Διαφήμιση

Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod)

      Με άλλο σκεπτικό ξεκίνησα με άλλο κατέληξα. :)

      Η "ουσία" του πράγματος ξεκινάει από το παρακάτω post και μετά
      Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod)

      Αν κάποιος ενδιαφέρεται για μια συλλογή Mods που έφτιαξα περισσότερα εδώ Συλλογή MODs για Redmi Note 2




      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


      Αρχικός σκοπός μου ήταν να φτιάξω ένα σκριπτακι ώστε να ξεριζώσω εντελώς τη σαβούρα της Xiaomi που τρέχει από πίσω στις rom που δίνουν οι Κινέζοι. Μετά από μια κατ' ιδίαν συζήτηση όμως που είχα με τον @dnomikos με "προειδοποίησε" ότι δεν είναι τόσο απλό γιατί το miui είναι περίεργο και θα μου τα ζαλίσει στα FC's... Όμως η σαβούρα εξακολουθεί και τρέχει από πίσω και αυτό με εκνευρίζει αφάνταστα. Οπότε κάτι πρέπει να κάνω!

      Αλλά επειδή όπως λέει η παροιμία το καλό το παλικάρι είναι ένα κι ενενήντα... λέω να πάω γύρω γύρω και να χρησιμοποιήσω έναν πιο ασφαλή, βέβαια λιγότερο αποτελεσματικό, αλλά πιο ανώδυνο τρόπο, το greenify...
      Φαντάζομαι οι έμπειροι χρήστες το ξέρετε, οι αρχάριοι καλό είναι να το μάθετε. (αλλά όχι εδώ παρακαλώ, φτιάξτε ένα ξεχωριστό θέμα αν θέλετε για το χειρισμό του).


      Λοιπόν ας φτιάξουμε μια λίστα με εφαρμογές συστήματος που μπορούμε να "πρασινοποιήσουμε" χωρίς το φόβο να χάσουμε κάποια κύρια και χρήσιμη λειτουργία της miui. Ο σκοπός δηλαδή του θέματος που είναι να μοιραστεί η γνώση από τους παλιότερους και πιο έμπειρους στο τι εξυπηρετεί η κάθε εφαρμογή συστήματος και τι είναι ασφαλές και τι όχι να κάνουμε. Σαν αποτέλεσμα αυτό θα έχει μια πιο "ελαφριά" και λιγότερο ενεργοβόρα συσκευή.

      Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται κάποιος να έχει την donate έκδοση του greenify για να πρασινοποιήσει system apps.






      Mi Cloud: Δε μπορώ να το πρασινοποιήσω γιατί τρέχει συνέχεια... Έλεος! Εγώ δεν το θέλω το cloud!!! Αν μπορεί κάποιος να μου πει πώς να το στείλω αδιάβαστο χωρίς προβλήματα, FC's κλπ να μου το πει...


      Analytics: Υποθέτω κάτι παρόμοιο με τα google analytics; Το έχω πρασινοποιήσει και δεν παρατηρώ κάτι "περίεργο". Αλλά καλό είναι να υπάρξουν και άλλες γνώμες... Ασφαλές: Μάλλον ναι


      CM Transfer: Δεν το χρησιμοποιώ, αλλά υπάρχει κάποιος λόγος να τρέχει συνέχεια από πίσω; Δε νομίζω. Ασφαλές: Ναι


      Find device: Δεν το χρησιμοποιώ επίσης, οπότε το έχω πρασ/σει. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Ασφαλές: Ναι


      MTKLogger: Το λέει το όνομά του τι κάνει. Ασφαλές: Ναι


      Λογαριαμός Mi: Δεν το χρησιμοποιώ, το έχω πρασ/σει. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Ασφαλές: Ναι


      Σχόλια: Αφορά bug reports kai feedback στους Κινέζους για τη Rom. Όποιος θέλει το κρατάει εγώ όχι. Ασφαλές: Ναι


      Τηλεχειρισμός: Είναι για τις υπέρυθρες. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί μου το έβγαλε το greenify και γιατί πρέπει να τρέχει από πίσω όταν δεν το χρησιμοποιώ... To έχω πρασ/σει. Ασφαλές: Ναι


      com.miui.mipub: Δεν έχω βγάλει άκρη που χρειάζεται και παρατήρησα ότι ανά κάποια χρονικά διαστήματα το εκκινεί το λειτουργικό. Ασφαλές: Μάλλον όχι


      Διαχείριση δικαιωμάτων: Λογικά χρειάζεται για τα permissions. Ασφαλές: Όχι


      Κέντρο Ασφάλειας: Νομίζω πιο σωστό είναι κέντρο ασφαλείας... Ασφαλές: Όχι


      Χρήση Δεδομένων (deamon): Ασφαλές: Όχι


      Εξοικονόμηση μπαταρίας (service): Ασφαλές: Όχι


      Atci_service: Αφορά κάτι με το gps λίγο που το έψαξα, αλλά δεν έβγαλα άκρη στα σίγουρα. Ασφαλές: ?


      Metok: Δεν έβγαλα άκρη. Έχει κάτι σχέση με miui sdk? Ασφαλές: ?


      Φρουρός: Σκοπέτο γερμανικό? Δεν ξέρω τι φυλάει. Διάβασα όμως ότι μπορεί να έχει σχέση και με το root οπότε καλό είναι να το αφήσουμε στην ησυχία του. Ασφαλές: Όχι


      FWUpgrade: Εφόσον τα updates μέσω ΟΤΑ δε λειτουργούν, μάλλον δε χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση; Ασφαλές: Μάλλον ναι


      UpgradeSys: Το ίδιο με πιο πάνω; Ασφαλές: ?


      DRM Protected Content Storage: Κάποιοι παλιότερα παραπονιούνταν ότι τους τρώει μπαταριά γενικά. Δεν ξέρω που χρησιμεύει στο miui. Ασφαλές: ?








      Δεν έχω εμπειρία από miui οπότε μάλλον υπάρχουν λάθη σε αυτά που έχω γράψει. Καλό θα είναι κάποιος να με επιβεβαιώσει ή να με διορθώσει.
      Γενικά οτιδήποτε σχόλια, παρατηρήσεις, διορθώσεις, διευκρινήσεις..... ευπρόσδεκτα!
    • Αν και απ' ότι βλέπω μάλλον δεν υπάρχουν και πολλοί που χρησιμοποιούν greenify ή τους ενδιαφέρει, βρήκα κάποιες πληροφορίες παραπάνω και έκανα κάποιες διορθώσεις.
    • Φίλε μου, εγώ και ίσως οι περισσότεροι δεν έχουμε καταλάβει και τι κάνεις.

      Βασικά όχι ακριβώς τι κάνεις αλλά τι θα μας δώσει η όλη αυτή διαδικασία. Το κινητό θα γίνει πιο γρήγορο? Πιο δυνατό? Αν ναι πόσο? Τώρα αν μου έλεγες να απενεργοποιούσα μόνιμα ότι δεν χρειάζομαι το καταλαμβαίνω... αλλά την άλλη βδομάδα που θα βάλω ΞΑΝΑ την επόμενη Ρομ?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Φίλε μου, εγώ και ίσως οι περισσότεροι δεν έχουμε καταλάβει και τι κάνεις.

      Βασικά όχι ακριβώς τι κάνεις αλλά τι θα μας δώσει η όλη αυτή διαδικασία. Το κινητό θα γίνει πιο γρήγορο? Πιο δυνατό? Αν ναι πόσο? Τώρα αν μου έλεγες να απενεργοποιούσα μόνιμα ότι δεν χρειάζομαι το καταλαμβαίνω... αλλά την άλλη βδομάδα που θα βάλω ΞΑΝΑ την επόμενη Ρομ?
      Έχεις δίκιο δεν εξήγησα τι είναι το greenify, αλλά όπως έγραψα και στην εισαγωγή επίτηδες το έκανα γιατί θέλω το θέμα να μείνει στην ουσία του ζητήματος.

      Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι να γράψεις "greenify" στο google. Το πρώτο αποτέλεσμα σε πάει στην εφαρμογή. Το δεύτερο στο θέμα που έχει κάνει ο dev στο xda και τα επόμενα δύο είναι άρθρα στα ελληνικά που εξηγούν τι κάνει. Δεν τα έχω διαβάσει αλλά φαντάζομαι ότι θα περιγράφουν πάνω κάτω τη λειτουργία του. Διάβασέ τα όλα να ενημερωθείς.

      Περιληπτικά θα σου πω ότι αδρανοποιεί εφαρμογές που δε χρησιμοποιούνται χώρις όμως να τις αφαιρεί ή να τις παγώνει εντελώς. Αν το κάνεις αυτό επειδή το miui είναι γραμμένο "περίεργα" θα σου προκύπτουν συνέχεια σφάλματα. Οπότε η άλλη λύση που μένει είναι η προσωρινή αδρανοποίηση (greenify). Όσο για την αναβάθμιση στην επόμενη ρομ, το greenify θα θυμάται ποιες εφαρμογές αδρανοποίησες και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι πάλι.


      Επίσης μια πολύ χρήσιμη εφαρμογή που πρέπει να μάθετε είναι το wakelock detector. Θα σας βοηθήσει να εντοπίσετε ενεργοβόρες εφαρμογές και να βελτιώσετε κατά πολύ την αυτονομία της συσκευής σας.
    • Βρήκα αυτό το link με χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα system apps της miui. Είναι στα κινέζικα αλλά το google translate να 'ναι καλά....

      MIUI7精简列表,最省电最安全的参考精简,没有之一 - 小米社区官方论坛



      Θα επανέλθω με περισσότερες ρυθμίσεις και πληροφορίες...
    • @dnomikos

      Είσαι σίγουρος ότι παγώνοντας εφαρμογές προκύπτουν FC's;

      Αυτή τη στιγμή έχω παγώσει εντελώς μέσω rom toolbox, όχι μέσω greenify, τα παρακάτω:

      analytics
      (παρόμοιο με google analytics, αλλά της miui, το χρησιμοποιεί ο πλοηγός)

      com.miui.mipub
      (άγνωστο)

      find device
      (λέει τι κάνει)

      fwupgrade
      (αφορά fw update)

      metok
      (άγνωστο)

      mi cloud
      (cloud)

      mi cloud backup
      (cloud)

      mtklogger
      (logger)

      upgradesys
      (αφορά fw update)

      καιρός

      Λογαριασμός mi

      πάροχος καιρού

      σχόλια
      (bugreport)

      φρουρός ασφαλείας
      (είναι το antivirus)




      Εννοείται ότι δε χρησιμοποιώ καμία από τις παραπάνω λειτουργίες, πχ έχω δικιά μου εφαρμογή καιρού γιατί δε μαρέσει της miui, αλλά fc δε μου προκύπτει πουθενά...
      Προσθέτω widget καιρού και πολύ απλά δε μου βγάζει ούτε πόλη ούτε θερμοκρασία μιας και τα έχω παγώσει, αλλά όχι fc.

      Αν πας ρυθμίσεις κι επιλέξεις λογαριασμός μι εννοείται ότι δε σου ανοίγει κάτι, αλλά όχι fc.

      Αν πας κέντρο αφάλειας - antivirus και πατήσεις "αναλύστε" εννοείται ότι δεν ξεκινάει κάτι μιας και το έχω παγώσει, αλλά πουθενά fc.

      Τα αντίγραφα τα έχω απενεργοποιημένα.

      Δεν βλέπω κάτι περίεργο γενικά, αν και δεν το έχω δοκιμάσει πλήρως για να είμαι σίγουρος.

      Είμαι με 5.12.10


      Μπορεί και κάποιος άλλος να δοκιμάσει; Δε μιλάω για "πρασινοποίηση" μέσω greenify, αλλά για πλήρες πάγωμα μέσω rom toolbox ή titanium.
      Μπορεί κάποιος με τη σχετική εμπειρία να δοκιμάσει να παγώσει τα παραπάνω system apps (εννοείται μόνο αν δεν τα χρησιμοποιεί) και να μου πει αν παρατηρεί προβλήματα λειτουργικότητας της ρομ ή κάποιων άλλων χρήσιμων εφαρμογών;

      !Προσοχή! Μέχρι να καταλήξω σε ασφαλές συμπέρασμα όσοι είσαστε αρχάριοι και δεν καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάω, μην πειραματίζεστε. Πριν κάνετε το οτιδήποτε κάντε nandroid backup!!!
    • Το να τα παγώσεις απλά δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται κλήσεις στον κώδικα που περιέχουν τα "παγωμένα". Προγραμματιστικά μπορώ να σου βαλω μεταβλητή κατευθείαν πάνω σε εφαρμογή.
      Για να εχεις ασφαλή συμπεράσματα ξεκίνα να κάνεις rename στην αρχή στις "παγωμένες" εφαρμογές. Και σε 2η φάση διαγραφή τους..
    • Διαφήμιση
    • Το σκέτο rename δεν κάνει και πολλά πράγματα γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις το πραγματικό όνομα που είναι δηλωμένο στο manifest και φυσικά τα public ονόματα των processes που σηκώνονται στην μνήμη ...μόνο με διαγραφή. Και μάλιστα κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δείτε αν περνάει πάλι το αρχικό setup. Εκεί θα φανούν όλα. Ενα μικρό προβληματάκι είναι αρκετό να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα... Πάρτε παράδειγμα το πρόβλημα που υπάρχει στην Ελληνική γλώσσα αυτή τη στιγμή και δεν περνάει το αρχικό setup και που δεν έχουμε σβύσει και καμία εφαρμογή... Και φυσικά η μεγάλη επιτυχία θα είναι να ξηλωθεί εντελώς το XiaomiServiceFramework. Αυτό τρώει πολλά resources...
    • Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!


      Εννοείται ότι θα έφτανα στα apk's αλλά το βλέπετε ότι πάω σιγά σιγά γιατί με φοβίσατε :)


      Λοιπόν είμαι σε πάρα πολύ καλό σημείο...
      Έχω πετάξει ένα τσουβάλι apk, νομίζω όλα τα άχρηστα processes, και δε βλέπω πουθενά πρόβλημα.
      Αντιμετώπισα ένα random fc στο powerkeeper αλλά όταν του έκανα clear cache και data όλα καλά, δε με έχει ενοχλήσει ποτέ ξανά...
      Εννοείται ότι έχω στείλει αδιάβαστο και το xiaomiserviceframework!

      Δύο ερωτηματικά έχω ακόμα και θέλω την άποψή σας.

      1. whetstone.apk

      ο Κινέζος λέει: Unknown, accounting processes, removing no effect

      Ξέρετε που χρησιμεύει; Τρέχει συνέχεια από πίσω, εγώ τώρα το έχω αφαιρέσει δε βλέπω κάτι περίεργο, αλλά δεν είμαι και σίγουρος μέχρι να καταλάβω που χρειάζεται...


      2. Τα kingsoftcleaner και cleanmaster (καθαρισμός) είναι μεν ενεργοβόρα αλλά λέω να μην τα πετάξω. Γενικά θέλω να κρατήσω τα χρήσιμα. Ποια είναι η άποψή σας, τα κρατάω ή τα στέλνω;
    • Λοιπόν νομίζω ότι έφτασα στο επιθυμητό επίπεδο. Αν και θα χρειαστώ beta testers για σιγουριά...


      Δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά να εξηγήσω ποιος είναι ο σκοπός μου.


      1. Να αφαιρέσω κατά την άποψή μου τα περιττά πράγματα που έρχονται με τη miui rom (bloatware) τα οποία τη "βαραίνουν", με αποτέλεσμα μια πιο ελαφριά ρομ με καλύτερη αυτονομία.

      Τα πράγματα που αφαιρώ:

      Γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με Xiaomi και οτιδήποτε θεωρώ σχετικά περιττό και καταναλώνει πολλούς πόρους συστήματος. Τα βασικά είναι: mi cloud, mi account, antivirus, themes, find device, διάφορες άλλες χαζομάρες της Xiaomi που δεν χρησιμοποιούνται πουθενά και γενικά όλο το xiaomi framework.

      Η διαδικασία είναι η εξής:
      -Κάνετε nandroid backup ώστε να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να επιστρέψετε όποτε θέλετε στη συσκευή όπως την έχετε στημένη τώρα.
      -Κάνετε full wipe (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων)
      -Περνάτε την ελληνική ρομ και τη σετάρετε από την αρχή χωρίς να ρυθμίσετε ή να χρησιμοποιήσετε καμία από τις λειτουργίες που αναφέρω παραπάνω. Εκτός από τα θέματα. Επιλέξτε όποιο θέμα σας αρέσει αλλά μετά θα απενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή.
      -Αφού τελειώσετε το αρχικό σετάρισμα φλασάρετε το .zip που θα σας δώσω εγώ.

      Και πλέον έχετε μια ρομ απαλαγμένη από το bloat της Xiaomi.

      Σε κάθε αναβάθμιση που θα βγαίνει κάθε εβδομάδα θα φλασάρετε κανονικά την ελληνική ρομ και μετά θα φλασάρετε το .zip που θα σας έχω δώσει εγώ. Θέλω να πιστεύω ότι οι Κινέζοι δε θα προσθέτουν κάθε εβδομάδα περίεργες εφαρμογές συστήματος... Δε θα χρειάζετε να σετάρετε πάλι τη συσκευή από την αρχή. Δε θα χάνονται οι ρυθμίσεις σε κάθε αναβάθμιση.


      Αυτό έχω στο μυαλό μου αλλά πριν το δώσω δημόσια θέλω να το δοκιμάσω με 2-3 αρκετά "έμπειρους" χρήστες που καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω, για να βεβαιωθώ ότι όντως δουλεύουν όλα σωστά πέρα από τη δικιά μου συσκευή. Επίσης είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και παρατηρήσεις.

      Εθελοντές;;;


      2. Σε δεύτερο χρόνο θα φτιάξω κι άλλο ζιπ που θα μαζέψω διάφορα χρήσιμα πραγματάκια που κυκλοφορούν όπως:

      -δυνατότητα underclocking
      -δυνατότητα touchboost control
      -υποστήριξη init.d scripts
      -ενεργοποίηση mediatek clearmotion
      -ενεργοποίηση καλύτερων profiles της κάμερας ώστε να γίνεται εγγραφή video σε περισσότερα fps, με καλύτερο ήχο.
      - και ότι άλλο πετύχει το μάτι μου ή έχετε να μου προτείνετε που αξίζει τον κόπο...




      Επειδή ΔΕΝ έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για χάσιμο και είναι κρίμα λυπηθείτε με... το ερώτημά μου το κύριο είναι: υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο ή το θεωρείτε περιττό; Υπάρχουν "έμπειροι" εθελοντές που είναι σε θέση να παίζουν με τη συσκευή και να δοκιμάζουν πράγματα;


      Και για να γίνω εντελώς ξεκάθαρος. ΔΕΝ ξέρω πότε και αν τελικά θα υλοποιηθεί πλήρως το όλο εγχείρημα. Ο χρόνος μου είναι πραγματικά περιορισμένος, οπότε μη θεωρείτε τίποτα δεδομένο... Ευχαριστώ για την κατανόηση :)
    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Ο χρόνος μου είναι πραγματικά περιορισμένος, οπότε μη θεωρείτε τίποτα δεδομένο... Ευχαριστώ για την κατανόηση
      5 λεπτά από τον χρόνο σου => Ψηφίστε την κοινότητά μας για τα MIUI Fan Site Awards 2015 (Ξεκίνησε !!!) :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση