Διαφήμιση

Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Είσαι απίστευτος .... Δεν ξέρω τί δουλειά κάνεις, αλλά εάν δεν ασχολείσαι με προγραμματισμό και συναφή, χαραμίζεσαι ...

      :hail: Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε :hail:








      :hail: ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ :hail:


      Υ. Σ. ==>> όλα τα αφαιρούμε με greenigy ή απλά πάμε στις εφαρμογές και τα κάνουμε απεγκατάσταση ;;
      Όχι δεν είμαι dev ούτε καν! Απλά έχω ασχοληθεί λίγο πιο παλιά μόνο για χαβαλέ. Αλλά τυχαίνει καμιά φορά λόγω δουλειάς και συνεργάζομαι με κάποιους. Άσχημη φάρα οι developers... Μακρυάααααα :P

      Το καλύτερο που μπορεί να κάνεις είναι να τις διαγράψεις. Με το greenify δεν κάνεις σωστή δουλειά, ειδικά για εφαρμογές συστήματος. Κράτα το greenify και χρησιμοποίησε το για τις εφαρμογές που έχεις κάνει εγκατάσταση εσύ. Αν πάλι δεις ότι κάτι δε μπορείς να το αφαιρέσεις, τότε χρησιμοποίησε το greenify.

      Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Έχεις βρει μήπως και από ποια servises της google μπορούμε να απαλλαγούμε;
      Άλλη πίκρα αυτή... Δεν πρόκειται να ασχοληθώ όμως, δεν παίζει, δεν έχω χρόνο :)
      Ακολούθησε την ίδια λογική. Trial and error και κάτι θα καταφέρεις και μόνος σου.
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Ο/H anikologr έγραψε:

      Ούτε εγώ κατάλαβα πως τα αφαιρούμε..
      Η απάντηση στην ερώτησή μας μάλλον έχει απαντηθεί από τον φίλο @karlesg

      Ο/H karlesg έγραψε:

      Κατεβάστε rom toolbox lite από play store. Για αυτό που θέλουμε μας κάνει και η δωρεάν έκδοση. Ξεκινήστε το θα βγάλει λάθος, δώστε του δικαιώματα root από κέντρο ασφαλείας και ξεκινήστε το πάλι.





      Επιλέξτε app manager. Θα σας βγάλει μια λίστα με όλες τις εφαρμογές σας. Στην αρχή είναι οι εφαρμογές που κάνατε εσείς εγκατάσταση. Μετά κάνοντας scroll πιο κάτω, θα δείτε με διαφορετικό φόντο και άλλες εφαρμογές. Αυτές είναι οι εφαρμογές συστήματος. (system apps) Πατώντας πάνω σε μια εφαρμογή σας βγάζει επιλογές. To "uninstall" και "freeze" είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν. Κάνοντας swipe προς app info μπορείτε να δείτε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες και τα permissions που έχει η κάθε εφαρμογή. Swipe προς advanced, εδώ μπορείτε να επιλέξετε "explore apk" και μετά "up" και θα δείτε ακριβώς το όνομα του .apk για την εφαρμογή αυτή.


      Σωστά. Απλά γενικά διαβάστε ΟΛΟ το προηγούμενο ποστ με οδηγίες τι γενικά πρέπει να κάνετε.
      Και όπως έγραψα μια πολύ καλή αρχή είναι να ξεκινήσει κάποιος με full wipe, να περάσει την Ελληνική ρομ σε "φρέσκια" συσκευή και να ξαναστήσει τη συσκευή του από την αρχή. Μετά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι η αφαίρεση των system apps που δεν τον ενδιαφέρουν.

      ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΟ BACKUP ΑΠΟ ΤΟ RECOVERY!!!!


      Συγγνώμη αλλά πιο αναλυτικός δε μπορώ να γίνω. Ελπίζω να μπορέσει να βοηθήσει ο ένας τον άλλον από εδώ και πέρα.
      Καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν :)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Ο/H karlesg έγραψε:

      Όχι δεν ενδιαφέρεται κάποιος, αλλά ok δεν είναι και υποχρεωτικό! :P


      Με την ευκαιρία έφτιαξα κι ένα mod που συνδυάζει διάφορα πραγματάκια που κυκλοφορούν...

      [HOWTO] Save Battery with better CPU Handlin… | Redmi Note 2

      [HOW TO] Enable MediaTek's ClearMotion Technology on Redmi Note 2 and All Other MIUI 7 based ROMs - Word of Power

      [MINI-MOD] Graba Video en HD a 60FPS!!! incluso a 120FPS HD


      @mankap
      αν το θέλεις και είσαι έτοιμος "ψυχολογικά" να το δοκιμάσεις στείλε μου πμ :)
      Δοκίμασα και τα 31. Το redmi note 2 tool μου έδωσε μονο 2 επιλογές, το φορμαρισμα της sd σε ext4 και το touchboost, δεν ειχε τίποτα άλλο σχετικό με εφαρμογές.
      2. Το clearmotion όντως βελτιωσε την κινούμενη εικόνα.
      3. Το media_pro. xml δουλεύει, αλλά πρέπει να τραβάς μερα η με πολύ φωτισμό, αλλά χάνεις το slow motion. κρασαρει.

      Δεν έχω κάτσει σοβαρά ν' ασχοληθώ, δεν τα έχω δοκιμάσει καλά ακόμα δεν είχα χρόνο, τώρα ελπίζω να κάτσω λίγο να ασχοληθώ...
      Touchboost δε θα βάλω θα βάλω underclock μάλλον για όποιoν θέλει.
      Μόνο κάτι αλλαγές στον governor δοκίμασα που δίνει ο xmister και δε μου αρέσει καμία!
      Τεσπα θα δείξει :)

      Ελπίζω σύντομα να βρώ χρόνο και θα δώσω και το .zip για δοκιμή
    • Διαφήμιση
    • καλημερα κι απο μενα.
      πολυ καλος οδηγος.σε note pro απεγκατεστησα αρκετα απο αυτα που προτεινεις χωρις προβλημα. i didn't go hardcore on it :) δεν πειραξα τα services της xiaomi παροτι εβγαλα αρκετα (mi account,music,mi drop,mi cloud,mi voice κλπ).επειδη το κινητο δεν ειναι ακομα φορτωμενο με εφαρμογες και δεν αφηνω σχεδον τιποτα να τρεχει στο παρασκηνιο δεν προσεξα αλλαγη στο performance. εκει που ειδα αλλαγη ειναι στη διαθεσιμη ram, η οποια πριν δεν περνουσε τα 2.1gb, τωρα φτανει ανετα τα 2.4 μπορει και τα 2,5gb. οποτε ολα καλα!

      Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H g10rg0s έγραψε:

      καλημερα κι απο μενα.
      πολυ καλος οδηγος.σε note pro απεγκατεστησα αρκετα απο αυτα που προτεινεις χωρις προβλημα. i didn't go hardcore on it :) δεν πειραξα τα services της xiaomi παροτι εβγαλα αρκετα (mi account,music,mi drop,mi cloud,mi voice κλπ).επειδη το κινητο δεν ειναι ακομα φορτωμενο με εφαρμογες και δεν αφηνω σχεδον τιποτα να τρεχει στο παρασκηνιο δεν προσεξα αλλαγη στο performance. εκει που ειδα αλλαγη ειναι στη διαθεσιμη ram, η οποια πριν δεν περνουσε τα 2.1gb, τωρα φτανει ανετα τα 2.4 μπορει και τα 2,5gb. οποτε ολα καλα!

      Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Στην απόδοση αλλαγές δύσκολο. Ειδικά με τα "τέρατα" συσκευές που υπάρχουν τώρα. Όπως έγραψα μόνο οι Κινέζοι μπορούν να βελτιώσουν πραγματικά και ουσιαστικά τη ρομ. Κανείς άλλος. Βέβαια μπορεί κάποιος να παίξει με kernel, governors κλπ και να δει μεγάλες αλλαγές παντού, αλλά όλα αυτά είναι διαφορετικό και πολύ μεγάλο κεφάλαιο...

      Εκεί που ίσως δεις μια αλλαγή επίσης είναι στα wakelocks. Δηλαδή καλύτερη μπαταρία κατά τη διάρκεια του standby. Λίγο ή πολύ εξαρτάται από τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις σου. Πάντως χειρότερα αποκλείεται να είναι :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Obiwan έγραψε:

      Ανακάλυψα αυτό το εκπληκτικό post και πειραματίζομαι....Καταρχήν πολλά Like!
      Όταν τα είχα γράψει αυτά "έπαιζα" με τις αρχικές ρομ που είχαν βγει τότε για redmi note 2 σε miui7 ακόμα.

      Οπότε προσοχή μερικά μπορεί να μην ισχύουν τώρα ή να έχουν προστεθεί και άλλα περιττά πράγματα...

      Δεν έχω χρόνο να το ψάξω περισσότερο τι ισχύει τώρα, αλλά η λογική είναι να καταλάβει κάποιος τη διαδικασία και να μπορεί ο καθένας να αφαιρέσει τη σαβούρα μόνος του...

      Δεν κάνω συχνά αναβαθμίσεις ρομ πλέον γιατί δεν ασχολούμαι, αλλά όταν κάνω, πάντα αφαιρώ apk's που δε μου χρειάζονται.
      Είναι να μην το κάνεις την πρώτη φορά, μετά σου γίνεται συνήθεια... :) Με το rom toolbox μπορεί ο καθένας να το κάνει πολύ εύκολα.
    • Σωστό.....

      Βασικα έκανα freeze κλασσικές εφαρμογές που υπάρχουν ακόμα και στο MIUI 8...Θα παρακολουθώ για 2-3 μέρες και μετά θα κάνω remove.
    • Μόλις πέρασα κι εγώ την τελευταία dev για το rn2 και αφαίρεσα κλασσικά ότι αφαιρώ πάντα, δηλαδή την πλειοψηφία αυτών που αναφέρω.
      Μια χαρά δουλεύει η ρομ οπότε λογικά τα περισσότερα που γράφω ισχύουν...


      Κάτι άσχετο:

      @MIUI_ART @dnomikos

      Τι είναι όλα αυτά που έχετε προσθέσει βλέπω; init.d και build prop "tweaks"?
      Τι ακριβώς προσφέρουν όλα αυτά τα tweaks μπορείτε να μου πείτε?
      Αν μπορείτε να μου κάνετε και μια ανάλυση ένα ένα με λεπτομέρεια το τι κάνει το καθένα, και το source που αποδεικνύει ότι όντως κάτι κάνει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως! :P

      Ρε παιδιά από εποχής android 4.0 τα ίδια tweaks βλέπω... φτάνει όχι άλλο! :D
      Φιλικά πάντα!!! :)
    • Διαφήμιση
    • Μια χαρα πάει.

      Just for your info:

      Είχα κάνει freeze και την "SIM Activation service" και έγινε το εξης κουφό. Το τηλέφωνο δούλευε κανονικά (κλήσεις, SMS κλπ και απο τις 2 SIM) αλλά δεν μπορούσα να αλλάξω τις ρυθμίσεις τους πχ αλλο τύπο δίκτυου απο 3G σε 4G. Ηταν ολο το σχετικό μενου γκρι!

      Οπότε το έκανα unfreeze (υπόψη οτι δεν εχω ενεργό το Mi Account ούτε έχω ανεβάσει ποτέ τίποτα στο Mi cloud) και είχα ξανα πρόσβαση!

      =============== Ιαν 20th 2017, 1:06pm ===============
      Με αφορμή αυτό, την αναφορά μου για το mab.apk:

      [XTRV-7.1.12] H νέα έκδοση της Ελληνικής MIUI V8 ROM. (τελευτ. ενημέρωση 13/1 21:15)

      είδα οτι η εφαρμογή ξαναγεννήθηκε μόνη της!!

      Την εκανα freeze και δεν ξαναγεννήθηκε. Αυτο με εβαλε σε (σοβαρες) σκέψεις και αρχισα να ψαχνω ύποπτες εφαρμογές. Βοήθησε πολύ και το εν λόγω εργαλείο:

      Network Connections

      Κατέληξα σε μια επιπρόσθετη λίστα. Σας την παραθετω μαζί με πληροφορίες όπως και τι εχω κάνει (συγγνώμη για τα αγγλικά, αλλα μου ηταν ποιό εύκολο):

      What isAction
      mab.apkAnalytics core xiaomifrozen
      miui.mipubXiaomi
      SmartcardserviceXiaomifrozen
      Πλαισιο παροχης υπηρεσιών XiaomiXiaomi, anonymous stats to Chinafrozen
      Ταπετσαρία carouselWallpapersfrozen
      Bookmark providerGoogle
      Cheetah Mobile Cleanmaster SDKCheetah Mobile
      miui.miwallpaperXiaomifrozen
      LunarInfoproviderQualcomm
      MBN TestQualcomm
      MIUI SDKXiaomi
      msaXiaomi Ad serverfrozen
      QuickballXiaomi
      STAProxyserviceQualcomm
      UniplayserviceXiaomi uPNP/DLNa/Cloud sync?frozen
      Wfd serviceQualcomm wifi
      WhetstoneXiaomi CPU monitorfrozen


      Για να μη παρεξηγηθώ:
      Αν ενας χρήστης κάνει χρήση των υπηρεσιών Xiaomi (SMS, Cloud, Καιρός, Ταπετσαρίες κλπ), τότε "παγωμα" ή απεγκατάσταση θα του δημιουργήσει ίσως σοβαρό πρόβλημα.

      Επίσης είναι προφανές ότι όποιος κάνει χρήση υπηρεσιών Xiaomi (οι οποίες τρέχουν μαζί με τις υποχρεωτικές τις Google), θα έχει αποστείλει (και) στην Xiaomi ενα σωρο δεδομένα (αγνωστο αν ειναι ανωνυμα ή όχι...), θα δει την μπαταρία να τελειώνει ταχύτερα ενω ίσως καταναλώσει και κάποια MB ακόμα και οταν δεν κάνει τιποτα.

      Επίσης αυτό δεν είναι αποκλειστική πρακτική της Xiaomi, αλλά λίγο πολυ όλων των μεγάλων κατασκευαστών όπως Samsung, Sony κλπ.

      =============== Ιαν 20th 2017, 3:53pm ===============
      Επίσης το thread ίσως πρέπει να αλλάξει θέση γιατι αφορά το MIUI γενικότερα, και όχι κάποιο συγκεκριμένο κινητό.