα πώλησης, όχι για τυχόν μετατροπές, που κάνουν διάφορα μαγαζιά.
      (πχ, κινητά και λοιπά, από τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά έχουν ως νόμισμα πώλησης το $, οπότε πληρώνεις το 3%)
      δηλαδη αν κατι εχει 100 ευρω φορτωνεις την καρτα 103 ευρω για να το αγορασεις;;;και η τραπεζα που μεταφερεις τα λεφτα δεν κραταει προμηθεια ενα ευρω παραδειγμα;;;

      6)σε γενικες γραμμες τι διαφορα εχει με την revolut και ποια ειναι καλυτερη;;;

      μπορει να σας κουφανα με τις ερωτησεις μου αλλα πρεπει να ειμαι σιγουρος για να κανω το επομενο βημα και εκτος αυτου καποιος ρωταει οταν δεν ξερει.ελπιζω μετα απο αυτο το μηνυμα να μην χασετε την ακοη σας....χαχαχαχ
    • Φίλε μου, πιστεύω πως δεν έχεις καταλάβει τι είναι και πώς δουλεύουν αυτές οι κάρτες.
      Κάνε ένα κόπο και ρίξε μια ματιά στα site τους και μετά ξαναβλέπουμε όποιες απορίες έχεις.
      Για τη revolut υπάρχει μεγάλο νήμα, αναλυτικότατο και εδώ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Xstos έγραψε:

      Φίλε μου, πιστεύω πως δεν έχεις καταλάβει τι είναι και πώς δουλεύουν αυτές οι κάρτες.
      Κάνε ένα κόπο και ρίξε μια ματιά στα site τους και μετά ξαναβλέπουμε όποιες απορίες έχεις.
      αμα βαλω ποτο θα μπερδευτω περισσοτερο γιατι με ενα δεν θα καταλαβαινω και θα βαλω και δευτερο και παει λεγοντας....χαχαχαχ